Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cum se instaleaza stock rom Android pe un Cubot?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Salut!

M a rugat cineva sa ii fac rost da un tutorial cum sa instaleaza un stock rom Android pe un Cubot ca nu gaseste clar pa google cum se face ca ce a gasit el nu a mers ca zicea ca i lispeste nu stiu ce fisier dll si Scatter File for Mediatek SP Flash Tool si nu minte ca mi a aratat si mie

Deci el are un Cubot J20 cu Android 12 (Go edition) si i se misca ca melcu si vrea sa instaleaza el un stock rom Android identice cu alea de la Motorola si Nokia fara bloatware

Eu i am zis sa imi arata ce a facut el de nu ia mers ca sa va zic si voua:
-  zis ca a vazut ca procu la telefonu lui e Mediatek MT6739WA (28 nm)
- a vazut ca Motorola Moto E6 Play are fix acelasi proc si vine cu stock rom Android
- a downloadat Androidu pentru Moto E6 Play da nu a reusit sa puna pa Cubot ca ii zicea ca i lispeste nu stiu ce fisier dll
- apoi a intrat pa pagina la Cubot sa downloadeaza un Android mai vechi pentru Cubot Note 7 si J9 ca amandoua telefoanele are procurile asemanatoare cu a lui, Mediatek MT6737 (28 nm) respectiv Mediatek MT6580 (28 nm) si Android 10
- cand a rulat Mediatek SP Flash Tool de la ambele telefoane zicea ca i lipseste Scatter File
- i le am gasit eu aicea https://romprovider....-scatter-files/ si zice ca nu i vede imaginea la stock rom Android

Eu nu stiu sa il ajut mai departe ca n am experienta cu smartphoanele si androidu
Deci daca puteti sa gasiti sau sa creati voi un ghid pas cu pas si cu toate tool urile necesare pentru incepatori sa il dau sa isi rezolva treaba as fi recunoscator!
Ma gandesc ca solutia e fix Androidu stock da la Motorola Moto E6 Play ca are fix acelasi procesor si vine cu softu ala curat

Nu vrea sa duca la un service gsm sa l rezolva ca nu vrea

Multumesc

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

Vizualizare mesajpateu_98, pe 17 februarie 2024 - 22:37, a scris:

Ma gandesc ca solutia e fix Androidu stock da la Motorola Moto E6 Play ca are fix acelasi procesor si vine cu softu ala curat
Bine ca nu vrea sa puna soft de la Galaxy S24 Posted image
Se poate pune soft doar dedicat modelului respectiv. Sau daca vrea sa isi ia telefon nou, sa mai incerce, poate are noroc.

https://adbappcontrol.com/en/
Sa incerce asta ca sa scoata din bloatware, dar mare atentie la ce sterge!

#3
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Android 12 (nu Go) pe Motorola Moto e22 cu Mediatek Helio G35 se mișcă cam încet. Mediatek MT6739WA se pare că e și mai lent decât Helio G35. Nu știu dacă are rost să-i pui alt Android. Trebuie alt procesor. :)

#4
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Deci asta

Quote

Se poate pune soft doar dedicat modelului respectiv
contrazice asta

Quote

Android 12 (nu Go) pe Motorola Moto e22 cu Mediatek Helio G35 se mișcă cam încet. Mediatek MT6739WA se pare că e și mai lent decât Helio G35. Nu știu dacă are rost să-i pui alt Android. Trebuie alt procesor.

Se poate pune stock rom Android pe Cubot J20 sau nu?

#5
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Stock ROM pentru telefoanele chinezesti - si CUBOT intra aici cu succes - vine FARA GOOGLE PLAY, care e banat in China. De aia baietii cu ochi oblici, cand fac un sideload pe ele, baga si niscaiva malware si crapware. Asta pe langa faptul ca sistemul hardware in sine e lent ca melcu' ghici ce bine-i fac si balariile alea.
Intr-o vreme gaseam ROM-uri pentru telefoane de nisa pe needrom.com, dar majoritatea erau facute de rusnaci sau alti chinezi, deci niama limba romana, daca te uiti dupa asa ceva. Plus ca nu stii cui pui pe tava datele tale personale, rusului, chinezului, taiwanezului sau, nu de putine ori, indianului. Ca nu munceste ala degeaba la un ROM, sa nu isi bage el macar un spyware micutz, acolo...

#6
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Am inteles. Atuncea macar ese poate baga Android 9.0 (Pie) da la Motorola Moto E6 Play pa Cubot J20? C au specificatii identice la proc si ram
https://www.gsmarena...ne1=12313#diff-

Daca se poate as aprecia mult pentru un tutorial
Multumesc  :)

#7
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Si totusi, chipurile sunt diferite, la fel si displayul, nu merita!

#8
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
Android GO este facut special pt aparate slabute. Nu ai ce pune mai "light" de atat.
Daca nu te pricepi ai mari sanse sa il blochezi, nu e ca la o instalare de windows.
Daca se poate, sa faca retur si sa ia alt telefon.

#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Nu stiu da eu ma gandeam ca poate un Android pur stock sa fie mai light dacat asta 12 Go c are il are telefonu si de aia am intrebat daca merge pus Android 9.0 (Pie) da la Motorola Moto E6 Play pa Cubot J20

Da daca nu vreti nici unu sa faceti un tutorial sa il dau la persoana c are are nevoie, asta e!

#10
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
sa stea linistit ca-l face caramida (brick scrie pe el)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate