Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

VoWiFi sau WiFi Calling

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
zamoca

zamoca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.02.2024
Am mai multe telefoane care merg cu VoWiFi cu un provider nord-american (telefoanele fiind achizitionate acolo) si nu reusesc sa folosesc VoWiFi sau Wifi Calling in Romania cu niciun provider. Mai mult, cand bag o cartela romaneasca, optiunea dispare din menu, sugerand ca este "soft-banned" prin "carrier settings".

Telefoanele cu care am incercat sunt Google Pixel 4a 5G (G025E), Google Pixel 3 (G013A), Moto Action One (XT2013-4).

Sunt curios ce telefoane 5G, cu e-sim si NFC merg cu VoWiFi cu provider romani si in special cu Digi intrucat sunt dispus sa iau un astfel de telefon. Am incercat sa contactez suport tehnic Digi dar acestia par a fi analfabeti din pdv tehnic. (In Android, modelul exact se afla in Settings -> About -> Regulatory Labels).

TIA

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
Digi și VoWiFi nu se împacă foarte bine.
Am încercat și cu Poco X3, Poco f1, Huawei P8 lite și Samsung A50, cred că și cu altele, dar nu le mai țin eu minte.
Abia acum câteva luni am reușit cu un Redmi 12C.
De-ale lui Digi.

View Postzamoca, on 24 februarie 2024 - 16:50, said:

a fi analfabeti din pdv tehnic.
Chiar sunt.

Edited by Valy_User, 24 February 2024 - 18:04.


#3
bluelaser

bluelaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2006
Te uiti la model, si-l cumperi din alta parte mai ieftin. E simplu.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Cumperi din alta parte mai ieftin, dar daca nu contine varianta de soft care trebuie, aia personalizata de operator, posibil sa nu functioneze.

#5
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011

View Postmodoran, on 24 februarie 2024 - 19:26, said:

Cumperi din alta parte mai ieftin, dar daca nu contine varianta de soft care trebuie, aia personalizata de operator, posibil sa nu functioneze.

E valabil si la iPhone? Din cate stiu nu exista variante personalizate de operatori pentru iPhone

Edited by wally_walrus, 24 February 2024 - 19:37.


#6
Geo7

Geo7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.12.2023
iPhone funcționează perfect în rețeaua DIGI

#7
gigideac1

gigideac1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 22.10.2014
dezactiveaza apel prin 4G si imediat intra apel wifi (la digi)

#8
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 20.11.2005

View Postmodoran, on 24 februarie 2024 - 19:26, said:

Cumperi din alta parte mai ieftin, dar daca nu contine varianta de soft care trebuie, aia personalizata de operator, posibil sa nu functioneze.

Nu exista telefoane cu soft "personalizat" de Digi. Doar Orange si Vodafone fac mizerii dintrastea sa te tina captiv in reteaua lor.

#9
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Digi VoWifi merge perfect pe iPhone. Dacă vrei să forțezi telefonul să stea în VoWifi pui pe 2G telefonul și va sta permanent pe VoWifi

#10
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Pixel nu au suport pentru multi operatori din Europa, Asia si Latin America.
iPhone XS si mai recente merg.
Samsung Galaxy din seria Ax0 si mai noi merg si ele, chiar daca sunt cumparate din US sau Canada.

Personal folosesc atat iPhone recente cat si Samsung Galaxy A10e (SM-A102W) cat si A32 5G (SM-A326W) fara probleme.

Screenshot-ul atasat este de la A10e care opereaza constant pe TELUS in Canada cu SIM Digi in el.

Attached Files



#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajgigideac1, pe 24 februarie 2024 - 19:38, a scris:

dezactiveaza apel prin 4G si imediat intra apel wifi (la digi)
N-are sens sa dezactivezi aia, trebuie sa marga impreuna cum e pe orice Samsung decent open EU software.
Chestia e ca n-are sens sa te astepti la telefoane americane care sunt setate pe sistemele lor sa mearga bine in restul lumii. Wifi call nu merge daca nu este "provizionat" (in service menu).

Edited by andreic, 25 February 2024 - 08:59.


#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011

 daniel28, on 24 februarie 2024 - 21:32, said:

Digi VoWifi merge perfect pe iPhone. Dacă vrei să forțezi telefonul să stea în VoWifi pui pe 2G telefonul și va sta permanent pe VoWifi

Și ce câștigi cu asta ? Chiar ești undeva unde nu exista rețea mobilă ?

Când vei descoperi că vowifi la Digi o zi merge și 3 zile nu te vei enerva și îl vei dezactiva oricum, eu așa am făcut.

Vowifi îl folosești strict unde nu ai deloc semnal, întotdeauna e de preferat sa stai pe rețeaua mobila, merge mai bine.

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
E foarte util pentru cei care au tablă pe casă.

#14
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003

 modoran, pe 25 februarie 2024 - 00:51, a scris:

Și ce câștigi cu asta ? Chiar ești undeva unde nu exista rețea mobilă ?

Da, la mine acasă în IF unde Digi 4G e praștie ca să mă exprim “elegant” iar apelul 2G se aude de parcă e apelul din cabinele din PTTR-ul comunist.

#15
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Uneori, serviciul vowifi nu este activat de la operator. Incearca sa utilizezi o cartela pe care stii sigur ca serviciul este functional. Poti incerca pentru teste  si un esim/sim  de la yoxo, care este foarte ieftin si are wowifi activ din start.

Edited by [mc]xtrem, 25 February 2024 - 12:30.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajValy_User, pe 25 februarie 2024 - 01:27, a scris:

E foarte util pentru cei care au tablă pe casă.
Sau PUB-uri la demisol unde e foarte practic, cam peste tot indoor e util. Eu fac cam toate convorbirile de acasa pe wifi, exceptand anumite numere scurte unde te trimite in 3G, ma rog treaba de sistem de la ei. Nu mai zic are latenta mica, nu are restrictii de banda, merge full AWB codec si se aude hi-fi, rivalieaza cu whatsapp, nu mai exista network busy.
Wifi ar trebui sa fie functionalitate de baza by default activata.

Edited by andreic, 25 February 2024 - 14:04.


#17
zamoca

zamoca

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.02.2024

View Post[mc]xtrem, on 25 februarie 2024 - 12:29, said:

Uneori, serviciul vowifi nu este activat de la operator. Incearca sa utilizezi o cartela pe care stii sigur ca serviciul este functional. Poti incerca pentru teste  si un esim/sim  de la yoxo, care este foarte ieftin si are wowifi activ din start.

Yoxo nu acceptă pașaport iar eu nu am buletin. Am o cartela Orange prepay

View PostValy_User, on 24 februarie 2024 - 18:03, said:

Digi și VoWiFi nu se împacă foarte bine.
Am încercat și cu Poco X3, Poco f1, Huawei P8 lite și Samsung A50, cred că și cu altele, dar nu le mai țin eu minte.
Abia acum câteva luni am reușit cu un Redmi 12C.
De-ale lui Digi.


Chiar sunt.

Redmi 12c - notat, mulțumesc

View PostGeo7, on 24 februarie 2024 - 19:37, said:

iPhone funcționează perfect în rețeaua DIGI

Ești absolut sigur? La ieșirea dintr-un Kaufland am mers la reprezentanta Vodafone și am rugat-o să demonstreze vowifi. Opțiunea îi apărea în menu că fiind enabled, dar daca încerca să sune prin WiFi nu putea

View Postwally_walrus, on 24 februarie 2024 - 19:36, said:

E valabil si la iPhone? Din cate stiu nu exista variante personalizate de operatori pentru iPhone

N-am avut iPhone de la 4, și nu mai sunt la curent, dar e posibil să fie versiuni ușor diferite pentru fiecare continent (mai precis America vs restul lumii)

View Posttzevarul, on 24 februarie 2024 - 21:37, said:



Super! Sam g A10e, iPhone XS+, reținut!

View Postmodoran, on 25 februarie 2024 - 00:51, said:

Vowifi îl folosești strict unde nu ai deloc semnal, întotdeauna e de preferat sa stai pe rețeaua mobila, merge mai bine.

Exact! De pildă în străinătate sau oriunde ai WiFi dar nu semnal. Eu de pildă am numere VoIP dar pe NA carriers ceea ce înseamnă că nu pot da outgoing calls cu caller Id românesc decât prin vowifi

Edited by Dany_Darke, 25 February 2024 - 19:23.


#18
balauru'

balauru'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 25.02.2006
Cu Samsung S20+ (SM-G986B) merge VoWiFi uns, nu am avut niciodată probleme.

Attached Files


Edited by balauru', 25 February 2024 - 16:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate