Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Credit si avans cu plata cash - literalmente

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
O cunoștință a tăiat-o la muncă in străinătate acum vreo 15 ani.

Si-a pus bani de-o parte, la saltea, iar acum vrea casă in România. Acum, apare problema.

Ce faci când vrei să iei credite ipotecar, iar avansul (câteva zeci de mii de euro) le ai fizic, nu in cont?

De venit cu ei in România se poate, in limita la 10.000Eur de persoana. Dar in țară, cum ii poate depune intr-un cont bancar, dacă banii au fost strânși pe perioada atât de lungă?

Ce documente justificative ar cere banca din Ro? Există alta optiune?

Vânzătorul casei este persoană fizica, daca e relevant.

Edited by Ann0nyym0us, 20 February 2024 - 15:54.


#2
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Dovada muncii in strainatate. Daca a muncit la negru.....naspa.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu a muncit la negru, are contract. E suficient un contract de munca, sau e nevoie si de altceva?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
La Banca Transilvania
Au automate de plati si schimb valutar - cred ca am vazut si ING si la BCR
Deschizi cont si obtii un card
Dupa aia bagi cardul in autromatul ala si depui bani in cont

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNaijax, on 20 februarie 2024 - 16:07, said:

La Banca Transilvania
Au automate de plati si schimb valutar - cred ca am vazut si ING si la BCR
Deschizi cont si obtii un card
Dupa aia bagi cardul in autromatul ala si depui bani in cont

Intrebarea este, la o depunere așa de mare de cash, nu exista riscul sa fie banii blocati?

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
ii depune treptat eventual la diferite sucursale, sau si mai bine, daca sunt prea multi, in conturi la diferite banci, iar apoi le consolideaza intr-unul singur prin tansfer bancar. Am avut o problema similara la CEC in 2021.Am vrut sa-mi transfer banii in euro de la BCR unde eram client "affluent" si m-a pus dracul sa intreb daca au ceva similar ca la BCR. A venit sefa de oficiu si a spus ca-mi trebuie documente justificative de unde am banii. Eu ii tot spuneam ca banii vin de la BCR, ea tot o tinea pe a ei. In final i-am zis sa-mi deschida un cont ca vreau sa transfer 1000 de euro si am rezolvat problema. Dupa ce i-am transferat on line nu m-a intrebat nimeni cea pana in ziua de azi. Probabil ca sunt zeci de mi de transeruri zilnice si daca nu e vorba de sute de mii de euro sau peroana respectiva nu e una de "interes" nu o sa fie nicio problema.

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 24.09.2017

View PostAnn0nyym0us, on 20 februarie 2024 - 16:12, said:

Intrebarea este, la o depunere așa de mare de cash, nu exista riscul sa fie banii blocati?
nu, nu exista. oricum e o limita de cate bancnote poti sa bagi. acum 2 ani, am vandut masina si omul mi-a dat cash, ca era mai batran si el chiar scosese banii. asa ca, am luat banii cu mine, m-am dus la un bancomat ing si am bagat vreo 30.000 RON.

#8
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007
La ING exista limita zilnica de dupunere la ATM. Parca este 15.000 Ron.
Poti sa o modifici temporar, platesti o taxa, 20 ron or so, dar te intreaba de sursa banilor in aplicatie.
Eu am fost nevoit sa fac asta anul trecut cand am vandut masina si am primit cash, dar nu a trebuit sa incarc dovada sau ceva, am bifat acolo vanzare auto si asta a fost.
Daca nu vrea sa isi bata capul, poate sa depuna zilnic cate 15.000 ron si aia e.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
La BCR exista aparate MFM ce permit sa pui un teanc de 200 bancnote maxim și acceptă bancnote de 200€.
Astfel depui in cont dintr-o dată 40.000€.
Peste 10.000€ te întreabă de sursa banilor. Dar nu pe loc. Primești mesaj in app. Sau pe mail.

#10
thursdayeighteen0523

thursdayeighteen0523

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2024
Daca poate dovedi toti banii cu fise de venituri, nu ar trebui sa fie nici o problema. Poate sa treaca cu mai multi bani, dar trebuie declarati.

#11
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Romanul se scumpeste la tarate si se ieftineste la faina. Daca ii punea in cont acolo lunar, acum facea transfer si nu o intreba nimeni nimic.
Deschide cont (in euro daca vrea) si ii depune. Pana la 10.000 euro nu o intreaba nimeni nimic. Peste 10.000 euro, spui ca poate dovedi ca a lucrat si a avut salar.
Va plati in euro sau in lei? Ca e mai bine sa-i schimbe la o casa de schimb "de la coltul strazii" decat la cele din incinta Bancilor. Cursul e mai bun.
Nu conteaza cine e vanzatorul. Lui tot prin virament ii plateste. Mai ales daca e credit, cumparatorul nu vede banii.

View PostAnn0nyym0us, on 20 februarie 2024 - 16:12, said:

Intrebarea este, la o depunere așa de mare de cash, nu exista riscul sa fie banii blocati?
Nu sunt blocati. Sunt refuzati daca exista o limita de depunere. Am patit-o (in lei). Dar ii poate depune a doua zi.

#12
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Oare Buzatu cum ar fi procedat cu milionul lui Cash? Pe asta îl știm noi, dar câți alții...? Pe ăștia nu I mai întreba nimeni nimic.
Despre ce suma e vorba?
Te duci cu sacoșă de bani la banca și declari sursa -salariu. Băgați I în cont.
Sub pretextul eradicarii evaziunii, care vedem bine ca nu se imtampla, alunecam pe panta controlului total.

Edited by stefan0011, 20 February 2024 - 17:03.


#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostNaijax, on 20 februarie 2024 - 16:07, said:

La Banca Transilvania
Au automate de plati si schimb valutar - cred ca am vazut si ING si la BCR
Deschizi cont si obtii un card
Dupa aia bagi cardul in autromatul ala si depui bani in cont

nu mai spune prostii daca nu stii. la automate exista limita de depunere!
solutia generala este sa deschida cont si sa depuna cate 9999 Euro zilnic.
sau se poate duce la o banca sa intrebe ce-i de facut! cel mai probabil va da o declaratie pe propria raspundere de unde are baniisi atat.

Edited by strongsss, 20 February 2024 - 17:12.


#14
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Daca depui +10000€ într-o zi vei primi sa completezi un formular cu explicațiile... Daca depui în 20 de zile câte 9900€ nu primești nimic...
Atenție că depunerile de sambata-duminica se contorizează cu cele de luni - am pățit eu sa depun sâmbătă 7000 și am uitat regula iar luni am mai depus 7000... în câteva zile am primit invitația sa declar că nu sunt terorist/infractor. Eu depun la Raif, până la 100 bancnote o data, accepta și de 200-500 (nu toate automatele accepta bancnote mari).

#15
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 03.12.2021
De ce nu ii depune intr un cont acolo in euro sau lire ?

#16
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012

View Post98521457, on 20 februarie 2024 - 16:51, said:

Va plati in euro sau in lei? Ca e mai bine sa-i schimbe la o casa de schimb "de la coltul strazii" decat la cele din incinta Bancilor. Cursul e mai bun.

Te bagi in saema aiurea, sunt banci la care se pto schimba sume de bani la cursul BNR din ziua respectiva intr-un anumit plafon.

De asemenea, la sume mai mari cursul se poate negocia.

Ai ramas in urma cu 25 ani, trimiti omul cu sacosa la CSV

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

 Ann0nyym0us, pe 20 februarie 2024 - 15:54, a scris:

O cunoștință a tăiat-o la muncă in străinătate acum vreo 15 ani.

Si-a pus bani de-o parte, la saltea, iar acum vrea casă in România. Acum, apare problema.

Ce faci când vrei să iei credite ipotecar, iar avansul (câteva zeci de mii de euro) le ai fizic, nu in cont?

De venit cu ei in România se poate, in limita la 10.000Eur de persoana. Dar in țară, cum ii poate depune intr-un cont bancar, dacă banii au fost strânși pe perioada atât de lungă?

Ce documente justificative ar cere banca din Ro? Există alta optiune?

Vânzătorul casei este persoană fizica, daca e relevant.
Poți să vii și cu mai mult de 10000 de euro cash, doar că trebuie să ii declari Dacă vii din afara Uniunii Europene, la intrare în țară.

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Depinde de suma, insa ii poate pune in cont personal si sa motiveze ca-s economii si imprumuturi de la rude.
Daca sunt 2 milioane de euro e mai greu, insa la sume rezonabile merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate