Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Credit si avans cu plata cash - literalmente

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Mai rau bate la ochi daca face depuneri mici si dese.

Se duce frumos la banca, isi deschide cont si ii depune. La sursa banilor: economii proprii (venituri din salariu, donatii de la rude/familie etc...).

Eventual poate pastra echivalentul a 50.000 lei pe care sa ii dea vanzatorului avans cash la notar.

Conteaza normal si suma. Nu ridica nici o suspiciune o depunere izolata de cateva zeci de mii de eur. Daca discutam de depuneri zilnice de zeci de mii de eur sau o transa de cateva sute de mii, poate atunci sa fi ridicat niste semne de intrebare.

Asa cum ai prezentat situatia, nu se va sinchisi nimeni.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAnn0nyym0us, on 20 februarie 2024 - 15:54, said:

De venit cu ei in România se poate, in limita la 10.000Eur de persoana.
poate aduce cu el orice suma, dar peste 10.000 euro trebuie sa-i declare la vama.
e un formular la punctele de trecere a frontierei, in principiu trebuie sa declare cati bani are cu el, ai cui sunt, cum i-a obtinut si ce vrea sa faca cu ei. ceva de genul "Am 100.000 euro la mine, sunt ai mei, i-am economisit din salariu, vreau sa-mi cumpar o casa.

View PostAnn0nyym0us, on 20 februarie 2024 - 15:54, said:

Dar in țară, cum ii poate depune intr-un cont bancar, dacă banii au fost strânși pe perioada atât de lungă?
te duci la sucursala bancii, completezi un formular (pt deschidere cont si alimentare cont), apoi te pui la coada la casierie cu punga cu bani si astepti sa-ti vina randul la numarat.
daca suma e cu adevarat mare (sute de mii de euro), n-ar strica sa sune inainte la banca, sa intrebe daca trebuie vreo programare sau ceva de genul asta. la retragere in general trebuie sa anunti (ca sa aiba disponibil), la depunere n-ar trebui sa fie probleme.

View PostAnn0nyym0us, on 20 februarie 2024 - 15:54, said:

Ce documente justificative ar cere banca din Ro?
in principiu se cer doar declaratii pe proprie raspundere.


View PostAnn0nyym0us, on 20 februarie 2024 - 15:54, said:

Există alta optiune?
poate depune banii intr-o banca din strainatate si apoi sa faca doar transferuri.

#21
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Cateva zeci de mii de euro e vax, nu trebuie sa justifici nimic daca ii transferi in transe de sub 10k.
Eu fac transferuri de sume mari cam de 2-3 ori pe luna si in afara de banii blocati cateva zile de vreo 3 ori nu m-a intrebat nimeni nimic.
Dar tine cont ca absolut orice transfer intre banci, depunere, retragere, este raportat la Anaf. Si daca transferi 1 euro Anaf o sa stie de el.
Si pe foamea asta tot mai mare nu e exclus ca sa dea astia niste legi a'la Stalin care sa le permita sa iti confiste banii cand au chef. Vezi ce s-a intamplat in Canada.
Eu tin banii cat mai putin in banca, adica necesarul pentru cumparaturi + ceva extra de rezerva, restul scot si tin cash valuta, aur si investesc in ceva.
Daca zici ca vrei sa cumperi casa cu credit si ai cash de avans, faci rapid niste transferuri de 9900 euro, iei creditul si apoi tii in banca doar cat sa ai de 1-2 rate.

#22
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View Postdd80, on 20 februarie 2024 - 17:15, said:


Te bagi in saema aiurea, sunt banci la care se pto schimba sume de bani la cursul BNR din ziua respectiva intr-un anumit plafon.

De asemenea, la sume mai mari cursul se poate negocia.

Ai ramas in urma cu 25 ani, trimiti omul cu sacosa la CSV
Sunt Banci... De exemplu?

#23
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Unicredit, Intesa Sanpaolo, Raiffeisen au de curs BNR.

#24
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 wertyck, on 20 februarie 2024 - 17:46, said:


Poți să vii și cu mai mult de 10000 de euro cash, doar că trebuie să ii declari Dacă vii din afara Uniunii Europene, la intrare în țară.

Vine dintr-o țară din UE, cu avionul. Nu trebuie declarata suma, dacă depășește 10.000E? Vorbim de aproximativ 80.000 de Eur.

Edited by Ann0nyym0us, 21 February 2024 - 09:07.


#25
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Omul iti spune ca trebuie declarati si tu ma intrebi odata?
Ce tampit umbla cu gramada de bani dupa el in loc sa foloseasca bancile...

Edited by cristiandrei, 21 February 2024 - 10:02.


#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Ciudat rau sa vii cu 80.000 euro cash, cand un transfer bancar sub 100.000 euro e gratuit in UE sau te costa maxim 1-2 euro, comision fix. Si in Romania costul unui transfer in euro e egal cu cel in lei, bancile fiind obligate de UE sa adopte aceste comisioane egale, inca de acum vreo 2 ani.
Se pare ca unii romani folosesc dricala patului si in strainatate si tin atatia bani la saltea, in defavoarea contului bancar.

Edited by wertyck, 21 February 2024 - 10:10.


#27
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajwertyck, pe 21 februarie 2024 - 10:09, a scris:

Se pare ca unii romani folosesc dricala patului si in strainatate si tin atatia bani la saltea, in defavoarea contului bancar.

Da, am obosit groaznic să încerc să il conving legat de asta, n-am avut cu cine.

Mersi de info.

Vizualizare mesajcristiandrei, pe 21 februarie 2024 - 10:02, a scris:

Omul iti spune ca trebuie declarati si tu ma intrebi odata?

Omul a menționat că trebuie declarati dacă vine DIN AFARA UE. Care dintre noi nu a citit?

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
https://taxation-cus...ash-controls_ro

Desi el nu iese din UE. Poti intreba la MAE:
Ministerul Afacerilor Externe
Adresa: Aleea Alexandru nr. 31, Sector 1, Bucureşti, cod 011822 (intrare public)
  Aleea Modrogan nr. 14, sector 1, CP 011826, Bucureşti (intrare personal)
Telefon: +40 21 431 11 00; +40 21 431 15 62
  +40 21 319 21 08 ; +40 21 319 21 25

Sau la Politia de Frontiera:
"Pentru informații privind trecerea frontierei de stat, vă recomandăm să apelați numărul unic de informare (+4)021.9590 (număr apelabil din orice rețea națională sau internațională)."

Am sunat eu la Politia de Prontiera, si fiind o calatorie in INTERIORUL Uniunii Europene, nu e nevoie sa declare sumele in numerar, chiar daca sunt peste 10.000 euro. Nu exista aceasta prevedere decat daca calatoreste in afara UE.

Edited by wertyck, 21 February 2024 - 10:22.


#29
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 03.12.2021
Totusi sa risti sa calatoresti cu atatia bani cash palpabil ? Pt o ambitie prosteasca ?

#30
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am mai discutat cu omul, si a cerut niste informatii la unele banci din Germania, in vederea depunerii numerarului. La Sparkasse depunerea maxima este de 1000Eur, iar comisionul 15 Eur, deci nu renteaza.

Exista vreo banca mai prietenoasa din punctul asta de vedere?

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Daca vine in Romania cu cash e gratuita depunerea la caseria bancii sau la ATM de euro. Exemplu concret CEC- si cardul Multicurrency pentru bancomatele de euro CEC.

#32
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru România am putut afla informațiile, incercam să văd dacă putem evita toată mizeria asta cu plimbatul cash-ului pana in Ro.

Pare-se ca Germania nu e deloc prietenoasa cu depusul cash-ului on cont.

#33
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAnn0nyym0us, on 26 februarie 2024 - 11:34, said:

...La Sparkasse depunerea maxima este de 1000Eur, iar comisionul 15 Eur....

mie-mi vine greu sa cred asta. esti sigur ca a inteles el bine ce i s-a spus?  sau macar ca a intrebat ce trebuia?

daca te duci la Sparkasse astia cu 3.000 euro in buzunar si vrei sa-ti deschizi un cont, ce se intampla? te dau afara din banca?

#34
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_Smiley_, on 26 februarie 2024 - 18:02, said:

mie-mi vine greu sa cred asta. esti sigur ca a inteles el bine ce i s-a spus?  sau macar ca a intrebat ce trebuia?

daca te duci la Sparkasse astia cu 3.000 euro in buzunar si vrei sa-ti deschizi un cont, ce se intampla? te dau afara din banca?

Mail-ul este asta:

Attached File  Screenshot 2024-02-27 072030.png   32.66K   21 downloads

Am primit un raspuns de la DKB

Quote

vielen Dank für Ihre Nachricht und Nachfragen.
Sofern Sie eine Bargeldeinzahlungen bei uns tätigen, sind wir verpflichtet, einen Nachweis zu den eingezahlten Vermögenswerten anzufordern. Weitere Details zu dieser Anforderung finden Sie auf der Homepage der BaFin.
Daher benötigen wir von Ihnen einen aussagekräftigen Herkunftsnachweis, wie z. B.
Kontoauszüge bzw. Sparbuch Ihrer anderen Bank, aus denen die Barauszahlung zu entnehmen ist
Kontoauszüge bzw. Sparbuch der Bank einer dritten Person, aus denen eine Bargeldauszahlung zu entnehmen ist sowie ggf. zusätzliche Dokumente dieser Person
Barauszahlungsquittungen
Verkaufs- oder Rechnungsbelege (z. B. Autoverkauf)
Quittungen zu Sortengeschäften, Edelmetallgeschäften, dem Verkauf von Reiseschecks o.ä.
Schenkungsverträge
letztwillige vom Nachlassgericht eröffnete Verfügungen
Diese Aufzählung ist nicht abschließend.
Ihre zweite Frage hinsichtlich der Kaution in bar für jede Vorlage habe ich nicht verstanden. Für eine Beantwortung benötige ich weitere Informationen.
SEPA-Überweisungen in Euro in EU- und EWR-Staaten sowie in die Schweiz, Monaco und nach Großbritannien sind kostenfrei.
Die Entgelte für Auslandsüberweisungen in Fremdwährung in die oben genannten Staaten setzen sich wie folgt zusammen:
12,50 Euro (bis zu einem Betrag von 12.500 Euro)
1,0‰ max. 150 Euro (ab einem Betrag von 12.500,01 Euro)
Gegebenenfalls können noch fremde Kosten durch die Empfängerbank oder zwischengeschaltete Kreditinstitute anfallen.
Weitere Informationen finden Sie im Preis- und Leistungsverzeichnis - Konten unter dem Punkt 3.1.1 Entgeltregelung.
Ich freue mich, wenn ich Sie zu den weiteren Fragestellungen gut informieren konnte und wünsche Ihnen einen schönen Abend.
Mit freundlichen Grüßen
Ihre A. Wolf
Deutsche Kreditbank AG

Pare-se ca trebuie totusi justificat aproape fiecare euro cu acte.

Edited by Ann0nyym0us, 27 February 2024 - 07:23.


#35
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Am avut un prieten care a vrut sa cumpere o masina de 20k Euro si a intrebat la vama aeroportului Suceava. Acesta este raspunsul oficial primit:

"Bună seara,

Având in vedere că dumneavoastră călătoriți în interiorul Uniunii Europene nu este necesar să declarați suma de bani.
Aveți obligația să declarați sumele de bani ce depășesc  10.000  Euro sau orice altă valută echivalentă in euro la  intrarea/ieșirea din Uniunea Europeană conform Regulamentul (CE) nr. 1889/2005 al Parlamentului European și al Consiliului din 26 octombrie 2005 privind controlul numerarului la intrarea sau ieșirea din Comunitate, Articolul 3.
https://www.customs....n-lei-si-valuta

Cu stimă,

Biroul Vamal de Frontieră Aeroport Suceava"

Edited by mykero, 27 February 2024 - 10:29.


#36
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Asta confirma si raspunsul primit de mine de la callcentrul Politiei de frontiera, postat acum cateva zile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate