Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Credit Ipotecar sau Noua Casă? 2024

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Salut!

    M am hotărât să imi achiziționez primul apartament. Are o valoare de 53 000 de euro. Am avans 20 0000. Ce banca și ce tip de credit mă sfătuiți să aleg, ținând cont că aș primi de la muncă aproximativ 100e pe toată perioada creditului?

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Du te la mai multe banci si intreaba-i despre costul total al creditului, nu doar dobanda.
S ar putea sa constati ca Prima casa nu e neaparat cea mai buna oferta.

Ca si idee generala, as alege un credit in lei, cu trei ani dobanda fixa. Ca lucrurile nu merg prea bine si, anul viitor s-ar putea sa creasca dobanzile. Sau sa explodeze Euro. Parerea mea..

Edited by strongsss, 06 February 2024 - 00:01.


#3
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Stiu ca in programul Prima Casa/Noua Casa se plateste Fondul de Garantare la final de an. La creditul ipotecar platesti doar rata lunara (credit+dobanda). As alege ipotecar.

#4
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Iti recomand sa mergi la toate bancile si vezi ce iti ofera.  Programul prima casa ii putin cam complicat ( parerea mea).  Cum s a mentionat si mai sus, incearca daca poti sa il ei in Lei, Euro s ar putea sa creasca curand.

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
decat sa te duci la toate bancile, mai bine apeleaza la un broker, sau cum s-o numi. iti face el simulare pt mai multe banci

#6
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

View Poststrongsss, on 06 februarie 2024 - 00:01, said:

Ca si idee generala, as alege un credit in lei, cu trei ani dobanda fixa.

Ai avans mare. Creditul nu ar fi asa ridicat. Eu nu iti recomand acum un credit cu dobanda fixa. Dobanzile sunt deja foarte sus, se vor duce, invariabil in jos in urmatoarele trimestre.

Nu te complica cu prima casa la valoarea asta. Mergi pe un ipotecar in lei.

#7
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Prima casa e pentru lesinatii care cu chiu cu vai se imprumuta pe la toate rudele de 5% avans.

In rest e o optiune mai proasta decat orice credit ipotecar. Stii ca nu poti vinde casa 5 ani, da?

Edited by murdar, 06 February 2024 - 09:11.


#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ipotecar si mergi pe mana unui broker, cel mai sigur.
Brokerul nu ia bani de la tine, el are deal cu banca si procedurile se vor derula cu mai multa rapiditate (asta nu inseamna ca iti va creste tie rata sau ceva de genul)

Il urmaresc pe Cristian Istratescu, pe un grup de FB si el recomanda ca prima optiune asa:

BCR - oferta valabila pentru toate cererile depuse in perioada: 17 Ianuarie - 16 Apr 2024
- 5.79% fixa 5 ani (ulterior 2.4% plus ircc)
- imobil clasa energetica A (dupa 2000) sau B cu certificat energetic emis dupa 16.02.2023
- 500 ron analiza dosar
- conditie de incasare salariu
- condiție de asigurare se viata – 0.026% aplicat la soldul de credit sau cesionata in favoarea BCR daca aveti deja incheiata o astefl de asigurare pe minim valoarea creditului
- 470 ron taxa evaluare apartam / 570 evaluare casa
- NOU „”fond de urgenta”” alimentarea contului clientului cu echivalentul ratei lunare dar nu mai mult de 2500 ron, in termen de 5 zile lucratoare de la setarea creditului
- pana la varsta legala de pensionare

Cu BCR ul se lucreaza bine, poti face rambursari anticipate direct din aplicatia George, fara comision si batai de cap ca la alte banci.

#9
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Ipotecar, cu asigurare de viață obligatoriu (să aibă și invaliditate, este sfântă), prin broker. Baftă!

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Ipotecar si mergi pe mana unui broker,
apelarea la un broker este o idee foarte buna.


View Posta010, on 06 februarie 2024 - 08:43, said:

Eu nu iti recomand acum un credit cu dobanda fixa. Dobanzile sunt deja foarte sus, se vor duce, invariabil in jos in urmatoarele trimestre.


fara nici o ironie, mi-ar place sa fiu asa optimist, dar nu cred. anul acesta e an electoral asa ca vor tine totul sub control, dar nici asa nu cred ca vor scadea dobanzile.
la anul insa, va trebui eliberata presiunea acumulata si la noi sunt utilizate doua supape: inflatie mare => dobanzi mari sau devalorizarea leului => rate mai mari in Euro.
abia peste doi ani, vom vedea ceva stabil.
inca o data iti spun, mi-ar place sa fiu asa optimist, dar nu pot!

Edited by strongsss, 06 February 2024 - 13:55.


#11
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postpopicoo, on 06 februarie 2024 - 12:54, said:

Ipotecar, cu asigurare de viață obligatoriu (să aibă și invaliditate, este sfântă), prin broker. Baftă!

Nu iti da nimeni credit ipotecar fara asigurare de viata si invaliditate.

Avantaj pentru aia care au asigurare de viata de grup, oferite de corporatiile pentru care lucreaza, si care pot fi cesionate in favoarea bancii ca sa iei credit.

Edited by murdar, 06 February 2024 - 13:59.


#12
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View Postmurdar, on 06 februarie 2024 - 13:58, said:

Nu iti da nimeni credit ipotecar fara asigurare de viata si invaliditate.

Avantaj pentru aia care au asigurare de viata de grup, oferite de corporatiile pentru care lucreaza, si care pot fi cesionate in favoarea bancii ca sa iei credit.

+1

E am ipotecar la BCR. Am asigurare obligatoriu.

#13
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Sunt garla banci unde nu e obligatoriu

#14
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Văd că toată lumea recomandă creditul ipotecar. Personal aș fi ales programul noua casă. Poate cineva sa îmi răspundă mai clar de ce e mai avantajos cel ipotecar? Înțeleg că ai rata mai mica și stabilitate pe perioada dobândei fixe. Dar după ce treci pe variabilă, adică pe restul creditului, rata e mai mare având marja băncii mărită.

#15
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Ai si limita de revanzare impusa. 5 ani nu vinzi nimic.

Si mai ai si niste plati la fondu' de garantare trimestriale.

#16
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,152
  • Înscris: 03.12.2021
Plus nu intra la darea in plata.

https://www.google.c...onditii-1785652

Pana mea, la ipotecar ai acum sub 6% fixa !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate