Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Donat sange cu anxietate?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
Alt titlu mai inspirat nu am gasit.
Am anxietate si ma gandeam daca este cineva cu anxietate care a donat sange?

Ma gandeam sa nu am vreun atac de panica tocmai cand donez sange.
Cand ai anxietate descoperi, redescoperi, cum reactioneaza corpul tau la diferite treburi.

Problema este durata, trebuie sa stai mult pe scaun si sa te uiti la punga cu sange sau sa nu te uiti la punga cu sange.

Asa ca ma intereseaza daca a donat careva sange, ma refer sa doneze sange si sa aiba anxietate.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
iei medicamente?dacă da stai acasă

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca deja te gandesti la asta, mai bine nu donezi.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
venea omoara pe siret, frica fatza de donarea de singe...

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
M-ar interesa parerea din punctul de vedere al cuiva care are anxietate.

Strict la partea de donat, pentru cine a donat?
Cam cat dureaza pana se umple punga aia de sange?
Este dureros? Ma refer la acul ala in vena.
Te simti slabit IMEDIAT dupa ce donezi sange?

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Nu te mai simti presat sa donezi. Lipsa s-a ameliorat bine de cand au crescut cuantumul bonului valoric pentru donatie.

#7
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Eu ma simt energic dupa ce donez, am fost de 12 pana acum, nu mi s-a facut rau niciodata.
Nu este o durata standard, depinde la fiecare.
Cel mai important e sa te hidratezi bine inainte, sa fie sangele mai subtirel sa curga mai lejer.
Cateodata a durat 5 minute, cateodata 10.

Nu inteleg care este frica pe care o ai? Nu doare, acele sunt sigilate, procedura se desfasoara profesionist.
Du-te acolo si cand te pui pe scaun doar gandeste-te ca o sa ajuti un om care e in dureri cumplite, si iti trece anxietatea, cu putina empatie treci cu bine peste.
Cand te duci acolo nu este despre tine, este despre altcineva.

#8
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Ia-ti inima in dinti si doneaza sange. O sa afli raspunsurile exacte la toate intrebarile.

#9
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
De ce sa mint? Si mie mi-a placut suma. 280 de lei.
Donez bani aia la vreo asociatie de protectie a animalelor sau de ce nu? Ii cheltuiesc, cumpar ceva.


Si am zis in felul urmator, si daca se declanseaza anxietatea sau atacul de panica, aia este, zic la asistenta ca imi este rau si gata.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,869
  • Înscris: 25.01.2007
Stai relax acasa, ultimele doua ture cand am donat a lesinat cate unul.

#11
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Odata cand am fost sa donez si asteptam sa fiu chemat in sala, i s-a facut rau unui munte de om... si a venit o asistenta cu un scaun cu rotile ca sa il mute din sala (ca sa stea omu linistit) si a fost super amuzant, cand a intrat in sala a zis "a venit ubeeeeruuuu" =))
Pentru mine a fost amuzant, daca promiti ca ti se face rau, zi-mi ziua cand mergi ca vreau si eu sa donez in acelasi timp.

Daca ceea ce te impinge este suma, si ai anxietate, probabil mai bine stai acasa.
Daca mergi din inima, nu are cum sa ti se faca rau, totul pleaca din cap. Gandeste-te cum gandesti, si ia decizia.
Cardul ala cu bani este doar un bonus.

#12
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
In jur de vreo 7 minute dureaza toata "scurgerea".
Trebuie sa te chinui ca sa-ti venzi punga ta asa ca, daca nu esti atat de curios, o vezi abia la final.
De durut, tine putin de cine te inteapa dar sunt foarte mici sansele sa doara pentru ca oamenii de acolo asta fac toata ziua.
Atmosfera e una relaxata, de regula, personalul este amabil.
FOARTE IMPORTANT, cel putin la CTS Bucuresti: cere ceai. Au un ceai atat de buuuun.. Posted Image Cam asta e motivul pentru ca ma duc. Apropo, sa-mi pregatesc carnetul, poate fac maine un drum pe acolo.
Donez de la 18 ani, am avut odata o pauza de veo 5 ani... vreo 19 ani de donat. Daca punem o medie de 4 donari pe an (desi ar fi mai multe), vreo 80 de donari efectuate. Pana acum nu am avut niciodata probleme dupa.

Apoi, 2 cabinete * (sa zicem) 5 pacienti / 15 minute => 40 pacienti / ora => 160 pacienti zilnic. Probabil, de la inceputul anului, s-au inmultit. Oricum, la peste 100 de oameni zilnic, au experienta cu toate situatiitle care pot sa apara, poti sa te duci linistit, vor stii cum sa "scoata" ce e mai bun din tine. :)

Edited by sorin147, 06 February 2024 - 20:35.


#13
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 04.09.2013
Beneficiile donarii de sange pentru sanatate:
• Are loc o crestere a duratei de viata a persoanelor care doneaza sange.
• Persoanele care doneaza sange regulat prezinta un risc mai scazut de infarct si accident vascular cerebral.
• Donarea de sange creste imunitatea si rezistenta la traumatisme.
• Donarea este recomandata persoanelor hipertensive, care nu urmeaza un tratament pentru aceasta afectiune.
• Dupa fiecare donare, sangele din corp se „reimprospateaza”, in felul acesta capacitatea organismului de a lupta impotriva infectiilor fiind mult mai mare.
• Persoanele care doneaza sange de doua ori pe an prezinta o rata mai mica de cancer si o rata de mortalitate mai mica decat cele care nu doneaza sange, insa trebuie sa aiba loc donari regulate, nu ocazionale.
• Donatorii de sange pierd aproximativ 650 de calorii la fiecare jumatate de litru donata.
• Alte beneficii pe care le aduce donarea de sange sunt legate de scaderea cantitatii de fier din organism. Un nivel crescut de fier in sange poate accelera procesul de oxidare al colesterolului si duce in timp la aparitia afectiunilor cardiovasculare.

Astea sunt doar cateva. Informeaza-te si despre conditiile de donare pentru ca trebuie sa iti pregatesti organismul cu 1-2 zile inainte.

Asta cu donatul pentru bani imi aminteste de filmul senzational la vremea lui "Senseless" cand s-a dus omul nostru sa doneze sange de mai multe ori la rand si de fiecare data se costuma diferit sa nu fie recunoscut pana cand a cazut din picioare in timp ce statea la coada. Apoi s-a dus sa doneze sperma si i-a pus aleia pe tejghea un bidon de Cumpana si a intrebat: "Cat imi dati daca umplu asta?"

#14
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Depășește-ți limitele ... merita traita o asemenea experienta. Oricum, pentru linistea ta, anunta asistenta ca ai anxietate, ai sa fi uimit ca are experienta necesara sa te ajute sa treci cu brio aceasta stare. Bafta!

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
Gandesc destul de simplu. Nu ai ce sa patesti fizic, in cel mai naspa se activeaza anxietatea, nu sunt in pericol de moarte.

Am urmarit:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hxUNOay9QnI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l4TB4pxMp04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FXj89EU5ots?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Interesant, deci hemoglobina aia conteaza destul de mult.

Ce nu imi placu si la ce trebuie sa fiu atent, la sangele cum se misca in aparatul ala, nu imi placu senzatia.

Edited by MindArchitect, 06 February 2024 - 20:37.


#16
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.01.2007

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 06 februarie 2024 - 19:23, a scris:

M-ar interesa parerea din punctul de vedere al cuiva care are anxietate.

Strict la partea de donat, pentru cine a donat?             Am donat de cca 20 de ori
Cam cat dureaza pana se umple punga aia de sange?            max 10 min (450 ml)
Este dureros? Ma refer la acul ala in vena.                      Nu foarte tare. E o intepatura (ca la injectie subcutanata)
Te simti slabit IMEDIAT dupa ce donezi sange?               Nu


#17
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Iți supui organismul la un stres suplimentar ca să înlocuiască ce ai donat, restul e propaganda.

#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 30.11.2021
Si este de bine pentru imunitate?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate