Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Ion Tiriac: Romanii au prea multi bani

  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 14 februarie 2024 - 22:28, a scris:

In occident, blocurile au si spatii verzi, spatii dedicate pentru recreatie, chiar si piscine, loc pentru gratarit.
Sint si in RO, dar daca vrei sa le vezi. Sigur, daca e ordin de injurat primaria, se vede doar asfaltul!

#20
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
Are dreptate , cum poti tu , paduche sa stai  cu troaca fumeganda in calea stapanului.
Dar elicopterul unde era ? in service la revizie de saracul Tiriac a trebuit sa circule printre muritorii de rand.

#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajAdm, pe 14 februarie 2024 - 22:28, a scris:

Domnu tiriac vinde masini Posted image

1. Problema NU e ca avem multe masini.
2. problema este ca NU avem drumuri pentru putinele masini pe care le avem.

Cei care sustin transportul in comun sunt aia care se uita spre vest, doar ca implementarea noastra mi-o aduc aminte pre '89 si imi vine sa plang, cand se mergea pe scara si pe tambur.
Transport in comun care sa faca exact ce face auto personal, adica din fata oricarei case pina in fata oricarei alte case din oricare punct al tarii, nu exista si nu va putea exista nicaieri! In Bucuresti mie mi se pare destul de OK, nu am avut treaba pe fiecare straduta, dar am ajuns destul de repede oriunde.

#22
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Mi se pare amuzant cum unii visează la transport în comun rapid. In momentul de față stai la coada la al doilea SUA al treilea metrou spre Pipera :lol:. Să renunțe toți la mașini și intră transportul in comun în colaps.


După mulți ani am zis sa iau un tramvai in loc de metrou. Eram la Pallady, lângă autobaza. Trebuia sa vina la și 28. A venit la și 45. Cu baza lângă și întârzie :lol:. De precizat că eram seara, nu la ora când vin și pleacă toți de la muncă.



#23
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

Vizualizare mesajdoujdelei, pe 14 februarie 2024 - 22:02, a scris:

https://ziare.com/io...ni-bani-1852960


Are dreptate domnul Tiriac, este imposibil cate masini sunt intr-o tara saraca ca a noastra. Oricine isi permite o masina in tara asta, statul nu face nimic inca ca sa descurajeze detinerea de masini si folosit cat mai mult transportul public sau trotinete electrice/biciclete/scutere. Stai in trafic bara la bara si inhalezi toate noxele posibile de la masini diesel/benzina si dupa de ce ne imbolnavim. Cand politicienii vad acest lucru in trafic cum l-a vazut domnul Tirica, nu este normal sa zica ca este buna stare la romani? Fara masini personale in Bucuresti am ajunge in cateva minute/zeci de minute la destinatie
ai vreo statistica privind numarul de masini pe cap de locuitor? ca nu cred ca suntem peste Ungaria sau Austria

Vizualizare mesajmihai_mc, pe 14 februarie 2024 - 22:45, a scris:

Are dreptate , cum poti tu , paduche sa stai  cu troaca fumeganda in calea stapanului.
Dar elicopterul unde era ? in service la revizie de saracul Tiriac a trebuit sa circule printre muritorii de rand.
exact, multi vor sa se faca un oras in care sa poata circula doar bogatii
cu cateva locuri de parcare foarte scumpe ca sa nu poti parca si sa nu poti pleca cu masina de acasa

#24
Beiu

Beiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.01.2011
Nu, romanii nu au multi bani. In schimb cred ca romanii au cele mai mari cheltuieli, ca si procent din venituri, cu masina(piese de schimb,revizii, carburant etc). Si  culmea nu ii deranjeaza acest lucru pentru ca ei au masina, asa cum nu au avut parintii lor si care acum ii face pe ei sa se simta oameni impliniti, realizati si mandri.

#25
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023

Vizualizare mesajLabargo, pe 15 februarie 2024 - 01:14, a scris:

ai vreo statistica privind numarul de masini pe cap de locuitor? ca nu cred ca suntem peste Ungaria sau Austria

ba da, suntem. în Bucuresti sunt 2 milioane de mașini și 2 milioane de locuitori. asta e iad, la o densitate de 10.000 loc / km2
nu este comparabil decât cu orașe din indonesia, mă rog, e mult zis orașe, furnicare
și de ținut cont că ăia mai au și motociclete, majoritatea

la Budapesta nu știu statisticile, dar e clar mai aerisită. iar Viena nu se compară, are un car ownership de 0,5 (adică o mașină la 2 locuitori) și o densitate mult mai mică de populație
(vorbim de orașe mari, că nu interesează pe nimeni câte mașini au oamenii prin Tulcea sau Harghita)

#26
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Pai un miliardar, mănâncă cacat ca unii isi permit o masina, sau chiar 2, majoritatea gioarse de 5000 euro. Cat de hilar suna din gura unuia care le poate cumpăra aproapre pe toate ? Nu mai bine ar dona el banii ca are prea multi ? Pe unii bătrânețea ii lovește rau la cap.

Edited by wolfydRg, 15 February 2024 - 21:31.


#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajflt, pe 15 februarie 2024 - 21:22, a scris:

.................

la Budapesta nu știu statisticile, dar e clar mai aerisită. iar Viena nu se compară, are un car ownership de 0,5 (adică o mașină la 2 locuitori) și o densitate mult mai mică de populație
(vorbim de orașe mari, că nu interesează pe nimeni câte mașini au oamenii prin Tulcea sau Harghita)
Vorbim pe nas! orasele mici au si o suprafata mica, asa ca sint mai aglomerate decit ai putea crede!

Vizualizare mesajwolfydRg, pe 15 februarie 2024 - 21:29, a scris:

Pai un miliardar, mănâncă cacat ca unii isi permit o masina, sau chiar 2, majoritatea gioarse de 5000 euro. Cat de hilar suna din gura unuia care le poate cumpăra aproapre pe toate ? Nu mai bine ar dona el banii ca are prea multi ? Pe unii bătrânețea ii lovește rau la cap.
Ai dreptate! se strie ca gioarsele de 5000 de euro nu au nevoie de loc de parcare, nu polueaza si zboara pe sus, nu ocupa loc pe strazi!

#28
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Eu vorbeam despre ipocrizia afirmației marelui om, că despre asta e in titlul, si de acolo sa plecat. Despre restul contrativa cat si cum preferați.
Aceeași ipocrizie ca a lui negoita, care a zis ca cu 45 de lei traieste 3 zile, ce se tot plange lumea ca e scump si mai fu unu ce zicea de o 100 că-i ajunge o buna perioadă.
Concluzia: marim birurile si mai mult, ca se vaită lumea degeaba.

Edited by wolfydRg, 15 February 2024 - 22:34.


#29
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

Vizualizare mesajflt, pe 15 februarie 2024 - 21:22, a scris:


ba da, suntem. în Bucuresti sunt 2 milioane de mașini și 2 milioane de locuitori. asta e iad, la o densitate de 10.000 loc / km2
nu este comparabil decât cu orașe din indonesia, mă rog, e mult zis orașe, furnicare
și de ținut cont că ăia mai au și motociclete, majoritatea

la Budapesta nu știu statisticile, dar e clar mai aerisită. iar Viena nu se compară, are un car ownership de 0,5 (adică o mașină la 2 locuitori) și o densitate mult mai mică de populație
(vorbim de orașe mari, că nu interesează pe nimeni câte mașini au oamenii prin Tulcea sau Harghita)
daca ai un link cu statistica...

#30
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023
https://www.hotnews....-8-milioane.htm

Vienna population - aproximativ similar cu Buc, 1,9 milioane
https://www.wien.gv....igures-2023.pdf
Motor vehicles 900k (dintre care 100k sunt motociclete).
https://www.statisti...-motor-vehicles

(mergi mai jos la Stock of motor vehicles by federal province) - Vienna  916 398

#31
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajdoujdelei, pe 14 februarie 2024 - 22:02, a scris:

https://ziare.com/io...ni-bani-1852960
Are dreptate domnul Tiriac, este imposibil cate masini sunt intr-o tara saraca ca a noastra. Oricine isi permite o masina in tara asta, statul nu face nimic inca ca sa descurajeze detinerea de masini si folosit cat mai mult transportul public sau trotinete electrice/biciclete/scutere. Stai in trafic bara la bara si inhalezi toate noxele posibile de la masini diesel/benzina si dupa de ce ne imbolnavim. Cand politicienii vad acest lucru in trafic cum l-a vazut domnul Tirica, nu este normal sa zica ca este buna stare la romani? Fara masini personale in Bucuresti am ajunge in cateva minute/zeci de minute la destinatie

Mosu' s-a ramolit iar tu ii tii isonul. Cacaturile lui "etice" poate sa si le bage in trei litere.

Edited by un_el, 16 February 2024 - 11:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate