Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Verificare baza de date a politiei

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Stefanos345

Stefanos345

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.05.2018
Buna ziua,

o speta ipotetica: In cazul unei verificari de rutina al unui echipaj de politie, persoana in cauza se presupune a fi din cadrul MAI/SRI/MAPN doar ca nu detine la momentul respecitv legitimatia asupra sa, se poate verifica acest lucru in baza de date a politiei sau exista o procedura/verificare care poate demonstra acest lucru fara a avea legitimatia de serviciu asupra sa?



multumesc

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 24.05.2010
Lege 218/2002

Art. 48. -
În exercitarea atribuţiilor de serviciu, poliţistul are obligaţia să poarte asupra sa insigna de poliţist sau legitimaţia de serviciu şi mijloacele de constrângere şi de protecţie din dotare, precum şi să utilizeze mijloacele din dotare necesare îndeplinirii atribuţiilor prevăzute de lege.

Art. 57. -
(1) În exercitarea atribuţiilor de serviciu, poliţistul este obligat să îşi facă, în prealabil, cunoscută calitatea, astfel:
a) dacă este în uniformă, prin prezentarea verbală a numelui şi prenumelui, precum şi a unităţii de poliţie din care face parte;
b) dacă este în ţinută civilă, prin prezentarea datelor prevăzute la lit. a), precum şi a legitimaţiei de serviciu sau a insignei.

Cat timp e in uniforma nu are obligatia sa prezinte legitimati

Edited by MooF2010, 25 February 2024 - 20:28.


#3
Stefanos345

Stefanos345

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.05.2018
Cred ca nu s-a inteles intrebarea adresata.

Intrebarea era daca politia poate face verificari astfel incat sa apara in baza de date ca o persoana este angajata in cadrul uneia dintre instituții.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 02.08.2021
În principiu în baza de date operativă a MAI apare și ocupația fiecărei persoane.
Dar NU te gândi că polițistul va vedea, ”A e șef la IPJ” și va trece cu vederea faptele contravenționale/penale.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007

View PostStefanos345, on 25 februarie 2024 - 20:34, said:

Cred ca nu s-a inteles intrebarea adresata.

Intrebarea era daca politia poate face verificari astfel incat sa apara in baza de date ca o persoana este angajata in cadrul uneia dintre instituții.
Mai degraba nu a fost formulata bine. Intrebarea.
Mai ales:

Quote

In cazul unei verificari de rutina al unui echipaj


#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 23.10.2006
Esti obligat sa ai asupra ta legitimatia de serviciu. Daca faci o contraventie sau infractiune si mai esti si angajat la o astfel de institutie, te alegi cu mai multe belele, decat daca ai fii un cetatean obisnuit.

Edited by baribalu, 25 February 2024 - 21:00.


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,507
  • Înscris: 27.10.2007
Tu ne intrebi daca un politist aflat pe teren, poate afla, doar din bazele de date, cu ce se ocupa un cetatean oprit la un control de rutina?
Raspunsul scurt este, in general, DA.

#8
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 10.08.2023
Da, se vede. Eu am vazut de vreo 3 ori cum isi ajusteaza atitudinea in functie de asta. Nu ma refer la persoane care erau in politica, dar conteaza cu ce te ocupi.

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,589
  • Înscris: 02.09.2006

View PostStefanos345, on 25 februarie 2024 - 20:34, said:

Cred ca nu s-a inteles intrebarea adresata.

Intrebarea era daca politia poate face verificari astfel incat sa apara in baza de date ca o persoana este angajata in cadrul uneia dintre instituții.
Se ce i-ar interesa asta? Ii pot verifica identitatea la evidenta populatiei, unde au acces la informatii! De ce ar trebui sa-i imtereseze unde lucreaza o persoana?

View PostValy_User, on 25 februarie 2024 - 20:43, said:

În principiu în baza de date operativă a MAI apare și ocupația fiecărei persoane.
Dar NU te gândi că polițistul va vedea, ”A e șef la IPJ” și va trece cu vederea faptele contravenționale/penale.
In principiu, nu!

View Poststrongsss, on 25 februarie 2024 - 21:05, said:

Tu ne intrebi daca un politist aflat pe teren, poate afla, doar din bazele de date, cu ce se ocupa un cetatean oprit la un control de rutina?
Raspunsul scurt este, in general, DA.
In general sau in colonel, nu!

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,507
  • Înscris: 27.10.2007

View Posttytysor, on 25 februarie 2024 - 21:53, said:

In principiu, nu!


In general sau in colonel, nu!
Vorbesti ca sa te afli in treaba.
În primul rand in cererea pentru eliberarea CI se inscriu date despre meserie si ocupatie.
In plus, trebuie sa bifezi daca esti cadru militar activ.
Multa vreme a existat Fisa de evidenta populatiei, unde erau trecute mai multe.

Edited by strongsss, 25 February 2024 - 23:03.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007
Sa fim seriosi, zic. Acum 9 ani, cand am solicitat CI eram gunoier. Intre timp, am ajuns locotenent major intr-o institutie.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006

View PostStefanos345, on 25 februarie 2024 - 20:07, said:

.....persoana in cauza se presupune a fi din cadrul MAI/SRI/MAPN ......se poate verifica acest lucru in baza de date a politiei....


nu stiu de celelalte institutii, dar chiar iti imaginezi ca un politist oarecare ar putea obtine lista cu toti angajatii SRI? :)

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,507
  • Înscris: 27.10.2007

View Post_Smiley_, on 25 februarie 2024 - 23:13, said:

nu stiu de celelalte institutii, dar chiar iti imaginezi ca un politist oarecare ar putea obtine lista cu toti angajatii SRI? Posted Image
Cred ca nici SRI nu stie exact, cati are pe statul de plata.

View Postcrocko.dilul, on 25 februarie 2024 - 23:09, said:

Sa fim seriosi, zic. Acum 9 ani, cand am solicitat CI eram gunoier. Intre timp, am ajuns locotenent major intr-o institutie.
Dupa ce ajungi cadru militar, ca de fapt initiatorul asta intreaba, Evidenta populatie afla destul de repede.

Edited by strongsss, 25 February 2024 - 23:29.


#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007
Imi pare rau, eu nu cred.
Ar trebui sa afle si daca am ajuns ospatar. Sau nu?

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,507
  • Înscris: 27.10.2007

View Postcrocko.dilul, on 25 februarie 2024 - 23:51, said:

Imi pare rau, eu nu cred.
Ar trebui sa afle si daca am ajuns ospatar. Sau nu?
De ce ar trebui? Cand ajungi ospatar, se schimba ceva in situatia ta militara?

#16
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007
Am divagat, grav.
Tu zici ca situatia militara se afla la zi in evidentele populatiei, ca sa zic asa.
Si ca orice politist de pe strada poate sa afle, in timp real asta.
Sau am inteles gresit?
Eu zic nu. Stie cazier, adresa si cam atat, pe baza CNP.
N-are cum sa afle ca-s de la Parlament, Guvern, SRI, MAPN , MI, daca nu i le spun eu.

#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,121
  • Înscris: 20.12.2007
Sunt anumite CI si pasapoarte unde apare ES evidenta speciala dar fara alte explicatii. La fel si numere de masina.

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,507
  • Înscris: 27.10.2007
Nu am divagat, pentru ca asta este si intrebarea initiatorului

Quote

persoana in cauza se presupune a fi din cadrul MAI/SRI/MAPN

Quote

Tu zici ca situatia militara se afla la zi in evidentele populatiei, ca sa zic asa.
nu spun ca se afla la zi, pentru ca nici o baza de date a statului nu se actualizeaza la zi. nu suntem in Estonia, sau, mai rau in Elvetia!
insa periodic situatia militara se actualizeaza, urmare a unor unor schimburi de hartii cu comisariatul.
la Evidenta populatiei (SPCLEP adica) nu va scrie niciodata ca esti locotenent major la SRI (apropo, gradul acesta nu mai exista demult), dar faptul ca esti cadru militar activ apare, chiar daca tu nu ai declarat asta la solicitarea  cartii de identitate.


Quote

Si ca orice politist de pe strada poate sa afle, in timp real asta.
nu stiu daca orice politist de pe strada, dar cei care au dreptul sa te opreasca si sa te legitimeze, afla datele de la Evidenta populatiei in timp real.
nu au toti aparate / tablete, unii merg pe varianta clasica, apeland un coleg de la baza, prin intermediul celebrelor statii Tetra!

Edited by strongsss, 26 February 2024 - 08:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate