Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Recomandare geaca ski

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Doresc sa achizitionez o geaca de ski intr-un buget de 350-450 RON si am ajuns la urmatoarele optiuni:
  • Howie McKinley - Intersport -> 15.000 mm & 15.000gr/m²/24h
  • JKT 500 Wedze - Decathlon -> 15.000 mm & (nu este mentionat)
  • PRIVET Fundango - Hervis -> 15.000 mm & 10.000gr/m²/24h
Din detaliile tehnice par sa fie destul de asemanatoare cu mici diferente, dar la ce m-am uitat cel mai mult a fost impermeabilitate si respirabilitate, ce par destul de bune.
Nu sunt sigur la Fundago ca este corect totusi, pe un site de al lor specifica ca ar fi totusi 10.000 mm si 8000 g/m2/h totusi.

Toate cele 3 modele se incadreaza in bugetul meu.
Ce parere aveti? Ce model ati recomanda?

#2
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
eu zic sa lasi mm aia si sa te uiti sa aibe niste chestii minime
buzunar pt ski pass pe maneca.
cat mai multe buzunare pe fata si pe interior
chestie din aia de prins pe burta - sa tina geaca bine, parazapada sau cum se cheama
sa aiba fermoar si deschidere la subrat, sa te ventilezi pe acolo
gluga reglabila si demontabila
unele geci au si masca de schi pe ele, altfel mai e o cheltuiala
sa fie vizibila, eu prefer una colorata in loc de neagra, te vad mai bine ceilalti schiori
daca are si prindere pt chei e super.
chestiile alea care se baga sub manusi sa nu intre zapada pe acolo, si eventual si cu gaura pt degete.
Fermoarul sa fie ok.
Mergi si probeaza si verifica sa aibe cat mai multe din chestiile astea.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Am Wedze Freeride 10.000 gr/m2. Cred ca tot 500 este. Sunt multumit de geaca. Merg o data pe saptamana la snowboard 2-3 ore, nu-s inrait al sportului.

[ https://images.thecycleverse.com/34391556169-decathlon - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Decathlon. Nu te complica cu parametrii aia. Te duci si vezi tesatura. La banii astia, datele din datasheet sunt acolo sa fie.
Jaba ai mm patrati pe centrimetri cubi, daca nu-s bune cusaturile sau gluga e de dizain.
Te duci, pui mana, vezi si cumperi.

Edited by maccip, 07 February 2024 - 09:17.


#5
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Mai toate gecile sunt suficiente pentru ski in conditii normale de temperatura, eu am skiat ani de zile cu McKinley...mai importanta acum mi se pare aerisirea la subrat, adica am vazut diferenta intre o geaca fara si una cu aerisire, skiatul genereaza caldura si transpiratia este neplacuta. Acum am geaca din Decathlon si este ok. Importante sunt si straturile de sub geaca...

#6
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Aia JKT500 nu are aerisire subrat, au cele mai scumpe gen FR100 sau Freeride Patrol.
Ma surprinde faptul ca vand Mountain Hardwear, astea sunt printre cele mai bune geci de puf din lume.

Edited by d-ardeleanu, 07 February 2024 - 10:45.


#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Toti 3 fac chestii decente, dar e mai important sa ti se potriveasca tie. La bugetul asta nu poti avea pretentii de gen "sa aiba buzunar de cartela pe maneca", e ok si la piept, nu mori daca te apleci. Gluga demontabila n-am avut la nicio geaca de ski (desi il cred pe colegu' ca exista) si as zice ca-i mult mai important sa fie reglabila ca sa o poti folosi si peste casca si normal.

Ah, si inca un aspect pe care nu prea l-a mentionat lumea: e foarte important cata izolatie are fiecare. Eu unul, dupa multi ani de sporturi de iarna, prefer gecile shell, ca sa pot lua eu pe dedesubt izolatie daca/cat am nevoie. La bugetul asta nu prea gasesti shell (culmea), asa ca trebuie sa gasesti specs sau sa vezi cat de calduroase sunt. Sa nu te trezesti ca-i prea subtire sau prea groasa pentru tine.

@d-ardeleanu - cine vinde MH? Posted Image
Edit: ah, decathlon. Interesant. Si columbia vinde, se pare, desi nu am vazut in magazine pana acum.
Edit2: nvm, decathlon vinde MH pe site, dar de fapt sunt livrate de dockyard (tot aia care vand columbia, fundango, HH, o'neill, etc.).

Edited by TehCube, 07 February 2024 - 10:51.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Lasa detaliile technice, in conditii normale, orice geaca este foarte ok, atat timp cat nu mergi la peste 3500m si -20 de grade. Important este sa iti fie practica, sa aiba buzunarele la locul ei, sa fie comfortabila, elastica si eu recomand sa aiba "centura" interioara cu care sa te prinzi de burta cum ar veni. Mai ales ca vorbim totusi de un buget limitat.

Schiez 6-7 saptamani pe an de cel putin 25 de ani si am folosit cred ca toate marciile posibile. In conditii normale orice marca a fost satisfacatoare incl Decathlon Wedze.

Edited by business11, 07 February 2024 - 11:02.


#9
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Multumesc tuturor de sfaturi si de clarificari.
Dupa ce am mai analizat modelel respective, mai adaug cateva detalii:
  • Buzunar pt ski pass pe maneca au toate
  • Buzunare laterale, piept si interior au toate
  • Sistem de prindere pt a evita intrarea zapezii au toate. Howie pare sa aiba in plus si fermoar compatibil cu pantalonii lor pentru o izolare si mai buna (dar pantaloni am deja deci nu prea ma intereseaza)
  • Fermoar de ventilatie are doar Howie si Privet
  • Gluga este fixa la toate
  • Toate cele 3 modele au variante colorate (Wedze galben, Privet albastru, Howie OIive)
  • Manseta prelungita doar Privet si Howie au
  • Captuseala cred ca toate sunt cam la fel, la toate voi avea nevoie de 3 straturi
Las aici si link-uri catre produse, poate asa este mai usor si mai clar:

View PostBursul, on 07 februarie 2024 - 09:11, said:

Am Wedze Freeride 10.000 gr/m2. Cred ca tot 500 este. Sunt multumit de geaca. Merg o data pe saptamana la snowboard 2-3 ore, nu-s inrait al sportului.

Multumesc. Par sa fie usor diferite gecile, dar nu cu mult.

View Postmaccip, on 07 februarie 2024 - 09:17, said:

Decathlon. Nu te complica cu parametrii aia. Te duci si vezi tesatura. La banii astia, datele din datasheet sunt acolo sa fie.
Jaba ai mm patrati pe centrimetri cubi, daca nu-s bune cusaturile sau gluga e de dizain.
Te duci, pui mana, vezi si cumperi.

Multumesc. Am probat la decathlon si parea destul de ok.

View Postd-ardeleanu, on 07 februarie 2024 - 09:36, said:

Mai toate gecile sunt suficiente pentru ski in conditii normale de temperatura, eu am skiat ani de zile cu McKinley...mai importanta acum mi se pare aerisirea la subrat, adica am vazut diferenta intre o geaca fara si una cu aerisire, skiatul genereaza caldura si transpiratia este neplacuta. Acum am geaca din Decathlon si este ok. Importante sunt si straturile de sub geaca...

Multumesc. Cea din decathlon nu are aerisire. La modelul dat de mine, specifica ca are band de ventilare, dar nu stiu cat de eficienta este.

View Postd-ardeleanu, on 07 februarie 2024 - 10:44, said:

Aia JKT500 nu are aerisire subrat, au cele mai scumpe gen FR100 sau Freeride Patrol.
Ma surprinde faptul ca vand Mountain Hardwear, astea sunt printre cele mai bune geci de puf din lume.

Nu vreau sa investesc mai mult de bugetul mentionat, cel putin nu in acest moment. Daca voi avea nevoie pe viitor de ceva mai performant va ramane de vazut.

View PostTehCube, on 07 februarie 2024 - 10:49, said:

Toti 3 fac chestii decente, dar e mai important sa ti se potriveasca tie. La bugetul asta nu poti avea pretentii de gen "sa aiba buzunar de cartela pe maneca", e ok si la piept, nu mori daca te apleci. Gluga demontabila n-am avut la nicio geaca de ski (desi il cred pe colegu' ca exista) si as zice ca-i mult mai important sa fie reglabila ca sa o poti folosi si peste casca si normal.

Ah, si inca un aspect pe care nu prea l-a mentionat lumea: e foarte important cata izolatie are fiecare. Eu unul, dupa multi ani de sporturi de iarna, prefer gecile shell, ca sa pot lua eu pe dedesubt izolatie daca/cat am nevoie. La bugetul asta nu prea gasesti shell (culmea), asa ca trebuie sa gasesti specs sau sa vezi cat de calduroase sunt. Sa nu te trezesti ca-i prea subtire sau prea groasa pentru tine.

@d-ardeleanu - cine vinde MH? Posted Image
Edit: ah, decathlon. Interesant. Si columbia vinde, se pare, desi nu am vazut in magazine pana acum.
Edit2: nvm, decathlon vinde MH pe site, dar de fapt sunt livrate de dockyard (tot aia care vand columbia, fundango, HH, o'neill, etc.).

Multumesc. La toate cele 3 magazine pot returna produsul daca nu se potriveste. Cea de la Decathlon am probat-o deja, dar pe celelalte doua nu, deoarece nu sunt in magazin, daor pe comanda online.
La nivel de izolatie, cred ca toate au cam acelasi nivel. La toate 3 voi avea nevoie de 3 straturi.

View Postbusiness11, on 07 februarie 2024 - 10:50, said:

Lasa detaliile technice, in conditii normale, orice geaca este foarte ok, atat timp cat nu mergi la peste 3500m si -20 de grade. Important este sa iti fie practica, sa aiba buzunarele la locul ei, sa fie comfortabila, elastica si eu recomand sa aiba "centura" interioara cu care sa te prinzi de burta cum ar veni. Mai ales ca vorbim totusi de un buget limitat.

Schiez 6-7 saptamani pe an de cel putin 25 de ani si am folosit cred ca toate marciile posibile. In conditii normale orice marca a fost satisfacatoare incl Decathlon Wedze.

Multumesc. Toate 3 par sa aiba toate aceste detalii. Doar cea de la decathlon nu are aerisirea.
Nu cred ca voi schia in conditii extreme, dar cine stie ... In ianuare am skiat la toplita pe ploaie :D

Mai am si o geaca de iarna profi https://www.tom-tail.../herren/protech, dar la ultimul ski parca a fost cam overkill cu ea. Temperaturile au fost de maxim -5 si cateodata chiar si cu plus.
Deci pentru conditii extreme, eu zic ca am ceva ... Ce caut acum este pentru o folosire normala, sa zicem.

Am gasit si pe site-ul oficial jacketa de la Fundago unde sunt specificate o idee mai multe detalii: https://www.fundango...qad102-240.html.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Consider aerisirea importanta. Pe partie transpiri, iar pe telescaun incepe sa ti se faca frig. Daca bate si vantul, clantanitul dintilor e asigurat.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View Postionutnegru87, on 07 februarie 2024 - 11:57, said:

  • Sistem de prindere pt a evita intrarea zapezii au toate. Howie pare sa aiba in plus si fermoar compatibil cu pantalonii lor pentru o izolare si mai buna (dar pantaloni am deja deci nu prea ma intereseaza)
  • Fermoar de ventilatie are doar Howie si Privet
  • Gluga este fixa la toate
  • Manseta prelungita doar Privet si Howie au

As inclina spre Howie, am ceva produse McKinley de care sunt multumit, sunt facute bine din experienta mea.
As merge sa o vad direct la intersport.

Exact, cum zice Bursul ventilatie e foarte importanta.

Pers cea din decathlon nu ar fi optiune fiinca gulerul inalt (deranjant pt mine) si lipsa aerisirii.
Cea din hervis arata de copii cu acele culori... poate pe alb-negru.
Nu stiu calitatea, din hervis n-am prea cumparat, de obicei sunt mai scumpi imo.

Edited by sirgoofy, 07 February 2024 - 12:14.


#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

Vizualizare mesajd-ardeleanu, pe 07 februarie 2024 - 10:44, a scris:

Ma surprinde faptul ca vand Mountain Hardwear, astea sunt printre cele mai bune geci de puf din lume.
nu vand ei, sunt in marketplace-ul lor, sunt vandute de altii.

#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
eu si nevasta-mea am luat gecimade in Romania de la kessler sport.
Au cam toate punctele alea subliniate sus, si alea de dama au si masca de fata incorporata
ce e misto la oamenii astia e ca pantalonii daca sunt lungi ti-i scurteaza ei si sunt 100% functionabili, nu mai stai sa ii intorci, sa ii dai pe jos sau mai stiu eu ce.
Si in general cam toate produsele lor sunt super ok.

Au sediul pe la Ghencea, zona de mobila.

Edited by unpuisor, 07 February 2024 - 13:22.


#14
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View Postsirgoofy, on 07 februarie 2024 - 12:06, said:

As inclina spre Howie, am ceva produse McKinley de care sunt multumit, sunt facute bine din experienta mea.
As merge sa o vad direct la intersport.

Exact, cum zice Bursul ventilatie e foarte importanta.

Pers cea din decathlon nu ar fi optiune fiinca gulerul inalt (deranjant pt mine) si lipsa aerisirii.
Cea din hervis arata de copii cu acele culori... poate pe alb-negru.
Nu stiu calitatea, din hervis n-am prea cumparat, de obicei sunt mai scumpi imo.

Multumesc de recomandare. Cea pe albastru cred ca o pot vedea direct in magazin (voi trage o fuga zilele acestea sa vad daca este fizic). Asa este, au si culoare alb/negru.
Aici este usor subiectiva alegerea... Culorile si eu le prefer mai banale, negru, gri, etc ... Dar nici aceste variante mai colorate nu sunt rele, facand mai usoara identificarea pe partie :D

De la hervis am luat clapari, la un pret destul de bun, cam sub ce gaseam pe piata ... Si aici, geaca respectiva nu am mai gasit-o la pretul acesta prin alta parte, iar pe site-ul oficial este mult mai scumpa.

View Postunpuisor, on 07 februarie 2024 - 13:21, said:

eu si nevasta-mea am luat gecimade in Romania de la kessler sport.
Au cam toate punctele alea subliniate sus, si alea de dama au si masca de fata incorporata
ce e misto la oamenii astia e ca pantalonii daca sunt lungi ti-i scurteaza ei si sunt 100% functionabili, nu mai stai sa ii intorci, sa ii dai pe jos sau mai stiu eu ce.
Si in general cam toate produsele lor sunt super ok.

Au sediul pe la Ghencea, zona de mobila.

Multumesc de recomandare. Pare interesanta si aceasta optiune, dar sincer as prefera sa pot da comanda cu ridicare dintr-un magazin ce il pot accesa si local pentru a putea testa mai usor produsul si sa il returnez rapid in caz de ceva ...
Eu sunt din Iasi si nu par sa aiba ceva magazin fizic pe aici prin zona.

#15
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,767
  • Înscris: 06.07.2023

View Postionutnegru87, on 07 februarie 2024 - 08:31, said:

Salutare,

Doresc sa achizitionez o geaca de ski intr-un buget de 350-450 RON si am ajuns la urmatoarele optiuni:
  • Howie McKinley - Intersport -> 15.000 mm & 15.000gr/m²/24h
  • JKT 500 Wedze - Decathlon -> 15.000 mm & (nu este mentionat)
  • PRIVET Fundango - Hervis -> 15.000 mm & 10.000gr/m²/24h
Din detaliile tehnice par sa fie destul de asemanatoare cu mici diferente, dar la ce m-am uitat cel mai mult a fost impermeabilitate si respirabilitate, ce par destul de bune.
Nu sunt sigur la Fundago ca este corect totusi, pe un site de al lor specifica ca ar fi totusi 10.000 mm si 8000 g/m2/h totusi.

Toate cele 3 modele se incadreaza in bugetul meu.
Ce parere aveti? Ce model ati recomanda?

Datele tehnice sint desigur importante, doar ca hirtia suporta cam orice fel de cifre.
In afara de asta ar fi bine sa probezi. Abia atunci observi daca poti s-o inchizi fara sa te apese la barbie, sau si mai rau la nas. La proba vezi cit e de rigida geaca la modul general si daca nu cumva nu e prea lunga. Poate vrei sa flexezi genunchii pentru a exercita presiune asupra schiului si constati ca nu te lasa geaca Posted Image
Ma rog la banii aia primesti un rahat, ti-o spun cu parere de rau.
Personal folosesc Mammut, Schoeffel si Spyder. Asta din urma nu-mi prea place asa ca i-am dat-o juniorului care este la ski zilele astea. Bine, el si-a ales-o in final, deoarece da bine la moda Posted Image

Celelalte cintaresc citeva grame. Nu patrunde apa, iese transpiratia repede si fara sa deschid fermoarele si se muleaza perfect. As zice ca sistemul ala care impiedica zapada sa intre este cam degeaba, io nu-l inchid deja de multi ani niciodata. Ar fi poate o chestie la cazatura, dar banuiesc ca nu vrei sa experimentezi prea des treaba asta pentru ca e si periculos.
Cel mai important lucru in toata povestea este sa nu te uzi cind ninge, sau ploua, iar aici materialele de top lasa circulatia umezelii intr-o singura directie, anume dinspre interior spre exterior. Asta inseamna ca pina cind urci cu telescaunul iese transpiratia complet, iar daca ninge, sau ploua, ramii uscat.

Cind tragi linia, insa, ca de obicei se potriveste zicala "ieftin dai, ieftin ai"

Apropo, iote
https://www.himalaya...i#/#pageIndex=2

Edited by Zuckerwatte, 07 February 2024 - 16:53.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajBursul, pe 07 februarie 2024 - 12:02, a scris:

Consider aerisirea importanta. Pe partie transpiri, iar pe telescaun incepe sa ti se faca frig. Daca bate si vantul, clantanitul dintilor e asigurat.

Uite o geaca decenta pentru ce doreste initiatorul si are si aerisirea. Si are si pret rezonabil.
https://www.sportisi...TxoCEKkQAvD_BwE

#17
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Eu sunt din Iasi si nu par sa aiba ceva magazin fizic pe aici prin zona.
daca nu esti din bucale... cauta altceva

Quote

Uite o geaca decenta pentru ce doreste initiatorul si are si aerisirea. Si are si pret rezonabil.
trebuie sa recunosc ca arata ok la pretul ala. sper sa tina si de frig.

Chestia care tine pretul sus la gecile de ski e materialul din ele. Si in ultimul timp, s-a scumpit asta.

#18
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

View PostZuckerwatte, on 07 februarie 2024 - 16:47, said:

Datele tehnice sint desigur importante, doar ca hirtia suporta cam orice fel de cifre.
In afara de asta ar fi bine sa probezi. Abia atunci observi daca poti s-o inchizi fara sa te apese la barbie, sau si mai rau la nas. La proba vezi cit e de rigida geaca la modul general si daca nu cumva nu e prea lunga. Poate vrei sa flexezi genunchii pentru a exercita presiune asupra schiului si constati ca nu te lasa geaca Posted Image
Ma rog la banii aia primesti un rahat, ti-o spun cu parere de rau.
Personal folosesc Mammut, Schoeffel si Spyder. Asta din urma nu-mi prea place asa ca i-am dat-o juniorului care este la ski zilele astea. Bine, el si-a ales-o in final, deoarece da bine la moda Posted Image

Celelalte cintaresc citeva grame. Nu patrunde apa, iese transpiratia repede si fara sa deschid fermoarele si se muleaza perfect. As zice ca sistemul ala care impiedica zapada sa intre este cam degeaba, io nu-l inchid deja de multi ani niciodata. Ar fi poate o chestie la cazatura, dar banuiesc ca nu vrei sa experimentezi prea des treaba asta pentru ca e si periculos.
Cel mai important lucru in toata povestea este sa nu te uzi cind ninge, sau ploua, iar aici materialele de top lasa circulatia umezelii intr-o singura directie, anume dinspre interior spre exterior. Asta inseamna ca pina cind urci cu telescaunul iese transpiratia complet, iar daca ninge, sau ploua, ramii uscat.

Cind tragi linia, insa, ca de obicei se potriveste zicala "ieftin dai, ieftin ai"

Apropo, iote
https://www.himalaya...i#/#pageIndex=2

Multumesc frumos de sfaturi. Clar o voi testa/proba (voi da comanda cu ridicare din magazin) iar daca nu este ok o las acolo si incerc o alta varianta.
Pentru conditii extreme, am o geaca mult mai buna, doar ca a fost un pic prea mult la temperaturi apropiate de 0 grade si fara ninsoare sau ploaie.

View Postadisz, on 08 februarie 2024 - 08:14, said:

Uite o geaca decenta pentru ce doreste initiatorul si are si aerisirea. Si are si pret rezonabil.
https://www.sportisi...TxoCEKkQAvD_BwE
Multumesc frumos. Pare sa arate bine si acest model, dar nu este o idee mai slaba calitativa fata de restul?

---
Multumesc tuturor pentru toate sfaturile. Stiu ca nu este un buget prea mare pentru o geaca de ski, dar nici nu voi avea prea mari asteptari de la ea.
Dintre cele 3 optiuni care credeti ca ar fi totusi mai potrivita in acel buget de 350-450?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate