Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Dragoș Pătraru vorbește aiurea

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 19.06.2018

View Postvimann, on 19 februarie 2024 - 00:29, said:

Citeste si tu Matt Walker - Despre somn. Patraru are prostul obicei sa citeasca si sa traga concluzii din carti.

Bonus: am auzit la podcastul lui Andrew Huberman ca suplimentarea cu melatonina are efect antidopaminergic.
Uite o postare de om inteligent. Cam asta e situatia: daca vrei sa afli ceva, te duci la Huberman. Daca nu stii engleza sau atat te duce capul , te uiti la terminatul ala.

#38
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Pai la cate kkturi sunt in toate produsele alea, cu totii are trebui sa le aruncam!

Si da, citeste ingredientele, ceea ce foarte multi dintre noi nu o facem!

#39
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
M-am uitat de cateva ori. Pare ca nici el nu stie ce zice, sau doar citeste niste ingrediente si daca i se pare ca ceva suna nasol, "nu e bune".
Cand citeste "zahar" zici ca are ceva crize de isterie.

Imi aminteste de cei care cand vad "Antioxidant: Acid ascorbic E300" o dau pe "vai, cum sa bagi asa ceva in tine? cum sa consumi produse cu E-uri?" .. desi asta e banala vitamina C :)).

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ei, uite ca acel E300 acid ascorbic s-ar putea sa nu fie banala vitamina C :D
Depinde cum e obtinut.
Au fost niste studii antice - facute prin anii 70-80. Daca molecula nu e rasucita intr-o anumita directie nu e absorbita de organism. Poti sa iei si 10 grame pe zi ca faci scorbut intr-un final.
https://en.wikipedia...f_ascorbic_acid

Si legat de melatonina - maica-mea doarme bine cu Optisomn. Recomadnat de medic.

La persoanele in varsta secretia de melatonina scade.

#41
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postsftpdt, on 19 februarie 2024 - 11:46, said:

Cand citeste "zahar" zici ca are ceva crize de isterie.



Daca are el crize sau nu ... e treaba lui.  Treaba noastra este sa luam doar ceea ce ne intereseaza din ceea ce spune. De aia avem creier, ca sa filtram informatia. Zaharul, sau moartea alba, este cel mai nociv lucru al acestui secol, mai ales ca se gaseste in absolut orice mancam. Chiar daca nu punem noi zahar in mod constient in nimic, tot mancam niste grame bune de zahar zilnic. Efectele sunt dezastruase, de la banalele carii, pana la boli metabolice, diabet ....  etc.

#42
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Nu te contrazic,dar sa nu ramanem cu inpresia ca vitamina aia c vine din lamai stoarse de marmoticile din reclama milka.

"Ascorbic Acid, CAS# 50-81-7, is common form of vitamin C, available as White or almost white crystal or crystalline powder. Ascorbic Acid, its isomer erythorbic acid and their salt (Sodium Ascorbate and sodium erythorbate) are widely used as antioxidant in food and beverage. More over, ascorbic acid can also be used as acidity regulator as it has acidic taste. It is widely accepted as safe food additive in many countries with E number E300"

Edited by elbjorn, 19 February 2024 - 12:05.


#43
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,067
  • Înscris: 30.11.2017
Eu cred că o să dormiți bine dacă faceți febră. Luați ceva să faceți febră atunci.
In loc de suplimente la 70 lei cutia mai bine ai lua la 10 lei cutia ceva bun chimic pe rețetă, doar că nici rețete nu se mai dau sunt băgați în marketingul asta și doctorii.
Cred că e extraordinar de bun filmulețul ala in care a făcut mișto de unele reclame.

#44
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 25.10.2016
Haterilor ce suntem (ca sa il parafrazez pe domnul Patraru).
Ne agatam de chestii care nu ne convin ca sa il bagam pe omu' ala in rahat, nu?
Intr-adevar, e valabila regula: cine vorbeste mult nu are cum sa nu greseasca.
Dar rezumatul a ceea ce prezinta el e urmatorul:
Faceti sport, mancati sanatos(de preferat legume si fructe), nu consumati chestii procesate (care, pe buna dreptate, sunt o mizerie).
Ce-i aiurea in asta?

Edited by drive-x, 19 February 2024 - 16:52.


#45
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,067
  • Înscris: 30.11.2017
Nu mâncați zacar (că faceți diabetos că nu vă puteți abține) și faceți carii (că nu va spălați pe dinte), dar mâncați zacarina cancerigena și haspartam cancerigen că așa zec cei de la înalta poartă care sigur va poarta de grije și sigur tine la voi sa traiti cât mai mult casa luați pensie cât mai mult sa intre ei în culaps.

Voi vedeți macar cu ce porcarii sunt înlocuite așa zisele rele?

#46
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Patraru are dreptate, pe scurt sau pe fond... ca sa inchidem discutia tiktokista Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 19 February 2024 - 18:06.


#47
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Fiecare e liber sa vorbesca mna....nu-l urmaresc deci nu ma afecteaza

Edited by helen76, 20 February 2024 - 16:16.


#48
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcipri2bau, on 19 februarie 2024 - 17:29, said:

, dar mâncați zacarina cancerigena și haspartam cancerigen


Cand zice Patraru ca e mai bine sa mancam zaharina sau aspartam ?  Esti sigur ca te-ai uitat unde trebuie ?

#49
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 Bogotta, on 14 martie 2024 - 09:41, said:

Cand zice Patraru ca e mai bine sa mancam zaharina sau aspartam ?  Esti sigur ca te-ai uitat unde trebuie ?
Pai speranța este că știm deja de rahaturile astea elementare ...
Omul merge mai mult la fineturi.

Regula de bun simț este să citești eticheta și să cauți produse cu cât mai puține e'uri sau produse dificil de pronunțat.

Next level e să te uiți și la cantitatea de zahar la suta de grame. Te crucești când vezi peste 50%. Mai mult zahăr decât produsul in sine !

Edited by elbjorn, 14 March 2024 - 09:52.


#50
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Da.
Eu am rămas stupefiat când am citi cantitatea de zaharuri din pufarine.
Nici n-am mai luat.

#51
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu va repet. Probabil ca unii nu ii agreaza moaca sau modul de exprimare. Pot intelege asta. Nici mie nu imi plac anumiti oameni, unii cu care chiar sunt ruda. Dar asta e. Trecand peste asta, anumite adevaruri trebuiesc acceptate. O groaza de lucruri contin zahar si trebuie evitate pentru ca aceasta nenorocire se acumuleaza si se tot acumuleaza si fix cand nu te astepti te poate lovi un diabet. Si stai si te gandestiȘ domnule, dar eu nu am mancat zilnic bomboane si prajituri. Cum am ajuns aici ? Uite asa... mancand diverse. Chiar si sucurile de fructe sunt nocive. De ce ? Simplu, pentru ca sunt dulci si din ele extrasa  toata pulpa , automat toate fibrele, care sunt benefice pentru organism.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate