Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

CASS la veniturile din dobanzi depozite?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006

View Postdanzi23, on 10 februarie 2024 - 15:37, said:

Dar totusi, plafonul ala de 18k lei/an dobonda e pt dobanda ce iti ramane dupa ce banca iti retine 10% impozit, sau inainte de impozit?
Începând cu veniturile din dobânzi încasate de la 01.01.2024, scrie explicit în codul fiscal că se iau în calcul pt. CASS veniturile din dobânzi după impozitare.
Pt. anul 2023 se iau în calcul veniturile totale din dobânzi, adică înainte de impozitare (practic impozitul nu era deductibil pt. încadrarea în plafonul CASS).
E absolut aberant, dar așa era codul fiscal pt. 2023.
S-a mai discutat treaba asta de câteva ori, găsești foarte ușor pe aici.

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Și până în 2023 tot așa se plătea cass-ul la suma rămasă după impozitarea dobânzii, doar că acum au formulat mai clar acest lucru.

#21
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View PostAdm, on 10 februarie 2024 - 04:22, said:

Practic, putini tin o evidenta a acestor castiguri, deci peste cativa ani iti vine “amenda”.
Nici nu trebuie sa tii o evienta a castigurilor.
Dupa 29 februarie ceri o adeverinta de venit din spv pentru anul anterior si aduni de acolo veniturile care nu sunt salarii/pensii. Pentru dobanzi si dividende se scade impozitul, pentru chirii si arenda se ia venitul net, pentru castiguri de pe bursa se ia totalul (castig minus pierdere).

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Eu cred că procentul celor care au cont pe SPV ANAF e o minoritate, dacă ne raportăm la cei care au depozite bancare.

Edited by wertyck, 10 February 2024 - 20:28.


#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postinu1711, on 10 februarie 2024 - 20:19, said:

pentru castiguri de pe bursa se ia totalul (castig minus pierdere).
Dacă brokerul e din România sau are un sediu în România, pierderile la bursă nu mai contează. Cînd faci o tranzacție din care ai profit sau primești dividende, reține automat impozitul și-l virează statului. Cînd faci o tranzacție din care pierzi, pierderea e integral a ta.

#24
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
Am facut un calcul ..
6 salarii minime / an inseamna 18000 ron =  1500 / luna.
Eu castig doar vreo 100-150 ron / luna din contul de economii ING, si nu vad sa ajung la pragul de 1500 pe luna prea curand :))
Asta inseamna ca nu trebuie sa depun declaratie, corect?


#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmlegs, on 12 februarie 2024 - 18:40, said:

Am facut un calcul ..
6 salarii minime / an inseamna 18000 ron =  1500 / luna.
Eu castig doar vreo 100-150 ron / luna din contul de economii ING, si nu vad sa ajung la pragul de 1500 pe luna prea curand Posted Image)
Asta inseamna ca nu trebuie sa depun declaratie, corect?

Depui declaratie dar n-o sa ti se ia bani pentru cass

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Ești sigur?
art. 97
(1) Veniturile sub formă de dobânzi pentru depozitele la vedere/conturi curente, precum și cele la depozitele clienților, constituite în baza legislației privind economisirea și creditarea în sistem colectiv pentru domeniul locativ, se impun cu o cotă de 10% din suma acestora, impozitul fiind final, indiferent de data constituirii raportului juridic.
Din cîte știu cînd impozitul e final (și suma e sub pragurile de CAS și CASS) nu mai e necesară declararea.

#27
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Asa stiu si eu, daca nu ai atins plafonul, nu e nevoie sa depui declaratia.

#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postinu1711, on 10 februarie 2024 - 20:19, said:

Dupa 29 februarie ceri o adeverinta de venit din spv pentru anul anterior si aduni de acolo veniturile care nu sunt salarii/pensii.
Adica pana la sfarsitul lunii februarie ar trebui ca bancile sa transmita informatii despre situatia conturilor mele?
La fel si altcineva? Sa zicem un arendas care mi-a transmis arenda pt anul trecut?

Eu tocmai ce am deschis un cont SPV, cand ar fi cel mai sigur sa cer o astfel de adeverinta, sa nu mai apuc sa cer saptamanal.

Edited by TheWarrior, 14 February 2024 - 15:50.


#29
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Nu te costa nimic, si e generata in cateva minute. O gasesti in sectiunea mesaje, din SPV.

#30
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View PostTheWarrior, on 14 februarie 2024 - 15:49, said:

Adica pana la sfarsitul lunii februarie ar trebui ca bancile sa transmita informatii despre situatia conturilor mele?
La fel si altcineva? Sa zicem un arendas care mi-a transmis arenda pt anul trecut?

Eu tocmai ce am deschis un cont SPV, cand ar fi cel mai sigur sa cer o astfel de adeverinta, sa nu mai apuc sa cer saptamanal.
Dobanzi, dividende, castig titluri valoare, venituri din alte surse, premii si jocuri de noroc (dar astea nu intra la cass), toate se declara de platitori pana in ultima zi din februarie, pentru anul anterior, in d205.
Arenda nu, ca ea se declara in d112, dar tot se vede in adeverinta, la fel ca salariile, pensiile si drepturile de proprietate intelectuala .
Poti sa ceri cate adeverinte vrei, dar nu are rost sa ceri inainte de 29 februarie.

Edited by inu1711, 14 February 2024 - 21:02.


#31
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Stupid question, sigur nu se cumuleaza cu un venit dintr-o chirie la o singura garsoniera? Gen ai 12000 lei amarati din chirie pe an si mai ai 10000 lei dobanda pe an ? In cazul asta ipotetic nu trebuie platit cass nu ?

#32
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Se cumulează orice venit, din câte știu - suma lor generează la sfârșit cass sau nu

#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postinu1711, on 14 februarie 2024 - 21:00, said:

Arenda nu, ca ea se declara in d112, dar tot se vede in adeverinta, la fel ca salariile, pensiile si drepturile de proprietate intelectuala .
Nu am declarat niciodata pana acum, intelegerea a fost ca declara arendasul si plateste.
Dilema mea era ca plata a facut-o in ian/2024 pt anul 2023 si nu stiam daca apare ca venit la mine in 2023 sau 2024.
Am inteles, in martie cer adeverinta si o sa vad ce si cum. Pana la 25 mai mai este.
Multumesc mult.

Si eu o sa vad acolo si veniturile salariale? Interesant.
Tot nu vad logica, daca tot are statul nevoie de bani, ar trebui sa imi genereze direct o decizie de impunere pana la nu stiu ce data.
Zic si eu.

Edited by TheWarrior, 15 February 2024 - 06:44.


#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTheWarrior, on 15 februarie 2024 - 06:38, said:

Nu am declarat niciodata pana acum, intelegerea a fost ca declara arendasul si plateste.
Dilema mea era ca plata a facut-o in ian/2024 pt anul 2023 si nu stiam daca apare ca venit la mine in 2023 sau 2024.
Am inteles, in martie cer adeverinta si o sa vad ce si cum. Pana la 25 mai mai este.
Multumesc mult.

Si eu o sa vad acolo si veniturile salariale? Interesant.
Tot nu vad logica, daca tot are statul nevoie de bani, ar trebui sa imi genereze direct o decizie de impunere pana la nu stiu ce data.
Zic si eu.

Arendasul plateste impozitul, aia e treaba lui
TU insa trebuie sa declari venitul. Daca venitul cumulat in afara de serviciu sau pensie, DEPASESTE 18,000lei, dar nu mai mult de 36,000lei pe 2023, platesti 1,800lei CASS, bifezi casuta din declaratia unica.

Daca ai "surprize" de anul trecut si depasesti 18,000lei, dar nu mai mult de 36,000lei, faci o rectificativa la declaratia unica si le dai banii jigodiilor.

Singurul lucru de care nu s-au legat javrele a fost ca la arenda ti se considera venitul incasat, net, si nu cel brut, la care arendasul a platit impozit.

#35
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostTsunamii, on 15 februarie 2024 - 08:28, said:

Arendasul plateste impozitul, aia e treaba lui
TU insa trebuie sa declari venitul. Daca venitul cumulat in afara de serviciu sau pensie, DEPASESTE 18,000lei, dar nu mai mult de 36,000lei pe 2023, platesti 1,800lei CASS, bifezi casuta din declaratia unica.
Cam asta am vrut sa zic si eu, ma incadrez intre 18-36k.
Astept sa treaca luna.
Sa inteleg ca eu trebuie sa adun sumele care le voi vedea in adeverinta respectiva si apoi sa le trec in DU (oricum am si eu o evidenta a mea)
Sa ajung acolo si cer ajutorul sa o completez online, ca parca nu m-as duce pe la ghiseele lor.
Apoi cineva verifica cele completate si emite o impunere sau imi calculez eu (vorba vine, ca suma e fixa am vazut - 1800 lei)?

Edited by TheWarrior, 15 February 2024 - 08:49.


#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTheWarrior, on 15 februarie 2024 - 08:45, said:

Cam asta am vrut sa zic si eu, ma incadrez intre 18-36k.
Astept sa treaca luna.
Sa inteleg ca eu trebuie sa adun sumele care le voi vedea in adeverinta respectiva si apoi sa le trec in DU (oricum am si eu o evidenta a mea)
Sa ajung acolo si cer ajutorul sa o completez online, ca parca nu m-as duce pe la ghiseele lor.
Apoi cineva verifica cele completate si emite o impunere sau imi calculez eu (vorba vine, ca suma e fixa am vazut - 1800 lei)?

Acum am ceva treaba ca am o prietena care a avut un accident si ma duc cu ea la politie, dar mai spre seara iti dau eu declaratia mea pe privat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate