Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Jurnal Synology DS1522+

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Eu folosesc Orange Pi pentru fisiere din surse nesigure. :)

Pentru fisiere personale am Synoilogy.

Cu 150 de lei rezolvi cu Orange Pi zero 3 si 4Gb de RAM : https://www.aliexpre...5785846814.html

Pui Armbian si rezolvi.

Poti lua si alte modele, cu 8 sau 16 GB de RAM si nu iti mai bati capul cu fisiere din surse neindoielnice.

Tine NAS-ul doar pentru fisiere cu valoare si nu il lua doar pentru seed la fisierelistate.io ca daca te frigi nu ai de unde sa mai recuperezi informatiile stocate si criptate.

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Daca se frige si executa pe PC un malware capabil in timp ce e conectat la NAS cu drepturi depline tot se frige, indiferent unde a fost stocat acel malware.

#21
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdani.user, on 09 februarie 2024 - 11:36, said:

Daca se frige si executa pe PC un malware capabil in timp ce e conectat la NAS cu drepturi depline tot se frige, indiferent unde a fost stocat acel malware.

Exact...

#22
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Are posibilitatea sa il detecteze dinainte pe calculator.

Fiecare isi proiecteaza cum vrea reteaua acasa.

Prefer sa fiu precaut si sa nu folosesc laptopul personal pe dubiosenii de site-uri sau siteuri de torente.

Pentru invatat am laptop separat, pentru functionalitati personale laptop separat si torent Orange Pi.

Orange Pi nu e legat de NAS iar pe laptopul personal nu am de unde lua carcalaci.

Folosesc calculatoare de 20 de ani si nu am luat niciodata malware, virusi sau ransomware, am folosit calculatoarele responsabil, am avut colegi carora le instalam OS-ul aproape saptamanal,  nu stiu pe ce dubiosenii intrau...

Cred ca asa e mi safe. :)

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Mai degraba as vedea separarea continului din alt motiv: lucruri de valoare tinute pe NAS cu redudanta. Prostii descarcate de pe torenti tinute in locuri mai putin redundante ca oricum le poti redescarca

#24
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postfoxbat, on 09 februarie 2024 - 07:59, said:

la ce il folosesti de ai nevoie de plact de 10 GB?
Cati ani ai?

View Postalseeme, on 09 februarie 2024 - 12:00, said:

Prefer sa fiu precaut si sa nu folosesc laptopul personal pe dubiosenii de site-uri sau siteuri de torente.

Pentru invatat am laptop separat, pentru functionalitati personale laptop separat si torent Orange Pi.

Orange Pi nu e legat de NAS iar pe laptopul personal nu am de unde lua carcalaci.

Folosesc calculatoare de 20 de ani si nu am luat niciodata malware, virusi sau ransomware, am folosit calculatoarele responsabil, am avut colegi carora le instalam OS-ul aproape saptamanal,  nu stiu pe ce dubiosenii intrau...
Exact...

#25
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Daca ai intelege ce inseamna 10Gbps nu ai mai intreba varsta.

#26
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Cat timp scrie pe HDD cu maxim 200 MB ce nevoie are de 10 Gbps ?

#27
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Ai auzit de RAID?

#28
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postalseeme, on 09 februarie 2024 - 12:00, said:

Are posibilitatea sa il detecteze dinainte pe calculator.

Fiecare isi proiecteaza cum vrea reteaua acasa.

Prefer sa fiu precaut si sa nu folosesc laptopul personal pe dubiosenii de site-uri sau siteuri de torente.

Pentru invatat am laptop separat, pentru functionalitati personale laptop separat si torent Orange Pi.

Orange Pi nu e legat de NAS iar pe laptopul personal nu am de unde lua carcalaci.

Folosesc calculatoare de 20 de ani si nu am luat niciodata malware, virusi sau ransomware, am folosit calculatoarele responsabil, am avut colegi carora le instalam OS-ul aproape saptamanal,  nu stiu pe ce dubiosenii intrau...

Cred ca asa e mi safe. Posted Image

daca le instalai saptamanal nu prea le ai cu IT-ul. un sistem corect configurat nu are nevoie de "reinstalare". dar asta e o discutie externa.

View Postmirel3003, on 09 februarie 2024 - 08:05, said:

Nu am nevoie de 10Gbps, pentru ca orice HDD-uri as pune si in orice mod le-as configura nu am cum sa ating 10Gbps... in schimb 2.5Gbps pot atinge in reteaua interna...
Si daca pot face, de ce nu?

Synology nu are placa de retea de 2.5Gbps, cea de 10Gbps e singura... deci nu am alta optiune

ok. sa te bucuri de el. pentru ce ai povestit ca faci cu el nu ai nevoie nici de Gigabit.
DAr e bine ca mai cotizeaza unii ca tine la R&D :). ca sa avem si noi astia mai "buget" performante la pret corect:)
am dus pe 10 GB niste rack-uri full de server si de replicari. niste zeci de TB/ zi. si nu folosea din ei decat o parte.

sa pui SSD-uri ca sa ai latenta mica (cache)
spor

#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajfoxbat, pe 09 februarie 2024 - 19:31, a scris:

sa pui SSD-uri ca sa ai latenta mica (cache)
spor
Am pus deja 2 x Samsung 970 EVO Plus 500 GB M2 ca si cache...

Edited by mirel3003, 09 February 2024 - 21:34.


#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Ai pus cele 2 SSD de cache in RAID 1? De ce? Au si metadata? Ti metadatele doar pe SSD?

Dintre utilizarile din pagina anterioara, doar torentii si file serverul (poate) le vad ca benefiari a unui cache. Restul mai deloc ca nu citesti acelasi lucru de foarte multe ori in scurt timp.

Edited by dani.user, 10 February 2024 - 01:05.


#31
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajdani.user, pe 10 februarie 2024 - 01:03, a scris:

Ai pus cele 2 SSD de cache in RAID 1? De ce? Au si metadata? Ti metadatele doar pe SSD?

Dintre utilizarile din pagina anterioara, doar torentii si file serverul (poate) le vad ca benefiari a unui cache. Restul mai deloc ca nu citesti acelasi lucru de foarte multe ori in scurt timp.

SSD-urile de cache te lasa sa le pui doar in RAID 1...

Attached Files



#32
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postmirel3003, on 10 februarie 2024 - 02:19, said:

SSD-urile de cache te lasa sa le pui doar in RAID 1...
Nope

La mine primul are cache doar cu un singur ssd si doar al doilea este in raid1, cum zici tu (read-write)

Attached File  Default1.jpg   109.29K   14 downloads   Attached File  Default2.jpg   127.77K   14 downloads

#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Da, dar daca pui 2 nu ai cum sa le configurez in RAID 0.... doar RAID 1 te lasa daca alegi Read--Write...

#34
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005

 foxbat, on 09 februarie 2024 - 19:31, said:



daca le instalai saptamanal nu prea le ai cu IT-ul. un sistem corect configurat nu are nevoie de "reinstalare". dar asta e o discutie externa.
Asta e de pe vremea XP, cum am spus, eu nu am avut niciodată malware, viruși sau ransomware în 20 de ani, NICIODATĂ !

Depinde de fiecare cum își folosește device-ul și ce acceseaza.

Synology folosește linux și utilizatorul Windows...

Dacă a investit asa mulți bani pe ce are, 200-400 de lei într-un Orange pi, Raspberry sau Banana Pi nu e mult cu un HDD extern, nu mai amesteca fișiere personale cu fișiere ocazionale de pe torent...

 mirel3003, on 09 februarie 2024 - 18:52, said:

Ai auzit de RAID?

Fa calcul 10 Gbps cu ce ai fiindcă nu folosești SSD, indiferent dacă folosești RAID1 sau 5.

Dacă nu îl folosești la scriere ca la o firma sa se comecteze mai mulți și volum mare de date degeaba pui 2,5 Gbps sau 10 Gbps...

Dacă voiai placa de 2,5 cumpărai Asustor!

#35
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Am studiat și soluțiile de la Asustor, dar și de la QNAP... Si sincer am mai mare încredere în Synology...

QNAP arata extrem de bine pe hârtie dar au avut o gramada de probleme cu NAS-urile... Multe picau în perioada de garanție...
Asustor, mi se pare ca OS-ul e mult mai rudimentar ca la Synology...



#36
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
O sa ti se confirme increderea in timp.
Marele dezavantaj al Synology in prezent e pretul, din pacate. De multe ori nu se justifica.
Marea problema a Synology in viitor va fi, din ce zvonuri am auzit, componente (ram, placi retea, nvme) pe whitelist in bios. Eu am 32GB ECC RAM nonSynology. Ma costa triplu daca era sa fiu obligat sa iau Synology.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate