Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ce parere aveti despre ascasa.de (Cumpar masina de spalat din Germania)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Transportul e 150euro
Insa la noi acelasi model este 5200lei pe cand la ei e 760euro (3768 lei)+transport adica 4475 lei
Diferenta maricica

Ati avut experiente cu site-uri straine la comenzi asa voluminoase?

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
eu nu as risca. daca ajunge deformata, sau defecta din urma transportului ce faci? o returnezi pe banii tai?
la fel si cu garantia

sunt doar 700 lei diferenta. te-ai lega la cap pentru asa ceva?

#3
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Sa zicem ca am si o mica plasa de siguranta daca platesc prin Paypal

#4
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014
Nu pare un site cu vechime sau cu ceva brand in spate, eu zic sa nu te risti.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Dau si garantie?

#6
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postzlad, on 26 februarie 2024 - 21:00, said:

Sa zicem ca am si o mica plasa de siguranta daca platesc prin Paypal


Te frici pe ei...cand iti da refundul din 4500 de lei, la cursul paypal mai ramai cu 4000.

Mai bine revolut si procedura de dispute charge

#7
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008

View PostVictor5, on 26 februarie 2024 - 22:21, said:

Dau si garantie?
da au garantie

View Postalexandrualexww2, on 26 februarie 2024 - 22:49, said:



Te frici pe ei...cand iti da refundul din 4500 de lei, la cursul paypal mai ramai cu 4000.

Mai bine revolut si procedura de dispute charge
platesc in euro

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
La 3000 lei ai cu uscator si spalare cu abur.. daca ai apa dura in zona, se strica la fel de repede si cea de 5000 si cea de 1500!

#9
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Cumpara una din Romania la jumatate de pret, poate mai gasesti cu  5 ani garantie si nu te doare capul.

#10
CosminB3

CosminB3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2023
Și eu sunt de aceasși părere, la obiecte așa scumpe nu cred că merită, numai dacă te interesezi cu garantia daca  oferă producatorul in Romania chiar dacă produsul e cumparat din germnania. Dară ramane resicul cu returul.

#11
CosminB3

CosminB3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.01.2023
Și eu cumpăr electronice mai ieftine de pe amazon.de la oferte le găsesti la prețuri chiar bune și la peste 50euro transportul e gratuit.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postzlad, on 26 februarie 2024 - 22:54, said:

da au garantie
Ai verificat cum funcționează concret garanția aia? Că dacă trebuie s-o trimiți înapoi în Germania ar fi bine să te interesezi cît costă transportul de aici acolo.

#13
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Pe Altex baga frecvent coduri de 20% extra-reducere la masini de spalat si uscatoare de toate natiile.
De ce te-ai complica cu adus din strainatate, cand ai la botul calului aici, poti refuza, returna, garantie, etc..

#14
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajzlad, pe 26 februarie 2024 - 20:47, a scris:

Transportul e 150euro
Insa la noi acelasi model este 5200lei pe cand la ei e 760euro (3768 lei)+transport adica 4475 lei
Diferenta maricica

Ati avut experiente cu site-uri straine la comenzi asa voluminoase?

Asta-i masina? https://www.ascasa.d...t1hebkbug8kh5j6 Lucrul asta nu l-ai mentionat.

In ceea ce priveste garantia:

Citat

INCLUSIVE 5 YEARS OF GUARANTEE (for the countries Germany, Denmark, Czech Republic, Poland, Austria, France, Luxembourg, Belgium, Netherlands and Switzerland)

https://www.ascasa.d...t1hebkbug8kh5j6

Mai multe detalii: https://www.ascasa.d...antie:_:97.html

Ar trebui sa iei legatura cu cei de la Bosch Romania alias BSH si sa-i intrebi ce si cum. Una este leglislatia din Germania si alta este legislatia din Romania in ceea ce priveste asigurarea garantiei.

Referitor la made in Germany, asa cum scrie pe site, n-as baga mana in foc. Din punctul meu de vedere te complici mult prea mult, la banii pe care ii dai pe ea ei din Romania o masina de spalat medie spre buna, variante gasesti cate doresti. Chiar ai nevoie de tot ceea ce "stie" sa faca respectiva masina de spalat? Sincer, ma cam indoiesc!

Edited by un_el, 27 February 2024 - 11:54.


#15
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Cand am cumparat masina de spalat de la Miele, prima data am zis sa iau de pe emag, ca imi iau majoritatea lucrurilor de acolo. A ajuns la poarta complet sablata pe o parte, cred ca au impins-o prin tot tirul culcata pe o parte in loc sa o ridice sa o mute, asa ca nu mai avea pic de vopsea, era zgariata in ultimul hal. Curierul mi-a zis de cand m-a sunat ca e nu crede nici el ca o sa o accept, dar totusi poate vreau sa vin sa vad cum arata. Noroc ca am putut sa refuz primirea si mi-au dat banii inapoi pe comanda. Apoi am comandat direct la Miele pe site si mi-au adus masina acasa cu un Logan MCV, prin serviciul lor propriu de livrare, au carat masina pana in casa, au verificat ca e totul ok.

Nu as avea curaj sa cumpar una din Germania si apoi sa sper ca totul merge ok pe curier, la atatea incarcari si descarcari, pana ajunge la mine.

#16
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Si la noi produsele Bosch din seriile de varf (incepand cu seria 6) sunt "made in Germany", probabil pentru ca astea numai acolo se fac in Europa.

E diferenta mare, corect, dar tot platesti ~4500 de lei.

Daca te uiti la e-mag, la resigilate, majoritatea electrocasnicelor mari sunt lovite.

Am luat de pe amazon (de, fr, it, co.uk) diverse chestii de-a lungul timpului (de la aspiratoare la obiective foto) si nu am avut probleme. Dar tot nu as risca sa iau un obiect atat de mare care necesita multa grija la transport.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate