Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Aplicare greoaie cu pistolul de silicon

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Stimați colegi, am niște adeziv la tub, Mamut, care e destul de dens față de siliconul sanitar. Îl folosesc la fixat baghete/plinte. Problema este ca e foarte greu de scos din tub. Aveți ceva tips despre cum să îmi ușurez munca? Nu vreau să iau un pistol cu acumulator ca nu o să mai am ce să fac cu el după.

Mulțumesc.

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Banuiesc ca poti sa-l incalzesti.
O suflanta cu aer cald.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postalinescoo, on 10 februarie 2024 - 22:30, said:

Aveți ceva tips despre cum să îmi ușurez munca? Nu vreau să iau un pistol cu acumulator
ia unul manual mai serios, daca nu, asta este, faci muschi

View PostMindArchitect, on 10 februarie 2024 - 22:36, said:

Banuiesc ca poti sa-l incalzesti.
O suflanta cu aer cald.
fii ma baiat serios

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă a fost folosit tubul și lăsat după, se întărește în vârf siliconul ăla și după merge greu.
Cel mai frumos e când din cauză că e presiunea mare îți iese siliconul prin partea cealaltă, pe unde presează pistonul și ți-l umple de silicon.

Edited by Valy_User, 10 February 2024 - 22:54.


#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Sper ca ai taiat mustiucul ala mai spre baza si tesit, astfel incat gaura sa aibe diametru cat mai mare ...

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
1. Il incalzesti inainte de folosire, il pui in apa calda daca poti, 50-55 C, sau il baleiezi cu un heat gun pe treapta mica si cu atentie sa nu-l incingi prea tare.

2. Un pistol de genul Makita sau Hilti e scump, dar poti lua Dedra daca vrei ieftin. Eu probabil nu as lua astfel de branduri decat poate pt o nevoie urgenta si luat moka, dar fiecare are pasaricile lui.

3. Daca ai deja bormasina cu acumulator, in mod sigur exista gata facute adaptoare insa trebuie atentie ca majoritatea chinezariilor sunt teapa si se strica inainte sa-ti faci treaba cu ele, dar exista si decente.

4. Adaptor DIY. Tija se inlocuieste cu bara filetata si iti trebuie un sistem de clema solida pt. bormasina.

Edited by loock, 11 February 2024 - 00:38.


#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Am pistol de calitate zic eu. Nu am putut lăsa gaura mare pentru ca am niște baghete înguste și trebuie subțire aplicat.

Vă mulțumesc tuturor pentru păreri.
Căutând o soluție am dat peste asta ( sper să nu se considere reclama, e doar ca idee) https://www.emag.ro/...0/pd/D6SD9GBBM/

Compresor am deci nu ar fi o problema. Ați folosit așa ceva? Oare o fi bun?

Edited by alinescoo, 11 February 2024 - 00:37.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu m-am referit exclusiv la modele motorizate pe acumulatori si am amintit de Dedra ( n-am testat) fiind mai accesibile decat Makita, si apoi am scris de adaptoare pt. bormasina cumparate sau DIY.
Unele magazine care vand Dedra nu recomanda brandul,.. Nici nu prea au feedback ca nu se prea vand...
Daca ai compresor si nu te incurca furtunul si caratul e o varianta si pe aer comprimat.
Pe emag nu are reviewuri, dar chiar daca gasesti pareri in alte parti nu prea te poti baza pe ele, multe sunt false si la pozitive si la negative.
Vezi la importator ce feedback au. Si dintre vanzatori multi mint cu nerusinare pana-si iau picioare-n coor si-n gura, dar mai sunt si oameni cinstiti sau chiar disperati sa nu se mai complice cu produse proaste si iti mai zic unii daca e cazul sa stai domol sau din contra.
Cei cu "n-am avut nicio plangere psna acum' in 99 % din cazuri merita batuti...

Edited by loock, 11 February 2024 - 01:05.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Daca e un tub vechi e normal ca sa se intareasca. Mi s-a intamplat cu tuburi luate din magazin si acasa nu puteam sa-l folosesc de intarit ce era.

#10
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Pe langa topic:
daca s-a betonat , sa nu-l arunci . Il tai pe burta, scoti "guma" din interior si cu ea , cureti smirghelul la polizor cu banda , diskuri smirghel  etc .
*******
Un pistol pneumatic am si eu pe lista , dupa ce am fost  chinuit de un astfel de tub cu adeziv :)  .

Attached Files

  • Attached File  222.PNG   243.68K   13 downloads
  • Attached File  333.PNG   411.33K   12 downloads


#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Anumite tipuri de mastic necesita incalzire inainte de aplicare. De obicei acestea au tuburile din aluminiu.
Daca pui presiune prea mare pe masticul rigid, neincalzit (cu un pistol puternic, de ex) probabil va crapa tubul.

#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajloock, pe 11 februarie 2024 - 01:01, a scris:

adaptoare pt. bormasina

E o idee interesantă dar n-am văzut și nici n-am găsit pe net. Poate să pună cineva un link?

Edited by FreeThinker, 11 February 2024 - 07:52.


#13
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
In cazul meu sunt tuburi noi, desfăcute prima dată, de plastic, doar ca e dens. Ce e drept, pun bagheta pe tavan și acolo rămâne. Nu cred ca ar fi avut aderență așa bună dacă nu era dens. Totuși pipa cu care el a venit are un orificiu mare pretaiat deci e clar ca e gândit să fie aplicat în șir mai gros.

Greu cu review-urile la pistol pneumatic. Pe ceva site ceh am găsit vreo 5 păreri și cu translate, dacă bine am înțeles, erau vreo 2 plângeri ca nu e consistent la scoatere ceea ce poate fi ori din cauza lui ori din cauza compresorului. Sau ca iese prin spate.

Sună interesant adaptorul pentru bormașină și probabil ar fi mai practic dar nu am găsit. Văd ca sunt ceva videos de diy poate ar merita făcut unul dintr-un pistol din ăla ieftin.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Exact, varful tre' taiat la dimensiunea corespunzatoare. Si mai ales oblic.

#15
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postalinescoo, on 11 februarie 2024 - 09:04, said:

Totuși pipa cu care el a venit are un orificiu mare pretaiat deci e clar ca e gândit să fie aplicat în șir mai gros.




....aha...


deci vrei sa pui high-tack cu un con mai subtire luat de la un tub de silicon sanitar (mult mai fluid) ... si te miri ca merge greu

#16
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Producătorul baghetelor mi-a recomandat cu ce să lipesc. Vorba unui coleg mai sus fac mușchi. Văd pe YouTube ca sunt ceva diy cu tija filetată și folosit cu bormașină.

#17
Zacopati

Zacopati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2023
Un alt adeziv mai putin dens care sa fie aplicat mai usor cu pistolul de silicon si sa astepti putin inainte de pozitionarea baghetelor pe tavan?
Cam cum se procedeaza cu prenadezul.

#18
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Ca tot e pe subiect, ce silicon recomandati alb pentru umplerea anumitor denivelari intre bageta si perete/tavan? E ceva care rezista bine in timp, nu necesita vopsire, nu se ingalbeneste?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate