Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Mouse pt gaming wireless sa nu se deconecteze

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Salut, am avut un mouse inainte care nu mai stiu ce firma era insa nu il tinea bateria decat o zi apoi trebuia sa il pun la incarcat, avea sensibilitate mare si in CSGO puteam sa il manevrez usor. Acum mi-am luat un logi care se deconecteaza des si turbez. Si ce nu imi mai place la el ca parca raspunde cu ceva milisecunde mai lent decat cand fac eu miscarea, practic merge in reluare si nu pot face nimic cu el.

Cablul ma deranjeaza, as vrea sa fie fara cablu dar exista mouse wireless sa nu se deconecteze fara cablu ?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Dap.
Există un prelungitor USB pe care să îl pui pe birou, cât mai aproape de mouse, astfel nu mai perzi semnal.
Dacă pui dongle-ul în unitate, iar unitatea sub birou, garantat o să ai probleme. Cu orice mouse, indiferent de producător, asta este experiența mea proprie.



Altfel, ia-ți un șoarec cu fir.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajel_marino_loko, pe 06 februarie 2024 - 00:32, a scris:

dar exista mouse wireless sa nu se deconecteze fara cablu ?
Exista dar fara lag, nu prea.

#4
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Daca joci intens, nu prea este de recomandat mouse wireless. Sunt si mouse uri bune, dar tot mai scapa cate o data conexiunea....  Iti recomant sa iti pui cu fir pentru gaming.

#5
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Am Logitech G703, a mers un an fara probleme, apoi a inceput sa se deconecteze, dupa o saptamana de investigatii, instalari, reinstalari, drivere, etc. am rezolvat problema.
Eu aveam dongle-ul in unitate (partea mica ca un usb).
In pachet sigur ai un fel de adaptor, bagi cablul in PC, il aduci aproape de mouse pad, pui adaptorul, bagi dongle-ul in el si gata, nu se mai deconecteaza.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Cele care se deconecteaza sunt ori cu defect din fabrica ori interfereaza cu routerul pe 2.4Ghz. Era cat pe ce sa returnez un mouse pe motiv ca e DOA dar era de la router si am facut rocada cu cel de la job. Acum merg ambele perfect.
Daca e si mouse bluetooth atunci are o latenta ingrozitoare si intra rapid in stand by. Folositi acel dongle pe wifi. Astea ies din stand by imediat ce il misti.
Credeam ca fac o afacere cumparand un mouse cu bluetooth si wifi dar pe bluetooth e inutilizabil.

Edited by Leo2006, 06 February 2024 - 07:19.


#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
dacă nu ai interferente cu routerul, dezactivează l în Windows - power plan orice setare legata de power saving pentru USB. Mai verifică și în BIOS sa nu ai ceva setări similare active.
Dacă ai dongle de la mouse înfipt într-un port USB3 încearcă să îl muți într-un port USB2

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
renunță la wireless... :(
mereu, dacă nu chiar întotdeauna :P , vei avea 1...3ms întârziere la împușcat decât unul care are mouse cu fir!

#9
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Numa sfaturi proaste pe aci, deasta joaca 90% din jucatori PRO de CSGO cu mouse wireless, de proaste ce sunt.

Cumpara un Logitech G PRO/G Pro Superlight sau un Razer Viper/Deathadder wireless. Gasesti sigilate pe olx la preturi ok, sunt excelente.

Attached Files


Edited by Kiddosu, 06 February 2024 - 10:14.


#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajandreic, pe 06 februarie 2024 - 02:27, a scris:

Exista dar fara lag, nu prea.

Exista, dar pretul e pe masura...
G502 Lightspeed...

Nu ai lag dar bateria tine putin... cam o saptamana

#11
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Pai cat a costat mouse ul tau wireless? ca daca e de 20-30 lei e normal la banii astia.

Eu am un logitech g703 si nu am avut niciodata probleme de lag sau sa se deconecteze. Asa ca daca vrei wireless, cumpara unul mai scump, iti recomand g305 wireless, e ceva mai accesibil

#12
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
Mouseul meu sta la 1m fata de unitate.

#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
pune dongle-ul in adaptorul din cutie si pune-l pe birou incat intre el si mouse sa nu ai nici un obstacol si ar trebui sa se rezolve problema.

#14
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Post_-livio-_, on 06 februarie 2024 - 20:32, said:

pune dongle-ul in adaptorul din cutie si pune-l pe birou incat intre el si mouse sa nu ai nici un obstacol si ar trebui sa se rezolve problema.

Pai unitatea e sub birou, deci e biroul un blat de lemn de 3.5cm grosime. altceva nu mai e. La ce cutie te referi ? Poate un cablu tras din unitate pe birou cu iesire usb si sa bag dongleul ala in el si sa fie in proximitatea mouseului ?

Poate voi face asta desi problema cu delayul acela nu se va rezolva. Deci tot va trebui sa schimb mosuseul. Imi trebuie fara cablu caci cablu ma incomoda si nu mi place sa am cabluri pe masa. Dar adevarul e ca nici nu as schimba bateria la o saptamana ca mi umplu casa de baterii. Nu au ceva proprietate sa se stinga automat la afk ? Asta al meu ori de cate ori pun pana pe el trebe sa dau un click ca sa apara cursoru...presupun ca aia face.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostKiddosu, on 06 februarie 2024 - 10:11, said:

Numa sfaturi proaste pe aci, deasta ...

nu taică, e doar fizică!

#16
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023
i-am dat viteza la mouseul meu care era Logi M650, l-am inapoiat. Si mi-am comandat unul cum zicea colegul g305. Intre timp folosesc un logitech m235 tot wireless si nu se deconecteaza deloc desi il folosesc in acelasi lor aceeasi distanta fata de dongle. deci probabil avea ala ceva probleme. si pana si asta m235 nu pare sa aiba delay, pare ca merge si se comporta 1:1 cu miscarea pe care o fac eu. Desi e zgomotos la clic, si nu prea aluneca bine pe birou, e prea mic pt mana mea si simplist. astept g305 sa vedem imi pun mari sperante in el

#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View Postel_marino_loko, on 06 februarie 2024 - 23:31, said:

Pai unitatea e sub birou, deci e biroul un blat de lemn de 3.5cm grosime. altceva nu mai e. La ce cutie te referi ? Poate un cablu tras din unitate pe birou cu iesire usb si sa bag dongleul ala in el si sa fie in proximitatea mouseului ?

Poate voi face asta desi problema cu delayul acela nu se va rezolva. Deci tot va trebui sa schimb mosuseul. Imi trebuie fara cablu caci cablu ma incomoda si nu mi place sa am cabluri pe masa. Dar adevarul e ca nici nu as schimba bateria la o saptamana ca mi umplu casa de baterii. Nu au ceva proprietate sa se stinga automat la afk ? Asta al meu ori de cate ori pun pana pe el trebe sa dau un click ca sa apara cursoru...presupun ca aia face.
la mousii din seria G primesti un prelungitor usb in care sa pui receiverul, am crezut ca ai unul d-asta, M650 e un mouse simplu de office, nu poti sa ai pretentii de la el.

#18
el_marino_loko

el_marino_loko

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.08.2023

View Post_-livio-_, on 07 februarie 2024 - 22:05, said:

la mousii din seria G primesti un prelungitor usb in care sa pui receiverul, am crezut ca ai unul d-asta, M650 e un mouse simplu de office, nu poti sa ai pretentii de la el.

Pai hai sa iti zic. M650 spre deosebire de nou mouse luat G305 avea un scroll mult mai smooth, un click mult mai smooth. G305 are avantajul ca nu se deconecteaza desi nu am montat cablul ala. Pur si simplu asta merge. Dar are maximul dezavantaj incat imi vine sa il sparg de perete ca nu merge click dreapta tot timpul, in CSGO nu pot pune luneta din prima mereu, ceea ce il face inutil, clickurile de asemenea se aud super zgomotos fata de M650 care nu facea aproape nici un sunet, mi-a fost greu sa ii setez sensibilitatea la G305 si de asemenea scrollul zici ca ma zgarie pe creier cand il folosesc. Butoanele din lateral la primul ajung si se apsa foarte usor dar nu prompt, iar la al doilea nu ajung ca e mouseul prea lunguiest fata de 305.

CONCLUZIE:

M650
PLUSURI - avea forma ergonomica mult mai buna, clickurile si scrollul mergeau mult mai bine, butoanele laterale ajungeam la ele si se apasau frumos,
MINUSURI - se deconecta in prostie si mergea in reluare

G305
PLUSURI - nu se deconecteaza,, nu merge in reluare
MINUSURI - forma nu e ok, butoanele laterale nu se apasa prompt iar la unul nici nu ajung, nu merge click dreapta tot timpul, clickurile super zgomotoase zici ca e plastic ieftin, si scrollul zgarie zici


Si era sa uit, un defect comun la ambele e ca uneori mouseul o ia razna, gen in counter strick se intampla uneori za zboare tinta intr-un punct total aiurea, nu se intampla super des, dar cand se intampla imi vine sa turb.

Concluzia finala: nici unul nu isi merita banii, sunt mouseul de 2 lei si 50 de bani pt mine, o combinatie intre astea doua ar fi iesit un mouse genial. Inainte am avut un mouse luat cu 70 lei era wireless dar il tineam pe fir la incarcat mereu dar era net superior si era ceva noname luat din altex, nu mai stiu cum se chema ca mi as lua tot dinala. era defectul ca era pe cablu ca pe wireless cam o zi ma tinea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate