Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Vanzare monede aur

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
baiat_simplu

baiat_simplu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.02.2022
Salut!

am 3 monede de aur (filarmonica de la Vienta de 1/2 oz) si ma gandeam sa le vand avand in vedere ca pretul aurului este  la un nivel record.
Unde as putea primi cel mai bun pret pe ele, adica cat mai aproape de pretul pietei de 1000 eur/buc? olx iese din discutie ca nu stiu peste cine dau

#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Nu poti sa le vinzi de unde le-ai cumparat?
Stiu ca , Aurom, are rascumparare la monedele lor. Or avea si altii.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Asta este problema cu aurul fizic. Iesi pe profit doar daca il tii un timp destul de mare, asta pentru ca nu il vei vinde niciodata la pretul la zi.
Eu vad ca este 60 euro gramul de aur. Nu inteleg cum ai ajuns la 1000 euro pe bucata.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Este posibil ca initiatorul sa calculeze, pe langa valoarea in sine a aurului si o eventuala valoare istorica,numismatica, care s-ar putea sa-i provoace surprize (chiar neplacute cateodata)

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
https://tavex.ro/aur...armonica-viena/

cica iti da 4647 lei

#6
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View PostSef-chenko, on 10 februarie 2024 - 09:13, said:

Asta este problema cu aurul fizic. Iesi pe profit doar daca il tii un timp destul de mare, asta pentru ca nu il vei vinde niciodata la pretul la zi.
Eu vad ca este 60 euro gramul de aur. Nu inteleg cum ai ajuns la 1000 euro pe bucata.

moneda de aur (filarmonica de la Vienta de 1/2 oz
oz  = uncie
https://ro.wikipedia...ate_de_masÄ???)
Ce gramaj are moneda ?
https://www.thegoldh...a-de-viena.html
15.55 grame
15.55 x 60 = 933
Moneda se regaseste la vanzare la iun pret mediu de 1000 euro.
Vanzatorii nu sunt niste terchea-berchea, sunt autorizati conform cu legile din tarile respective, platesc taxe si imppzite, scopul activitatii lor comerciale este sa aduca un profit.
Vand moneda cu 1000 euro dar se ofera sa o si rascumpere cu doar 900 euro.
Collegul vrea 1000 euro per moneda dar NU poate garanta cu nimic ca moneda este originala sau un fals.
Un magazin sau "casa de amanet" certifcata de BNR pentru tranzactii cu aur mai intai  verfica marfa fara graba unei tranzactii la  "gura de metrou" si fara influente sau presiuni verbale de gen  "sa moara ce-am pe casa daca nu e aur".

Edited by danutzu22, 10 February 2024 - 10:00.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

baiat_simplu said:

1707513130[/url]' post='30596425']
Unde as putea primi cel mai bun pret pe ele, adica cat mai aproape de pretul pietei de 1000 eur/buc?
914 primesti de la https://www.bullionbypost.eu
1000 primesti doar de la persoane fizice care vor sa investească, nu de la selleri
Aurul e activ de refugiu, dacă vrei să câștigi la el trebuie așteptat mult, 10-20-… ani.

Attached Files



#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 24.05.2006

View PostKarhu, on 10 februarie 2024 - 10:38, said:

Aurul e activ de refugiu, dacă vrei să câștigi la el trebuie așteptat mult, 10-20-… ani.

Dar daca vrei macar sa-ti protejezi banii de inflatie, mai bine sa-i tii in aur decat in banca.
Bullion by post iti trimit monedele in niste sleeve de plastic, doar asa daca vrei sa le vinzi tot lor primesti pretul de lista. Daca sunt in orice fel degradate, uzate, zgariate, etc, primesti mai putin.

#9
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Ce are OLX? Eu am vandut multe pe OLX de argint - cei drept.
Exclus casele de amanet.
Poti sa incerci pe Ebay, o sa se vanda repede - numai ca atentie la pret - comisioanele Ebay si PayPal ajung la 12.7 % impreuna parca.
Mai poti pe Okazii.ro

Daca traiai intr-o tara cu apa calda si care nu se bazeaza pe cultura bananelor cum este Romania, sunt zeci / sute de Gold & Silver Shops. Ei lucreaza cu 5-10% comision. Bani cash in mana.

Pacat ca nu avem un bussiness ca si APMEX https://www.apmex.com/
Personal am cumparat si am vandut la ei. Si diferenta cumparare - vanzare este mica. Si accepta aproape orice si de la oricine.

View PostKarhu, on 10 februarie 2024 - 10:38, said:

914 primesti de la https://www.bullionbypost.eu
1000 primesti doar de la persoane fizice care vor sa investească, nu de la selleri
Aurul e activ de refugiu, dacă vrei să câștigi la el trebuie așteptat mult, 10-20-… ani.
Multumim de info. Nu stiam de asta. Vad ca este pe acelasi model ca si APMEX

View PostSef-chenko, on 10 februarie 2024 - 09:13, said:

Asta este problema cu aurul fizic. Iesi pe profit doar daca il tii un timp destul de mare, asta pentru ca nu il vei vinde niciodata la pretul la zi.
Eu vad ca este 60 euro gramul de aur. Nu inteleg cum ai ajuns la 1000 euro pe bucata.
1/2 troy oz este 15.55 g.
Imultim 15.55 g cu XX pretul aurului.
La care se adauga un premium de cateva zeci de dolari fiind aur de investitie - monezi (bullion) sau lingou de marca.

La aurul investitional se aplica alte reguli nu ca si la nenorocitele de bijuterii. Acolo se scade. Trebuie topite si reprelucrate. Aurul investitional poate fi verificat fara metode distructive (cine cunoaste) si revandut mai departe. Si nu sunt certificatele fara sens emise de vanzatori sau banci.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
si eu am vandut pe olx monede de aur. totul ok, au venit oamenii din alte orase, ne-am intalnit, s-au uitat, marcat banu si au plecat.
bine, eu le dadeam si sub media pietei ca imi permiteam, erau combinate de la o gâscā care fura din seifu lu ma-sa mare.

#11
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postwiseguy76, on 10 februarie 2024 - 10:45, said:


Dar daca vrei macar sa-ti protejezi banii de inflatie, mai bine sa-i tii in aur decat in banca.
Bullion by post iti trimit monedele in niste sleeve de plastic, doar asa daca vrei sa le vinzi tot lor primesti pretul de lista. Daca sunt in orice fel degradate, uzate, zgariate, etc, primesti mai putin.
Sunt gradate NGC, PCGS sau alte companii? Daca nu sunt gradate in capsula sigilata - nu vad rostul de a pretinde sa fie in capsula. Mi se pare in schimb normal sa scazi din pret pentru degradare.

#12
baiat_simplu

baiat_simplu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.02.2022
Nu ma astept sa iau 1000 ca atat e pretul de vanzare, dar sa fie cat mai aproape.
Eu le-am luat prin 2007 cand pretul era cam pe la jumatate. De atunci a mai crescut si inflatia dar nu cred ca a crescut cu 50%
Pe ebay clar nu ma bag ca riscurile sunt prea mari. Daca cumparatorul zice ca nu a primit coletul eu raman si fara bani si fara monede.
La amanet ar fi mai avantajos decat la firmele astea care vand aur fizic?
De verificat nu cred ca e greu, cine se ocupa cu asta ar trebui sa isi dea seama imediat ca e aur autentic dupa culoare, textura, greutate

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAztecWarrior, on 10 februarie 2024 - 13:38, said:

Sunt gradate NGC, PCGS sau alte companii?
Monedele bullion nu se gradează.

#14
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Cand va aud pe astia ca olx nu e safe inseamna ca nu vreti sa vindeti.
Nicaieri nu e safe sa vinzi, nu olx iti da teapa ci userul.
Cum o vinzi pe olx poate iei teapa, dar si altundeva iei teapa, totul depinde peste cine dai si cat esti tu de fraier.
Cauta grupuri de facebook de numismatica, dar ce crezi ca acolo nu is oameni care sa te tepuiasca ?
In schimb cu ebay-ul, ca daca vezi ca acolo is mai scumpe, au si comisioane, scria cineva mai sus ca paypal ia comision, pai paypal nu se mai foloseste de 2 ani pe ebay, deci habar nu are ce vorbeste, exista metode sa vinzi pe ebay cu 0 comision sau sa platesti peste 20% comision si ghici ce si acolo iti iei teapa, mai ales ca user nou, nu primesti banii ca iti raman blocati si in caz de conflict cu cine crezi ca tine ebayul tu ca user nou sau cu un user vechi care nu o avut nici o problema ?
Cand e sa iti iei teapa, crede-ma ca o iei si fata in fata. Daca nu te pricepi, te duci la cineva specializat, e ok sa intrebi pe softpedia dar aici oricine isi da cu parerea si habar nu are, sau daca chiar stiu, tu de unde stii ca is profesionisti ?

#15
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Tavex.
Si data viitoare investește în lingouri din aur.
Elvețiene.
Diferența este de 5% (vanzare-cumparare).


#16
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostKarhu, on 10 februarie 2024 - 19:12, said:

Monedele bullion nu se gradează.
BA DA - se gradeaza - cauta pe Ebay este plin de ele. Scrie de exemplu gold eagle graded.
Si se gradeaza de cel putin 20 de ani.
Si un bullion poate fi zgariat de exemplu. Sau blank-ul nu a fost perfect centrat - nu vorbesc de erori de batere. Vorbesc de mici imperfectiuni acceptate de CTC.
Apoi nu e tot una ca a fost batuta cu o stanta noua sau cu una aproape de casare.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007
Ti se gradeaza orice, evident, pt ca se plateste vreo 40 dolari gradarea.
Dar nu are sens gradarea astea pt bullion, care conform definitiei, nu poarta valoare numismatica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate