Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Upgrade Laptop - garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Odinioara stiu ca PC-urile avea sigilii pe care daca le rupeai, pierdeai garantia. In cazul unui laptop din zilele noastre, pierzi garantia daca dupa ce-l cumperi, ii schimbi memoria RAM? As vrea sa iau un laptop cu 8GB RAM si sa-i pun 16GB.

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Multe laptopuri azi au memoria RAM "sudata" pe placa de baza. Verifica in primul rand sa fie RAM removable :-)

...si da: daca te "prind" ca ai facut modificari, mai ales ca la o schimbare de RAM se poate arde ceva pe placa de baza, se poate descarca electrostatic, etc s-ar putea sa iti refuze garantia. Se poate vedea relativ usor daca s-a pus o surubelnita pe suruburile respective sau nu, asa ca se prind repede.

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Pe garantie ce scrie?
Depinde de forma constructiva, sunt laptop-uri ce au acces la ram doar, fara acces la restul placii de baza, sunt laptop-uri unde nu poti face upgrade de ram constructiv ca nu ai unde baga ram-ul.

Oricum ar trebui sa ai varianta de upgrade in garantie (nu stiu in ce masura platesti manopera) si aduci tu RAM-ul sau cumperi tot de la ei..

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Depinde de laptop.

La astea mai de gaming poti. Spre exemplu Asus are manual cu instructiuni de desfacut si schimbat RAM si SSD. Cica astea e ok sa le schimbi, cel putin la Zephyrus G14.
Desi cardul WiFi e fix sub SSD, ala nu te lasa fara a pierde garantia. Cica. Dar cu grija desfaci schimbi si aia e.

Nu prea mai au sigilii si prostii niciunele, iar daca le desfaci cu grija, schimbi, e ok. In caz de-l duci la garantie poti sa le pui pe cele vechi la loc.

Dar uita-te in particular la laptopul ales - gasesti pe YouTube cum sa-l desfaci, etc. Si vezi daca e ceva ciudat sau nu la mijloc.

#5
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Laptop-ul nu este cine stie ce. Nu stiu daca Flanco ofera upgrade pe care sa-l faca ei. In specificatii scrie 8GB, maxim 16GB. Maxim ce se poate pune pe el probabil, dar de catre cine?

https://www.flanco.r...e-albastru.html


Am gasit unul din seria asta pe care l-a desfacut cineva si a scos memoria. Deci inseamna ca se poate inlocui. Ramane de vazut cine o poate face si in ce conditii. Nu stiu cu cat ar taxa Flanco operatiunea.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Depinde si de service. Am prins un service care si-a dat seama ca l-am desfacut, eu am zis ca nu dar nu au mai comentat apoi si mi-au rezolvat pe garantie o problema.
La un laptop HP am intrebat service-ul unde aveam garantia daca pot schimba RAM-ul fara ajutorul lor, am primit raspuns ca da, iar cand am intrebat HP Romania mi s-a spus ca pierd garantia automat daca modific eu ceva in laptop...

Edited by tigerheart, 06 February 2024 - 18:59.


#7
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
In general se pot monta in service- urile autorizate.
Unele laptopuri au RAM de 8 fix + slot ptr încă 8.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Mai bine gasesti ceva cu 16GB ram pentru ca varianta de upgrade e mai riscanta

Solutia cea mai performanta 15857 passmark si procesor mai rece si mai economic.
2186 lei
https://www.pcgarage...os-pure-silver/

Varianta pe intel 13562 mai slaba
2299 lei
https://www.pcgarage...r-prosupport-1/

Edited by Leo2006, 06 February 2024 - 19:42.


#9
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
sanderoalex, si de asta va trebui tinut cont ca sa stiu daca este un singur slot sau doua (unul ocupat cu 8 si unul liber in care mai pot infige inca unul de 8).

Leo2006, chiar voiam sa intreb daca sugerati alte variante de laptop-uri. Chiar daca am cam ramas in urma cu tehnologia (nu mai am pc de vreo 5 ani) o sa le iau in considerare. Nu stiu ce sa zic despre procesoarele AMD. Vad ca Acer-ul mentionat de tine ar echivala cu un i7 sau ma insel? O prima diferenta intre acesta si procesorul de pe Dell ar fi cache-ul. AMD are 8MB iar i5-ul 12MB.

Edited by habanero, 06 February 2024 - 19:44.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Acer 15.6'' Aspire 3 A315-44P are un sistem de racire cu 2 heatpipe-uri si un traseu scurt. Eficienta de racire superioara la Ryzen
Asus Vivobook 15 X1504ZA are un singur heatpipe si un traseu dublu pana la radiator.Din pacate Intel-ul are si un consum mare.
Poti sa-i faci upgrade dar atentie ca memoria sa fie compatibila cu cealalta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QJaAJkzKeGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HLMYwTL4-dk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 06 February 2024 - 19:53.


#11
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
Leo2006, m-ai pus pe ganduri cu Acer-ul ala. L-am gasit si pe eMag cu aceeasi configuratie, dar cu 8 GB RAM.
  Daca as sti ca sunt suficienti 8GB pt Windows 11 in conditii de utilizare gen browsing, youtube si un program de codare Visual Studio Code sau IDE-ul de la Python, as lua si cu 8GB.

#12
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View Posthabanero, on 06 februarie 2024 - 19:44, said:

chiar voiam sa intreb daca sugerati alte variante de laptop-uri

View Posthabanero, on 06 februarie 2024 - 20:09, said:

Leo2006, m-ai pus pe ganduri cu Acer-ul ala.
as lua si cu 8GB
Daca te ai razgandit si vrei sfaturi ce laptop sa cumperi, zi si bugetu maxim care il ai! Asa o sa primesti sfaturi mai la obiect
Parerea mea :)

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Va merge si 8GB dar real vei avea 7.4GB disponibili.
Cu 10 ferestre de browser deschise din care 3 ruleaza youtube se va incarca tot ram-ul dar Windows va aloca suplimentar catre memoria virtuala si nu vei ramane fara ram. Eu am 16GB acum si consumul de ram e mai mare decat pe un sistem cu 8 GB. Cand am avut 8GB ram nu mi s-a intamplat sa primesc avertizare de lipsa ram decat atunci cand am dezactivat memoria virtuala. Totusi e mai bine sa ai 16GB ram in dual channel.

Edited by Leo2006, 06 February 2024 - 20:43.


#14
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
pateu_98, sa zicem 2200 Lei

Am gasit asta despre procesoarele celor doua laptop-uri

https://versus.com/e...l-core-i5-1235u

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Nimic despre faptul că AMD are tdp între 15 și 25w și Intel între 15 și 55w.

#16
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View Posthabanero, on 06 februarie 2024 - 20:52, said:

pateu_98, sa zicem 2200 Lei
Vezi care ti place din laptopurile astea
https://www.pcgarage...9-pana-la-2200/

Da parca cel mai puternic e Aceru cu Ryzen 7 5700U c are 8 nuclee procu
Iar la astia https://www.forit.ro...0-pana-la-2200/ ai oferta mai bogata da esti limitat la 8gb ram, tre sa mai cumperi un baton da 8 gb sa ai minim 16gb c atat e minimu in ziua d azi

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ce sigilii ai văzut tu la laptopuri?
Am avut +10 laptopuri noi și niciunul nu a avut sigiliu.

#18
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View PostMooF2010, on 06 februarie 2024 - 18:39, said:

Pe garantie ce scrie?
Depinde de forma constructiva, sunt laptop-uri ce au acces la ram doar, fara acces la restul placii de baza, sunt laptop-uri unde nu poti face upgrade de ram constructiv ca nu ai unde baga ram-ul.

Oricum ar trebui sa ai varianta de upgrade in garantie (nu stiu in ce masura platesti manopera) si aduci tu RAM-ul sau cumperi tot de la ei..
Nu mai sunt de multe vreme laptop-uri cu acces la ram sau ssd Posted Image

View Posthabanero, on 06 februarie 2024 - 18:30, said:

Odinioara stiu ca PC-urile avea sigilii pe care daca le rupeai, pierdeai garantia. In cazul unui laptop din zilele noastre, pierzi garantia daca dupa ce-l cumperi, ii schimbi memoria RAM? As vrea sa iau un laptop cu 8GB RAM si sa-i pun 16GB.
pt upgrade trebuie sa te adresezi service-ului, altfel pierzi garantia

View Posthabanero, on 06 februarie 2024 - 18:52, said:

Laptop-ul nu este cine stie ce. Nu stiu daca Flanco ofera upgrade pe care sa-l faca ei. In specificatii scrie 8GB, maxim 16GB. Maxim ce se poate pune pe el probabil, dar de catre cine?

https://www.flanco.r...e-albastru.html

i5-1235u este foarte slab pentru zilele noastre, la 2.000 lei gasesti laptop mult mai bun.
compara procesoarele in https://www.cpubench...ngleCompare.php

Edited by Labargo, 06 February 2024 - 23:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate