Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

IE-UPB VS Electrotehnica-UMC

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
Care facultate iti ofera oportunitati financiare mai bune?

Daca te muti in strainatate, care diploma te ajuta mai mult?

(Intrebare optionala) Merita sacrificiul sa fac Electrotehnica IFR la UMC astfel incat sa pot folosii diploma de tehnician in instalatii electrice si sa generez un venit astfel incat sa locuiesc pe cont propriu?

Voi ce experiente ati avut cu o facultate sau cealalta?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Politehnica Buc.
Este inclusa in clasamentul international iar aia prin strainezia cam stiu de ea

Acuma ... IE este un domeniu vast cu foarte multe subdomenii
Depinde ce termini pentru ca, aici e problema - la Politehnica intra multi dar ... termina putini Posted Image

Edited by Naijax, 08 February 2024 - 18:00.


#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
La marinarie te-ai gandit? Academia Navala sau Universitatea Maritima? Locuiesti singur juma' de an pe banii lor, financiar e super in primii ani... asta, daca nu ai planuri de familie imediate, sau daca n-ai vreo fata dupa care nu dormi noptile. Dupa cativa ani pe mare daca ai sânge si cojones te lasi si gasesti job "la uscat".... Cu experienta de pe mare gasesti relativ usor.

Edited by viotl, 08 February 2024 - 18:37.


#4
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 Naijax, on 08 februarie 2024 - 17:59, said:

Politehnica Buc.
Posted Image

De ce?

 viotl, on 08 februarie 2024 - 18:36, said:

La marinarie te-ai gandit? Academia Navala sau Universitatea Maritima? Locuiesti singur juma' de an pe banii lor, financiar e super in primii ani... asta, daca nu ai planuri de familie imediate, sau daca n-ai vreo fata dupa care nu dormi noptile. Dupa cativa ani pe mare daca ai sânge si cojones te lasi si gasesti job "la uscat".... Cu experienta de pe mare gasesti relativ usor.
Da, fix la marinarie m-am gandit. Sa mergi la UMC/ANMB si sa nu devii marinar e ca si cum ai cumpara un bax de cola doar pentru paharul gratis.

Totusi, daca merg doar pe uscat de cand termin facultatea, ce oportunitati am relativ cu IEul?

Cum m-ar ajuta experienta pe mare, daca m-as angaja pe uscat? Si unde?

Edited by Marlboro_Red, 08 February 2024 - 19:18.


#5
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View PostNaijax, on 08 februarie 2024 - 17:59, said:

Politehnica Buc.
Este inclusa in clasamentul international iar aia prin strainezia cam stiu de ea

Acuma ... IE este un domeniu vast cu foarte multe subdomenii
Depinde ce termini pentru ca, aici e problema - la Politehnica intra multi dar ... termina putini Posted Image
Cat mai e un salariu net de inginer la FORD/Renault in Europa ???

#6
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 ovidiu21, on 08 februarie 2024 - 20:44, said:


Cat mai e un salariu net de inginer la FORD/Renault in Europa ???
In europa nu stiu. Dar in Romania vreo 5000-7000lei brut

#7
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
Nu mai are nimeni nimic de contribuit la acest topic?

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMarlboro_Red, on 08 februarie 2024 - 17:38, said:

sa pot folosii diploma de tehnician in instalatii electrice


Iti trebuie 4 ani de inginerie ca sa ajungi tehnician?

#9
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Invata o meserie cautata, fa practica, baga-te, invata si vei fi angajat daca compania are nevoie de tine. Orice diploma universitara iti va fi luata in considerare de HR-ul companiei daca esti angajat pe pozitia corecta. Repet, conteaza ce stii sa faci!
UMC-ul este mult mai usor de absolvit. Daca esti la IFR, ai timp sa inveti practic, ai timp sa inveti si limba tehnica straina pe care o vei folosi la job . Teoretic, tot ce inveti si nu folosesti in viitorul apropiat, vei uita relativ repede. Vei tine minte doar unde sa cauti informatia,

Prostia cu topurile universitatilor o vad atat de mult popularizata de mi-e scarba. Probabil rangul universitatii conteaza pentru candidati cu experienta de lucru asemanatoare, ca ultim criteriu de evaluare.

Am absolvit UPB, dar lucrand mult prin strainatate, am vazut ca toti se uita la ce stii sa faci, nimeni nu m-a intrebat despre facultatea absolvita. Iar diploma de facultate conteaza doar la grila de salarizare pe care ti-o ofera compania, in functie de postul oferit.

Edited by hamal, 10 February 2024 - 20:37.


#10
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 dani.user, on 10 februarie 2024 - 12:34, said:




Iti trebuie 4 ani de inginerie ca sa ajungi tehnician?

Nu, dar am posibilitatea sa fiu student la un program de licenta IFR(frecventa redusa) ce mi-ar permite sa am mult mai mult timp liber, din care pot sa si lucrez folosind diploma de liceu pentru a obtine un salariu mai mare cat si posibilitatea de a obtine niste indemanari noi ce m-ar ajuta in domeniul ingineriei electrice.

#11
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 hamal, on 10 februarie 2024 - 20:34, said:

Invata o meserie cautata, fa practica, baga-te, invata si vei fi angajat daca compania are nevoie de tine. Repet, conteaza ce stii sa faci!
Asta a si fost ideea cand am decis sa devin elev la cel mai bun liceu tehnologic din judet ca sa ies cu diploma de tehnician in instalatii electrice. Totusi practica la liceu nu am facut nimic nici macar n-avem o incapere pentru asta da pai si scule. Ce am invatat am invatat prin mijloace proprii.

 hamal, on 10 februarie 2024 - 20:34, said:

UMC-ul este mult mai usor de absolvit. Teoretic, tot ce inveti si nu folosesti in viitorul apropiat, vei uita relativ repede. Vei tine minte doar unde sa cauti informatia
Daca e mai usor de absolvit nu inseamna ca sunt standardele mai mici?
De ce este mai usor de absolvit?

 hamal, on 10 februarie 2024 - 20:34, said:

Daca esti la IFR, ai timp sa inveti practic, ai timp sa inveti si limba tehnica straina pe care o vei folosi la job .
Iar de unde inveti asta?
Eu ma gandeam ca daca devin student la IFR am timp sa-mi aplic diploma de tehnician in instalatii electrice obtinuta din liceu fix pentru acest tip de situatie astfel incat sa obtin un salariu mai mare decat as fi obtinut doar cu bac-ul cat si cunostinte in domeniul electric. Problema totusi cu asta e ca santierul naval constanta ofera salarii mici muncitorilor si inginerilor de acolo. Mentionez asta deoarece am cunostinte care lucreaza acolo cat si faptul ca locuiesc eu in Constanta si e cam singurul loc de munca stabil pentru ingineri si meseriasi.

 hamal, on 10 februarie 2024 - 20:34, said:

Prostia cu topurile universitatilor o vad atat de mult popularizata de mi-e scarba. Probabil rangul universitatii conteaza pentru candidati cu experienta de lucru asemanatoare, ca ultim criteriu de evaluare.
Eu ma gandesc ca conteaza cel putin undeva acest lucru. Cat si faptul ca denota standarde mai mari asadar absolventul are apucaturi academice de o calitate peste medie. Nu vreau sa raman pe dinafara doar pentru ca facultatea la care sunt student nu este destul de cunoscuta.

 hamal, on 10 februarie 2024 - 20:34, said:

Am absolvit UPB, dar lucrand mult prin strainatate, am vazut ca toti se uita la ce stii sa faci, nimeni nu m-a intrebat despre facultatea absolvita. Iar diploma de facultate conteaza doar la grila de salarizare pe care ti-o ofera compania, in functie de postul oferit.
Care facultate ai absolvit?
In ce domeniu lucrai in strainatate si in ce perioada?
Dar aici, in ce domeniu lucrezi?

Edited by Marlboro_Red, 11 February 2024 - 18:39.


#12
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
@ Marlboro_Red

- Electromecanici la UMC este mai usoara comparativ cu Electrotehnica de la orice politehnica de traditie. Mai grea este Electronica si Telecomunicatii (UMC). Vin si tartori de profesori de la UPB care au pretentii inalte.
De la UMC, ai sansa sa te imbarci pe nave. Mai multe sanse ai avea de la cursurile de zi cu conditia sa ai medii mari. Oricum, poti face ceva cursuri IMO si capata diplomele necesare ambarcarii pe nave.
- Am sfatuit un amic (student la UMC zi, la Electronica si Telecomunicatii) sa se bage ca practicant la mai multe firme, gen reparatii electrocasnice, apoi camere de supraveghere, intenet, etc. Chiar fara bani. A avut norocul sa gaseasca un patron destept, proaspat repatriat din Italia, care repara si instala echipamente HORECA. A facut echipa cu un tehnician aproape pensionar, a invatat repede despre aere conditionate, reparare echipamente restaurante si hoteliere, dupa cateva luni, avea o duba pe mana si alerga prin judetele limitrofe. Se ruga patronul sa se angajeze la el full time, i-a marit salariul continuu. Aste se intampla in pandemie cand amicul facea scoala de-acasa.
Amicul nu s-a mai bagat pe supraveghere video, ceva internet si erori calculatoare masini mai stia de-acasa ca isi baga nasul, dar a fost acceptat ca si cadet pe nave transportoare gaze lichefiate. Se indreapta spre marinarie.
- Te-as sfatui sa mergi la UMC invatamant de zi, poti lua bursa, poti fi recrutat la marinarie, daca conditia fizica iti permite. Si poti lucra part time ca sa inveti ceva practica.
- La orice angajator conteaza ce stii sa faci. Diploma te ajuta ca sa fii salarizat conform legislatiei locale, conform normelor recomandate de camera de munca (sau cum s-o numi) a tarii respective. Rangul facultatii ajuta la departajarea a 2 candidati cu calificari (sau lipsa de calificari) egale.
- Am absolvit mecatronica la UPB, acum multi ani si am profesat in industria petrolului, la intretinere, pe toate continentele. Cunosc UMC-ul ca am mai multe rude si amici care mi-au povestit despre UMC si Academie. La UMC profesorii sunt mai putin habotnici, mai flexibili si se acorda prioritate studentului la programarea examenelor. La Academie absolventii par o idee mai seriosi, dar e mai multa strictete. La UPB trebuie sa te tii de treaba, multi se lasa inainte de absolvire.

#13
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 hamal, on 11 februarie 2024 - 22:13, said:

@ Marlboro_Red

- Electromecanici la UMC este mai usoara comparativ cu Electrotehnica de la orice politehnica de traditie.

De ce? Dar cu Electrotehnica de la UMC cum se compara?
Eu doresc Electrotehnica deoarece ma intereseaza domeniul ingineriei electrice si il consider loc unde pot gasii leafa pretutindeni
Dupa ce terminici electromecanica ce tip de inginer devii? Ce scrie pe diploma? Ce meserii tereste poti avea?

 hamal, on 11 februarie 2024 - 22:13, said:

De la UMC, ai sansa sa te imbarci pe nave. Mai multe sanse ai avea de la cursurile de zi cu conditia sa ai medii mari. Oricum, poti face ceva cursuri IMO si capata diplomele necesare ambarcarii pe nave

Nu e la fel la IFR si la zi? Eu doresc sa imi folosesc diploma tehnica din liceu si sa-mi obtin loc de munca iar consider mult mai viabil acest lucru daca il fac fiind student la IFR si nu la zi, cu toate ca posibil din clasa a 5a in coace am luat bursa de merit(de aia ca am note mari). Pe mine nu ma intereseaza navigatul asa de mult ci ingineria electrica dar bonusul de a putea obtine un salariu foarte bun(doar daca absolv facultatea) cat si costuri de trai subventionate pentru o perioada de timp e o oferta foarte avantajoasa.

 hamal, on 11 februarie 2024 - 22:13, said:

Am sfatuit un amic (student la UMC zi, la Electronica si Telecomunicatii) sa se bage ca practicant la mai multe firme, gen reparatii electrocasnice, apoi camere de supraveghere, intenet, etc. Chiar fara bani. A avut norocul sa gaseasca un patron destept, proaspat repatriat din Italia, care repara si instala echipamente HORECA. A facut echipa cu un tehnician aproape pensionar, a invatat repede despre aere conditionate, reparare echipamente restaurante si hoteliere, dupa cateva luni, avea o duba pe mana si alerga prin judetele limitrofe. Se ruga patronul sa se angajeze la el full time, i-a marit salariul continuu. Aste se intampla in pandemie cand amicul facea scoala de-acasa.
Amicul nu s-a mai bagat pe supraveghere video, ceva internet si erori calculatoare masini mai stia de-acasa ca isi baga nasul, dar a fost acceptat ca si cadet pe nave transportoare gaze lichefiate. Se indreapta spre marinarie.

Asta fara diploma de tehnician din liceu?
Eu ce as putea obtine cu diploma de tehnician in instalatii electrice?
Eu oricum doream sa ma angajez in timpul facultatii, nu numai pentru venitul in plus cat si pentru experienta/indemanarea in plus

 hamal, on 11 februarie 2024 - 22:13, said:

- Te-as sfatui sa mergi la UMC invatamant de zi, poti lua bursa, poti fi recrutat la marinarie, daca conditia fizica iti permite. Si poti lucra part time ca sa inveti ceva practica.

De ce m-ai sfatui asta?
Chiar e diferenta mare intre zi si IFR vorbind despre posibilitati?
Pot fi marinar cu dioptrie de -5 sau mai mult, astigmatism cat si cu rhinita si bronsita netratate din cauze misterioase?

 hamal, on 11 februarie 2024 - 22:13, said:

- La orice angajator conteaza ce stii sa faci. Diploma te ajuta ca sa fii salarizat conform legislatiei locale, conform normelor recomandate de camera de munca (sau cum s-o numi) a tarii respective. Rangul facultatii ajuta la departajarea a 2 candidati cu calificari (sau lipsa de calificari) egale.
Greu, greu cu stiutul. La liceu practica facuta a fost doar pe hartie. Putinul care il stiu doar eu este invatat de mine singur. Si da, in special cu statutul actual a pietii muncii este foarte important rangul facultatii pentru cineva care abia a iesit din ea. De asta intreb despre IE de la UPB si electrotehnica de la UMC.

 hamal, on 11 februarie 2024 - 22:13, said:

- Am absolvit mecatronica la UPB, acum multi ani si am profesat in industria petrolului, la intretinere, pe toate continentele. Cunosc UMC-ul ca am mai multe rude si amici care mi-au povestit despre UMC si Academie. La UMC profesorii sunt mai putin habotnici, mai flexibili si se acorda prioritate studentului la programarea examenelor. La Academie absolventii par o idee mai seriosi, dar e mai multa strictete. La UPB trebuie sa te tii de treaba, multi se lasa inainte de absolvire.

Edited by Marlboro_Red, 13 February 2024 - 11:49.


#14
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 hamal, on 11 februarie 2024 - 22:13, said:

Am absolvit mecatronica la UPB, acum multi ani si am profesat in industria petrolului, la intretinere, pe toate continentele. Cunosc UMC-ul ca am mai multe rude si amici care mi-au povestit despre UMC si Academie. La UMC profesorii sunt mai putin habotnici, mai flexibili si se acorda prioritate studentului la programarea examenelor. La Academie absolventii par o idee mai seriosi, dar e mai multa strictete. La UPB trebuie sa te tii de treaba, multi se lasa inainte de absolvire.
Totusi, care iti ofera posibilitati materiale mai mari pe uscat si cu cat mai mari?
In Romania, mecatronica platea bine?

Edited by Marlboro_Red, 13 February 2024 - 12:02.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Ai o problema (grava) cu banii Posted Image
Asa cum am scris mai sus IE este un domeniu vast cu foarte multe subdomenii din care amintim - recit din memorie
Sisteme electrice, electronica, informatică aplicata in IE si chiar inginerie economica
Odata intrat la facultate trebuie sa alegi specializarea (subdomeniu) care e trecuta pe diploma
De ex. - Inginerie Electrica specializarea / Sisteme electrice

La mecatronica e la fel
Facultatea este Inginerie Mecanica si Mecatronica cu multe subdomenii din care amintim - recit (iar) din memorie
Masini si sisteme hidraulice, mecanica fina, echipamente pentru procese industriale si, bineinteles, mecatronica
La fel ca la IE  - odata intrat la facultate trebuie sa alegi specializarea (subdomeniu) care e trecuta pe diploma
De ex. - Inginerie Mecanica si Mecatronica specializarea / Echipamente pentru procese industriale

Toate astea sunt banoase dar numai daca esti serios si halesti meseria cu paine

Oricum - ca proaspat (nou) inginer cred ca vei incepe undeva la 1000 EUR/luna salariu
Majoritatea angajatorilor ofera undeva la 8-900 EUR (daca chiar esti serios) iar cu timpul poti sari de 2-3000

#16
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 Naijax, on 13 februarie 2024 - 12:28, said:

Ai o problema (grava) cu banii Posted Image

Traitul nu-i gratis!

 Naijax, on 13 februarie 2024 - 12:28, said:

Asa cum am scris mai sus IE este un domeniu vast cu foarte multe subdomenii din care amintim - recit din memorie
Sisteme electrice, electronica, informatică aplicata in IE si chiar inginerie economica
Odata intrat la facultate trebuie sa alegi specializarea (subdomeniu) care e trecuta pe diploma
De ex. - Inginerie Electrica specializarea / Sisteme electrice

Iar la Electrotehnica la UMC ce scrie pe diploma?
Dar la electromecanica?
Iar cu aceste domenii largi se aplica si la electrotehnica?

 Naijax, on 13 februarie 2024 - 12:28, said:

La mecatronica e la fel
Facultatea este Inginerie Mecanica si Mecatronica cu multe subdomenii din care amintim - recit (iar) din memorie
Masini si sisteme hidraulice, mecanica fina, echipamente pentru procese industriale si, bineinteles, mecatronica
La fel ca la IE  - odata intrat la facultate trebuie sa alegi specializarea (subdomeniu) care e trecuta pe diploma
De ex. - Inginerie Mecanica si Mecatronica specializarea / Echipamente pentru procese industriale
De ce mentionezi mecatronica?

 Naijax, on 13 februarie 2024 - 12:28, said:

Toate astea sunt banoase dar numai daca esti serios si halesti meseria cu paine

Oricum - ca proaspat (nou) inginer cred ca vei incepe undeva la 1000 EUR/luna salariu
Majoritatea angajatorilor ofera undeva la 8-900 EUR (daca chiar esti serios) iar cu timpul poti sari de 2-3000

Eu intentionez sa fiu meserias serios, ca asa se-ngroasa si portofelul ci si mai invat ceva folositor.

Eu din ce stiu la santierul naval constanta salariile pentru ingineri sunt de la 4000-6000ron. Stiu ca am intrebat pe mai multi de acolo salariul brut in timp ce eram in practica doar seful de santier obtinea salariu brut 9000lei cu postliceala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate