Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Road trip moto Tunisia

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Salutari! Dupa ce anul trecut am facut un circuit de 3 saptamani insumand 5600 km prin Turcia (am povestit aici pe un topic dedicat), anul asta in luna iunie avem in plan sa luam pulsul Tunisiei. Vom traversa cu feribotul din Durres in Bari noaptea, apoi in noaptea urmatoare din Palermo direct in capitala Tunisiei. Vom calca pentru prima oara pe pamant african, asa ca suntem entuziasmati si curiosi ce vom gasi pe-acolo, speram ceva frumos si interesant. :) Am stabilit si itinerariul si am facut si cateva rezervari, ocazie cu care am descoperit ca Tunisia nu e in niciun caz ieftina, daca optezi pentru pensiuni traditionale. Hotelurile AI sunt mai ieftine, ciudat...anyways, incercam sa stam departe de genul asta de cazari impersonale, cautam ceva mai autentic, interactiunea cu gazdele si un vibe mai de familie.

Traseul arata asa:
-Tunis 3 nopti
-Tozeur 3 nopti
- Douz 2 nopti
- Campement Zmela, in deșert, 1 noapte
- Insula Djerba 3 nopti
-Sousse 4 nopti

Asadar vrem si deșert si plaja si mare si cred ca inceputul lunii iunie le poate impaca, cat de cat, pe toate. Adica sa nu murim de cald in deșert, dar sa fie si apa marii suficient de calda, chiar daca nu vom face noi prea multa plaja (in Sousse nu o sa stam doar cu burta la soare, vrem sa vizitam ce e mai interesant prin zona).
Inca sper sa mai apara vreun feribot mai convenabil pt returul in Italia, astfel am strecura 1-2 zile si in Hammamet, am vazut din poze ca e tare frumos. Totusi am ales ca orasul in care sa cunoastem litoralul tunisian sa fie Sousse, nu stiu daca e bine sau nu...
Recomandari, intrebari, le primesc cu drag. :)
Si desigur voi reveni cu un trip report detaliat pe acest topic in luna iulie, sa speram... :)

Edited by camelia19, 23 February 2024 - 19:02.


#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Alte recomandari - amfiteatrul roman de la El Jem (daca va intereseaza asa ceva), marea moschee de la Kairouan (daca acum se mai poate vizita de catre turisti, nu am studiat), Kairouan in sine e un oras interesant in felul lui, mai traditional decat Tunis si cele de pe malul marii care sunt mai cosmopolite. In/langa Tunis: Cartagina (Carthage) si Sidi Bou Said. Sunt niste ruine punice si romane si acolo. Noi am fost tare de mult, de Revelionul 2008/2009, nu stiu daca impresiile mele de atunci mai sunt relevante. Intre timp au fost si niste schimbari politice in Tunisia, nu stiu care o mai fi atmosfera dar ma gandesc ca ai studiat.

#3
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Muzeul Bardo din Tunis ne-a placut foarte mult, atat mozaicurile romane expuse cat si palatul in sine.

#4
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
@mdt Multumesc pt sugestii. El Jem este pe lista, o sa mergem din Sousse sau eventual ne oprim la el pe drumul intre Djerba si Sousse. Dar clar e de vazut. Cat despre moscheea din Kairouan, am gasit ceva informatii cum ca ar fi interzis sa intri daca nu esti musulman, altii spuneau ca barbatii pot intra chiar daca nu sunt musulmani, dar femeile nu. Niciuna din variante nu ma avantajeaza, asa ca nu am mai aprofundat subiectul. E si putin peste mana orasul, cam departe de traseul nostru. Ramane de vazut ce si cum, dar in momentul asta tind sa cred ca ii vom da skip.
Cat despre Cartagina si Sidi Bou Said, ele sunt programate intr-una din cele 2 zile pline pe care le vom avea in Tunis. Chiar daca nu a mai ramas mare lucru din Cartagina, clar e de vazut, macar pentru ce a fost candva, daca nu pentru ce e acum. Oricum dupa Ephesus greu ma mai poate impresiona ceva in materie de orase antice. Cealalta zi va fi dedicata capitalei cu tot ce mi s-a parut mai important de vazut intr-o zi... Medina, urcare la o cafenea cu panorama celebra spre moschee, o plimbare pe Habin Burguiba Avenue, Catedrala catolica si, poate, Muzeul Bardo. Daca nu e timp in ziua aia si de muzeu, o sa-l vizitam in ultima zi inainte de intoarecerea in Italia (avem ferry la ora 19:30, deci ar fi timp destul).
Eu sincer sunt mai entuziasmata de zona de desert cu orasele si oazele, plus satele berbere. Asta ar fi ceva cu totul nou pentru noi.
Despre atmosfera din Tunisia nu stiu ce sa zic, vad ca e pe lista agentiilor de turism, asa ca probabil lucrurile sunt ok pe acolo. Daca e sa ma gandesc la atentate, nu mai mergem niciunde.

Edited by camelia19, 29 February 2024 - 15:29.


#5
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
In Cartagina, pe langa ruinele punice si romane, merita mers pt ca e frumos oraseul/cartierul, cu vilute frumoase cu bouganvillea, o placere sa te plimbi pe acolo.
Despre atmosfera ma intrebam cat de islamisti mai sunt si cum te mai simti ca femeie acolo. Cand am fost noi cam jumatate din femei erau imbracate in stil european, jumatate in stil islamic. Ca femeie europeana mai "beneficiai" si de atentia nedorita a barbatilor localnici.

Edited by mdt, 29 February 2024 - 17:09.


#6
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Asta nu stiu, probabil in zona de coasta e mai europeana atmosfera, iar cu cat intri mai in interiorul tarii este mai traditionala. Si in Turcia am plecat la drum cu niste idei si nu s-au confirmat deloc. Din contra, am gasit o tara super faina, deschisa si moderna. Asa ca in Tunisia nu ma mai astept la nimic. Ce-o fi, o fi. :)

Edited by camelia19, 29 February 2024 - 18:53.


#7
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Ce voiam sa spun legat de feriboturi... Am facut niste simulari si biletele de feribot sunt in jur de 630 euro cu totul (adica 4 curse de noapte, Albania-Italia, Italia-Tunisia si retur), cu cabina privata pentru 2 persoane, cu toaleta, duș si tot ce mai trebuie in interior,  pe toate cele 4 legaturi. Asadar putem zice ca in banii astia intra si 4 nopti de cazare. Nu mi se pare exagerat de scump. Ce imi pare rau e ca nu exista feribot din Bar in Bari, se pare ca muntenegrenii nu sunt in stare sa fructifice pozitia exceptionala si portul la Mediterana, care ar fi legatura cea mai scurta cu Bari, Italia. Nu exista nicio cursa si nici nu se stie cand sau daca va mai fi vreuna in viitorul apropiat. Nu pot gasi un cuvant mai potrivit decat...rusinos. In schimb vecinii lor de la sud, albanezii, au nu una, ci 2 curse spre Bari in fiecare zi. Grecii au si ei legaturi cu Italia multe si variate, dar simtitor mai scumpe decat albanezii. Croatii au si ei vreo 2 pe saptamana, dar nu ne potrivim cu programul. Asadar Albania castiga detasat in alegerea noastra.
Iar Tunisia este excelent conectata cu Europa, sunt o gramada de legaturi din Marsilia, Genoa, Civitavechia, Salerno si Palermo, deservite de mai multe companii: Grimaldi Lines, GNV Grandi Navi Veloce, Corsica Lines sau CTN Companie Tunisienne de Navigation. Pentru noi legatura din Palermo e cea mai convenabila, din mai multe puncte de vedere. Acum urmeaza sa vedem si conditiile de pe feriboturi, insa ma astept sa nu fie la fel de bune cum ne-au obisnuit grecii.

Edited by camelia19, 29 February 2024 - 21:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate