Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Statiunea Sovata - O idee de vacanta.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,026
  • Înscris: 30.11.2021
Navigam pe youtube si imi apare un filmulet despre Sovata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HKpv_XEm-gM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EzeeVdDZb8U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma intereseaza daca au gara, daca Salina Praid este departe de Sovata?

Vreau sa ma duc cu autobuzul sau trenul, daca au gara.

Vreo parere? Inafara de o melodie de prin 90 nu am auzit vreo cunostinta sa se duca in statiunea respectiva!?

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Am fost eu de 2 ori acum 4-5 ani si mi-a placut.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
E una din cele mai bine puse la punct statiuni din Romania. E cam scumpa, dar merita cateva zile.

#4
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
De pe sovata.ro

Cu trenul:
Pe linia privata Blaj - Sovata - Praid sau:
Dinspre V, N - până la Târgu Mureș, apoi cu autobuzul/microbuzul - aprox. 59km
Dinspre S, E - până la Miercurea Ciuc, apoi cu autobuzul/microbuzul - aprox. 93km

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

Quote

Ma intereseaza daca au gara, daca Salina Praid este departe de Sovata?
Da, au gara. Este la 12 km.

Quote

Vreau sa ma duc cu autobuzul sau trenul, daca au gara.
Ajungi cu ambele.

Quote

Vreo parere? Inafara de o melodie de prin 90 nu am auzit vreo cunostinta sa se duca in statiunea respectiva!?

Este misto, am fost acum doi ani.
P.S. la tine functioneaza google search ?

Edited by phoenix76, 19 February 2024 - 18:51.


#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostZamrA, on 19 februarie 2024 - 18:49, said:

De pe sovata.ro

Cu trenul:
Pe linia privata Blaj - Sovata - Praid sau:

Linia aia nu mai e functionala de cativa ani

View Postphoenix76, on 19 februarie 2024 - 18:51, said:


Da, au gara. Este la 12 km.

Ajungi cu ambele.

Nu, nu mai au gara.
Prin Sovata sau Praid mai circula doar o mocanita locala.
Singurele metode de a ajunge in acele locatii sunt cu masina sau cu autobus/microbus.


#7
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View PostMindArchitect, on 19 februarie 2024 - 18:33, said:

Ma intereseaza daca au gara, daca Salina Praid este departe de Sovata?
Pe Linia Blaj-Praid se mai circula doar pana la Balauseri.Nu ai cum sa ajungi la Sovata/Praid.
https://regiocalator...I-2023-2024.pdf
Timpii de parcurs.....sunt de acum 1 secol si ceva....de ex Tarnaveni-Balauseri pe 30km 1.5h!

View PostMindArchitect, on 19 februarie 2024 - 18:33, said:

Vreau sa ma duc cu autobuzul sau trenul, daca au gara.
Depinde de unde anume pleci!
Cumva din Craiova?
Ai cursa directa auto de Targu Mures https://www.balinttrans.eu/curse
Tot ei merg si spre Sovata dar in momentul in care ajungi nu mai au cursa: https://www.balinttr...3&zi=20.02.2024
Trebuie sa iei alta firma (Minibus Tours) : https://www.autogari...9&pas=1-0-0-0-0 Minibus Tours
Autogara celor de la balint e mai departe de gara/autogara duda de unde pleaca alte firme....circa 1km intre ele (depinde de bagaj/conditie fizica).

Cu trenul se poate....dar ramane sa vezi daca este si afacere(poate ai ceva reducere/permise cfr) mai ales ca pe unele rute e mix de cfr/operatori privati.
Poti merge Craiova-Sibiu-Razboieni-Targu Mures sau Craiova-Bucuresti-Brasov-Sfantu Gheorghe asta pe timp de zi.
Exista si alte rute pe noapte...dar daca tot mergi spre o zona unde nu calatoresti des eu apreciez ca e mai bine sa fie pe zi/te mai uiti la peisaje!
Pe zi ai:
Plecare la 7:40 Craiova R-E   2016   R   10519   R   4536 10 ore 49 min CFR Călători, Interregional Călători Sosire la 18:29 Târgu Mureș. Apoi auto/microbuz (19:15 e ultima cursa Minibus Tours din Targu Mures si nu circula in weekend).
Plecare la 7:40 Craiova R-E   2016   R   10519   R   10528 11 ore 7 min CFR Călători, Interregional Călători Sosire la 18:47 Târgu Mureș. Apoi auto/microbuz (19:15 e ultima cursa Minibus Tours din Targu Mures si nu circula in weekend)
Plecare la 5:25 Craiova R-E   11612   R-E   11631   R   4509 7 ore 57 min Softrans, CFR Călători Sosire la 13:22 Sfântu Gheorghe. Apoi auto/microbuz(16:30 e cursa din Sfantu Gheorghe via Baraolt-Odorheiu Secuiesc spre Targu Mures(se merge destul de mult pe drumuri judetene) https://www.balinttr...urseÄ‚??? Ä‚???).
Recomand bilet din timp la Softrans caci spre Brasov s-ar putea sa fie full(depinde de ziua in care mergi) mai ales ca este mai ieftin(cu 40%) decat IR-urile de la CFR/ASTRA/TRANSFEROVIAR. Pe ce ruta/pe unde iti place mai mult->depinde doar de tine!

In ambele scenarii tot dupa 8 seara vei fi in Sovata...deci peste 12h/drum!
Nu prea mi se pare afacere la bani cu trenul daca nu ai ceva reducere(dar poti calcula).

View PostMindArchitect, on 19 februarie 2024 - 18:33, said:

Vreo parere?
Doar in trecere si doar 1-2-3 nopti am stat in zona cand am avut delegatii.
Mie mi-a placut.....liniste/aer curat si se vede ca se ocupa de ea! Depinde ce anume cauti!
Colegii care au fost sejur de 1 sapt(de ex si cu salina/tratament) sau plans ca este "cam scump" pentru ce ofera! Depinde si unde te cazezi si ce buget ai(exista lidl/kaufland/penny in Sovata).

Edited by yblu, 19 February 2024 - 20:28.


#8
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
am fost in 2011 cand nu era foarte amenajata, acum e superba. da un ochi cu google maps. Sunt multe de vazut in zona: Lacul Ursu, salina Praid, Targu mures, Corund pentru olarit, Sighisoara etc. Asta daca ai masina
Eu am fost atunci si la Turda, am trecut pe langa cluj, deci e super localizata

Edited by vladuzz7, 19 February 2024 - 20:23.


#9
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023
Ca ti s-a raspuns... de pe net. Sau din informatii vechi.

Au gara dar... trenurile nu mai circula. Linia ferata Blaj-Praid se privatizase dar circulatia s-a inchis de cativa ani. Oricum gara e departe de statiunea Sovata. Eu am mers din gara in statiune cu taxiul si m-a costat cat biletul de tren.
Sunt microbuze din Tg. Mures care merg relativ des (mai putin sambata si duminica, atunci mai rar). Drumul dureaza cam 2 ore. Pana in statiune. Orasul propriu-zis e pe alta parte.
Praidul e la inca 12-13 km distanta. Ajungi doar cu autobuzele interurbane.
Statiunea este foarte cautata. Chiar si iarna au baze de tratament. Dar ca plimbare, mai bine vara.
In afara de un tur al lacului Ursu, mai faci plimbari prin padure la celelalte lacuri (Rosu, Negru, Verde, Paraschiva, Tivoli, si nu mai stiu cate mai sunt), la muntele de sare si mai au un punct de belvedere bine amenajat.
Mocanita de care ti se spune, merge din oras (nu din statiune) pana la Campul Cetatii. Rar si scump. Dar poate te tenteaza.
Cum nu mergi cu bilet de tratament, sunt extrem de multe pensiuni unde te poti caza. Alegi... dupa pret si ce mai vrei tu.
Nu mai stiu ce sa-ti spun. Mai intreaba.

Na! Nu pot edita.
Curse auto:  https://www.autogari...-Sovata?lang=ro
si invers: https://www.autogari...9&pas=1-0-0-0-0
Pentru Praid: https://www.autogari...9&pas=1-0-0-0-0
si invers: https://www.autogari...9&pas=1-0-0-0-0

#10
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 23.12.2010
In septembrie am fost si eu pt prima oara, mi-a placut foarte mult si da, eu zic ca merita o vacanta de cateva zile. Imi doresc sa mai merg si sa stau mai mult ca acum am stat doar o noapte

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Neaparat sa mancati la Ciuperca Mica. Daca o mai fi ca in 2022, superb!

#12
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

View PostDanyHiker, on 19 februarie 2024 - 19:17, said:

Linia aia nu mai e functionala de cativa ani


Se prea poate, eu m-am gandit ca fiind pagina de promovare a statiunii, informatia existenta si este si actuala

#13
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

View PostDanyHiker, on 19 februarie 2024 - 19:17, said:

Nu, nu mai au gara.
Prin Sovata sau Praid mai circula doar o mocanita locala.
Singurele metode de a ajunge in acele locatii sunt cu masina sau cu autobus/microbus.
Nu stiam ca este dezafectata.
https://www.google.c...i8192?entry=ttu

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Sovata e administrata de unguri de peste 10 ani, de aia arata cum arata.  Faceti o comparatie cu Herculane care e de 10 ori mai frumos si are o istorie de pe vremea romanilor si imperiului austro-ungar in spate insa arata..... absolut deplorabil.

#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

E una din cele mai bine puse la punct statiuni din Romania. E cam scumpa, dar merita cateva zile.
daca si Sovata e scumpa, Valea Plangerii, pardon Valea Prahovei cum e?
Sa va dau cateva exemple de ce bat drumul pana acolo tocmai din bucuresti.
E curat, e liniste, nu tu manele, nu tu cocalari cu bee mveee. Oamenii sunt mult mai ok, chiar daca au accentul ala si vb ungureste. Mancarea foarte buna si la preturi destul de ok. Daca nu ai pretentii de rata cu portocale sau mai stiu eu ce, 2 oameni mananca cu 100 si un pic de lei destul de bine si mult. Portiile sunt f mari. Mereu cand merg la Sovata vin cu 2-3 kg in plus.
Ai 3 partii in zona, Sovata, Bogdan si Bucsin. Pt toate genurile. Vara poti face baie in lac. Te poti plimba pe munte/dealuri si noaptea ca e luminat.
Si cazarea e decenta fata de Valea Plangerii. Pacat ca nu e mai bine promovata statiunea.
Singura problema ar fi ursuletii dar aia sunt peste tot.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postunpuisor, on 20 februarie 2024 - 08:23, said:

Pacat ca nu e mai bine promovata statiunea.


Nu cred ca e nevoie. Statiunea e top top iar cine a fost va reveni

#17
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Nu cred ca e nevoie. Statiunea e top top iar cine a fost va reveni
in weekend seara pare parasita, doar cateva hoteluri sunt pline. Dar pe deoparte e mai ok asa.
Am observat si aici acelasi trend ca pe litoral, se construieste in prostie si dupa aia or sa se mire de ce sunt hotelurile goale.
Mi se par cam multe pensiuni, si cam 80% din ele in sezonul de schi sunt goale. Ar trebui investit in chestii care sa le faci si cand vremea e urata. Piscina au doar cateva hoteluri, daca mergi la o pensiune mai ieftina si vrei sa faci o baie sau sauna nu ai unde, doar vara in lac. Cinema nu, Discoteca sau ceva cu animatie nu, o popicarie, un biliard, ceva de facut cand e vremea urata.
In principiu doar daca ai masina poti sa mergi si prin jur. Nu e ca pe Valea Prahovei unde te dai jos din tren, te urci in telecabina cu schiurile si hai noroc.
Mai trebuie investit un pic.
Pt cei care cred ca e scump, Am stat si la pensiune ieftina pe studenteala cu mancare de la lidl, si la hotel cu demipensiune si spa.
Daca faci un calcul cat te costa mancarea, sa mananci si tu in oras... sau cat dai si pe mancare de la supermarket, cam tot pe acolo ajungi, si nu ai nici piscina sau spa. Deci mai bine strangi un pic ciorapul, lasi tigarile o luna, si dai mai mult la un hotel cu "de toate".

#18
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
am fost acum 1 an jumatate in Sovata, statiunea superba si lacul de acolo ca sa faci o baie, poti sa stai si la vreun hotel cu piscina interioara. Ai o gramada de facut pe acolo, trasee, tiroliana, lacuri, etc. Arata superb fata de alte statiuni din tara. Am fost in Praid care nu e departe insa acolo nu ai ce sa faci in afara de salina si bazinul Praid. Salina oricum era inchisa cand am fost din cauza unor lucrari au zis ei. O noapte de cazare am dat la pensiune 300 lei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate