Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Statiunea Sovata - O idee de vacanta.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006

View PostMindArchitect, on 19 februarie 2024 - 18:33, said:


Ma intereseaza daca au gara, daca Salina Praid este departe de Sovata?

Vreau sa ma duc cu autobuzul sau trenul, daca au gara.


Poti sa  inchiriezi si o bicicleta, cei putin eu asa am facut, pana la Praid nu faci mai mult de 45 de minute.

#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,278
  • Înscris: 06.07.2007
Singura chestie care ma deranjeaza e treaba cu lacul. Vara.
Platesti 45 de lei de persoana ca sa te scalzi de la 10 la 13, iar la ora 13 te scoate afara pana la ora 15. Cica sa se "odihneasca" apa. In intervalul acela ai 2 variante:
Stai la terasa din incinta lacului si platesti mancarea la pret de....Elvetia. Sau iesi afara din incinta si mananci la un local la preturi cat de cat normale(desi de statiune), iar la ora 15 cand intri la baie mai platesti o data cei 45 de lei de persoana.
Oricat m-am straduit, nu am reusit sa inteleg logica lor.
Nu mi se pare ieftin sa mervi 2 persoane si sa dai 180 de lei/zi ca sa te scalzi o zi in lacul Ursu. Daca adaugam mancarea si cazarea te duci lejer la 800 de lei/zi fara prea multe figuri. Ar fi un cost de litoral pe zi, desi nu avem ce sa comparam daca vedem la cati ani lumina e Sovata fata de litoralul romanesc. Macar asa ar trebui sa arate toate statiunile romanesti si n-ar fi rau.

Edited by DanyHiker, 20 February 2024 - 19:49.


#21
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Singura chestie care ma deranjeaza e treaba cu lacul. Vara.
vezi ca la unele hoteluri daca te cazezi la ei, e gratis accesul la lac. Dai mai mult pe o parte dar scutesti pe cealalta.

Quote

Daca adaugam mancarea si cazarea te duci lejer la 800 de lei/zi
De aia ma duc in Grecia la mare ca iesi mai ieftin cu tot cu drum. Astia vor sa isi scoata parleala pe tot anul in 2-3 luni cat e sezonul.

#22
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View PostDanyHiker, on 20 februarie 2024 - 19:48, said:

Singura chestie care ma deranjeaza e treaba cu lacul. Vara.
Platesti 45 de lei de persoana ca sa te scalzi de la 10 la 13, iar la ora 13 te scoate afara pana la ora 15. Cica sa se "odihneasca" apa. In intervalul acela ai 2 variante:
Stai la terasa din incinta lacului si platesti mancarea la pret de....Elvetia. Sau iesi afara din incinta si mananci la un local la preturi cat de cat normale(desi de statiune), iar la ora 15 cand intri la baie mai platesti o data cei 45 de lei de persoana.
Oricat m-am straduit, nu am reusit sa inteleg logica lor.
Nu mi se pare ieftin sa mervi 2 persoane si sa dai 180 de lei/zi ca sa te scalzi o zi in lacul Ursu. Daca adaugam mancarea si cazarea te duci lejer la 800 de lei/zi fara prea multe figuri. Ar fi un cost de litoral pe zi, desi nu avem ce sa comparam daca vedem la cati ani lumina e Sovata fata de litoralul romanesc. Macar asa ar trebui sa arate toate statiunile romanesti si n-ar fi rau.

Mai ai varianta ( mai incomoda, dar asta e ... ) sa iti aduci mancarea si bautura de acasa.

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,278
  • Înscris: 06.07.2007
Nu e voie cu mancare de acasa in incinta lacului. Si se respecta fiindca au oameni de ordine.
Totul s-ar putea face cu o banala bratara de mana sau pe baza bonului pe care ti-l elibereaza cand platesti intrarea de dimineata. Ideea e ca daca iesi din incinta din varii motive, platesti din nou la intoarcere. Iesi de 4 ori, platesti de 4 ori. Si nu exista sa nu iesi macar o data, fiindca in pauza de 2 ore vei behai de cald. Nu ai nicio sansa sa gasesti un loc la umbra., fiindca nu prea exista.

Edited by DanyHiker, 21 February 2024 - 09:45.


#24
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Cand am fost noi acum cativa ani ( e adevarat, in extrasezon si l-am vizitat doar pe exterior ) nu am vazut niciun indicator care sa interzica intrarea cu mancare si bautura in incinta strandului. Poate o fi fost, dar noi nu l-am vazut.
Intradevar, e de kko faza cu plata de fiecare data cand iesi din strand.

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,278
  • Înscris: 06.07.2007
Am inteles ca ar mai fi varianta unui abonament cu mai multe intrari, dar nu stiu ce tarife sunt.


#26
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Eu am fost asta-vara si a fost superb. Nici nu zici ca esti in Romania. Am mers cu masina, am innebunit pe drum de la Bucuresti, am facut 8 ore fara pauza. Am stat 3 zile la Hotel Sovata fix in centru, scump, dar bun, recomand, mancare excelenta, spa la fel, iti da si bratara la Lacul Ursu sa intri cand vrei de cate ori vrei.
Salina Praid e la cam 10 minute de mers cu masina, foarte aglomerat inauntru, nu ma asteptam, 50 lei intrarea.
Recomand Sovata, cred ca e cea mai Top statiune din Romania. Vreau sa mai merg si vara asta, ca nu m-am bucurat pe deplin de ea.
Fiind departe, nu vezi toti tarampetii si toti trepadusii care strica atmosfera. E de lume calumea..

#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,278
  • Înscris: 06.07.2007
Eu petrec putin timp la Sovata, desi de acasa fac cu masina maxim  o ora. Chiar si asa tot merg o data pe an, uneori cu o noapte de cazare, alteori fara. Am remarcat ca vara sunt foarte multi turisti din Ungaria si mai ales din Rep. Moldova.
Vara statiunea e arhiplina. Aproape ca nu gasesti cazari daca nu rezervi din timp.


#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostDanyHiker, on 21 februarie 2024 - 10:46, said:

Am remarcat ca vara sunt foarte multi turisti din Ungaria


Pai e administrata de ei de ani buni. Si probabil e mai bine asa. Daca erau romani in frunte .... era jale si suspin. Langa bucuresti exista Therme. La fel, dezvoltata de austrieci. Romanii am senzatia ca nu sunt in stare de nimic, efectiv nimic. Numai distrugere si furt.

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,278
  • Înscris: 06.07.2007
Se poate arunca un ochi la Herculane. Administrata de romani. Acolo parca esti in Somalia.



#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Am scris fix despre Herculane pe pagina anterioara. Cred ca si daca era zona de razboi ar fi aratat mai bine

#31
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

am facut 8 ore fara pauza
pe unde ai luat-o, si mers legal si faci vreo 5-6 ore?
e cam urat chestia aia cu lacul, eu am mers doar iarna la Sovata, mai mult pt ski, pana si inchiriatul si punctele de urcat sunt mai ieftine ca pe Valea Plangerii.

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,278
  • Înscris: 06.07.2007
Cred ca din Bucuresti cea mai ok ruta e prin Ploiesti- Brasov-pana inainte de Sighisoara unde se face dreapta spre Cristulul Secuiesc-Bisericani-Corund-Praid. Ar fi pana in 350 km...vreo 6 ore fara pauze. Depinde de aglomeratia de pe valea Prahovei.

Edited by DanyHiker, 21 February 2024 - 12:35.


#33
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Teoretic faci 5 - 6 ore, practic ... faci cât faci.
Spre exemplu noi din Bucuresti ( am plecat joia, nu in week-end ) am facut 7 ore, mers în limita bunului simț.

#34
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
Am mers pe gps, Ploiești- Brașov si asa mai departe. Am mers normal, nu alergat și nici dormit, dar te baga prin sate, unele șosele destul de proaste, înghesuite, drumuri județene, nu europene. Pe gps arata 5 sau 5 ore, însă real au fost 8. Și am fost în Iulie, în timpul săptămânii.
Într-adevăr, majoritatea sunt Bozgori și vorbesc ungurește, e trist și enervant în același timp, dar compensează curățenia și liniștea.
Grija la întratul în Lacul Ursu, aluneca rau scările. Aleile din jurul sau cât și muntele de sare, și mai sunt câteva obiective, e o placere sa te plimbi pe acolo prin pădure vara.
Ca hoteluri eu recomand Ensana Sovata, căci acolo am fost. Mai sunt 2 hoteluri în același complex, însă masa se ia la Sovata si din ce am văzut, centrul Spa este cel mai mare și dotat la Sovata. A fost o până de curent asta vară în urma unei furtuni de se făcuse noapte afara în toiul zilei și se aprinsesera felinarele pe strada, dar a revenit după nu mult timp. Eu luasem cu demipensiune, hotelul cobori din el și ieși direct în sensul giratoriu din centrul stațiunii, unde e și Lacul Ursu.

#35
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
ca sa nu mai faceti 1000 de ore pe drum, daca e weekend luati-o pe drumul de la Cheia, nu Sinaia, si puneti pe gps drumul spre Sighisoara chiar daca e mai lung, ala mai scurt e super rupt si trece prin ceva mai multe sate.
mers la limita legala, adica 59-60 in localitate si 90-100 pe drum normal, nu ar trebui sa faci mai mult de 6 ore. am facut drumul ala de mai multe ori si dus si intors.
Daca te ti dupa un localnic care stie pe unde sunt radare sau dupa vre-un tirist grabit, si ii dai si mai mult in localitate iesi sub ce zice gps-ul

#36
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,011
  • Înscris: 30.11.2021
Am cautat pe google, youtube, m-am documentat putin.
Cred ca ma ambitionez cam mult sa ma duc pana la Sovata fara masina personala.

Am cautat si despre statia de tren care s-a desfiintat.

Foarte multe dintre statiunile astea au fost lasate in paragina inainte sa fie introduse tichetele de vacanta, cam asa a fost si cu statia aia de tren de la Sovata.
Dupa ce au fost introduse tichetele de vacanta au inceput sa fie renovate, problema este legata de transport.

Nu cred ca pot sa gasesc varianta comoda Craiova-Sovada. Si la urma sa fie transport de la Sovata catre Salina, Sovata catre ce obiective mai sunt in zona.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate