Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Ajutor credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Bun si daca de ex un imobil e evaluat la 100.000,iar persoana care il vinde cere 80.000e. Tu poti sa accesezi credit de 80.000e sau accesezi 60.000 si 20.000 e avansul? Daca e a 2-a varianta e incorect pentru client pt ca practic ei cer avans de 40% si nu de 20.

Edited by hustyus, 17 February 2024 - 00:03.


#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Tu accesezi credit pentru cumpărarea acelui imobil la prețul convenit cu vânzătorul.
Pentru bancă problema e doar dacă prețul convenit este mai mare decât prețul evaluat, atunci banca nu îți dă 80% din prețul de vânzare și îți cere avans mai mare.

#21
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Mie tot nu mi-e clara chestia asta cu avansul, poate cineva sa ma lamureasca?
Exemplu: Imobil in valoare de 100.000e se vinde cu 80.000e(vanzator prost informat, vrea sa scape de el, nu conteaza).
Avans de 20%. Evaluatorul bancii, evaluaza imobilul la 100.000e.
Eu ca, cumparator trebuie sa achit avans 20% din pretul contractului de vânzare-cumparare sau nu mai e nevoie de avans daca proprietatea e mai valoroasa decat suma de pe contractul de vânzare-cumpărare?

Va mulțumesc pentru orice exemplificari, is curios doar ce nu înțeleg eu.

Edited by hustyus, 24 February 2024 - 18:18.


#22
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 03.12.2021
Daca iei cu ipotecar, avansul e 15% la prima proprietate, daca ai alte proprietati 25%, deci banca va finanta max 75%.

Avans la notar poti da la antecontract o suma mica si diferenta pana la 15% in ziua contractului.

Suma finantata de banca este relativ la valoarea care iese la evaluare. Deci daca la evaluare iese 80000 iti vor da max 68000 eur

Edited by the_blue_raven, 24 February 2024 - 18:29.


#23
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Deci din ce spui tu, daca eu găsesc o proprietate sub pretul pietei si evaluatorul bancii o evaluează la plus 15-20% din pretul contractului eu iau credit fara avans doar pt ca eu am găsit o proprieta mai ieftina?

#24
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 03.12.2021
Nu. Asta ai inteles tu.
Am explicat clar. Ipotecarul are avans minim necesar exact cum am explicat

https://blog.homezz....atii-se-aplica/

#25
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Am explicat și eu, dar tot nu a înțeles.

#26
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
"Suma finantata de banca este relativ la valoarea care iese la evaluare. Deci daca la evaluare iese 80000 iti vor da max 68000 eur".

Poi asta tot intreb, e vorba de cat iese la evaluare sau de cat e contractul?

Daca e cum ziceti voi atunci indiferent de evaluare, daca eu am pre contract de 80.000 atunci am de achitat 15% din acesti bani si aia e.

Dar atunci avansul nu are nici o legătură cu evaluarea. Poate sa fie evaluata proprietatea si la 1 milion daca eu am contract pe 80.000e, banca imi da 68.000 si eu pun restul.

Edited by hustyus, 24 February 2024 - 21:19.


#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Da,Dar mai ai o limitare, că dacă contractul e peste valoarea evaluată, nu primești de la bancă maximul de 85% din contractul de vânzare, ci maxim 85% din evaluare.

#28
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Partea aia am inteles-o. Logic ca daca evaluarea e 60.000 si eu pre contract 80.000 primesc 80% din 60.000.

Eu credeam ca si la partea de sus, e tot in ceea ce privește evaluarea. Ca atunci practic ar fii fara avans.

#29
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 03.12.2021
Exista parca o banca sau doua care da ipotecar fara avans daca vii cu o alta proprietate in ipoteca dar nu iti dau decat max un procent din valoarea celor 2 case si ai si 2 ipoteci.

Este spre interesul sa platesti avans nu doar pt ca e obligatoriu dar ca sa nu ai credit mare.

#30
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Revin cu o întrebare pentru cei ce au cumpărat proprietati in ultima perioada. Cat e avansul dat proprietarului pentru a fii sigur ca iti vinde tie?
Unde sunt eu nu exista credit cu pre-aprobare, ci se aproba cand duci contractul, etc. deci trebuie sa iti "securiezi" proprietatea pe care vrei sa o cumperi.

Exista vreun procent anume, sau suma se stabileste cu vanzatorul? Stiu ca banca iti cere 5-15% avans insa mi s-ar parea mult sa dau 10% din suma fara a avea 100% certitudinea ca obtin creditul.
Ce ma sfatuiti sa fac? Cam cat se da avans in astfel de situatii? Mulțumesc

Edited by hustyus, 21 March 2024 - 06:52.


#31
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 13.02.2024
Pe aici nu se procedeaza asa, eu am batut palma cu proprietaru si am demarat creditul, partea proasta a fost ca intre timp a avut loc o succesiune insa s-au miscat repede si intr-o luna am avut cloaca.
La banca afli pe loc daca ti se acorda creditul sau nu !
Mergi inainte la banca faci simularea si stii sigur , oferta e valabila 2 saptamani .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate