Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Buleala la var/lavabila => cum sa procedez mai departe cu meseriasii

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017
"Lavabila se poate aplica perfect si cu pompa"
Corect dar trebuie scula adevarata airless, Graco, Bisonte, Wagner etc la peste 1000Eu o scula nu jucari si pistoale cu apa .

A iesit o zugraveala de test in laborator cand verifici diferite metode de aplicare ...dezastru , si la lopata mi-ar fi frica sa-i lasa sa lucreza , culmea pe bani frumosi .

#20
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Așa-i când se pricep meseriașii la toate. Nu zic, unii chiar se pricep, dar probabil că și-au făcut mână tot așa, pe la neamuri!

#21
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.08.2005

View Postdem3ntor, on 12 februarie 2024 - 13:11, said:

Chiar vb cu un amic despre varuit, se vaita de umeri si spate dupa 2 camere .... l-am intrebat de ce nu a dar cu ceva mecanizat .. pompa!
Acum, citind patania ta m-am lamurit cum e cu pompa!
pai sa stii ca chiar te vaiti, mai ales daca esti soarece de birou si nu esti obisnuit cu munca fizica
eu dupa 2 camere ma dureau muschii spatelui de la trafalet si muschii picioarelor de la suit/coborat pe scaun si pe masa

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,430
  • Înscris: 13.01.2011
Cu pompa acționatã de mînã, de face presiune, nu faci un rahat mãcar, mai bine cu trafaletul.

Dar faci super bine cu un compresor portabil, de umãr, cu pistol separat.
Eu am fãcut prin casã, a ieșit ca de fabricã, am folosit sculã de la Bos#, mai existã și alte firme, care produc compresor separat de pistol.

Dar, sã scrie în specificațiile uneltei, cã vopsește și cu lavabilã.

#23
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
au avut pompa electrica  speciala pentru varuit. Poti sa ai si mama pompei daca nu ai mana!

Ca si un vopsitor auto..poti sa ai scula daca nu ai mana..

View Postanaki, on 12 februarie 2024 - 13:08, said:

Va fi o bucurie  sa cureti tabloul si sigurantele...cu periuta de dinti.

Si uite asa te dusmanesti cu neamurile pe banii tai.Posted Image


Am curatat cu carpa cu benzina( evident dupa ce am oprit curentul :) ) si am facut operatiunea asta in timpul zilei cand era lumina, usi deschise etc.
Insa fara periuta nu scap, ca nu iese vopseaua de pe sigurante din locurile alea.

Cert e ca s-a sters producatorul de pe sigurante...

#24
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 26.07.2023
Da' ce i-ai facut, nene, lu' Dorel, de si-a batut joc in halul ala? I-ai zis ceva, l-ai injurat, i-ai suflat vreo gagica in tinerete?

#25
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,898
  • Înscris: 29.06.2006
Pacat ca astia nu se sinucid, ca sa nu bage pe altul in parnaie. Eu am reusit singur sa imi izolez casuta si am comandat baxurile de polistiren ca aveam livrare gratuita la leroy, din toate a ramas o singura placa.....si nu am facut masuratori ca la carte, ci din ochi asa, dar una e cand iti faci singur si alta e cand ala taie o bucata intreaga pentru un straif, eu am folosit orice triunghiulet unde incapea......ce vreau sa spun ca inainte de a ma apuca de casa nu stiam diferenta dintre mistrie si cancioc, dar te prinzi din mers, asta daca vrei sa iti faci ceva cu mana ta si ai grija de munca ta fara sa-ti bati joc de bani si de timp....eu am lucrat pe niste capre improvizate, tu la interior apuca-te si fa singur ca n-ai mare lucru

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017

View Postbogdanhbc, on 12 februarie 2024 - 15:48, said:

au avut pompa electrica  speciala pentru varuit. Poti sa ai si mama pompei daca nu ai mana!
Pompa pentru lavabil nu este identica cu cea de zugravit (vermorel ) degeaba este electrica , la lavabil din galeata direct trebuie sa ai minim asigurat 10MPa (100 bari) ! plus diuza de suflare speciala care duce undeva la 1 litru/minut . Trebuie sa-ti umble mana, sa ai front de lucru altfel tencuiesti cu lavabila Posted Image. O scula adevarata nu e jucarie si se foloseste la suprafete mari pentru randament altfel trafaletul e sfant. Pompele deobicei gazeaza de lucrezi 2 zile la curatenie .
Mi-am luat o duda de steinhaus de la emag pentru lavabil sa vopsesc un tavan la baie , ai mama ce porcarie am putut debita cu el , in viata mea nu mai suflu in casa lavabil . Geam, rama, vase ceramice, vana, sub vana , tot era gazat de lavabil . Curatenie 3 zile , spalat pistol si diuze 3 ore - faceam in maxim dar maxim 30 minute cu trafaletul . Spalat, montat, impachetat si retur .

Edited by ldpe, 12 February 2024 - 21:15.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
si daca ai dat o lavabila buna, gazarea aia o scoti doar cu lama.

trafalet si coada de matura din lemn tare... merge brici.

pentru o camera imi ia juma de zi sa pun protectiile peste tot, iar lavabila in functie de cum se usuca pe pereti.
eu prefer sa dau cu lavavila iarna, ca deschid geamu si se usuca instant. nu apuca sa iasa carcalacii prin ea.

procedura e cam asa:
amorsa subtiata cu apa si cu adaos de lavabila.
dat cu pensula / trafalet mic pe la colturi.
trafalet mare pe suprafete.
a doua mana dupa cca 1h

#28
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,756
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbogdanhbc, on 12 februarie 2024 - 10:57, said:

Asta am zis si eu..parca a fost in dusmanie..de au vopsit si tabloul electric.

Plm, era bine daca "vopseau" tabloul electric, retarzii au dat pe sigurante!

Aia ori nu au nici vreo treaba cu renovarile, ori au vrut si au reusit sa isi bata joc crunt!

Cum au tot zis si colegii de forum: refaci ce este de refacut dar cu oameni ok si nu la preturi nesimtite!

#29
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
m-a sunat azi sa vina sa faca reparatiile... dupa o saptamana in care l-a durut undeva..

inteleg ca vrea banii, dar nu vreau sa imi mai intre in casa si sa murdareasca , ca nu sunt atenti deloc!

#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017
"inteleg ca vrea banii, dar nu vreau sa imi mai intre in casa si sa murdareasca , ca nu sunt atenti deloc!"

Stai linistit ca asa te induioseaza astia, au o scola in ei de o sa plangi si tu pe umarul lui . Vor intra la reparatii iar la final vor pleca si cu bani .Astia nu mai sunt profesionisti , au urcat o treapta , sunt guru . Am patit-o si eu cu un instalator la coloana principala de apa rece , am stat 4 zile fara apa rece iar cand a venit , dupa povestea lui mai era putin si mergeam la biserica sa cumpar lumanari si sa platesc un acatist .

Edited by ldpe, 13 February 2024 - 09:35.


#31
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 17.11.2013

View Postbogdanhbc, on 13 februarie 2024 - 09:21, said:

m-a sunat azi sa vina sa faca reparatiile... dupa o saptamana in care l-a durut undeva..

inteleg ca vrea banii, dar nu vreau sa imi mai intre in casa si sa murdareasca , ca nu sunt atenti deloc!
Poate ca are cont si citeste pe aici ce si cum. Lasa-l si fa-ti tu daca poti. Daca nu vrei sa te mai deranjeze spune-i ca ti-au cerut altii 2500 de euro sa repare ce a stricat si intreaba-l cum o rezolvati. Nu o sa mai auzi de el.

Edited by florin1008, 13 February 2024 - 09:50.


#32
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Pana si mie cu experienta aproape zero imi iese varuitul mai bine. De obicei nu apelez la meseriasi decat daca e ceva ce nu pot face singura dar mi-am luat si eu tzepe de exemplu cu reparatia unui frigider sau instalator care mi-a cerut mai multi bani decat stabilisem. In fine..
Lavabila se curata de pe obiecte cu alcool izopropilic concentratie 99% ipa cleaner si dischete de bebelusi dar daca petele sunt vechi trebuie frecate mai mult.
Pentru spatiile stramte trebuie fie vata fie dischete mai subtiri care se gasesc in magazinele Miniso din malluri si diverse instrumente de unghii (de cuticule sau pile) ale caror varfuri acoperite in vata / dischete imbibate cu alcool pot patrunde in acele spatii stramte.





Attached File  ipa99.jpg   63.04K   1 downloads Attached File  dischete.jpg   59.22K   2 downloads Attached File  miniso.jpg   7.09K   2 downloads

Attached File  tool_2_1.jpg   9.7K   2 downloads Attached File  instrumentmetalic10_17232_2_1637567321.JPG   170.56K   2 downloads Attached File  ins-10.jpg   22.26K   0 downloadsAttached File  Twinox.jpg   13.38K   0 downloads


Edited by Winc, 13 February 2024 - 23:30.


#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,430
  • Înscris: 13.01.2011

View Postbogdanhbc, on 12 februarie 2024 - 15:48, said:

..poti sa ai scula daca nu ai mana...
Asta așa este.

View PostMareleIntelept, on 12 februarie 2024 - 15:51, said:

Da' ce i-ai facut, nene, lu' Dorel,
Poate de asta  😁

,,Tipul este casatorit cu o vara de-a sotiei. "

#34
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.02.2009
Mai fă poze si arată-le la toate neamurile....poate doresc si ele să le zugrăvească casa acești Meseriasi

#35
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
Aseara am slefuit un stalp cu ajutorul slefuitorului cu vibratii si smilgher de 180, ca mai fin nu am gasit pentru tipul asta de slefuitor.

amorsat, varuit o mana azi ii mai dau o mana si vedem ce iese.

Slefuit aseara toate locurile cu probleme, azi, amorsa si var.. ca pe "meserias" nu il mai primesc in casa!

Mai jos foto cu stalpul inainte de slefuire..

P.S. Un amic mi-a zis ca "poate a vrut sa iti faca decorativa pensulata pe pereti si nu ai inteles tu :))) "

Attached Files



#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,430
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă dai cu șmirghel, mai apoi ștergi praful cu o lavetă umedă, NU dai cu amorsă peste praf, că faci buleală ca și mezerietehalesc".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate