Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Mizil Primus Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Callisto

Callisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.11.2005
Salutari,

Deschid acest topic pentru informare mai mult, adresa este Aleea Mizil 17-19, un bloc se construieste aici cu 5 etaje(initial cu 4) si spatii comerciale la parter plus terasa ce ramane in proprietatea dezvoltatorului, valabil si pentru spatiile comerciale de la parter.

Am vrut sa cumpar aici, dar nu am reusit sa gasesc intelegere din partea dezvoltatorului, find inflexibili, antecontractul lui, viata lui, blocul lui. Oricum o experienta proasta overall, oamenii total atehnici.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Nu-mi plac dezvoltatorii, dar nici cei care vor sa negocieze... orice. Va doriti conditii de achizitie putin mai bune decat ale vecinilor care s-au grabit sa le accepte pe alea trecute in contractul standard, nu? In majoritatea achizitiilor ofertantul prezinta perechi produs - pret. Alegi una dintre ele, dai banul si (speri sa) primesti ce ti s-a promis, avand cai de atac in caz de țeapă. Cautati-va un alt dezvoltator mai intelegator (mai... turc :)).

#3
JDFind

JDFind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2009

 __Dan__, on 08 februarie 2024 - 04:26, said:

Nu-mi plac dezvoltatorii, dar nici cei care vor sa negocieze... orice. Va doriti conditii de achizitie putin mai bune decat ale vecinilor care s-au grabit sa le accepte pe alea trecute in contractul standard, nu? In majoritatea achizitiilor ofertantul prezinta perechi produs - pret. Alegi una dintre ele, dai banul si (speri sa) primesti ce ti s-a promis, avand cai de atac in caz de țeapă. Cautati-va un alt dezvoltator mai intelegator (mai... turc :)).

Uite de unde sare agentul deghizat. Când dezvoltatorul isi pune clauze ca tu sa ramai si fara apartament si cu banii blocati pana cand are el chef, asta dupa multiple intarzieri, tie iti convine nu? Sau cand la final nu mai primesti nimic, ca el sa il vanda la altul si tu doar sa iti iei aceeasi bani inapoi dupa ce astepti 2 ani. Asta daca nu ai platit tu niste penalizari intre timp, conform antecontractului "standard"

Clientii care vor sa faca ajustari de bun simt in AC sunt ei pusi pe negociere, nu ca oamenii "normali" care accepta orice. Contractul ala de e facut cu dedicatie de notarul lui, care nu cumva sa se poate schimba ca "doar el stie istoricul". Asta desi clientul este pus sa plateasca tot si are dreptul legal sa aleaga unde incheie actele.

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Rechini imobiliari care trebuie denuntati imediat pentru practici abuzive.

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Da si tu mai multe detalii. Cu ce anume a fost inflexibil dezvoltatorul? Nu a vrut sa-ti mai puna 2 prize? Nu te lasa sa-ti alegi usile/gresia/parchetul? Ce anume te-a nemultumit?

In zona se construieste cu un elan care i-ar face invidiosi si pe chinezi. Ai suficiente variante.

Sincer mi se pare normal ca pe banii tai sa ai un cuvant de spus si sa nu accepti contracte care nu te multumesc. Are balta peste. Si daca ar fi fost toti clientii la fel de selectivi nu am fi ajuns in situatia in care trebuie sa inghitim toate mizeriile asa-zisilor dezvoltatori.

#6
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostCallisto, on 07 februarie 2024 - 22:35, said:

Aleea Mizil 17-19, un bloc se construieste aici cu 5 etaje (initial cu 4)

Aceasta pare a fi autorizația inițială de construire:

Attached File  Mizil Primus Residence.png   52.27K   75 downloads

Dar nu găsesc vreo autorizație de supraetajare... și nici vreun site de prezentare Posted Image

În ce stadiu se află construcția, la ce nivel a ajuns?

#7
PZRC

PZRC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.10.2022

View PostCallisto, on 07 februarie 2024 - 22:35, said:

Salutari,

Deschid acest topic pentru informare mai mult, adresa este Aleea Mizil 17-19, un bloc se construieste aici cu 5 etaje(initial cu 4) si spatii comerciale la parter plus terasa ce ramane in proprietatea dezvoltatorului, valabil si pentru spatiile comerciale de la parter.

Am vrut sa cumpar aici, dar nu am reusit sa gasesc intelegere din partea dezvoltatorului, find inflexibili, antecontractul lui, viata lui, blocul lui. Oricum o experienta proasta overall, oamenii total atehnici.
Daca e blocul de langa Lidl.... la ce echipa de meseriasi am vazut ca lucreaza acolo, mi-as pune mai multe semne de intrebare.

#8
JDFind

JDFind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2009

 PZRC, on 08 februarie 2024 - 16:04, said:


Daca e blocul de langa Lidl.... la ce echipa de meseriasi am vazut ca lucreaza acolo, mi-as pune mai multe semne de intrebare.

De ce spui asta? Ai observat anumite aspecte legat de constructie?

#9
PZRC

PZRC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.10.2022

View PostJDFind, on 08 februarie 2024 - 19:34, said:

De ce spui asta? Ai observat anumite aspecte legat de constructie?
Nu sunt expert in acest domeniu, doar am trecut cand incercau sa puna ciment pe o teava lunga si tot dadeau fail si tipau ca niste maimute, se injurau intre ei.

#10
Maraboo

Maraboo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.03.2024
Salut, interesant ce spuneti. Sunt curioasa in ce privinta a fost inflexibil.

Mie dezvoltatorul nu mi s-a parut deloc inflexibil. Am purtat o discutie de peste o ora. A fost de acord verbal cu toate modificarile (destule, iar unele chiar neconventionale). Sotul meu chiar se pricepe si a abordat subiectul foarte tehnic si totul a fost ok.  Am inteles ca poti alege finisajele de interior dintr-o gama de cateva modele si daca nu-ti plac nici acelea, atunci poti sa ceri bugetul alocat si sa iti iei tu orice iti doresti. Noua ne-a acordat si o usoara reducere de pret (inclusa deja in contractul de rezervare) fiind un avans mai mare. Chiar cred ca s-a putut discuta cu acesta pe suficiente subiecte. Totusi omul este patron, nu inginer. Mi s-a parut deschis propunerilor. Desigur, nu cunoaste absolut toate aspectele tehnice dar mi s-ar fi parut suspect daca era asa. E cineva care le stie pe toate? Nu de asta exista diriginte de santier etc?
Inca nu am facut antecontract. Nici nu a fost cazul sa discutam detalii despre el la momentul dat. Se mai asteapta niste avize de recompartimentare de la primarie. Cat priveste antecontractul, ar trebui sa fim constienti ca trebuie sa contina clauze stricte. Nu ma astept ca o sa imi permita sa ma razgandesc cand am eu chef si sa-mi dea toti banii inapoi. Aceste contracte sunt promisiuni de vanzare dar si de cumparare. Sunt sigura ca daca vreo clauza nu suna bine, va putea fi reformulata pentru claritate.
Eu voi cumpara in acel bloc. Indeplineste criteriile mele de selectie si vizitam santierul saptamanal.

#11
JDFind

JDFind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2009
In acest caz felicitari pentru viitoarea achizitie, doamna agent imobiliar. Sa ne spuneti si daca modificarile cu care a fost de acord verbal se vor regasi in antecontract, daca acela va prevede clauze pentru intarziere (ale livrarii, nu ale cumpararii, ca acolo sunt), sau daca este dispus sa renunte la prelungirea automata si la rezilierea automata in urma prelungirilor repetate (adica, poate sa intarzie daca are chef, dar si sa se rezgandeasca si sa nu mai vanda peste X timp la pretul stabilit).

Edited by JDFind, 04 March 2024 - 14:24.


#12
PZRC

PZRC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.10.2022

View PostJDFind, on 04 martie 2024 - 14:24, said:

In acest caz felicitari pentru viitoarea achizitie, doamna agent imobiliar. Sa ne spuneti si daca modificarile cu care a fost de acord verbal se vor regasi in antecontract, daca acela va prevede clauze pentru intarziere (ale livrarii, nu ale cumpararii, ca acolo sunt), sau daca este dispus sa renunte la prelungirea automata si la rezilierea automata in urma prelungirilor repetate (adica, poate sa intarzie daca are chef, dar si sa se rezgandeasca si sa nu mai vanda peste X timp la pretul stabilit).
De ce n-ai incredere in doamna care a postat la 3 dimineata primul post pe acest forum? Posted Image

#13
Maraboo

Maraboo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.03.2024
Asa e romanul, mai temator cu toate ca pare ca le stie pe toate.
Totusi, cand tre' sa dai 250.000 eur din buzunar, merita sa cercetezi putin. La banii astia merita sa mai stai si treaz desi nu vad care e pb. N-am mai cumparat apt. in faza de constructie si e dreptul meu sa citesc ce vreau si la ce ora vreau. Chiar nu sunt agent imobiliar si mi-am facut cont special ca sa intru in discutia de pe acest topic, de aceea nu am nicio postare pana acum. Faptul ca nu am mai postat e dovada ca nu vorbesc doar asa ca sa ma aflu in treaba, cu toate gospodinele plictisite. Cine nu crede, n-are decat. Doar asa, de curiozitate, pentru cine mai e interesat si urmareste topicul, pentru ca am avut de invatat din ce ati scris despre antecontract, o sa va tin la curent. Sa vedem daca imi da template-ul de contract, daca pot sa adaug sau sa editez clauze, daca vrea sa mergem la notarul meu, etc. Nu ma astept sa faca prea multe compromisuri sau sa imi ofere prea multe avantaje contractuale, dar chiar nu mi s-a parut un tip "incuiat". Sper sa nu ma insel. Oricum, mai e putin pana la antecontract si o sa aflu cum sta treaba si pe hartie nu doar pe vorbe. Cat despre modificari, acestea sunt de constructie, sunt destule (dpdv centrala, climatizare, etc.) si trebuie facute fizic in apartamente, pana la CVC.
Totusi, cred ca si dezvoltatorul ar trebui sa vrea sa vanda cat mai repede. Ce interes are sa stea cu 24 de pereti nevanduti, sau arvuniti cu 15% avans? Nu ar trebui sa ajunga "la jumate" cu clientul ca sa-si ia banul odata si sa-si vada de viata lui si de afacerile lui?
Nu va inteleg... in Bucuresti s-au vandut fara brobleme mii de apartamente aflate in aceeasi situatie (in constructie). Asta incercam sa aflu de la domnul care a deschis topicul si care nu a mai postat nimic apoi: ce anume nu i-a placut, ca sa inteleg si eu ce nu a fost in regula, desi experienta mea a fost diferita.

#14
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Majoritatea antecontractelor au clauze care favorireaza in mod vadit vanzatorul/dezvoltatorul:
- daca nu mai poti cumpara (nu mai primesti credit sa zicem) tu pierzi avansul. In schimb dezvoltatorul/vanzatorul daca se razgandeste este obligat numai la a-ti inapoia avansul. In mod normal ar trebui sa fie obligat sa-ti dea dublul avansului inapoi.
- ca si client ai scadentele de plata bine definite, inclusiv penalitati pentru intarziere. Dezvoltatorii, daca intarzie, au de multe ori perioade de gratie care se prelungesc automat fara ca sa primesti nici un fel de despagubire
- dezvoltatorii au dreptul de a aduce modificari proiectului
- suprafetele utile la final pot diferi fata de cele din contract +/- un procent. Daca e in minus, nu primesti nici un fel de reducere. Daca e pe plus platesti diferenta
- dezvoltatorii nu isi asuma termene concrete. Totul este estimativ la ei. La tine, ca si client, ai scris negru pe alb un numar de zile pentru plata finala, altfel pierzi avansul.
- unii adauga diverse clauze abuzive pe parcurs cum ar fi obligatia de a cumpara si o boxa
- lipsa unor detalii concrete legate de finisaje si standarde. In pliante iti spun de exemplu ca vor pune obiecte sanitare marca X dar in josul paginii scrie cu litere mici "sau similar". La fel, nu se mentioneaza cate prize, interupatoare, puncte de iluminat etc vor exista. Asta ca sa te trezesti dupa ca in pret intra 1 priza/camera si ca daca vrei mai multe trebuie sa platesti extra.
- treaba cu bugetul pt finisaje e cea mai mare jegosenie. Iti spun ca ai x lei/mp pt parchet, gresie, faianta etc... Peste 2 ani cand va fi gata si toate se vor scumpi de aceeasi bani va trebui sa alegi o calitate mai slaba. Pana la urma risc de pret au si clientul si dezvoltatorul.
- ... etc

Dupa cum vezi, pentru un client obisnuit, singurul moment in care poate verifica ceva si emite pretentii este inainte de a semna. Dupa ce a semnat, s-a cam terminat.

Si atunci cred ca intelegi de ce multi sunt cirmuspecti cand un user nou vine si ia apararea unui dezvoltator fara sa dea prea multe detalii.

Daca ai cumparat, felicitari! Daca nu, iarasi felicitari!

#15
Callisto

Callisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.11.2005
Buna @Maraboo
Pai problema as zice ca e fix aici "A fost de acord verbal", si la mine a fost de acord cu absolut orice verbal, pana cand le-am pus in brate antecontractul cu cateva adaugiri cat sa ma protejez si eu un pic nu doar el. Ca pana la urma ii dau o caruta de bani fara dobanda, ca asta e smecheria construiesti pe banii clientilor, ca creditul la banca e cu dobanda. Cred ca e putin cam devreme sa vorbesti acum atata timp cat nici macar nu ai cerut draftul, dar deja esti hotarata sa cumperi. Parerea mea este sa revii cu intrebari dupa ce-l citesti, cine stie poate la mai schimbat si e mai ok.

LE: In cazul in care achiti tot de la inceput, e foarte posibil ca dezvoltatorul sa stea si in cap pentru tine, eu faceam prin credit.

Edited by Callisto, 05 March 2024 - 17:46.


#16
RobuCristian

RobuCristian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2024
Salutare tuturor!
@Maraboo, mă puteți ajuta cu câteva informații, va rog? In ce stadiu sunteti cu achiziția, a fost antecontractul ok? Ati vrut/putut schimba ceva in el?
Ma intereseaza si pe mine un apartament in acel bloc insa nu gasesc informatii de la alte persoane decat dezvoltatorul care, in această fază, pare să fie deschis la orice popunere :)) Multumesc!

#17
RobuCristian

RobuCristian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2024
Bună ziua, in ce stadiu sunteti cu achiziția, a fost antecontractul ok? Ati vrut/putut schimba ceva in el?
Ma intereseaza si pe mine un apartament in acel bloc insa nu gasesc informatii de la alte persoane decat dezvoltatorul care, in această fază, pare să fie deschis la orice popunere :)) Multumesc!

#18
Maraboo

Maraboo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.03.2024

View PostRobuCristian, on 28 martie 2024 - 09:24, said:

Bună ziua, in ce stadiu sunteti cu achiziția, a fost antecontractul ok? Ati vrut/putut schimba ceva in el?
Ma intereseaza si pe mine un apartament in acel bloc insa nu gasesc informatii de la alte persoane decat dezvoltatorul care, in această fază, pare să fie deschis la orice popunere :)) Multumesc!

Buna ziua, inca nu s-a miscat nimic. Conform contractului de rezervare noi avem termen pt a trece la antecontract in data de 31.03.2024. Inca nu ne-a sunat/anuntat nimeni. Recunosc ca nici eu nu am tras de ei pt ca am vrut sa mai tin banii inca o luna intr-un depozit. Ii suna sotul maine si va tin la curent. Din ce stiu, inca asteapta cele 2 autorizatii: de supraetajare (de la P+4 la P+5) si de recompartimentare a unor apartamente. Cel mai probabil vom reface contractul de rezervare cu prelungirea datei limita. Inca nu am cerut model de antecontract. In situatia mea, nu pot sa spun ca e nevoie sa grabesc lucrurile (momentan avem unde sa stam, apt e proprietate personala, copiii au scoala in zona, etc) si vom vedea la fata locului cat e de dispus sa modificam prevederi din antecontract. Sunt hotarata sa cumpar si, cumva, sunt dispusa sa imi asum si daca e vreo cioaca in antecontract, cu conditia sa nu fie ditamai cioaca. M-am tot gandit la ce au scris ceilalti. Sfaturi bune, puncte de vedere corecte, dar nu pot sa nu ma gandesc ca si daca fac nazuri si nu cumpar, sigur va cumpara altcineva pana la urma si o sa imi para rau. Nu stiu daca gasesti dezvoltatorul perfect care sa iti faca contractul in favoarea ta. Si la operatie cand te duci, semnezi ca esti de acord cu interventia dar si ca intelegi ca unul dintre riscuri e ca poti sa mori pe masa de operatii. Si ti le asumi. Iti asumi si avantajele dar si riscurile. Vom afla zilele astea ce facem cu rezervarea si antecontractul si va tin la curent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate