Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Curs valutar plati online

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
Salut, am intrebat pe la mai multe banci insa consider ca de la toate am primit un raspuns gresit. Cei care stiti, explicati-mi va rog urmatoarele scenarii:

1. Fac o plata cu un card Visa atasat unui cont de lei (la BCR, BT sau Libra). Plata o fac in euro azi. Sa presupunem ca tot azi se debiteaza tranzactia. La ce curs se va face aceasta tranzactie? Intrucat sunt doua momente separate (blocarea si debitarea tranzactiei), la ce curs se vor face cele doua? In cazul in care sunt 2 cursuri diferite intre blocare si debitare, iar la blocare mi-a luat mai multi bani (fiind curs mai mare) de ex 50 lei iar la debitare am curs mai mic de ex. 40 lei, banuiesc ca de fapt voi fi platit 40 lei? Presupunem ca aceste lucruri se intimpla in aceeasi zi pentru a putea identifica pe site-ul bancilor cursul de schimb, altfel stiu ca in realitate ar dura cateva zile.

2. Acum ca toate sumele au fost debitate, presupunem ca tot azi comerciantul de unde cumpar constata ca nu are pe stoc un produs si imi face refund de 10 EUR. Aceleasi intrebari: cati bani voi primi in cont (practic la ce curs se va face acest refund)? In cazul refund-ului sunt tot doua tranzactii separate (blocare si debitare)? La ce curs?

As aprecia daca mi-ati da exact valorile de pe site-ul uneia dintre aceste 3 banci: BCR, BT sau Libra.

Multumesc.

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Răspuns detaliat la scenariile descrise:
1. Plata cu card Visa atașat unui cont de lei:
a. Cursul de schimb:
La blocare: Se utilizează cursul de schimb valutar "Visa la zi" afișat pe site-ul băncii in ziua efectuării plății (ex: 2024-02-20).
La debitare: Se utilizează cursul de schimb valutar "Visa la zi" afișat pe site-ul băncii in ziua debitării sumei din cont (poate fi aceeasi zi sau una ulterioară).
b. Exemplu:
Plata: 100 EUR
Curs la blocare: 5 lei/EUR
Curs la debitare: 4.8 lei/EUR
Suma debitată din cont: 100 EUR * 4.8 lei/EUR = 480 lei
c. Remarcă:
Deși debitarea poate avea loc in zile diferite, cursul de schimb utilizat este cel din ziua debitării.
Diferența de curs poate duce la o plată mai mică sau mai mare decât suma estimată la blocare.
2. Refundul:
a. Cursul de schimb:
La blocare: Se utilizează cursul de schimb valutar "Visa la zi" afișat pe site-ul băncii in ziua in care comerciantul inițiază refundul (poate fi o zi ulterioară plății).
La creditare: Se utilizează cursul de schimb valutar "Visa la zi" afișat pe site-ul băncii in ziua creditării sumei in cont (poate fi o zi ulterioară inițierii refundului).
b. Exemplu:
Refund: 10 EUR
Curs la blocare: 4.8 lei/EUR
Curs la creditare: 5 lei/EUR
Suma creditată in cont: 10 EUR * 5 lei/EUR = 50 lei
c. Remarcă:
Similar plății, cursul de schimb relevant este cel din ziua creditării in cont.
Diferența de curs poate duce la un refund mai mic sau mai mare decât suma inițială plătită.

#3
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
La BCR gasesti informatia pe site, in josul paginii gasesti informatii cu privire la cursul valutar pt tranzactiile cu cardul

https://www.bcr.ro/ro/curs-valutar

Curs valutar carduri
Ultima actualizare: 12.02.2024
Card MASTERCARD
Curs valutar BNR: EUR - RON
1 EUR = 4.9753 RON
Curs valutar BNR + comision conversie practicat de BCR pentru tranzactiile realizate in alta moneda decat cea a cardului (include comision conversie valutara 2%) 1 EUR = 5.0748 RON
Comision conversie valutara practicat de BCR pentru tranzactiile realizate in alta moneda decat cea a cardului 2%
Curs valutar BCE (Banca Centrala Europeana): EUR - RON 1 EUR = 4.9743 RON
Marja aplicata de BCR fata de cursul valutar EUR-RON practicat de BCE (comision conversie valutara) 2.02%
Card VISA
Curs valutar Visa: EUR – RON
1 EUR = 4.9977 RON
Curs valutar Visa + comision conversie practicat de BCR pentru tranzactiile realizate in alta moneda decat cea a cardului (include comision conversie valutara 2%) 1 EUR = 5.0977 RON
Comision conversie valutara practicat de BCR pentru tranzactiile realizate in alta moneda decat cea a cardului 2%
Curs valutar BCE (Banca Centrala Europeana): EUR - RON 1 EUR = 4.9743 RON
Marja aplicata de BCR fata de cursul valutar EUR-RON practicat de BCE (comision conversie valutara) 2.4


La fel gasesti si la BT, sectiunea https://www.bancatra...valutar-carduri

Edited by skilton, 20 February 2024 - 12:17.


#4
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
@GlCA_Contras si @ skilton nici asta nu cred. Uite ca sa dau exemplu concret, cei de la BCR au zis ca voi plati 4.9 lei (adica cursul de cumparare, ceea ce mi s-a parut suspect) iar cei de la BT au zis ca ar fi cel de 5.026

Pina la urma cred ca am aflat cum se comporta, sunand la ING:

- la cazul 1, in momentul blocarii se va bloca suma la cursul Visa din ziua respectiva, urmand ca la debitare sa se ia cursul bancii din coloana ING Vinde - asadar cursul Visa e cam degeaba
- la cazul 2 nu se mai implica deloc Visa si se va lau cursul bancii din coloana ING cumpara

#5
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Vezi ca acel curs fluctueaza de 4-5x pe zi, nu e precum cursul de referinta al BNR care este acelasi pana in urmatoarea zi la ora 13:00. Trebuie sa urmaresti toate actualizarile din timpul zilei si apoi sa iti dai seama in care te-ai incadrat.

Edited by skilton, 20 February 2024 - 12:49.


#6
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005

View Postskilton, on 20 februarie 2024 - 12:47, said:

Vezi ca acel curs fluctueaza de 4-5x pe zi, nu e precum cursul de referinta al BNR care este acelasi pana in urmatoarea zi la ora 13:00. Trebuie sa urmaresti toate actualizarile din timpul zilei si apoi sa iti dai seama in care te-ai incadrat.

Te referi la cel Visa sau la cel al bancii? Oricum din ce am aflat, cursul Visa nu conteaza decat la blocarea sumei, asa ca e cam degeaba.

#7
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Ambele. Vad ca smecherii de la BCR si BT mentioneaza doar data la "ultima actualizare", nu si ora. Cei de la Raiffeisen sunt mai transparenti, iti arata ora si secunda. Din proprie experienta iti spun ca datele astea se actualizeaza de 4-5x pe zi la toate bancile, cel mai prost curs la card fiind in afara orelor bancare din Romania.
https://www.raiffeis...rs-valutar.html

#8
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013

View Postthekat, on 20 februarie 2024 - 12:28, said:

@GlCA_Contras si @ skilton nici asta nu cred. Uite ca sa dau exemplu concret, cei de la BCR au zis ca voi plati 4.9 lei (adica cursul de cumparare, ceea ce mi s-a parut suspect) iar cei de la BT au zis ca ar fi cel de 5.026

La BCR e cursul BNR + comision conversie valutara 2% de cand lumea .. https://www.bcr.ro/ro/curs-valutar , la Curs valutar carduri.

#9
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005

View Postsftpdt, on 20 februarie 2024 - 13:00, said:


La BCR e cursul BNR + comision conversie valutara 2% de cand lumea .. https://www.bcr.ro/ro/curs-valutar , la Curs valutar carduri.

Asta la blocarea tranzactiei, la decontare am inteles ca e cursul BCR din zona "Cursul valutar BCR"

#10
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013

View Postthekat, on 20 februarie 2024 - 13:04, said:

Asta la blocarea tranzactiei, la decontare am inteles ca e cursul BCR din zona "Cursul valutar BCR"

Nope. Plata cu cardul George de 14.99 EUR, decontata pe 14.01.2024 cu 74.55 RON + 1.49 RON comision (pentru comision e alta tranzactie ... "rata de schimb 1 eur = 4.9731 ron, comision 1.49 ron").

Edited by sftpdt, 20 February 2024 - 13:12.


#11
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
E aiurea atunci că nu există un mod clar și diferă de la banca la banca.

Bun și atunci în sens invers ce curs ai?

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
LA CEC e mai transparent cursul valutar si ora la care s-a actualizat: https://www.cec.ro/i...lutar?c=2&v=EUR
Aici ai si varianta de card de debit cu plati la cursul BNR, dar si aici se blocheaza la cursul BNR din momentul platii si se deconteaza la cursul BNR din data finalizarii decontarii tranzactiei cu cardul

#13
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
pentru astfel de plati cel mai bine e sa folosesti revolut :)

#14
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
Pina la urma am dat de cineva mai priceput si am lamurit cu si BCR. Aceeasi logica expusa de mine anterior se aplica si la ei - asadar se pare ca se aplica la toate bancile. Concret, in ambele cazuri se foloseste cursul bancii din ziua decontarii. Singura diferenta e ca in cazul BCR, la plata se percepe un comision de 2%, insa in sens invers la refund nu mai exista acest comision.

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View PostLabargo, on 20 februarie 2024 - 13:52, said:

pentru astfel de plati cel mai bine e sa folosesti revolut Posted Image
Eu folosesc cardurile banciilor care nu blocheaza aiurea banii, dar sunt atasate unor conturi in EURO si respectiv USD si schimb la cursul BNR din contul lei in EURO/BNR.

Edited by vestale, 20 February 2024 - 16:25.


#16
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

Vizualizare mesajwertyck, pe 20 februarie 2024 - 13:25, a scris:

LA CEC e mai transparent cursul valutar si ora la care s-a actualizat: https://www.cec.ro/i...lutar?c=2&v=EUR
Aici ai si varianta de card de debit cu plati la cursul BNR, dar si aici se blocheaza la cursul BNR din momentul platii si se deconteaza la cursul BNR din data finalizarii decontarii tranzactiei cu cardul

La euro; la alte valute este cursul Visa sau Mastercard din acea valuta catre euro + 1%, iar din euro in lei la cursul lor de vanzare. Este specificat in contract. MultiCurrency este singura exceptie.

ING face la fel, doar ca nu are comisionul de 1%: la cursul Visa din valuta in euro (daca-i diferita de euro) si din euro in lei la cursul lor (preferential sau standard, daca ai depasit plafonul de schimb la cursul preferential).

BT la cardurile Mastercard (debit si credit) are strict cursul Mastercard valuta -> lei fara alt comision; idem la Visa Debit. La cardurile de credit Visa (Star Gold/Platinum & Flying Blue) este cursul Visa + 2%.

Edited by JohnnyRambo, 20 February 2024 - 18:13.


#17
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Salut!
Intrebare. Stiti cumva o banca la care pot schimba euro la cursul BNR? Sau sa nu lierd asa milt. E vorba de 30k euro.
Happy hour la Raiff ofera o suma mica / zi.

Multumesc!

#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Unicredit, cu limita de 1000euro pe zi.
In 30 de zile reusesti sau chiar in 3 zile, daca ai 10 prieteni ce au conturi la ei.
Dar poti suna si negocia, depinde ce nevoi au si in ce sens faci conversia.

Edited by vestale, 29 March 2024 - 10:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate