Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

VoWiFi sau WiFi Calling

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 12.12.2023
Doar la Pixeluri nu merge, inca, restul cam toate telefoanele sunt functionale cu VoWiFi si VoLTE la Digi, si 5G, nu fac mizerii precum Samsung cu accesul la 5G in functie de operator.

#20
polar006140

polar006140

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 05.10.2007

Vizualizare mesajEgyptian, pe 25 februarie 2024 - 21:00, a scris:

Doar la Pixeluri nu merge, inca, restul cam toate telefoanele sunt functionale cu VoWiFi si VoLTE la Digi, si 5G, nu fac mizerii precum Samsung cu accesul la 5G in functie de operator.
merge si la pixel dupa update la android 14.

#21
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

Vizualizare mesajzamoca, pe 25 februarie 2024 - 15:30, a scris:

Yoxo nu acceptă pașaport iar eu nu am buletin. Am o cartela Orange prepay

Nici Yoxo, nici Orange Prepay si nici solutiile Vodafone nu vor functiona din strainatate, indiferent de telefonul folosit, fara un VPN care sa faca traficul IP sa apara ca originand din Romania. Ambii operatori blocheaza VoWiFi din strainatate.

Vizualizare mesajzamoca, pe 25 februarie 2024 - 15:30, a scris:

Exact! De pildă în străinătate sau oriunde ai WiFi dar nu semnal. Eu de pildă am numere VoIP dar pe NA carriers ceea ce înseamnă că nu pot da outgoing calls cu caller Id românesc decât prin vowifi

Offtopic, dar daca tot exercitiul asta este ca sa faci apeluri cu identitate de Romania (+40[237]XXXXXXXX) sunt solutii mult mai simple si mai ieftine.

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajandreic, pe 25 februarie 2024 - 14:01, a scris:

Sau PUB-uri la demisol unde e foarte practic, cam peste tot indoor e util. Eu fac cam toate convorbirile de acasa pe wifi, exceptand anumite numere scurte unde te trimite in 3G, ma rog treaba de sistem de la ei. Nu mai zic are latenta mica, nu are restrictii de banda, merge full AWB codec si se aude hi-fi, rivalieaza cu whatsapp, nu mai exista network busy.
Wifi ar trebui sa fie functionalitate de baza by default activata.
Uneori mai da si rateuri. Nu stiu daca e de la telefon sau retea, insa am patit cu Galaxy Note 10+ sa primesc sau sa efectuez apeluri, aud persoana de la celalalt capat, dar ea nu ma aude pe mine. Doar cu VoWiFi patesc asta.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Posibil in functie de netul fiecaruia. Cu A70 si digi fibra n-am avut rateuri.

#24
zamoca

zamoca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.02.2024

Vizualizare mesajpolar006140, pe 25 februarie 2024 - 21:16, a scris:

merge si la pixel dupa update la android 14.
Am Android 14 (Nov Upd) pe Pixel-ul 4a5G si nu-mi merge.

#25
zamoca

zamoca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.02.2024

Vizualizare mesajtzevarul, pe 26 februarie 2024 - 04:21, a scris:

1. Nici Yoxo, nici Orange Prepay si nici solutiile Vodafone nu vor functiona din strainatate, indiferent de telefonul folosit, fara un VPN care sa faca traficul IP sa apara ca originand din Romania. Ambii operatori blocheaza VoWiFi din strainatate.

2. Offtopic, dar daca tot exercitiul asta este ca sa faci apeluri cu identitate de Romania (+40[237]XXXXXXXX) sunt solutii mult mai simple si mai ieftine.

1. As vrea sa pot incerca. Chiar si cu VPN ar fi mai bine decât nimic. Eu am Freedom Mobile din Canada si VoWiFi îmi merge peste tot in lume.
2. Ci elaborează!

#26
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postzamoca, on 27 februarie 2024 - 13:19, said:

1. As vrea sa pot incerca. Chiar si cu VPN ar fi mai bine decât nimic. Eu am Freedom Mobile din Canada si VoWiFi îmi merge peste tot in lume.

Faptul ca Freedom Mobile functioneaza global, este decizia lor comerciala. La fel cum este si a celor de la Rogers si sub-brand-ul lor Fido. Tot din Canada, TELUS si Bell restrictioneaza VoWiFi la IP-uri Canadiene.

In Romania, Orange si Vodafone au aceeasi politica, si restrictioneaza VoWiFi la IP-uri Romanesti. Digi au facut deciza comerciala sa nu restrictioneze.

Sunt multe solutii de VPN prin care poti ruta traficul VoWiFi in functie de restrictii, dar trebuie sa intelegi ce faci si cum.

View Postzamoca, on 27 februarie 2024 - 13:19, said:

2. Ci elaborează!

Exista provideri VoIP din Romania, care ofera numerge nationale si chiar geografice - Clickphone, Alonia etc. Un apel initial de pe un astfel de plan va prezenta CID-ul national in format +403XXXXXXXX.

De asemeni cu ceva mai multe capabilitati tehnice poti avea un softPBX de pe care iti setezi singur identitatea apelantului in functie de nevoi.

#27
zamoca

zamoca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.02.2024

View Posttzevarul, on 27 februarie 2024 - 18:09, said:

Exista provideri VoIP din Romania, care ofera numerge nationale si chiar geografice - Clickphone, Alonia etc
Nu stiam, merci. Am cautat mai demult si nu am gasit. Mi-am imaginat apoi ca telefonia mobila este atat de ieftina in Ro incat nu exista use case the VoIP SIP. Ma bucur ca m-am inselat.

#28
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011

View Postzamoca, on 25 februarie 2024 - 15:30, said:

...
Exact! De pildă în străinătate sau oriunde ai WiFi dar nu semnal. Eu de pildă am numere VoIP dar pe NA carriers ceea ce înseamnă că nu pot da outgoing calls cu caller Id românesc decât prin vowifi

Poti, daca folosesti furnizorul care trebuie... E adevarat ca sunt o raritate, cel pe care-l folosesc eu de exemplu nu mai accepta clienti noi

View Posttzevarul, on 26 februarie 2024 - 04:21, said:

Nici Yoxo, nici Orange Prepay si nici solutiile Vodafone nu vor functiona din strainatate, indiferent de telefonul folosit, fara un VPN care sa faca traficul IP sa apara ca originand din Romania. Ambii operatori blocheaza VoWiFi din strainatate.

Offtopic, dar daca tot exercitiul asta este ca sa faci apeluri cu identitate de Romania (+40[237]XXXXXXXX) sunt solutii mult mai simple si mai ieftine.

Treaba cu VPN-ul nu e chiar simpla, intrucat un VPN pe telefon este bypassed cand vine vorba de facut un apel celular. Solutiile din cate stiu eu implica un router cu VPN, si evitarea totala a conectarii la turnurile celulare din strainatate. E tricky...

View Posttzevarul, on 27 februarie 2024 - 18:09, said:

Faptul ca Freedom Mobile functioneaza global, este decizia lor comerciala. La fel cum este si a celor de la Rogers si sub-brand-ul lor Fido. Tot din Canada, TELUS si Bell restrictioneaza VoWiFi la IP-uri Canadiene.

In Romania, Orange si Vodafone au aceeasi politica, si restrictioneaza VoWiFi la IP-uri Romanesti. Digi au facut deciza comerciala sa nu restrictioneze.

Sunt multe solutii de VPN prin care poti ruta traficul VoWiFi in functie de restrictii, dar trebuie sa intelegi ce faci si cum.



Exista provideri VoIP din Romania, care ofera numerge nationale si chiar geografice - Clickphone, Alonia etc. Un apel initial de pe un astfel de plan va prezenta CID-ul national in format +403XXXXXXXX.

De asemeni cu ceva mai multe capabilitati tehnice poti avea un softPBX de pe care iti setezi singur identitatea apelantului in functie de nevoi.

M-am uitat si eu la Alonia, dar este mult mai restrictiv decat providerii nord-americani. Pe mine ma interesa DOAR ca sa pot apela numere "verzi" in Romania si asta se poate doar de la un provider din tara. Pentru asta trebuia sa alimentez contul cu 5 EUR, care expirau nefolositi dupa un an (apelurile la numere "verzi" sunt gratuite). Pentru un apel doua pe luna, am preferat sa rog pe cineva sa sune in locul meu


View Postzamoca, on 27 februarie 2024 - 19:55, said:

Nu stiam, merci. Am cautat mai demult si nu am gasit. Mi-am imaginat apoi ca telefonia mobila este atat de ieftina in Ro incat nu exista use case the VoIP SIP. Ma bucur ca m-am inselat.

Ai incercat sa rogi pe cineva sa forward-eze apelul tau la numarul unde vrei sa suni? Sau poate poti avea un numar activ (si un telefon in Romania) la care cineva raspunde si face forward mai departe astfel incat la destinatie sa apara numarul tau

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate