Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ion Tiriac: Romanii au prea multi bani

  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
https://ziare.com/io...ni-bani-1852960

Quote

Fostul mare jucător de tenis a urcat pe scenă pentru a-i înmâna premiul lui Mircea Lucescu, dar, înainte, a ținut un discurs inedit, în care a explicat de ce crede că românii au ”prea mulți bani”.

Ion Țiriac: ”Românii au prea mulți bani”

”Am realizat încă o dată în această seară că românii au prea mulți bani. Încă o dovadă. În loc să fac 40 de minute de acasă până aici, am făcut o oră și jumătate. Asta de unde? S-a făcut benzina peste un euro, dar mașinile sunt tot mai multe. Înseamnă că o ducem foarte bine.

Cum să facem să o ducem și mai bine în sport? Această sărbătoare ne arată că suntem uniți, că avem talent. Avem și mizeria aia mică de bani, haideți să facem ceva cu ea.

Fenomenul canotaj nu este nou. Cât am voie să vorbesc? Am făcut niște vizite în Moldova când eram președintele COSR. Am văzut niște tineri frumoși la 17-18 ani. Se sculau la 6 dimineața. Dormeau, vă dau cuvântul de onoare, în niște cabane. Ajungeau pe lac, făceau două ore de antrenament, fugeau la școală, veneau înapoi.

La prânz mai făceau un antrenament. Ăsta era canotajul pe vremea aceea! Nu spun că celelalte Federații nu muncesc. Dar ei muncesc și au rămas în vârful lumii. Vă mulțumesc pentru treaba asta!”, a spus Ion Țiriac.
Are dreptate domnul Tiriac, este imposibil cate masini sunt intr-o tara saraca ca a noastra. Oricine isi permite o masina in tara asta, statul nu face nimic inca ca sa descurajeze detinerea de masini si folosit cat mai mult transportul public sau trotinete electrice/biciclete/scutere. Stai in trafic bara la bara si inhalezi toate noxele posibile de la masini diesel/benzina si dupa de ce ne imbolnavim. Cand politicienii vad acest lucru in trafic cum l-a vazut domnul Tirica, nu este normal sa zica ca este buna stare la romani? Fara masini personale in Bucuresti am ajunge in cateva minute/zeci de minute la destinatie

#2
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Avem o laie multe masini, avem unul din cel mai mic indice de motorizare din UE.

Sunt 16 milioane de romani care traiesc in alte localitati decat Bucuresti, rezolvati va problemele prin HCL, nu mai generalizati voi de la Bucuresti la toata tara.
Am nevoie de masina, n am transport public si ar trebui sa fiu cretin sa fac peste 100 de km zilnic cu trotinetele tale...

Ete al dracu, l a prins si pe asta ecologia, dar cand se fataie cu avionul personal, nu mai e ecologist....

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdoujdelei, on 14 februarie 2024 - 22:02, said:

Fara masini personale in Bucuresti am ajunge in cateva minute/zeci de minute la destinatie

Cum, si acum ce te opreste?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostProphecy, on 14 februarie 2024 - 22:13, said:

Avem o laie multe masini, avem unul din cel mai mic indice de motorizare din UE.
Iancu Guda spunea exact invers si dovedea cu cifre ca avem numar mare de masini la 100 locuitori. Pai regionalizat pe capitala numarul e chiar astreonomic, e ca si cum ar avea carnete si bebelusii si copii camd...

Edited by andreic, 14 February 2024 - 22:18.


#5
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023
pai daca faci naveta atunci foarte bine, ori cu maxi taxi ori cu masina pe care o lasi in afara orasului intr-o parcare dupa care iei transport in comun pana la munca sau scuterul lasat in parcarea de unde lasi masina. Nu e numai in Bucuresti treaba asta, la Cluj la fel mai ales in cartierul Floresti, la Iasi la fel la Podul Ros, Galati pe Brailei si alte artere, Constanta, etc

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
N-are loc bossu' Tiriac de toți sarakii de pe drum, să stea el după toți pălmașii cu Golf 5 când scoate limuzina

#7
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View Postandreic, on 14 februarie 2024 - 22:16, said:

Iancu Guda spunea exact invers si dovedea cu cifre ca avem numar mare de masini la 100 locuitori. Pai regionalizat pe capitala numarul e chiar astreonomic, e ca si cum ar avea carnete si bebelusii si copii camd...

Ala e un imbecil.

https://economedia.r...pe-regiuni.html

Ia hai cu cifrele lui Guda !

#8
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 10.01.2023

View PostProphecy, on 14 februarie 2024 - 22:13, said:

Avem o laie multe masini, avem unul din cel mai mic indice de motorizare din UE.

Sunt 16 milioane de romani care traiesc in alte localitati decat Bucuresti,

ăia nu contează

pe hârtie sunt, în realitate sunt plecați

View PostProphecy, on 14 februarie 2024 - 22:19, said:


Ala e un imbecil.

https://economedia.r...pe-regiuni.html

Ia hai cu cifrele lui Guda !

în București sunt peste 2 milioane de mașini la 2 milioane de locuitori
cu o densitate de peste 10.000 loc / km2
asta e moarte

#9
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

View PostLex404, on 14 februarie 2024 - 22:15, said:


Cum, si acum ce te opreste?
traficul ca in Mumbai

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostProphecy, on 14 februarie 2024 - 22:19, said:

Ala e un imbecil.
Cum sa fie imbecil, e economist. Poate nu interpretezi datele corect. Vezi in emisiuni.

Edited by andreic, 14 February 2024 - 22:25.


#11
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View Postflt, on 14 februarie 2024 - 22:20, said:


ăia nu contează

pe hârtie sunt, în realitate sunt plecați



în București sunt peste 2 milioane de mașini la 2 milioane de locuitori
cu o densitate de peste 10.000 loc / km2
asta e moarte


Nu conteaza 16 milioane de oameni ?
Sunt in tara, bai, nu sunt pe hartie, ti se pere Romania pustie dupa ce iesi din Bucuresti ?

Nu dau 2 bani pe ce e in Bucuresti. Oricum sunt 3 milioane lejer. Dati HCL, nu veniti voi cu solutii pt toata tara, noi n avem metrou.

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdoujdelei, on 14 februarie 2024 - 22:02, said:

https://ziare.com/io...ni-bani-1852960


Are dreptate domnul Tiriac, este imposibil cate masini sunt intr-o tara saraca ca a noastra. Oricine isi permite o masina in tara asta, statul nu face nimic inca ca sa descurajeze detinerea de masini si folosit cat mai mult transportul public sau trotinete electrice/biciclete/scutere. Stai in trafic bara la bara si inhalezi toate noxele posibile de la masini diesel/benzina si dupa de ce ne imbolnavim. Cand politicienii vad acest lucru in trafic cum l-a vazut domnul Tirica, nu este normal sa zica ca este buna stare la romani? Fara masini personale in Bucuresti am ajunge in cateva minute/zeci de minute la destinatie
un bou! Defapt nu avem destule drumuri. Orasele sunt tot mai inghesuite. Dezvoltatorii astia, au lasat cumva loc pentru parcuri, spatii verzi? Ah, pai fix acolo au plantat blocurile. De unde si spatii pentru scoli, gradinite, terenuri sportive?

#13
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View Postandreic, on 14 februarie 2024 - 22:23, said:

Cum sa fie imbecil, e economist. Poate nu interpretezi datele corect. Vezi in emisiuni.

Economistii nu pot fi imbecili ?  Ce date nu interpretez eu corect ?

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostProphecy, on 14 februarie 2024 - 22:25, said:

Nu dau 2 bani pe ce e in Bucuresti.
Sa fii sanatos, altii dau Posted Image

View PostProphecy, on 14 februarie 2024 - 22:26, said:

Economistii nu pot fi imbecili ?  Ce date nu interpretez eu corect ?
Pai in capitala si Ilfov e de peste 1000 la 1000 (dublu media europeana) iar pe site unde ai aratat e in pom... cu totul altceva. Probabil nu au datele actualiuzate de la RAR. De aici concluzia economista, unde e bunastare, omul in loc sa ecomiseasca cumpara masini :P

Edited by andreic, 14 February 2024 - 22:30.


#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
In occident, blocurile au si spatii verzi, spatii dedicate pentru recreatie, chiar si piscine, loc pentru gratarit.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Domnu tiriac vinde masini :D

1. Problema NU e ca avem multe masini.
2. problema este ca NU avem drumuri pentru putinele masini pe care le avem.

Cei care sustin transportul in comun sunt aia care se uita spre vest, doar ca implementarea noastra mi-o aduc aminte pre '89 si imi vine sa plang, cand se mergea pe scara si pe tambur.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdoujdelei, on 14 februarie 2024 - 22:21, said:

traficul ca in Mumbai

aha deci si tu tot cu masina mergi dar te deranjeaza restul pe drum.

#18
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Pai si pe tiriac la fel... Sa merga cu metroul sau sa si cumpere elicopter.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate