Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cum vi se pare Windows XP 2024 Edition ?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Mă interesează detalii - cine a folosit - si dacă într-adevăr varianta XP 2024 este mult mai eficienta ca Win11 in partajarea resurselor.

#2
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Huh? Nu exista așa ceva, Windows 11 este ultimul OS de la Microsoft, restul sunt niste ISO-uri modificate sau concepte de pe anumite canale de YT, nicidecum ceva oficial.

Edited by Rares95, 05 February 2024 - 22:32.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Crezi că e mai eficient decât Xp-ul normal?
Cred că este doar de aspect, e făcut de cineva third party, Microsoft nu a mai făcut update-uri de 10 ani la Xp. 2024 edition este creația lui AR 4789.
Și mi se pare că a pierdut foarte mult din farmecul XP-ului. Cel puțin butoanele de minimizare, maximizare și închidere mi se par oribile.
Iar Xp-ul știe doar maxim 4GB de RAM și procesor Dual-Core.

Despre ce sistem este vorba? Și ce vrei să faci pe el?
Pentro o partajare bună a resurselor recomand să folosești Ubuntu Mate, sau o variantă Windows modificat, din care sunt scoase toate serviciile inutile și tot bloatware-ul.

Edited by Valy_User, 05 February 2024 - 22:37.


#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajValy_User, pe 05 februarie 2024 - 22:33, a scris:

Iar Xp-ul știe doar maxim 4GB de RAM și procesor Dual-Core.
Gresit, doar cel pe 32 bit.... cel pe 64 bit suporta maxim 128 Gb RAM... si suporta orice procesor.

Edited by mirel3003, 05 February 2024 - 22:40.


#5
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010

Quote

All designs like UI's, features and others in this concept belongs to me (AR 4789) this is NOT an actual/real OS or software, this is just a concept, so there is no ISO for this OS.


#6
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

In afara de cateva scenarii extrem de punctuale, un utilizator obisnuit nu ar avea nici un motiv sa foloseasca un sistem de operare bazat pe o arhitectura arhaica, fara update-uri si fara suport. Ca sa nu mai vorbim ca nu exista suport pentru hardware-ul curent, asa ca functii ca wifi6, trim/unmap lipsesc cu desavarsire. Mai mult, nu cred ca isi doreste nimeni un Windows pentru care un driver a fost compilat de un baiat pe net...

Desi versiunea asta nu exista, sunt diversi care scot "versiuni" de XP sub diverse nume, in fapt Windows XP cu diverse skin-uri si "optimizari".

Daca din diverse motive vrei sa retraiesti anii aia, go for it, dar iti asumi niste riscuri serioase daca folosesti un astfel de PC pentru task-urile zilnice, ca sa nu mai vorbesc de bataia de cap pentru a configura softuri curente sa ruleze pe un astfel de sistem.

De folosire mai eficienta a resurselor nici nu cred ca se pune problema. Daca un proces pe un sistem de operare pe 32 de biti nu poate consuma mai mult de 2 GB de ram nu e pentru ca foloseste memoria mai eficient. E o limitare a arhitecturii (de care poti sa treci partial folosind physical address extension).

Edited by bogdan_o, 05 February 2024 - 23:13.


#7
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Din cate am citit windows xp 2024 e doar un concept, nu exista ca sistem de operare.

Partajare resure ca server sau ce?   Posted Image

Nici browserele nu mai merg pe XP, nu mai randeaza paginile corect iar care sunt updatate de random gen mypal sau care mai erau pot fi instabile, dau crash-uri, bluescreen.
In ziua de azi cred ca mai multe programe merg pe linux decat pe windows XP.

Edited by vj_Heaven, 05 February 2024 - 23:57.


#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
E Xp cu skin de Windows 11.
Până la urmă am găsit o posibilitate ca să rulezi cea mai recentă versiune de Chrome pe Xp.
Toate detaliile în ultima postare din acest topic. https://forum.softpe...sapp-web-pe-xp/

#9
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Ce nu inteleg io... ce nu-ti place la partajarea resurselor la 11? Sau ce intelegi tu prin asta?

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,820
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt randari. Nu exista decat ca si concept.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YLFUl9MW_Ks?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
faza e ca windows-urile astea cu cat cresc ca numar, 8, 10, 11, cu atat mananca mai multe resurse si au o groaza de chestii inutile. Daca la un windows mai vechi dadeai ctrl-alt-del si deschideai fereastra aia de procese si erau cateva, la ultimele dai de o lista de procese inutile care stau incarcate pe calculatorul tau si mananca resurse aiurea fara sa faca nimic. Unele te mai si spioneaza.
Deci pt unii pare normal sa ia un windows vechi si sa il faca sa mearga si in 2024.
Chestia aia cu suportul... e vrajeala de 2 lei. unele "suporturi" mai rau au stricat decat facut bine. Si stiu calculatoare cu windows-uri vechi care merg brici fara update-uri si alte balarii.
Eu as mai fi ramas la 8 daca era dupa mine, dar magarii astia au scos suportul pt anumite procesoare.

Edited by unpuisor, 06 February 2024 - 07:36.


#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Linux cu shell cu aspect de Windows, dacă nu vrei să te spioneze toată lumea. Și mașină virtuală pt. aplicații native Wingoz.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Ai deschis topic pe arie gresita - ce cauta XP pe arie de 11.
2. Acest XP de care vorbesti tu, nu exista - e doar un concept - a vrut unul sa arate ce poate in materie de design si atat.
Deci topic inutil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate