Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Roboti EVE - compania 1X

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Multe companii/start-up-uri isi incearca norocul si dezvolta roboti. Pana la urma asta este viitorul. Cine doarme in aceste momente, va pierde startul.
Sunt totusi destul de limitati, se deplaseaza pe doua roti si efectueaza sarcini simple.
Cel mai comic din tot clipul imi pare figura lor zambitoare. Pe cat de comica este, pe atat de creepy Posted Image


edit: in viitorul nu foarte indepartat, probabil in urmatorii 10 ani, multe sarcini vor fi preluate de astfel de roboti, ceea ce este bine, mai mult timp pt noi - saptamana de munca sa scada la 4-3 zile, concediu mai generos etc. Nu este nimic SF, este prezentul pe care il traim.

https://www.1x.tech/androids/eve


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iHXuU3nTXfQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 22 February 2024 - 23:08.


#2
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Ce start să se mai piardă, la nivel planetar sunt sute de firme care lucrează de zeci de ani în acest domeniu, cea mai cunoscută fiind Boston Dynamics

View Postalex342, on 22 februarie 2024 - 23:03, said:

Cel mai comic din tot clipul imi pare figura lor zambitoare. Pe cat de comica este, pe atat de creepy

mai au până aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lHk7gspkj0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu adevărat comic este acest clip:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y3RIHnK0_NE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Cu adevărat comic e să vă închipuiți că o să stați veșnic în concediu.

#4
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Va fi concediu forțat, întrucât AI-ul se dezvoltă exponențial...

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View Postsanderoalex, on 23 februarie 2024 - 01:17, said:

Cu adevărat comic e să vă închipuiți că o să stați veșnic în concediu.

Nu stiu cat imi inchipui ca voi avea concediu, insa stiu un lucru, acum 100 de ani omul muncea peste 12 ore zilnic, in prezent muncim 8h/zi, 5 zile/saptamana. Am cunostinte care lucreaza doar 4 zile jumate pe saptamana. Se vorbeste de saptamana de 4 zile (tot 8 ore/zi).
Si toatea astea datorita avansului tehnologic.
Deci de ce sa nu lucram 3 zile pe saptamana cand se va dezvolta indeajuns acest domeniu?

#6
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Pana o sa preia controlu AI ul si robotii, o sa mai dureze ceva timp... Sunt chestii care robotii nu o sa poata face, cel putin momentan...

#7
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
Eu abia astept sa evitam astfel de accidente

https://www.digi24.r...-legume-2572533

#8
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Mai e putin pana scenariul din "Terminator" devine realitate...

#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postalex342, on 23 februarie 2024 - 02:34, said:



Nu stiu cat imi inchipui ca voi avea concediu, insa stiu un lucru, acum 100 de ani omul muncea peste 12 ore zilnic, in prezent muncim 8h/zi, 5 zile/saptamana. Am cunostinte care lucreaza doar 4 zile jumate pe saptamana. Se vorbeste de saptamana de 4 zile (tot 8 ore/zi).
Si toatea astea datorita avansului tehnologic.
Deci de ce sa nu lucram 3 zile pe saptamana cand se va dezvolta indeajuns acest domeniu?
Și la sfârșitul lunii ce crezi că spune cardu'?!

#10
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

View Postsanderoalex, on 23 februarie 2024 - 22:12, said:

Și la sfârșitul lunii ce crezi că spune cardu'?!

Stiu unde bati. Posted Image Si sa stii ca imi plac discutiile in contradictoriu daca sunt constructive si sunt purtate cu respect.
Ok, acum te intreb si eu, daca lumea se umple de roboti iar oamenii sunt dati afara, vechea zicala "ne iau robotii locurile de munca si noi ajungem in sapa de lemn".. in acest caz cine mai face vanzare daca toti oamenii sunt fara loc de munca si fara bani? Adica cine mai cumpara marfa corporatiilor/ companiilor creata cu ajutorul robotiilor?

Edited by alex342, 23 February 2024 - 22:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate