Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Dragoș Pătraru vorbește aiurea

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Uneori mă mai uit la Starea Sănătății, NEsănătăți și la Ceva Cu Reclame
El în general vorbește multe prostii, cumpără o anumită categorie de produse, și după, indiferent de cât de bune/proaste ar fi le bagă în coș.
Dar ceea ce am văzut aici a întrecut orice.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/luu7zlRZ2bM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La minutul 16:06
Păi cum a ajuns el la concluzia că suplimentele astea de melatonină ”nu vă rezolvă problemele cu somnul”.
Melatonina e hormonul somnului.
Pot fi de acord că nu trebuie luate pe termen lung, că dacă problema se agravează trebuie să mergi la medic, dar afirmația dânsului mi s-a părut foarte deplasată.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
De ce pe aria cu audiovizual? E pe internet, aici fiecare posteaza ce-i taie capul.

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostValy_User, on 18 februarie 2024 - 19:20, said:

Păi cum a ajuns el la concluzia că suplimentele astea de melatonină ”nu vă rezolvă problemele cu somnul”.

nevasta-mea a ajuns la aceeasi concluzie - poate ar trebui sa il faca un vlog? si asa nu doarme noaptea!
dar nici ea, nici Patraru nu sunt medici / farmacisti.
nevasta-mea mai stie ceva biochimie, dar nu-i foloseste la mare lucru, in problema somnului.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca vreti sa dormiti, culcati-va!

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Poststrongsss, on 18 februarie 2024 - 19:30, said:

nevasta-mea a ajuns la aceeasi concluzie - poate ar trebui sa il faca un vlog? si asa nu doarme noaptea!
dar nici ea, nici Patraru nu sunt medici / farmacisti.
nevasta-mea mai stie ceva biochimie, dar nu-i foloseste la mare lucru, in problema somnului.
Dacă chiar are probleme cu somnul, și nu e o problemă de scurtă durată, suplimentele astea nu sunt prea eficiente.

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,999
  • Înscris: 30.11.2021
Am urmarit video si ma gandeam?

Daca vrei sa zici "Are dreptate" poti sa o zici, ca somnul se trateaza cu schimbatul stilului de viata nu cu pastile.

Suplimentele alimentare sunt placeboo, unele.

Ca sunt suplimente cu substante care au ceva efecte asupra corupului dar intr-o mare de suplimente alimentare stiu doar 2 suplimente alimentare care functioneaza. Si sunt scumpe.

1 De calmare.
2 Unul cu serotonina.
Sunt destul de scumpe.

Edited by MindArchitect, 18 February 2024 - 19:36.


#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Nu il intelegi fiindca filosofia lui e sa iti rezolvi probleme din spate care iti tulbura somnul si filosofia ta e ca "Ba, trebuie sa adormi de la alea". Da, adormi si de la 5l de vin, nu inseamna ca hai sa bagam toti 5l de vin.

Problema cu suplimentele e suportul pe care vin. Ii explicam unui prieten de ce apa cu magneziu e inutila in mare. Fiindca una e sa iei carbonat de magneziu si alta e sa iei glicinat de magneziu. 15mg de carbonat de magneziu au din oficiu jumatate din efectul a 15mg de glicinat de magneziu. Dar in ambele cazuri ai sa gasesti pe eticheta 15mg de magneziu. Mai trecem si prin faptul ca majoritatea cantitatilor aditionate in suplimente in mare se elimina prin urina fiindca biologic tractul tau e mai rapid decat capacitatea ta de asimilare a lor.

A doua problema a suplimentelor fara prescriptie e ca functia da organul (detalii in manualul de biologie). Daca tu iti iei mai totul la gata din pilula, pe un regim de 10-15-20 de ani corpul tau va deveni ipotent in sinteza acelor minerale, hormoni, etc. De aici dependenta de ele dupa utilizare indelungata.

Edited by MooF2010, 18 February 2024 - 19:40.


#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Apoi pe problematica somnului, mare parte din cei ce au probleme cu somnul nu au o problema cu secretia de melatonina. Daca te umflii de purine dormi prost. Dar stii de ce? Fiindca purinele inhiba perceptia melatoninei. Stii cum te umflii cu purine? Oxigenare proasta din excesul de fumat, poluare, apnee, cafeine, vase infundate, probleme pulmonare. De ce sa iau melatonina?

Cand bei cafea de exemplu, nu ti se limiteaza productia de melatonina ci se limiteaza capacitatea receptorilor de melatonina de asta cand trece efectul cafelei ai efect de cadere fiindca intri in plin cu cantitatea de melatonina acumulata in perioada in care nu era sesizata.

Eu cand am fost ultima oara la medic cu burn out, unde dormeam odata la 2 zile si nu simteam oboseala, medicul nu mi-a prescris melatonina. Mi-a inlocuit niste alimente in alimentatie, mi-a dat niste indicatii pe stilul de viata, mi-a impus pauze macar odata la 3 ore 15 minute macar fara nici un stimul (vizual, auditiv, gust). Si surpriza, mi-a revenit somnul. Problema fiind supraexcitarea creierului nicidecum productia de melatonina. Si chiar daca metabolic imi era somn ca dracu, datorita supraexcitarii creierului acesta bloca melatonina activ fiindca intrase intr-unul din mecanismele "de panica" "keep awake to survive" fiindca in ultima perioada statusem foarte mult timp intr-un regim "trebuie sa fac si asta, nu pot sa ma culc acum ca daca nu e gata si asta e nasol..." si tot asa.

PS: Nu mai pot edita postul anterior, a trecut deja 15 minute.

Edited by MooF2010, 18 February 2024 - 20:05.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostValy_User, on 18 februarie 2024 - 19:34, said:

Dacă chiar are probleme cu somnul, și nu e o problemă de scurtă durată, suplimentele astea nu sunt prea eficiente.

Chiar deloc as putea spune!

#10
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,119
  • Înscris: 04.09.2013
Cand eram mic beam o cana cu lapte cald ca sa dorm linistit. Acum beau o doza de bere. Efectul e acelasi.

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMindArchitect, on 18 februarie 2024 - 19:36, said:

Suplimentele alimentare sunt placeboo, unele.

Ar fi bine sa fie doar placebo. Multe sunt chiar nocive si nu stii ce porcarii au bagat mesterii in ele...

Edited by GlCA_Contras, 18 February 2024 - 20:10.


#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View PostValy_User, on 18 februarie 2024 - 19:20, said:

Uneori mă mai uit la Starea Sănătății, NEsănătăți și la Ceva Cu Reclame
El în general vorbește multe prostii, cumpără o anumită categorie de produse, și după, indiferent de cât de bune/proaste ar fi le bagă în coș.
Pai si atunci de ce il urmariti?

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,536
  • Înscris: 30.10.2003
Atunci cand vorbesti toata ziua, mai zici si prostii. Stii cum e vorba: cine nu munceste, nu greseste.

#14
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Asta vorbeste mult si prost. In general.

#15
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Patraru vorbeste aiurea de ani de zile, inca de cand era sclav la liviu luca si florin bercea cu fair play de prahova sau ce nume avea inainte de ruptura, doar ca unii au zis de el ca-i simpatic deoarece cica "se lega de toti domne" si vorbeste de parca e un robot cu autism.
Tipic oamenilor de pe sticla, vorbeste cu convingerea priceputului desi nu se pricepe la nimic, de aia a si rezistat atat in presa. Nu conteaza ce cunostiinte generale sau caracter ai, conteaza cat de usor prostesti oamenii.

#16
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Voi aveti timp sa va uitati la toti ratatii?Hmmmm ce de timp liber au unii....

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajValy_User, pe 18 februarie 2024 - 19:20, a scris:

Uneori mă mai uit la Starea Sănătății, NEsănătăți și la Ceva Cu Reclame
El în general vorbește multe prostii,
Pai de cand nu mai are tv ca lumea ce sa faca... doar conspirationistii de pe net il mai iau in seama Posted image

#18
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Il mai urmaresc si eu, e util ca iti mai deschide ochii cu privire la unele chestii, te mai face sa constientizezi cate prostii bagi in tine, dar in acelasi timp nu pot sa nu constat cum exagereaza cand vede vreun ingredient banal dar care are un nume care nu suna tocmai bine...
Cred ca ar fi fost mai indicat ca emisiunea asta sa fie facuta de cineva care lucreaza in domeniu, dar poate n-ar mai avea farmecul lui Dragos Patraru care se inflameaza din orice lucru marunt :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate