Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Telefoane low end - generalitati

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
nu stiu daca mai exista topicuri similare si daca da atunci discutia sa fie mutata unde e mai potrivit.

cum zice titlul e vorba despre telurile ce nu sunt atat de dotate pe cat le-am vrea.

e normal sa vrem sa avem lucruri cat mai bune dar uneori nu e posibil sau nu e nevoie - la mine se aplica ultimul caz - am acu' un galaxy a03 pt ca am nevoie de ceva de rezerva si trebuie sa spun ca ma surprinde cat de relativ bine se misca avand in vedere ca are unisoc t606 3 gb ram/32 gb stocare.

evident ca nu se compara cu un tel mediu flagship ori premium si totusi acest a03 merge destul de bine daca nu folosesti multe aplicatii iar bateria tine bine in aceste conditii. se pot rula clipurile youtube la 1080 fara multe probleme si se vad binisor pe ecranul lcd care nu se compara cu un oled dar deh are rezolutie mica la diagonala mare. si navigarea pe net e ok cu firefox.

cum ziceam se misca surprinzator de ok mai are sacadari cand si cand dar in rest aplicatiile ce le folosesc merg destul de cursiv.

concluzia la care am ajuns si pentru care am deschis topicul e ca si telurile mai low end isi au rolul lor si n-ar trebui ridiculizate.

poate ca afirmatia asta-i o erezie pe aici dar nu fac decat sa expun propria mea experienta.



#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Samsung care nu-i din seria S nu merita, parerea mea. De cele mai multe ori au lag "din fabrica", iar dupa cateva update-uri majore se misca ca un telefon din 2015.
A54 de exemplu are procesor mai slab decat A52s, sunt pur si simplu gandite prost si nici software-ul incarcat nu le ajuta.

Mai bine un Xiaomi sau ceva cu procesor decent luat SH.

View Postabulafius43, on 21 februarie 2024 - 21:09, said:

concluzia la care am ajuns si pentru care am deschis topicul e ca si telurile mai low end isi au rolul lor si n-ar trebui ridiculizate.
Bineinteles. Dar chiar si la banii astia, unele sunt bataie de joc si platesti doar brand-ul.

Edited by red46, 21 February 2024 - 21:31.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
@abulafius43
Așa e.
Oricum grosul vânzărilor, cel puțin în Ro vine din telefoane sub 1000 de lei. Sunt convins că peste 50% din telefoanele vândute sunt din această categorie.
Mama mea are Redmi 12C. Un telefon foarte ok, dar cu un mare minus. Mufă Micro USB și încărcare lentă. Așa e cu producătorii ăștia, îți vând un produs foarte bun, cu un raport preț/calitate excelent, dar îți pun o chestie de asta ca să te enerveze, ca în cazul în care îți permiți altceva să te facă să cumperi un model mai performant. Asta nu se întâmplă numai la telefoane.

Adevărul e că inovații în domeniul telefoanelor mobile în ultimii 6 ani: ZERO.
Astfel că telefoanele low-end chiar sunt ok, au peste 400000 de puncte Antutu.


Deși, bunica mea are Samsung A03s. Nu am crezut că mai există pe piață un telefon cu camere atât de praf. Deci efectiv sub orice critică. Înainte avea un J6 2018, care la acest capitol era cu mult peste. Sunt și avantaje în ceea ce privește A03s-ul față de telefonul ei vechi, are o baterie mult mai mare, se mișcă mai bine și are o versiune de Android mult mai nouă.

Edited by Valy_User, 21 February 2024 - 21:39.


#4
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@red46 pai acest galaxy a03 are android 13 si cum am zis se misca mai bine decat ma asteptam. am avut si teluri mult mai performante decat a03 asa ca ma asteptam sa mearga f. prost dar nu-i chiar asa de rau. desigur ca pe viitor aplicattile vor fi mai umflate si e posibil ca telul sa se miste tot mai prost dar vor aparea si teluri low end mai noi iar ciclul se repeta.

@Valy_User n-am facut poze cu a03-ul meu dar din ce am observat in aplicatia de camera culorile par mai apropiate de cele reale adica nu apar asa saturate cum apar de obicei la samsung. oricum nu ma astept sa scoata poze cine stie ce mai ales ca nu are stabilizare optica dar nici nu fac poze des - de fapt rareori.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
de ce sa fie o erezie man? eu mereu recomand oamenilor telefoanele de care au nevoie. iar majoritatea fac aproximativ acelasi lucru pe un telefon, browsing, whatssaap si retele sociale.

telefoanele scumpe se vand nu fiindca ar avea userii aia nevoie de ele, sau ca aprecieaza camera/ecran/procesor mai bune, ci fiindca sunt destui bani incat omului sa nu-i pese ca da 1000 de euro pe un iphone. desi se plange lumea pe aici ca nu-s bani si cresc preturile, majoritatea oamenilor care-i vad in oras nu-s sarantoci, cum eram aproape toti cand eram copii, acum 30 de ani in cazul meu, unde trageam de niste haine rupte. acum vezi nike, adidas, iphone, bmw/audi care-s la ordinea zilei. si multi pensionari au bani pe aici. iar in vest 1000 de euro nu e nimic pentru majoritatea.

primele 7 pozitii sunt ocupate de iphoane, ca si vanzari, dupa care vin telefoanele ieftine de care zici si tu: https://www.gsmarena...-news-61694.php

nu mai bagati iar placa cu paranoia 13 ca va incetineste voua telefonul cineva. eu am a52s care deja a primit vreo 30 de updateuri in intervalul asta si telefonul se misca la fel ca acum 2 ani jumatate.

Edited by bobitad, 21 February 2024 - 22:02.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Nu e paranoia.
Sunt lucruri asumate oficial: https://www.theguard...ing-down-phones

Apropo, uite ce a pățit Radu Neagu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YPspo6qhSGA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Valy_User, 21 February 2024 - 22:08.


#7
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
am zis de "erezie" ca figura de stil pt ca mai citesc discutii si am remarcat ca sunt destui pt care nici telurile actuale din gama ultra/premium nu sunt destul de bune. apoi inseamna ca alea low end sunt de-a dreptul dezgustatoare pt ei.

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

View PostValy_User, on 21 februarie 2024 - 22:05, said:

Nu e paranoia.
Sunt lucruri asumate oficial: https://www.theguard...ing-down-phones
astea-s chestii de acum 5 ani si oricum nu au fost intelese neaparat de oameni la vremea respectiva, pentru ceea ce au fost. le-am postat si eu. mai noi sunt cele de la oneplus si samsung care nu foloseau decat o anumita putere din procesor in unele aplicatii, care mi se pare mai grav decat stirea aia. nu stiu man, nici nu vreau sa dau click pe videoclipul ala, nu m-am mai uitat la aia de cativa ani(nu pot sa-i iau in serios nici pe el, nici pe Buhnici, nici pe celalt, Dan...) si pare oricum titlu clickbait. ma uit la Rossman, la Hugh Jeffreys, sunt oarecum la curent cu ce se intampla in lume cu right to repair si tampeniile care le fac astia.

dar in ziua de azi, daca ai un telefon cu 400.000-500.000 puncte in antutu, 6gb ram, cu ecran cu rata de refresh 120hz, baterie de 5000 mah, esti ok pentru 5 ani, fara probleme.

oricum o sa intre si legea de la UE cu schimbatul bateriilor usor, deja apple a facut baterii mai bune fiindca urma legea cu 1000 de cicluri/80% baterie. care o sa fie in UE anul viitor, tot ei i-au fortat pe APPLE sa treaca ls USB C, astept sa se reintroduca mufa jack:) mai ziceti voi ca UE sunt aia rai.

Edited by bobitad, 21 February 2024 - 22:22.


#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Mai bine iei un telefon low-end si il schimbi anual.
Nu dau 2 bani pe pacaleala cu x ani de update, uitati-va la Apple, de ex. - sunt functii pe iOS 17.3 care sunt disponibile doar pe iPhone 15, desi ar fi fost fara nicio problema implementate si pe iPhone 13 sau 14 - ex. limitarea incarcarii la 80%, afisarea ciclurilor bateriei.
Asa ca de fapt, chiar si un iPhone 14 lansat in septembrie 2022, desi ruleaza OS-ul la zi, nu are aceleasi functii ca noul telefon.

De Samsung nu mai zic, obisnuiam sa dau disable la update-uri si foloseam telefonul cu versiunea din fabrica, nu am facut vreodata update la un Samsung pentru ca garantat mergea mai prost noua versiune de Android.

Piata telefoanelor mobile e o mizerie in ultima vreme. Eu astept un telefon cu Windows. Lumia a fost doar o amagire.
M-am saturat de bloatware, aplicatii dublate, reclame in meniuri, aplicatii care nu se pot sterge samd.
Cred ca o sa imi iau telefoane ieftine si de restul de bani o camera foto mirorless si inchei povestea. Dam prea multi bani pe niste telefoane care nu fac nimic in plus fata de altele low sau mid-end.

Edited by lex2010, 22 February 2024 - 00:25.


#10
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postabulafius43, on 21 februarie 2024 - 21:09, said:

...
concluzia la care am ajuns si pentru care am deschis topicul e ca si telurile mai low end isi au rolul lor si n-ar trebui ridiculizate.

poate ca afirmatia asta-i o erezie pe aici dar nu fac decat sa expun propria mea experienta.
Nu e vorba de a ridiculiza, dar eu cred ca n-ar trebui cumparate.
De ce? Pentru ca aceste caracteristici pe care tu le-ai insirat mai sus stagneaza de 5 ani la categoria asta de pret.

Era mai bine daca spuneai si un pret, asa nu stiu clar despre ce sa vorbesc, specificatiile aiurea intalnesti pana pe la 700 de Lei si chiar mai sus.
Iti vine sa crezi ca in 2018 XIaomi avea in categoria asta de pret telefoane cu specificatii mai bune? Uita-te la Xiaomi Mi A2 Lite: rama si carcasa metalica, ecran cu rezolutie mare, 4 GB RAM, procesor Qualcomm pe 12 nm, camera de 12 MP (asta era standardul vremii, S9 avea tot de 12). Cumparat in 2019 cu mai putin de 500 de Lei versiunea cu 4GB RAM si 32GB stocare. As avea pretentia ca acum sa cumpar ceva mai bun la acelasi pret...

Acum sincer, la cat a evoluat tehnologia, ar fi trebuit fie sa se ieftineasca, fie sa aiba specificatii mai bune la acelasi pret.
Ai observat ca evita sa le spuna in clar procesorul? Ai zis de Unisoc T606... Tehnologie pe 12 nm, sa zicem acceptabil daca are suficient RAM, baterie mare si daca pretul e unul imbatabil.
Dar sunt pe piata si telefoane cu procesoare pe 28nm (Unisoc SC9863A)... In 2024?  Aia niciodata n-or sa spuna procesorul la specificatii...

Parerea mea sincera este ca ar trebui cumparate decat daca nu exista alternativa. Altfel vor continua sa ne ia de prosti.

In Romania cele mai ieftine telefoane care merita cumparate sunt telefoanele 5G produse in 2021, Xiaomi Redmi Note 9T, Xiaomi Note 10, realme 8 5G, etc.
Sau https://www.amazon.c...y/dp/B0C9J2287C
Modest, dar cinstit: 4GB RAM, 64GB stocare, procesor pe 7nm, camera decenta, ecranul la 90 Hz, bateria de 5000mAh in conditiile in care procesorul e renumit pentru consumul mic.

Eu unul sunt foarte dezamagit de cum a evoluat piata telefoanelor ieftine.

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Unii n-au ce face, se mai si distreaza.
Ma dau ca exemplu pe mine. Nu-mi permit vacante in locuri exotice, de fapt nu am mai plecat de cativa ani decat maxim o zi. Asa ca trebuie sa-mi ofer mici bucurii in compensatie, psihicul o cere, il mai aburesc Posted image .
In partea mai tanara a familiei a aparut de curand un iphone 15 (varianta cea mai dotata), am zis sa-mi permit si eu o gluma, "o aroganta".
Am gasit un iphone 5s pe olx, la un pret imbatabil (m-a tentat desi am un iphone 12 mini).  
Il stiam pe vanzator, mai cumparasem de la el de 2 ori cate ceva, e de incredere. L-am intrebat daca poate fi folosit doar ca telefon, a spus ca merge. L-am luat, arata bine, avea IOS 10.3, nu parea blocat, nu am mai cerut amanunte.
Acasa am incercat sim digi, nu-i placea. L-am intrebat pe vanzator de retea, mi-a spus ca a fost cumparat de la orange, posibil sa fie blocat (sunt sigur ca stia dar nu il intrebasem nici el nu a specificat). Intamplarea face ca eu doream un sim fizic yoxo (am e-sim yoxo pe celalalt iphone, cu asta a fost mult mai usor de rezolvat). Am instalat aplicatia yoxo, am intrat pe chat cu ei, le-am povestit. Mi-au cerut IMEI, l-am trimis, mi l-au deblocat imediat, gratis.
Am pus din nou sim digi, ID Apple, imediat a inceput sa faca actualizare la IOS 12.5.
A inceput sa-mi placa jucaria, am mai dat cativa lei pt o husa, fiind destul de mic si cu carcasa metalica, mi-era teama ca-l scap din mana. Totul functioneaza la el, imi place ca e mult mai mic decat celelalte telefoane smart din dotare, se vede foarte bine. Nici nu am pretentii, are doar 16GB, bateria nu cred ca tine prea mult dar ca telefon plus cateva aplicatii uzuale, e ok.
Nu cred ca-l voi purta in buzunar, va ramane in casa, posibil sa-i pastrez cateva luni si abonamentul yoxo de numai 9 lei.
Ochii mei cer totusi un ecran mai mare, inclusiv degetele.
Dar nu-l arunc.
Sunt convins ca daca as incerca sa-l revand, as castiga ceva dar nu de asta l-am luat.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Primul meu telefon personal si unicul pana acum (cele de servici nu se pun) a fost cumparat in 2020. Un Alcatel 2019S. Are Android 9 pie, 3gb/32gb, 5,5". Bateria ma tine intrre 8 si 10 zile. Nu ma intereseaza ca se incarca "lent", in cateva ore. Nu ma intereseaza camera, pe care o folosesc rar si foarte rar (pentru poze am camera foto). De asemenea nu ma intereseaza navigatul pe net decat cu foarte mici exceptii.
De aproape 4 ani de cand il am, inca n-am simtit nevoia de o tehnologie noua sau de performante inbunatatite. Pentru mine este la fel de fiabil si de util exact ca acu' 4 ani, cand l-am cumparat.
Ca si pret, atat de low end a fost, incat am dat 420 de lei pe el. Nu stiu cat vine in ron.

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postlex2010, on 22 februarie 2024 - 00:22, said:

Mai bine iei un telefon low-end si il schimbi anual.
...
Cred ca o sa imi iau telefoane ieftine si de restul de bani o camera foto mirorless si inchei povestea. Dam prea multi bani pe niste telefoane care nu fac nimic in plus fata de altele low sau mid-end.
Nici nu-i nevoie sa le schimbi anual ;), al meu Redmi face 3 anisori in curand ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate