Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Macarena, Erika Isac. Reactii pro si contra

  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajNaoto, pe 19 februarie 2024 - 20:19, a scris:

Despre asta aș discuta la Artă Posted image

Totuși, Picasso e mai mult decât expresia violentă a unui manifest politic.

Nu stiu ce mi-a venit sa dau comparatia asta.
Cred ca din ura

Cred, cred ca din ura

Nu as accepta un tablou de Picasso la mine-n casa asa cum n-as accepta clipul asta
Oi fi io prea sensibil, dar chestiile astea distrug frumosul in viata.

13.8 miliarde de ani i-a trebuit universului ca eu sa fiu atentionat asa de violent de devierile sociale?
Nu, nu e drept, le vad, imi dau seama dar nu imi tipa-n urechi, nu-mi agaria retina...
13.8 miliarde...

Vizualizare mesajargonaut, pe 19 februarie 2024 - 20:26, a scris:

Potrivit sociologului Ionaș Vladimir, melodia prezintă un mesaj pe care toată societatea ar trebui să îl susțină, adică faptul că „avem o problemă în continuarre cu misoginismul, cu abuzurile”, în special politcienii, făcând presiune pe instituțiile statului.

Sa-mi fie iertata cutezanta de a judeca astfel dar sa promovezi mesaje in sprijinul feminismului, impotriva misoginismului si a abuzurilor cu gura plina de "fute" si "pule", fiind vorba de gura unei fete/femei, mi se pare de domeniul irealului.

Esti si tu un bosorog ca mine care nu (mai) intelegem viata...

#38
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajnewusername123, pe 19 februarie 2024 - 20:15, a scris:


Or fi tot rusii de vina, nu ele ca s niste terminate

Tu esti exact targetul piesei. Si nu conteaza ca nu ai fi din Turnu Magurele

S-a trezit Mirel din Turnu Măgurele
Să ne facă educație: "Fă, voi aveți probleme"


#39
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
@Tsu:

De vreme ce topicul este încadrat în altă secțiune, unde îmi pot permite mai mult(e) decât în Poiana, te întreb direct: CE anume din Picasso detești într-atât încât să ajungi la ură?

Asta?

[ https://nrs.hvrd.art/urn-3:HUAM:DDC231461_dynmc?width=256&height=256 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sau asta?

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/14/Picasso_The_Weeping_Woman_Tate_identifier_T05010_10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Naoto, 19 February 2024 - 20:35.


#40
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Imi dau eu un punct daca este considerat off-topic meme asta da' fix aici jucam Posted image interpreta stie ce zice acolo?

Attached File  despre ce vorbim.jpg   49.75K   60 downloads

#41
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajargonaut, pe 19 februarie 2024 - 20:26, a scris:


Sa-mi fie iertata cutezanta de a judeca astfel dar sa promovezi mesaje in sprijinul feminismului, impotriva misoginismului si a abuzurilor cu gura plina de "fute" si "pule", fiind vorba de gura unei fete/femei, mi se pare de domeniul irealului.


Da e ok sa fie in gura la baietii din B.UG. sau Parazitii, care au propriile mesaje sociale de impact?

#42
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Probabil si media va sustine piesa asta. E platita sa fie "woke".

#43
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajRealThing, pe 19 februarie 2024 - 20:31, a scris:

interpreta stie ce zice acolo?

am facut research serios despre ea. Chiar STIE! nu e caz de lipsa de background

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajNaoto, pe 19 februarie 2024 - 20:31, a scris:

@Tsu:

De vreme ce topicul este încadrat în altă secțiune, unde îmi pot permite mai mult(e) decât în Poiana, te întreb direct: CE anume din Picasso detești într-atât încât să ajungi la ură?

Detaliile scoase in evidenta violent contrastant, te fac sa te atraga uratul sa-ti dai seama ca e urat, ma atrage cu creierul caruia i se arata lipsa de simetrie, frumosul este alungat, ma doar sufletul numai cand scriu..., ma atrage asa cum ma atrage durerea de masea care ma face sa apas in ea sa ma doar mai tare...
Ma atrage ca horoscopul zodiei mele care mi se intipareste in creier si ma face sa fiu atent la fiecare blestem, lucru care-mi consuma energia pe ziua aia numai sa demonstrez ca e gresit.

Nu stiu, sunt bolnav probabil..


Da si picturile alea, urasc pentru ca si Picasso si Erica asta sau cum o cheama STIU ce impact provoaca
Vreau ca muzica si pictura sa elogieze armonia, frumosul, d-asta ne-a format Universul...

Edited by Tsunamii, 19 February 2024 - 20:41.


#45
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Subiectul e live pe Digi chiar acum

#46
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Eu aș fi fost tentată să deschid / port discuția în termeni estetici - sigur că pare o inepție, dar încerc să mă explic.

Toate avangardismele, post-modernismele s-au vrut reacție contra blazării, a unui așa-zis clasicism academic, îmburghezit, falsificat emoțional și găunos - până la exasperare, având în vedere ororile sec. XX.

Epoca noastră, pe care o las în urmă fără regret, s-a afundat în vulgaritate - și atât. A ucis arta ca pe ultimul obstacol în calea pustiirii și însingurării.

Mai mult nu am ce comenta.

Edited by Naoto, 19 February 2024 - 20:44.


#47
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Retrospectiv, nicio perioada sa zicem clasica, nu a beneficiat de lipsa de termeni licentiosi. Eminescu a fost tot Luceafar in versurile in care se exprima ca un genial depravat, ajungand si in acest sens la un etalon imposibil de egalat, ever

#48
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013

Vizualizare mesajAtreides, pe 19 februarie 2024 - 20:34, a scris:

Da e ok sa fie in gura la baietii din B.UG. sau Parazitii, care au propriile mesaje sociale de impact?

Cum zicea Tsu mai sus, fiind nascut mai devreme, petrecandu-mi adolescenta si o parte din tinerete in plin avant al artei cu tendinta, pot spune ca sunt satul pana la refuz de asa zisa "arta" militanta, plina de "mesaje sociale de impact".

In vremurile acelea, textele cantate de bug-aia le puteai citi pe peretii budelor publice din toata tara, de cantat nu-i ardea nimanui sa le cante.
Muzica a ramas pentru mine ceea ce-a fost in tinerete, "insula" cea mai la inemana pentru a scapa de cacaturile zilnice proletcultiste.
Am fost fan Cornel Chiriac, era "zeul" noptilor "Metronom"si duminicilor mele, daca stii despre cine vorbesc.

La subiectul pe care-l aduci in discutie parerea mea ramane aceeasi: Nu poti sustine ca lupti pentru feminism, impotriva abuzurilor asupra femeilor, guitand texte pline de obscenitati, mai ales apartinand sexului respectiv.
Ce poate fi mai vulgar decat o femeie frumoasa regurgitand obscenitati ( termeni licentiosi my ass!) pe o melodie ce nici macar nu-i apartine.

Edited by argonaut, 19 February 2024 - 21:02.


#49
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

Vizualizare mesajAtreides, pe 19 februarie 2024 - 20:30, a scris:

Tu esti exact targetul piesei. Si nu conteaza ca nu ai fi din Turnu Magurele

S-a trezit Mirel din Turnu Măgurele
Să ne facă educație: "Fă, voi aveți probleme"

De ce esti nesimtit si ma ataci ?

Toate victimele astea sufera de sindromul Stockholm ?
Cand mergi sa iei o masina, o cumperi pe aia plina de rugina si cu zgomote la motor. Cand mergi sa ti cumperi mancare, o cumperi pe aia expirata si care miroase a ghena ? Pantofii ii iei pe aia cu gaura in talpa ?
Asa e si cu barbatul sau cu femeia. Cand iei un maimutoi, te alegi cu un maimutoi. La fel si cand iei broasca. Nu se va transforma niciodata in printesa. La fel e si atunci cand iti alegi prietenii.
Acum urmeaza sa mi vii cu teorii despre cum transform femeia intr un obiect.

Societatile est europene si din zona balcanica au niste probleme cu fond comun, respectiv lipsa de educatie. Oamenii educati recurg la violenta foarte rar sau doar cand situatia o impune.

Tot din surse oficiale avem 400 de mii de videochatiste. Sigur aceste domnisoare respectabile nu se vor combina la randul lor cu niste bombardieri si nu vor concepe niste "bastarzi"', si astfel traditia familiei se va duce mai departe, preluand exemplul mamei care a studiat la Facultate Matasari online si a tatalui care a studiat la skoala vieti de la Rahova.

Astia care nu am crescut pe internet si nu suntem asa soft, inca mai spunem ce gandim fara sa stam cu morcovu n cur ca ne judeca unul sau altul, si fara sa negam realitate ca asa e corect politic.
Proastele isi aleg maimutoi violenti si /sau betivi, lenesi, fara educatie, fara bun simt, fara pic de consideratie pentru fiinta umana si pentru ceea ce reprezinta mama copiiilor lui.
Prostii isi aleg niste curve terminate care sar din floare in floare, care nu au nicio utilitate casnica, nu s capabile sa gandeasca sau sa actioneze singure.

Poti sa imi dai cat hate vrei, ca realitatea oricum nu se schimba. Fiecare e responsabil de alegerile pe care le face atata timp cat vorbim despre un partener ales.
Victime in adevaratul sens al cuvantului sunt cei si cele care nu au de ales.

#50
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajargonaut, pe 19 februarie 2024 - 21:00, a scris:



Ca nu se poate o anumita chestie pentru ca motive, da, pot intelege opinia asta a ta. Insa de ce nu pot sa ti-o accept, e pentru ca paradoxal, comiti aproape identic reprosul semnalat. Te referi la o reprezentanta a sexului frumos (nu?) utilizand verbe ca a guita, regurgita.Dupa propriile-ti criterii, te descalifici in a o judeca

Piesa isi dovedeste, ( cred ca impactul folosirii intentionate a limbajului necenzurat a fost anterior calculat matematic ( si alea putine, puse exact in punctele esentiale)) rolul de turnesol al unui grad de misoginie internalizata. Si despre asta e vorba in propozitie

Vizualizare mesajnewusername123, pe 19 februarie 2024 - 21:04, a scris:


a, pai zi asa, nu exista victime, exista doar "predestinate" care stiau  dinainte ca se baga singure cu fata in pumnul bonbardierului...

#51
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajAtreides, pe 19 februarie 2024 - 19:27, a scris:

Vuieste internetul, taman noi sa nu dezbatem si aici?

Sunt convins ca stiti despre ce e vorba. Nu pun videoclipul, va rog si pe voi sa nu il puneti, intrucat aici nu e Sexy Lounge, si cred ca nici acolo nu e tolerat limbajul necenzurat.

Imho, e un MANIFEST feminist care denunta misoginia si violenta impotriva femeilor, pe limba lui #mireldinturnulmagurele

E o bijuterie vizuala, incarcata cu simbolistica grea, arhetipuri, etc, daca nu l-ati vazut inca incercati prima data fara sonor.

Când un bărbat și o femeie ies la primu' date
Bărbatului i-e frică să nu fie păcălit de glet
Să nu cumva să nu arate fata ca în poze
Femeiei îi e frică să nu-l apuce p-ăsta psihoze
Să nu-l apuce omoru', să-l apuce violu'
S-apuce să o bată, s-apuce să o-mbete
S-apuce să o fure, s-o răpească, să se certe

"Fata, hai că-ți dau locație live în caz de-orice"

As avea multe de spus, deocamdata ma rezum la atat. Pareri?


un nebun (pardon, o traperizda) arunca o piatra in lac si noi incercam sa-o scoatem ?Posted image
tragi apa si apesi pe next track. btw. cine sta sa asculte non muzica asta mai mult de 5 secunde?

Edited by foxbat, 19 February 2024 - 21:26.


#52
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013

Vizualizare mesajAtreides, pe 19 februarie 2024 - 21:20, a scris:


... te descalifici in a o judeca.

Piesa isi dovedeste ... rolul de turnesol...


Habar n-aveam ca este nevoie sa ma calific in ochii dumitale, daca stiam, te lasam in plata Domnului cu incercarea asta de a face din rahat bici.
Ai pus pe tapet o melodie, mi-am spus parerea care se vede ca ti-a maculat  "bijuteria vizuala, incarcata cu simbolistica grea, arhetipuri, etc.", definind-o ca ceea ce este de fapt, un text obscen transpus pe un slagar, cantat de-o fata aproape imbracata.
Turnesol ... Posted image

#53
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

Vizualizare mesajAtreides, pe 19 februarie 2024 - 20:26, a scris:


ce-a facut??? a, pai daca a fost ea de acord sa faca asa ceva, clar trebuie sa isi tina gura pe subiecte de viol, violenta, alea alea fara acord reciproc. Ipocrita dracu

Hmmm, o liber profesionistă de pe centură nu e cel mai bun reprezentant al luptei împotriva ezploatarii sexuale, sa fim serioși.

Iar in manifestul asta, "Macarena" se înjură mai mult ca pe stadion...

A mai pierdut si nătărăul ăla de Ghinea o buna ocazie de a si tine gura...

#54
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
Nu e intre mine si dumneata,argonaut. De Maiden, Mother, Crown, putem vorbi chiar la nivel academic,nu e cazul insa. Intelectuali mai de soi ca noi sunt de acord cu mine si nu cu dumneata. Si reciproca e valabila. Prezenta unor cuvinte obscene nu reprezinta prin sine obscenitate. Nici cu asta nu trebuie sa fi de acord, evident.

Insa dumneata ai vorbit urat la adresa unei fete/femei acuzand-o ca vorbeste urat. Chiar nu sesizezi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate