Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Otet de casa

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Face cineva otet de casa? Imi ramane deobicei dupa ce scot vinul din butoi, stratul de jos care nu mai merita efortul sa-l las la decantat/limpezit. Ala il pun pt a se face oter impreuna cu o parte din drojdia lui. Dar is 2 probleme.

1. Initial la gust se simte o corcitura intre otet si vin (sau ceva de genul.), de-aia nu merge bagat in anumite retete (de exemplu la ciorba de burta). Acum nu stiu daca dupa mult mai mult timp devine 100% si se elimina problema. Dar aici as intreba cum faceti sa grabiti procesul? CIneva mi-a zis ca trebuie lasat la cald. Acum iarna de exemplu am lasat langa tevile de calorifer..si sa zic ca l-a "accelerat" parca. Dar trebuie sa aiba dop sau nu? Eu am tinut cu dop mereu.

2. Eu ma feresc de alcool, de-aia de multe ori il prefer pe el sa-l "beau" (gust) la o masa decat vinul in sine. Asta ca are gust bun si parca simt ca "se cere" mai ales la o masa grasa. Dar problema e ca nu stiu ce grad de alcool are. Eu am alcoolmetru..."vinometru" de la rusi (scrie in rusa), sau ucrainieni nu stiu.
Ei, acest vinometru nu prea face distinctia dintre alcool si otet, si cred ca mai mult masoara zaharul din lichid si stabileste prin scadere ce-i alcool..sau..nu ma pricep. Cert e ca daca masor un otet de cumparat de 9 grade imi arata ca are alcool vreo 9-10 grade. Am luat un otet de la apicola, natural, care scrie ca-i de 5grade, si vinometru zice ca are tot cam 9-10 grade.
El nu-i stricat sa zici ca arata mereu la fel, ca am un vin mai dulce la care arata vreo 7-8 grade. Si am facut un experiment sa-l incalzesc fara sa-l dau in fiert sa-i scot din alcool, si intradevar mi-a arat ca ajunsese pe la 5-6 grade.
Dar otetul n-are cum sa aiba cat alcool zice vinometrul. De-aia eu nu stiu cat alcool are otetul meu. Din ce inteleg din teorie, e ca alcoolul e mancat de bacterii care-l transforma in otet, prin urmare pe masura ce se oteteste ar trebui sa-i dispara din alcool. Dar daca vinometrul nu-l deosebeste de alcool, va arata ca orice otet are vreo 9-10 grade de alcool..ceea ce zic eu ca n-are cum sa fie adevarat.

Edited by bursucelu_viesel, 15 February 2024 - 19:50.


#2
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Da, fac otet de casa, cei drept mai mult de mere.

Nu e clar cum il faci. Ai vinul cu drojdie, in ce fel de vas il pui? Mai adaugi cewva? Respira vasul ca sa intre oxigen? La ce temperatura sta?

In privinta vinometrului te inseli. Apa are densitatea 1. Alcoolul are desitate mai mica de 1 iar acidul acetic o are mai mare ca 1. Asta inseamna in in timpul transformarii alcoolului in otet densitatea tot o sa creasca. E drept ca valoarea densitatii in sine nu-ti va spune cat alcool mai este de transformat. Nenorocirea e ca zeama ta e mult mai complexa decat apa-alcool-otet. Iar componentii aia contribuie si ei la densitate.

LE: densitatea e functie de temperatura. Orice masurare la alta temperatura decat cea de constructie a densimetrului este eronata

Edited by ain, 15 February 2024 - 20:09.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,822
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt grade acetice nu alcoolice.Posted Image

#4
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
https://www.making-v...Titr=4.7#result

#5
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postain, on 15 februarie 2024 - 20:08, said:

Nu e clar cum il faci. Ai vinul cu drojdie, in ce fel de vas il pui? Mai adaugi cewva? Respira vasul ca sa intre oxigen? La ce temperatura sta?
Cam raspunsesem.. Il fac luand vinul de la fundul butoiului, impreuna cu drojdia vinului. Drojdie iau cam cat sa umplu 30-35% din recipient. Il pun in diferite recipiente de sticla (si pun si-n pet de plastic, de otet), dar baza e o damigeana de sticla, mica de vreo 10-15kg.
Nu mai adaug nimic nimic.. Las asa pe drojdie (in ideea ca se face otet). Vinul in sine deobicei e de vreo 10-12grade, vin alb (Ottonel).
Prefer vinul rosu din Merlot, dar asta-i de la bunicul care prefera sa cumpere Ottonel.
In fine. Temperatura.. depinde.. Am pus si-n beci o mica parte, unde-i vreo 5grade iarna si maxim 10 vara, o parte intr-o magazie neincalzita, deci vreo 3-10 grade dar care se schimba pe parcursul zilei (si nu pe parcursul anotimpului cum e in beci), si o parte il tin in casa langa calorifer dupa cum ziceam. Deci undeva la temperatura camerei si cand declanseaza caldura se ridica temperatura.

Mi se pare ca intr-un recipient am pus si niste drojdie de la un vecin. Ca el face un otet extrem de tare.. Am zis ca poate preiau bacteriile sa le cultive si la mine, dar nu mi s-a parut mare diferenta fata de drojdia normala..
El mi se pare ca are un otet foarte vechi, si pe masura ce consuma din el, mai adauga vin vechi in sticla aia, si bacteriile il preiau.. deci practic el are o singura sticla de otet care-i mereu "updatata"..

Intrebam daca tre fara dop, ca eu am zis ca mereu l-am tinut cu dop. Deci nu intra oxigen la mine. Hai ca prin petul de plastic ai zice c-ar putea intra dar eu grosul il tin in damigeana de sticla cu dop de guma, deci sigur nu intra oxigen.

View PostLeo2006, on 15 februarie 2024 - 20:09, said:

Sunt grade acetice nu alcoolice.Posted Image
Da dar pe mine ma intereseaza sa aflu cat alcool bag in mine cand beau otetul facut de mine.

Edited by bursucelu_viesel, 15 February 2024 - 20:44.


#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
tu de fapt vrei sa bei da sa nu bei alcool...cam ca aia sa ne f**tem da fara sa ma atingi.  o viata ai, poti sa bei si ceva vin din cand in cand, ce tot o dai cotita cu otet...

#7
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsmoke, on 15 februarie 2024 - 20:57, said:

tu de fapt vrei sa bei da sa nu bei alcool...cam ca aia sa ne f**tem da fara sa ma atingi.  o viata ai, poti sa bei si ceva vin din cand in cand, ce tot o dai cotita cu otet...
Nici nu-mi place senzatia de betie/alcool, nu doar ca nu-i deloc sanatos. Plus ca eu mai trag de fiare, asa de intretinere, si stiu ca taie toata munca - stimulul de crestere. De-aia mai ales inainte/dupa antrenament ma feresc cat pot de alcool. Dupa 1-2 zile, merge, ca nu mai are stimul de crestere primit oricum.. Dar si vinul imi place cand e gustos, de exemplu de and am descoperit sa fac din Merlot.. imi iese un vin de toata lumea se sperie, ca-i foarte dulce, are gust aproape de visinata. Dar eu nu adaug niciodata zahar (nici la "fierbere" nici dupa, zero adaosuri). Vinul iese slab ca alcool, de vreo 8 grade, fata de vinul alb din Ottonel, care iese de 11-12 grade.
Ambele le fac la fel, ambele le trag de pe butoi dupa ce stau din fierbere sigur si se limpezesc. Dar..sunt diferente enorme in vinul care iese. Si culmea, ca Ottonelul da un suc de struguri atat de dulce ca te ineci.. e foarte dulce, insa dupa ce se transforma in vin, nu mai ramane deloc dulceata, pe cand Merlot-ul nu e cine stie ce dulce ca suc/must, dar cand iese vinul devine foarte dulce (sau se pastreaza).
Clar prefer pe Merlotul care-i super gustos si cu putin alcool. Caci eu nu-s betiv de fel. Betiv adica sa-mi placa sa ma imbat. Bartabii de genul nu suport asfel de vin dulce. Insa femeile betive il plac.

Eu il beau nu pt placerea alcoolului, ci pt placerea gustului (si pt nevoia de ceva acru la o masa grasa), si daca are proprietati de resveratrol si ce-o mai avea (vitamine, minerale). De-aia si am facut experiment o data sa-l incalzesc cat sa-i mai scot din alcool, caci cat beneficiu ai de la astea, le compenseaza panarama de alcool.. care-ti deshidrateaza celulele, te imbatraneste si tot felul de daune.. Plus betia.. care-i o nenorocire.. Ca am in familie o bunica care a fost betiva de-a murit in coma alcoolica.. si-un unchi la fel.. Slava domnului ca n-am mostenit boala.. ca n-are legatura cu "vointa", ci e o chestie genetica.. Pe mine ma enerveaza cand ma imbat,nu suport senzatia deloc.. nici nu mai zic de mahmureala de dupa.

Edited by bursucelu_viesel, 15 February 2024 - 21:27.


#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postbursucelu_viesel, on 15 februarie 2024 - 20:46, said:

Intrebam daca tre fara dop, ca eu am zis ca mereu l-am tinut cu dop. Deci nu intra oxigen la mine. Hai ca prin petul de plastic ai zice c-ar putea intra dar eu grosul il tin in damigeana de sticla cu dop de guma, deci sigur nu intra oxigen.

Ca sa transformi vinul in otet, iti trebuie oxigen, asa ca lasa recipientul in care are loc fermentatia sa respire.
in timpul fermentatiei alcoolul etilic C₂H₆O se transforma in acid acetic CH₃COOH. de unde sa vina atomul acela de oxigen, daca nu din atomosfera?

Edited by strongsss, 15 February 2024 - 21:36.


#9
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Poststrongsss, on 15 februarie 2024 - 21:35, said:

Ca sa transformi vinul in otet, iti trebuie oxigen, asa ca lasa recipientul in care are loc fermentatia sa respire.
in timpul fermentatiei alcoolul etilic C₂H₆O se transforma in acid acetic CH₃COOH. de unde sa vina atomul acela de oxigen, daca nu din atomosfera?
Now we're talking.. Am presimtit eu ca e o variabila importanta. Nah, nu m-am documentat, am mers pe ce-am auzit la vcini. Era oricum ceva facut ca sa n-arunc partea aia de vin de jos. Dar am prins drag de el (de otetul de casa).

Edited by bursucelu_viesel, 15 February 2024 - 21:41.


#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
si tu zici acu ca nu esti baut ? pfft...

#11
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Poststrongsss, on 15 februarie 2024 - 21:35, said:

Ca sa transformi vinul in otet, iti trebuie oxigen, asa ca lasa recipientul in care are loc fermentatia sa respire.
Dar cum faceti efectiv? Ca eu asa si-n casa daca las o cana cu apa se evapora destul de repede.. in cateva luni ramai cu te-miri-ce. Se pune un dop de hartie? sau carpa? Sau din cand in cand se scoate dopul si eventual se agita cat sa se oxigeneze pana jos la drojdie? Cum s-ar face (de casa)?

#12
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Ai aflat ca vasul nu se inchide etans. Gura lui o legi cu o panza groasa sa nu intre insectele. Iti mai dau 2 detalii:
-ai nevoie de temperatura. La 5 oC nu se intampla nimic. 20oC e bine, 25 oC si mai bine.
- ai nevoie de cat mai multe acetobacterii; le gasesti in sarje mai vechi de otet sau chiar otet nepasteurizat cumparat.

Si ai nevoie de timp, deci de rabdare. Procesul daca nu decurge in conditii optime de temperatura ar putea dura cu anii. Iar daca conversia alcoolului la acid merge incet se mai poate intampla ceva: sa se formeze acetat de etil care va da lichidului o minunata aroma de diluant.

E bine sa citesti putin daca chiar vrei sa faci ceva.

Edited by ain, 15 February 2024 - 21:51.


#13
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsmoke, on 15 februarie 2024 - 21:38, said:

si tu zici acu ca nu esti baut ? pfft...
Ce-i asa "betiv" in ce-am spus?

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postbursucelu_viesel, on 15 februarie 2024 - 21:47, said:

Dar cum faceti efectiv?
mama facea otet din vin, lasand vinul sa fermenteze, intr-o damigeana de sticla, la intuneric. nu punea damigeana in beci.
in damigeana nu punea drojdie ci niste bucati de frunza de papura uscata.
si lega damigeana la gura cu o carpa, sa nu faca musculițe.

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

Citat

Face cineva otet de casa?
Mulți fac, dar îi zic “vin de țară” 🤭

#16
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postrichelieu, on 18 februarie 2024 - 06:35, said:

Mulți fac, dar îi zic “vin de țară” ��
Ii dadusem unui baiat de la tara niste vin de-al meu, caci n-are practic nicio legatura cu gustul "vinului de tara" (cu care ma servise el) Apropo, voiam sa-i dau si unui prieten (care e f instarit, a terminat si medicina) si mi-a zis ca nu vrea, ca vinu-i o acritura si nici el nu suporta senzatia alcoolului, deci nu-i nimic de capul vinului. N-am mai apucat sa-i dau sau sa-i spun ca ce fac eu n-are legatura cu "vinul de tara", care nici mie nu mi-a placut niciodata.
In fine, iar cu baiatul de la tara am vorbit un pic despre cum fac eu, eu ii ziceam de furtunul pt gaze care-l bag intr-un borcan cu apa iar el imi zicea ca nu baga niciun furtun, nimic, ca el cica doar pune o palnie in butoi (in gura butoiului) si-l lasa asa, eventual pune o oala sau ceva peste palnie, n-am retinut..o bolmojeala ceva. Si-mi zicea ca "daca tu faci asa cu furtunul, iti iese doar mai tare vinul".
Eu macar atat stiam ca n-are voie vinul sa prinda oxigen.. El nu stiu cum privea treaba asta..
Dar s-ar explica daca fac toti asa, ce-i cu gustul ala de vin de la tara care nu mi-a placut niciodata.
Si apropo.. am o vecina care-mi ia cojile de struguri dupa ce termin cu presa.. face vin de mana a 2-a pt betivanii din cartier, dar o fi avand si ala o legatura cu vinul de tara de ce nu-mi place. (acuma na, nici sa-i jignesc pe tarani, ca or fi multi care or face si vin bun facut calimea)

Edited by bursucelu_viesel, 18 February 2024 - 23:28.


#17
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Vreau sa fac un "update", ca de cand am pus un dop de hartie (neinchis etans), mi s-a otetit vertiginos sticla aia  Dupa vreo 2saptamani nu mai puteam bea, si dupa inca 2 nici nu mai puteam gusta. Atat de tare s-a facut. Pur si simplu era sa ma otravez, nu alta, daca era sa-l beau ca inainte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate