Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Upgrade Laptop - garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Laptopul nu are niciun sigiliu.
Daca-l desfaci cum trebuie si umbli in el cum trebuie, nu ar trebui sa ai probelme cu garantia.
Daca insa desfaci cu cutitul sau patentul si se vad urme, or sa comenteze, in caz de ceva. E normal sa comenteze daca vii cu laptopul stricat si se vad urme de ciobaneala in el.
Ramul, SSD-ul, se pot schimba de catre user, daca se comporta cum trebuie. Adica sa nu lasi urme.

Teoretic, daca ar sta careva cu microscopul pe el, ar putea vedea daca s-a pus surubelnita pe surub. Dar daca n-ai semne evidente, n-are ce sa comenteze.

Also, 8GB de RAM e foarte okay pentru ce zici tu ca vrei sa faci.

#20
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Casele mari care fac laptopuri workstation, pun panouri detasabile cu butoane, ca sa poti sa le deschizi fara scule ca sa ajungi la compartimentul ram/storage sa poti face upgrade dupa pofta inimii.

#21
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Leo2006, ce zice internetul despre Acer seria 3 din care face parte si cel pe care l-ai aratat pe PCGarage:

There's one key issue which stops it from being among the best budget laptops – the display. It does not look great, with a panel that suffers from severe contrast shift. O fi chiar atat de rau?



#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
E normal pentru laptopurile de buget. Contrastul se modifica in functie de unghiul de vizibilitate. Am problema asta si la un TV smart Hisense de 55" si 2000lei. Din fericire pe ecranul laptopului te uiti dintr-o singura pozitie spre deosebire de tv unde iti mai schimbi pozitia pe canapea si se simte.
Se pare ca nu toti sunt de acord ca ecranul e de slaba calitate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Io2T7ZYrODA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 07 February 2024 - 10:06.


#23
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Leo2006, asta de pe PcGarage zice ca are 3 porturi USB 3.2 Gen 1. Am un stick USB mai vechi, cam de prin 2018. Cred ca e 2.0. Va functiona in porturile 3.2 Gen 1?

#24
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

View Posthabanero, on 06 februarie 2024 - 18:30, said:

Odinioara stiu ca PC-urile avea sigilii pe care daca le rupeai, pierdeai garantia. In cazul unui laptop din zilele noastre, pierzi garantia daca dupa ce-l cumperi, ii schimbi memoria RAM? As vrea sa iau un laptop cu 8GB RAM si sa-i pun 16GB.

Laptopurile noi nu mai au sigilii dar nici usita de vizitare pentru rami sau hard.Ca sa faci un upgrade sa adaugi rami sau hdd,trebuie demontat laptopul.In cel mai bun dar rar caz trebuie demontat doar capacul de pe spatele lui(raritati).De obicei se scoate tastatura,capacul din spatele laptopului,poate trebuie demontata placa de baza componentele fiind pe partea opusa,etc.Si dupa ce faci toate aceste operatiuni daca trimiti laptopul in service cand este stricat, se cam observa:suruburi atinse,tastatura sau carcasa cu urme de demontare.In concluzie, in laptopurile noi(cu exceptia clasa Business) nu mai pui sau schimbi rami foarte simplu,asta cum ziceau si colegii ,poate chiar acei rami sunt integrati in placa de baza.

Laptopurile din clasa Standard,de obicei sunt construite pentru a nu mai fi reparate ,ca obiect de consum ce nu tine prea mult.Dai un ban ,dar nu-l mai aiPosted Image.

Edited by PiticVerde, 07 February 2024 - 10:46.


#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Orice standard superior e compatibil cu varintele anterioare cum e sata, usb, pci-e, hdmi, bluetooth, wifi .....

Edited by Leo2006, 07 February 2024 - 10:52.


#26
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Momentan m-am oprit la Acer Aspire 3 A315-44P. Pana saptamana viitoare am timp sa ma reorientez catre altceva, daca gasesc altceva mai bun pana in 2200 Lei.

#27
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
vezi si asta https://www.emag.ro/.../pd/DF7TG3YBM/?

#28
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Labargo, nu ma asteptam sa apara cineva cu vreo alternativa in intervalul asta de timp. Sunt curios Leo2006 ce parere are despre sugestia ta. Eu m-am uitat la procesoare si zice ca ar fi mai bun Intel asta de pe Lenovo, dar astept si parerea lui Leo2006. Observ ca TDP-ul este mai mare la Intel. Nu stiu insa cat poate sa consume in plus fata de Ryzen, adica ce costuri scutesc daca iau Ryzen.
  In general am o experienta proasta cu Lenovo. Am luat in 2013 un Lenovo mai de buget, B590 cu 4GB RAM si se descurca binisor la ce specificatii avea. Problema a fost ca a inceput sa se incinga destul de rau vara. Nu mai stiu daca chipset-ul video sau al placii de baza. Apoi s-a stricat touchpad-ul, trebuia sa-l resetez, adica scoteam mufa pad-ului si o conectam iar si apoi mergea. Asta a insemnat sa stau cu suruburile scoase pe ultima parte a vietii lui. Spre sfarsit se stricase si tastatura iar la sfarsit a pus capac display-ul.
  Desi nu puteai avea pretentii prea mari de la un laptop de 1200 Lei, totusi parca au aparut cam multe probleme la el. Era sa uit, aparusera si niste bad-uri pe hdd si a trebuit sa stau sa-i izolez etc.
  Overall cam prea multe probleme. Si nu l-am luat pe santier ca sa zic asa. Il foloseam mai mult acasa. Per total a tinut cam 4 ani.
  Ramane de vazut ce pareri mai au si colegii de forum si voi lua o decizie.

#29
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Ideapad 3 Slim au memoria integrata, nu au slot. Si doar doua USB tip A. Wireless ac
Spre deosebire, Vivobook 15 are trei USB, slot liber si wireless ax.

Dar nu au I5, parca...

Edited by crocko.dilul, 08 February 2024 - 19:45.


#30
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
crocko.dilul, am vazut. Am vazut cateva review-uri. Chiar intreba cineva ce faci daca crapa ram-ul? O alta problema ar fi display-ul. Lenovo are display TN care cica sunt oribile. Chiar si asa, am gasit acelasi Lenovo cu display IPS cu 200 lei mai scump. Dar ramane problema RAM-ului... Nu stiu Acer-ul ce display are. Scrie Full HD dar nu stiu daca este tot TN sau alta magarie. Oricum si in cazul Acer-ului se plangeau unii de display. Asta imi aduce aminte de TV-ul mamei care este mai mereu intunecat cand se uita la filme. Cred ca ar trebui schimbat si ala.

#31
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Raman in continuare la ideea ca acel Acer e mai bun pe ansamblu. Diferenta de procesare e in favoarea lui Intel dar consumul ridicat il cam descalifica.
Se pare ca toti cei 16GB de ram sunt lipiti pe placa de baza si se mai pot adauga inca 16GB ceea ce nu e rau. Mai era cineva pe forum care vroia sa cumpere o chinezarie de laptop cu 32GB ram pentru ca in Romania nu se comercializeaza cu atat ram. Uite ca exista si se poate upgrada.
https://store.acer.c...g/a315-44p-r83v

#32
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Azi as putea sa comand laptop-ul. Ar fi ultima strigare inainte de comanda. Am 14 zile timp sa-i fac vant inapoi daca nu sunt multumit de el. In afara display-ului pe care-l voi analiza sa vad daca e ok, ce teste recomandati? Dat fiind configuratia si specificatiile, cati ani ar trebui/putea sa reziste tehnologiei si cerintelor care apar pe masura ce trece timpul?
  De exemplu Windows apare neregulat. Cateodata sunt 3 ani intre versiuni, alta data 4-5 ani. Despre CPU Ryzen 7 5700U zic unii ca ar fi de fapt o versiune deghizata a unui tip de CPU din generatia anterioara. Per total, daca sunt multumit de el si nu se strica ceva, cred ca daca ar rezista minimum 4 ani, probabil e suficient.
  Daca nu voi fi multumit de el, sunt pregatit sa mai pun vreo 1000 Lei peste si sa iau altceva, desi in afara de display IPS, tastatura iluminata, RAM tehnologie mai noua si eventual un CPU mai bun, nu cred ca am ce sa iau. Laptopuri mai bune am vazut ca incep de la vreo 5000 Lei in sus. De exemplu sagetile sus-jos sunt "intregi" abia la laptopurile care incep de la vreo 5000 Lei in sus. Nu stiu de ce le-au facut asa de mici la laptopurile ieftine. Poate pentru ca cele mai scumpe sunt folosite eventual si pentru jocuri si atunci ai nevoie de butoane full size sau cine stie... Voi vedea cat de ergonomice sunt astea mici.

#33
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View Posthabanero, on 12 februarie 2024 - 11:02, said:

Azi as putea sa comand laptop-ul. Ar fi ultima strigare inainte de comanda. Am 14 zile timp sa-i fac vant inapoi daca nu sunt multumit de el. In afara display-ului pe care-l voi analiza sa vad daca e ok, ce teste recomandati? Dat fiind configuratia si specificatiile, cati ani ar trebui/putea sa reziste tehnologiei si cerintelor care apar pe masura ce trece timpul?
  De exemplu Windows apare neregulat. Cateodata sunt 3 ani intre versiuni, alta data 4-5 ani. Despre CPU Ryzen 7 5700U zic unii ca ar fi de fapt o versiune deghizata a unui tip de CPU din generatia anterioara. Per total, daca sunt multumit de el si nu se strica ceva, cred ca daca ar rezista minimum 4 ani, probabil e suficient.
  Daca nu voi fi multumit de el, sunt pregatit sa mai pun vreo 1000 Lei peste si sa iau altceva, desi in afara de display IPS, tastatura iluminata, RAM tehnologie mai noua si eventual un CPU mai bun, nu cred ca am ce sa iau. Laptopuri mai bune am vazut ca incep de la vreo 5000 Lei in sus. De exemplu sagetile sus-jos sunt "intregi" abia la laptopurile care incep de la vreo 5000 Lei in sus. Nu stiu de ce le-au facut asa de mici la laptopurile ieftine. Poate pentru ca cele mai scumpe sunt folosite eventual si pentru jocuri si atunci ai nevoie de butoane full size sau cine stie... Voi vedea cat de ergonomice sunt astea mici.
la care te-ai decis?
au acum instalez asta https://www.emag.ro/...m/pd/DJ1B3MYBM/
si imi mananca sufletul ca win11 nu are driver pt placa de retea, dar nu ma lasa sa termin instalarea fara internet :)))) noroc ca am avut un stick wireless mai vechi prin sertare

#34
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Labargo, am luat Acer-ul. Daca nu imi convine o sa-l returnez in 14 zile si iau altceva. Acum astept sa vina. Vad ca asta al tau tot butoane mici are la tastele sus-jos si nu are numeric pad-ul in dreapta. L-ai luat pt tine? Nu-i prea mic display-ul de 14"?

Edited by habanero, 12 February 2024 - 16:46.


#35
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
L-am returnat... cred ca voi lua un HP Victus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate