Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Apartament pe litoralul bulgaresc

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024
Salutare, urmeaza sa-mi achizitionez un apartament la mare, mi-am facut deja calculele, aproximativ, cunosc mai mult sau mai putin zona, nu strica o parere in plus. Nu doar pentru vacante, de locuit primavara pana toamna, nu permanent, adica wfh cu deplasari la Bucuresti, Sofia si Salonic. Stiu ca nu e in "restul tarii" dar e pe la vecini pe aproape.
- Primorie- zona linistita, nu prea turisica, legaturi bune cu aeroportul si autostrada. In sezonul turistic devine cam aglomerata. Apartament mic dar elegant si foarte placut. Cel mai scump pe mp. Cheltuieli comune mici.
- Sozopol- zona mai turistica insa atunci cand se aglomereaza poti fugi 10 km mai incolo, dupa Duni. Ai loc pentru practicarea sportutilor nautice. Legaturi bune cu autostrada si aeroportul. Apartament cam mic si cam scump pentru cum arata. Cheltuieli comune decente.
- Varna- cam seamana cu Navodari. Ca avantaj esti in oras, ai un parc, un Mall. Pret substantial mai mic pe mp, apartamente mai luxoase. Ai aproape o autostrada si un aeroport dar pentru mine mai bine sunt situate cele din Burgas. Cheltuieli comune mai mari.
- Scorpilovtsi- multa liniste, apartamente mari, frumos facute, ieftine. Zona e un pic mai rustica, mult spatiu, multa plaja. Legaturi suficient de bune cu autostrada si aeroportul din Varna.Cheltuieli comune mai mari.
- Obzor - am gasit ceva scump, zona prea turistica, drumul spre Burgas sau spre Varna poate deveni un calvar in sezonul turistic, ajungi mai usor la Varna.
- Sveti Vlas - am gasit ceva ieftin, frumos, insa stiu ca in sezon devine nerespirabil iar ca sa ajungi la Burgas ai un trafic de sezon turistic infernal.
Ma atrage Primorie, fiind linistit si aproape de Burgas. Sozopol pe de alta parte e mai frumos, mai turistic, si ai unde fugi la plaja in caz de aglomeratie. Pe de alta parte nu tin sa ies la plaja la ore de varf, pot iesi dimineata foarte devreme si seara tarziu, oricum trebuie sa si muncesc, nu sunt in vacanta. Burgas este la doi pasi in ambele cazuri
Varna ma atrage fiind aproape de Bucuresti fiind un oras mare nu te plictisesti. Scorpilovtsi este la polul opus, multa liniste dar cam izolat. Ambele mai ieftine. Nu ma intereseaza neaparat piscina in complex insa este un addon de luat in seama. Banii ii am pentru toate desi imi surade sa cumpar ceva mare in Varna sau in Scorpilovtsi, in loc de ceva mic pe langa Burgas. In momentul de fata tind spre prima varianta, Primorie, cea mai scumpa ca pret pe mp, cel mai mic apartament dar zona ma atrage cel mai mult. Cunosc mai mult sau mai putin toate zonele la fata locului insa n-am stat acolo mai mult de o saptamana sa-mi pot face o impresie, asa ca parerile sunt binevenite.

#2
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Uita-te si la Balchik.

https://www.google.c...i6000?entry=ttu

#3
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Din curiozitate cat e m2? Ai de gand sa-l inchiriezi in regim de Airbnb? Poate ar trebui sa te apuci sa inveti limba. Cum o sa te descurci cu functionarii, meseriasii, etc?

#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Eu as mai pune niste criterii pe lista
1) Sa aiba loc de parcare. In extrasezon e fain, dar cand incepe sezonul si se aglomereaza nu vrei sa ramai fara loc daca te duci sa iei d-ale gurii de la supermarket.
2) Sa fie aproape de un magazin mare deschis si in extra-sezon. Walking distance vreau sa zic.
3) Incearca sa vezi de vecini. Sa nu ai d-astia originari de la gheolbanoaia.

Si pe mine ma batea un gand vag sa imi iau un ap pe litoralul bg in general pentru pensie, dar deocamdata sunt in activitate si parca n-as bloca banii.

Poti sa dai exemple de apartamente la care te gandesti, cred ca e mai usor sa le gasesti cusur asa :)

Ultima oara cand am intrebat pe-acolo mi-au zis ca initial dupa inceperea razboiului au scazut preturile ca plecau rusii. Intre timp vin multi ukrainieni si cumpara si au cam crescut preturile.
Am vb cu o familie de ukrainieni care se retrasesera la pensie in Sf Const si Elena. Si-au luat un ap de 200mp intr-un hotel. Partea buna e ca aveau access la piscina incalzita/acoperita tot anul. Partea rea e ca hotelul era mai rustic asa sa zicem. Nici patronul hotelului nu mi-a inspirat incredere.

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Postioppo, on 15 februarie 2024 - 20:38, said:


Balchik e mort complet in afara sezonului, si zona la fel. Nu e un lucru rau, daca iti place linistea, si e mai ieftin decat zona Burgas.

Sarafovo e o zona buna, plaja, etc, si mai ieftin decat restul.

#6
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024
Balcic nu are plaja buna si nu vreau sa iau in zona Dobrich, sunt prea multi etnici romi.
Sarafovo este bine situat insa pare ca treptat va deveni un fel de Navodari sau Sunny Beach.
Nu cumpar decat cu loc de parcare privat. Magazine in zona sunt si oricum va fi Burgas in apropiere, sau Varna. Chiar si Scorpilovtsi are satul in apropiere si sunt cateva magazine. Preturi pana in 2000 euro/mp, chiar si 1500 la unele.
Vreau sa cumpar ceva care imi place si sa ma mut direct, deci fara sa apelez la serviciile unor "meseriasi". Cand faci contractele te intelegi in engleza cu cei de la fisc, apa, electricitate.
Am de gand sa stau acolo sezonier, sa zicem aprilie-noiembrie. Probabil ca voi invata rapid bulgara pentru o conversatie uzuala, deja stiu putina, am colegi bulgari care m-ar putea ajuta si in relatia cu fiscul lor, furnizorii de utilitati, si la cumparare.

#7
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postwiseguy76, on 16 februarie 2024 - 00:04, said:


Balchik e mort complet in afara sezonului, si zona la fel. Nu e un lucru rau, daca iti place linistea, si e mai ieftin decat zona Burgas.

Sarafovo e o zona buna, plaja, etc, si mai ieftin decat restul.

Pai am inteles ca vrea sa il foloseasca in sezon. Da, e linistit.

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postvladut01, on 15 februarie 2024 - 22:24, said:

Ai de gand sa-l inchiriezi in regim de Airbnb?


Pentru treaba asta ar trebui sa locuiasca el insusi in apropiere ca sa poata sa se ocupe de rezervari, de curatenie, de pregatirea lui pentru urmatorii turisti. Invatarea limbii ...  probabil ai spus-o la nivel de gluma.

#9
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Pai hai sa o luam pe rand

- Primorie - Cel mai scump pe mp. Cheltuieli comune mici (lipsa facilitati : piscina, paza, etc).

Sincer nu imi place, plaja meschina, amenajari low cost, de jur imprejur saracie. Singurul avantaj este locatia (frontal la mare), dar si aia nu pare un avantaj cand bate vantu' si bate.

- Sozopol -  Apartament cam mic si cam scump pentru cum arata. Cheltuieli comune decente.

De departe cea mai proasta alegere, fara piscina, blocul/resortul arata intrun anumit fel, practic isi arata vechimea, tevile colectoare a apei pluviale pe fatada, lateral, etc. ....magazine la parter (vesnic galagie), tomberoane de gunoi, in fata locatiei si nu mici ci dealea adevarate, curtea interioara deplorabila...nu multumesc.

Scorpilovtsi - apartamente mari, frumos facute, ieftine. Zona e un pic mai rustica, mult spatiu, multa plaja.Cheltuieli comune mai mari

Cum zici tu, dar este o localitate in dezvoltare, nu ai servicii de nici unde, iar resortul nu arata promitator, nici zona. Gandeste-te la revanzare... a si sa nu uit ..soarele apune mai devreme in zona aia.

Varna - Pret substantial mai mic pe mp, apartamente mai luxoase. Cheltuieli comune mai mari.

Acesta este castigator.... trama stradala, arhitectura continua, acces facil, zona linistita, parc in fata, distanta apreciabila pina la mare (nu ai murmurul plajii) in plus ai tot ce iti trebuie ca si localitate (aeroport, autostrada, spital, malluri, servicii bune: internet, catering, transport local, etc.), aproape de Bucuresti....etc.


Obzor, sub nici o forma....bate continuu vantu'   ....Sveti Vlas e in regula dar nu stiu ce ai gasit. si unde.....a sa nu uit...vara probleme cu valorile (turistii) din occident


Bafta!

#10
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,908
  • Înscris: 10.01.2023
de ce nu direct în Burgas? orașul are mult mai multe opțiuni și plaja generoasă

aș vota și eu pt Sarafovo, măcar ai aeroportul și poți zbura oricând, în Varna ești dependent de mașină
cu cât te duci mai la sud scapi de români, deci ai mai multă civilizație

deci ia orice localitate din jurul Burgas, fie Sarafovo, Primorie, Cernomoretz, Sozopol
Primorie mi se pare mai nasol vibe de eforie așa cu low level..

#11
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostOOKY13, on 15 februarie 2024 - 14:10, said:

....Varna ma atrage fiind aproape de Bucuresti fiind un oras mare nu te plictisesti. Scorpilovtsi este la polul opus, multa liniste dar cam izolat. Ambele mai ieftine. Nu ma intereseaza neaparat piscina in complex insa este un addon de luat in seama. Banii ii am pentru toate desi imi surade sa cumpar ceva mare in Varna sau in Scorpilovtsi, in loc de ceva mic pe langa Burgas. In momentul de fata tind spre prima varianta, Primorie, cea mai scumpa ca pret pe mp, cel mai mic apartament dar zona ma atrage cel mai mult.

Alege ce iti doresti, noi doar spunem vorbe...daca era Nea Fox pe aici iti zicea de Rezovo.

Eu sunt subiectiv si as alege Sinemoret....cat mai aproape de granita cu Turcia... noi nu cautam: aglomeratie, figuri, baldachine si altele, noi bem sampania in camera si nu pe plaja.
Noi apreciem marea curata, nisipul fin si curat, intimitatea pe plaja, mancarea buna la pret corect, sa fie plin de pomi de rodie/smochine cu fructe mari cu, case vechi, stradute pavate sau un golf pitoresc cu natura prezervata si curata, cu o plaja intinsa si cateva hoteluri in apropiere ce nu strica armonia naturii. Cam asta ar fi. Apropo o mai exista bomba (carciuma)Taliana?

Nenea @flat ...mai bine printre ai tai decat printre rusnaci (ukra/rosia)...e o mafie in zonele precizate de tine, mama mama! Hai ca nici cu mafia bulgaroalbaneza nu mie rusine!

Edited by Povestitorul, 16 February 2024 - 12:33.


#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostPovestitorul, on 16 februarie 2024 - 12:30, said:

Alege ce iti doresti, noi doar spunem vorbe...daca era Nea Fox pe aici iti zicea de Rezovo.


N-avea cum. Acolo nici nu e plaja. E un fel de sat pescaresc si atat. In plus ..... mai bine mai faci doi pasi si iei in Turcia , ca e granita la cateva sute de metri. :)

#13
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Bre finule, nu pentru el bre .....pentru vizsle..... e raiul pe pamant!  

L.E.

Initiator, te rog trimite link cu locatia din Varna, multumesc.

Edited by Povestitorul, 16 February 2024 - 13:50.


#14
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024
Burgas inseamna oras aglomerat. Vreau un apartament fix pe plaja si sa nu am nevoie de masina. Sarafovo era o optiune insa devine o aglomerare de cladiri la malul marii.
Varna era o idee insa nu-mi place foarte mult plaja Asparuhovo si nici Asparuhovo in general. Mall-ul si Lidl sunt un plus, la fel si parcul, dar au si o populatie vizibila de de romi.
Sinemoret e cu totul aiurea, o aglomerare de cladiri si plaja cu umbrelute langa.
Un pic oscilez intre Prmorie si Scorpilovtsi, inclin spre Primorie pentru liniste si plaja de sub balcon. Scorpilovtsi are insa plaja mare si e perfect pentru foil.

#15
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Sunt apartamente de vanzare la preturi modice in Sunny Beach.Este zona mea preferata de vacanta de vara.

#16
OOKY13

OOKY13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.01.2024
Sunny Beach e zona cea mai aglomerata si comerciala de pe litoralul bulgaresc, prefer sa stau in Navodari decat acolo. Preturile sunt foarte mici langa Sunny Beach, in Tankovo si Kosharnitsa, ghetouri turistice.
Ideea e de a cumpara un apartament langa plaja. Dimineata la 7 jogging si inot, la munca de la 9-10, la plaja dupa 17-18. Vreau sa inot la miezul noptii cand e canicula afara si apoi sa fug direct la dus, in iulie si august cand plajele sunt pline la ora pranzului. In lunile mai reci sa incep treaba pe la 8, de la 12 la 16 plaja apoi inca 3-4 ore work pana seara. Daca nu e vreme ce plaja e bicicleta sau vaslit sau mers la cumparaturi. Ideea e ca nu-mi place sa stau in Bucuresti, efectiv orasul nu ofera vara mai nimic iar de Padurea Baneasa te plictisesti repede. Ideea initiala era apartament in Navodari insa acolo vara e foarte multa lume. Inca nu exclud ideea de Navodari mai spre tabara, doar ca privelistea rafinariei face zona cam neatractiva.

#17
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017

 OOKY13, on 16 februarie 2024 - 21:19, said:

iar de Padurea Baneasa te plictisesti repede.
Dar padurea filtreaza badarania bucurestenilor si pseudo-bucurestenilor, iar tu oricum nu ai de-a face cu ei, traind printre elitisti empatici.

Te vei plictisi repede si acolo. Filmele idilice din capul tau nu se pupa cu realitatea

Vezi ca pe acolo nu sunt elite ca prin Baneasa.

#18
the_lion_king

the_lion_king

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 10.02.2022

 OOKY13, pe 15 februarie 2024 - 14:10, a scris:

.
- Varna- cam seamana cu Navodari. Ca avantaj esti in oras, ai un parc, un Mall.

De curiozitate, ce suprafațã are acest apartament, cate camere și la ce preț este?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate