Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Partaj bunuri

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Radu689

Radu689

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.12.2021
Buna ziua, o intrebare daca am un apartament luat in rate inainte de casatorie dar cu rate in derulare in timpul casatoriei pe care eu le-am platit acesta va intra la partaj in caz de divort?
Multumesc

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu, pt ca achizitia si implicit actele de proprietate dateaza ante casatorie, deci este bun personal, doar al tau

doar bunurile cumparate dupa casatoie se impart intre soti la partaj

#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostDany_Darke, on 07 februarie 2024 - 19:45, said:

nu, pt ca achizitia si implicit actele de proprietate dateaza ante casatorie, deci este bun personal, doar al tau
doar bunurile cumparate dupa casatoie se impart intre soti la partaj
Daca cealalta jumatate demonstreaza ca ratele s-au platit din banii comuni, ai sotilor?
Adica unul platea rate din banii lui, dar utilitati si mancare din banii sotiei?
Asadar pentru perioada de comuniune sotia poate invoca dreptul de creanta, apartamentul ramane la titular, dar poate cere ca ratele de pe timpul casatoriei sa fie socotite 1/2 - 1/2, deci trebuie despagubita.

Edited by claudiu1, 07 February 2024 - 20:49.


#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009

View Postclaudiu1, on 07 februarie 2024 - 20:42, said:

Daca cealalta jumatate demonstreaza ca ratele s-au platit din banii comuni, ai sotilor?
Adica unul platea rate din banii lui, dar utilitati si mancare din banii sotiei?
Asadar pentru perioada de comuniune sotia poate invoca dreptul de creanta, apartamentul ramane la titular, dar ratele de pe timpul casatoriei poate cere sa fie socotite 1/2 - 1/2, deci trebuie despagubita.
Are sens ce zici  dar cum dovedeste asta? Imi imaginez ca trebuie sa te acoperi cu hartii toata viata ca sa probezi ceva.

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Apartamentul dobandit inainte de casatorie este bun propriu insa celalalt sot poate avea drept de creanta pentru ratele platite in timpul casatoriei precum si pentru orice imbunatatiri aduse lui.

#6
Radu689

Radu689

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.12.2021
Multumesc pentru raspuns.
Dreptul la creanta din rate inseamna 50% din valoarea ratelor platite sau cum se demonstreaza/ calculeaza?
Ratele le-am platit integral din contul meu de salariu si veniturile mele sunt suficient de mari ... deci nu am beneficiat de niciun sprijin de la partener.
Mai mult partenerul a inchiriat pe perioada in care a locuit Laine apt personal insa eu nu am primit nimic...chiar si utilutatiile au fost platite de mine.


#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostRadu689, on 07 februarie 2024 - 23:15, said:

Dreptul la creanta din rate inseamna 50% din valoarea ratelor platite sau cum se demonstreaza/ calculeaza?
Ratele le-am platit integral din contul meu de salariu si veniturile mele sunt suficient de mari ... deci nu am beneficiat de niciun sprijin de la partener.
Mai mult partenerul a inchiriat pe perioada in care a locuit Laine apt personal insa eu nu am primit nimic...chiar si utilutatiile au fost platite de mine.
Aha, se pare ca te pregatesti de divort... Ca aveai venituri mari... nu conteaza, tot ce este pe timpul casatoriei este 1/2, chiar daca partenerul era casnic.
Una din placerile post-factum, circul de la partaj, asta in caz ca nu va intelegeti amiabil, in fata notarului (daca nu sunt copii)...
Ocazie cu care se spala inclusiv "lenjeria intima" in fata judecatorului, sa se mai distreze si el.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajRadu689, pe 07 februarie 2024 - 23:15, a scris:


Mai mult partenerul a inchiriat pe perioada in care a locuit Laine apt personal insa eu nu am primit nimic...chiar si utilutatiile au fost platite de mine.

Astea sunt treburi interne care nu intereseaza pe nimeni si daca e sa gandim logic, tu de ce voiai sa ai beneficii materiale de pe urma apartamentului lui si el nu are voie sa aiba beneficii de pe urma apartamentului tau? :)

Subscriu la ce a zis bogdan_o, in schimb daca partenerul nu vine cu cu dovezi ca a contribuit la plata ratelor este posibil sa nu aiba parte de nicio creanta.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postclaudiu1, on 08 februarie 2024 - 09:19, said:

Aha, se pare ca te pregatesti de divort... Ca aveai venituri mari... nu conteaza, tot ce este pe timpul casatoriei este 1/2, chiar daca partenerul era casnic.
Nu se imparte in parti egale, se imparte in parti proportionale cu controbutia fiecaruia.
Dar asta nu inseamna ca un partener casnic a avut o contributie ZERO.

Edited by strongsss, 10 February 2024 - 10:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate