Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cât durează un clocot?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ceapa, cartofii, varza, castraveții, merele, le iau toamna pt toată iarna. Și le ia ea din magazie când și cât îi trebuie. ;)
Se cam termina țuica totuși la mine
Așa că am mai luat 4 litri ieri. ;)
La asta niciodată nu iau cat trebuie.

#20
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,622
  • Înscris: 16.08.2010
Dicționarul gastronomic are astfel de chestii... Posted Image

Alt exemplu, din aceeași categorie: "o oră bună"

Friptura se coace o ora buna la 200° C (treapta inalta la cuptoarele pe gaz) acoperita si apoi se scoate folia si se mai tine in cuptor o ora buna la 180° C.

Deci, încă o idee de topic: "Câte minute are o oră bună?"   Posted Image

#21
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Probabil e o traducere neinspirata pentru “ a good hour” .

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Eu nu cred ca exista un raspuns clar la aceasta intrebare, deoarece depinde mult pe ce femeie intrebi.

Cat este un clocot?
Femeia gospodina: pana cand fierbe un pic
Femeia misterioasa: depinde de ce ai in oala
Femeia pragmatica: mai bine da cu aspiratorul ca fac eu mancare
Femeia curioasa: dar ce vrei sa faci?
Femeia grijulie: vezi sa nu te frigi
Femeia nemaritata: s-o intreb pe mama
Femeia maritata: da-te la o parte, neispravitule
Femeia tech: hai sa vedem pe Google
Femeia intelectuala: hai sa vedem pe Glovo
Femeia artista: dar de ce ma intrebi pe mine?
Femeia conspirationista: dar nu trebuie sa dea in clocot
Femeia experimentalista: pana se ridica oul
Femeia de stiinta: pana ajunge la echilibru termic
Femeia filozof: nu putem sti
Femeia psiholog: pana simti ca-i de ajuns
Femeia abstracta: nu exista distributie uniforma pe un interval infinit
Femeia absurda: descurca-te fara mine

Edited by maccip, 15 February 2024 - 21:35.


#23
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Ha, ha, pai stii din experienta cat trebuie fiarta orice chestie. In principiu nu e rau sa fierbi ceva mai mult, dar nici sa arzi totul in cuptor.
Mai degraba la cuptor pot fi probleme ca la fiert nu prea ai ce gresi.

#24
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Asta e probabil de pe vremea cînd se gătea la soba, si nu puteai da la foc mic. Dădea ceva in clocot, o dădeai la o parte, mai puneai ceva ingrediente, o mai gustai, si o puneai din nou pe foc. Si la al treilea clocot era gata. Așa pot sa zic eu ca fac cafeaua in doua clocote (mai întîi apa, si pe urma apa cu cafeaua).

#25
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
O femeie experimentata stie efectul clocotelor asupra gustului si ajusteaza lungimea lor pentru a obtine rezultatul dorit.
Asa ca aceeasi reteta are gust/proprietati diferite in functie de mana femeii care o executa.

#26
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Am participat la un curs despre tehnici fundamentale de supravietuire care a fost destul de interesant
S-a discutat si despre chestiunea cu fierberea apei - recit din memorie

Apa incepe sa dea in clocot intre 70-80 grade si iti dai seama dupa bule care apar foarte repede una dupa alta
Dupa ce ajunge in clocot, pentru a fi buna de consumat trebuie lasata sa fiarba 1-3 minute

Deci - 1 clocot = 1-3 minute

Dati funda Posted Image

#27
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmaccip, on 15 februarie 2024 - 20:06, said:

Pai daca era femeie nu intreba de clocote. Ele stiu din nastere treburile astea.

Or sti cele de fabricatie ante 90. Cele post 90 sunt cu open-space cu tazz, glovo, seminte si lapte vegetal.


Un clocot dupa mine, e vreo 15 secunde din moment ce fierbe cat sa se integreze ingredientele. In 3 minute se fierbe un ou cu zeama deci pare mult dupa sistemul cartezian pentru "un clocot."

Edited by paco rabanne, 16 February 2024 - 11:41.


#28
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Asta cu clocotele cred ca e ceva mostenire din alte vremuri, sunt o gramada de retete care inca folosesc genul asta de exprimare desi mai logic ar fi sa zica "se aduce la temperatura de fierbere si se lasa 7 minute dupa care se ia de pe foc/plita". Mai e una care ma amuza: "se adauga un praf de sare"! Ce naiba e un praf?

#29
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Eu, unul, prefer sa dau un singur clocot mai lung decat doua, trei scurte.

#30
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Un clocot e un minut. Sau cum spunem noi, barbatii, zece minute :D

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostAWE, on 16 februarie 2024 - 11:33, said:

Asta cu clocotele cred ca e ceva mostenire din alte vremuri, sunt o gramada de retete care inca folosesc genul asta de exprimare desi mai logic ar fi sa zica "se aduce la temperatura de fierbere si se lasa 7 minute dupa care se ia de pe foc/plita". Mai e una care ma amuza: "se adauga un praf de sare"! Ce naiba e un praf?

Un praf de sare este cât poți sa apuci între degete (degetul mare, arătător și mijlociu), dacă sarea e pusa într-un castronel.

#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostNaijax, on 16 februarie 2024 - 11:03, said:

Am participat la un curs despre tehnici fundamentale de supravietuire care a fost destul de interesant
S-a discutat si despre chestiunea cu fierberea apei - recit din memorie

Apa incepe sa dea in clocot intre 70-80 grade si iti dai seama dupa bule care apar foarte repede una dupa alta
Dupa ce ajunge in clocot, pentru a fi buna de consumat trebuie lasata sa fiarba 1-3 minute

Deci - 1 clocot = 1-3 minute

Dati funda Posted Image

Clocotul despre care vorbești este pentru a distruge microbii din apa, pentru a deveni potabilă.
Ori mâncarea se face în general cu apa deja potabilă.
În opinia mea, 2-3 clocote înseamnă să lași mâncarea sa fiarbă în jur de o jumătate de minut.

#33
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,412
  • Înscris: 03.11.2009

View Postcorinadaniela, on 18 februarie 2024 - 08:18, said:

Clocotul despre care vorbești este pentru a distruge microbii din apa, pentru a deveni potabilă.
Ori mâncarea se face în general cu apa deja potabilă.
În opinia mea, 2-3 clocote înseamnă să lași mâncarea sa fiarbă în jur de o jumătate de minut.

Apoi, clocotul distruge si microbii - corect, dar in cazul nostru este pentru a fierbe ingredientele ciorbei.

Spre exemplu, daca ciorba-i de fasole tinuta in pod 5 ani, un clocot de juma' de minut este departe de adevar.
Departe rau de tot (spui io, care am facut toate meseriile, am facut-o si pe asta :D)

#34
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Daca stii ca ai fasole veche si fierbe greu, o poti pune putin la oala cu presiune la foc mic mic.
Cat despre ciorbe, asta e ABC-ul bucatariei. Cu astea incepi.
Apoi e si chestia de preferinte, unii fierb leusteanul, altii il pun dupa ce au dat oala jos de pe foc.
Gusturile nu se discuta.

#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostCosti_68, on 18 februarie 2024 - 09:37, said:



Apoi, clocotul distruge si microbii - corect, dar in cazul nostru este pentru a fierbe ingredientele ciorbei.

Spre exemplu, daca ciorba-i de fasole tinuta in pod 5 ani, un clocot de juma' de minut este departe de adevar.
Departe rau de tot (spui io, care am facut toate meseriile, am facut-o si pe asta :D)

Eu m-am referit la clocotul de la finalul preparării mâncării, de exemplu după ce adaugi ou bătut în ciorba. Sau după ce pui borș.

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,595
  • Înscris: 15.06.2007

View PostCosti_68, on 18 februarie 2024 - 09:37, said:



Apoi, clocotul distruge si microbii - corect, dar in cazul nostru este pentru a fierbe ingredientele ciorbei.

Spre exemplu, daca ciorba-i de fasole tinuta in pod 5 ani, un clocot de juma' de minut este departe de adevar.
Departe rau de tot (spui io, care am facut toate meseriile, am facut-o si pe asta :D)
Poti sa dai un clocot si la orez, ca tot iti rupi dintii ca's boabele tari ca piatra desi se umfla.
Am vazut la tv cum se face "poridge" (orez cu lapte). Direct in conserva, se adauga un pic de orez, laptele, apoi se inchide etans si se introduce intr-un cuptor cu abur pentru un numar de minute la o temperatura de 118 grade, au calculat ei cum sa nu bubuie conserva, are niste striatii circulare care permite dilatarea conservei.
La oala, trebuie fiert minim 15 minute pe foc mic, si amestecat sa nu se prinda de fund.

Edited by tfmercedez, 18 February 2024 - 21:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate