Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Programul Rabla Plus 2024

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Postvictord36, on 03 februarie 2024 - 12:31, said:

Pai asta ai zis tu -sa fie interzise masinile pana la E4 (inclusiv) sa intre in orase - doar EV-uri si hibride

E5 si E6 nu inseamna neaparat EV si hibride.

#20
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postvictord36, on 03 februarie 2024 - 12:31, said:

Pai asta ai zis tu -sa fie interzise masinile pana la E4 (inclusiv) sa intre in orase - doar EV-uri si hibride- pune destu unde ai zis cu exceptia.
pune tu "deştul"  eu nu am chef! Posted Image Posted ImagePosted Image
si apropo nu baga in aceiasi oala masinile populatiei ~1,4 milioane doar Bucuresti cu masinile de urgente cateva mii
problema europenilor - au permis externalizarea productiei si acu' doar daca stranuta China si lumea incepe sa aibe frisoane (si nu ma refer la Covid)

#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Poststrongsss, on 03 februarie 2024 - 10:05, said:

Daca vor cu adevarat sa stimuleze achizitia de masini electrice, ar trebui sa stimuleze si amplasarea de incarcatoare in parcarile rezidentiale. Adica la bloc. Sunt destul de multi care ar vrea un EV, dar stau la bloc.
Eu nu inteleg ce tot vorbiti de subventiile la ELECTRICE.
Subventia este si pentru masinile alimentate cu hidrogen iar astea rezolva toate dezavantajele masinilor electrice, inclusiv problema incarcatoarelor rezidentiale!

#22
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

View PostSTARTREK1, on 03 februarie 2024 - 12:59, said:

pune tu "deştul"  eu nu am chef! Posted Image Posted ImagePosted Image
si apropo nu baga in aceiasi oala masinile populatiei ~1,4 milioane doar Bucuresti cu masinile de urgente cateva mii
problema europenilor - au permis externalizarea productiei si acu' doar daca stranuta China si lumea incepe sa aibe frisoane (si nu ma refer la Covid)
Am inteles.Deci tu ai ceva cu cetatenele blonde care-si duc plozii la scoala cu BMW x5.Deja o dai in discriminare.Eu zic ca problema este aglomeratia din trafic.Asta are doar o rezolvare si anume pretul parcari.Ia uite ce a gasit colegul tau.
https://ziare.com/su...amendat-1850601
https://www.digi24.r...frantei-2673337

Edited by victord36, 03 February 2024 - 13:21.


#23
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
nu baiatu' - eu am cu aia ca merg cu cazane de 10~15~20 de ani cu DPF off care dau spaga la itp si le scot euro 7, si mai e o bucurie cand vezi mamikile cu progeniturile dupa ele blocand complet cu masinile accesu pe strada unde e scola
si nici nu sunt de acord sa platesc subventie ca sa sustin economia altor tari!

#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostAdm, on 03 februarie 2024 - 09:18, said:

Daca ai avea metode sa aplici global, atunci nu ai avea multe chestii pe casa acum le gasesti ca fiind o parte banala din “civilizatie”.

Prin urmare, accepta realitatea si bucura-te ca unii mor mai repede pentru comfortul tau.
cam tot ar merge produs in ue, si aproape la aceasi pret.Dupa cum iti spuneam, inteleg perfect ideea de verde, dar sa golesti europa de fabrici doar pentru ideea asta, e tampenie.Sua de ex sint cam la fel de ecologisti, in unele domenii mai trastici din cate stiu, dar au si pachete de stimulente majore pentru industrie.De ce sa nu subventionezi constructia unei fabrici de fotovoltaice, sau de masini electrice, baterii?Faptul ca, chinezii produc anumite lucruri cu 10% mai ieftin, nu inseamna ca bunul respectiv nu ar fi accesibil daca ar fi produs la noi.Si gasesti o gramada de exemple, produse prin polonia, pe la noi, prin ungaria, nu mai zic serbia sau ucraina, care concureaza la pret cu cele chinezesti.

View PostSTARTREK1, on 03 februarie 2024 - 13:37, said:

nu baiatu' - eu am cu aia ca merg cu cazane de 10~15~20 de ani cu DPF off care dau spaga la itp si le scot euro 7, si mai e o bucurie cand vezi mamikile cu progeniturile dupa ele blocand complet cu masinile accesu pe strada unde e scola
si nici nu sunt de acord sa platesc subventie ca sa sustin economia altor tari!
Dar nu e neaparat ideea de subventie, e valoarea care a fost.Cand au inceput primele springuri, era mai mult de jumate subventionata.Crezi ca subventionand, scapi de aia?Atat timp cat masinile electrice au autonomia pe care o au, majoritatea o cumpara ca pe a doua masina, sau a treia masina, deci tu in realitate nu prea scapi de noxe.Reduci ceva in oras si cam atat, in concedii tot cu benzina motorina se merge, la drumuri lungi la fel.Nemtii de ce au taiat din subventie?

#25
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Nemții au scos subvenții ptr rable. Trebuie stimulat transportul in comun, nu personal.
Cât despre ideea că sunteți ecologiști dacă "afumați" pe alții, pe care nu-i întreabă nimeni daca sunt de acord, mai priviți in oglindă. Asa- i că  vedeți niște ipocriți?

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postkolfleading, on 03 februarie 2024 - 13:05, said:

Eu nu inteleg ce tot vorbiti de subventiile la ELECTRICE.
Subventia este si pentru masinile alimentate cu hidrogen iar astea rezolva toate dezavantajele masinilor electrice, inclusiv problema incarcatoarelor rezidentiale!

pentru ca in Romania nu exista nici o statie de incarcare cu hidrogen. masini or fi vreo doua, trei, dar statii, nici una.
si atunci nu putem vorbi despre ceva ce nu exista!

#27
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023
Proiect de Hotărâre a Guvernului pentru aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli pe anul 2024 al Fondului pentru mediu și al Administrației Fondului pentru Mediu
Transferuri din sumele obținute din vânzarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră pentru finanțarea proiectelor de investiții
1) litera a) Programul privind îmbunătățirea calității aerului și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, utilizând autovehicule mai puțin poluante în transportul public local de persoane – autobuze și troleibuze electrice/GNC
-credite de angajament – 0 mii lei;
-credite bugetare – 162.386 mii lei;

2) litera c) Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea infrastructurii pentru vehiculele de transport rutier nepoluant din punct de vedere energetic: stații de reîncărcare pentru vehicule electrice în municipiile reședințe de județ
-credite de angajament – 0 mii lei;
-credite bugetare – 31.000 mii lei;

8) litera i) Program privind îmbunătățirea calității aerului și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră utilizând autovehicule mai puțin poluante în transportul elevilor-microbuze electric-hibride, electrice, GNC
-credite de angajament – 601.764 mii lei;
-credite bugetare – 400.000 mii lei;
9) litera j) Programul privind dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare pentru vehicule electrice și electrice hibrid plug-in în localități
-credite de angajament – 246.684 mii lei;
-credite bugetare -331.120 mii lei;

18) s) Programul privind dezvoltarea infrastructurii de reincarcare pentru vehicule electrice si electrice hibrid plug-in pentru institutiile publice
-credite de angajament –100.000 mii lei;
-credite bugetare – 0 lei.

Transferuri interne
2) litera c) Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic, 2020-2024
-credite de angajament – 1.000.000 mii lei;
-credite bugetare – 1.600.000 mii lei;

Attached Files


Edited by 2cata, 07 February 2024 - 10:38.


#28
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Panourile fotovoltaice au tva 9 procente, oare ev-urile n-ar merita lafel?
In Germania primesti 900 euro sa-ti instalezi wallbox acasa, in Ro nu se poate?

#29
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Un wallbox e 200 de euro la noi, putin mai mult decat un cablu de incarcare.

#30
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 11.03.2016
Mi-a confirmat omul de la dealer-ul Toyota ca se vor da si ecobonusurile. Deci la full hibride va ramane la fel. Ca sa spulber orice urma de indoiala.

#31
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023
Posted image

Attached Files



#32
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 11.03.2016
M a sunat ieri omul de la Toyota ca sa ma anunte ca am fost inscris in programul Rabla. Mi-a zis ca jumatate din cei care asteptau sesiunea asta de inscriere, nu au mai prins. A fost omor, cum era de asteptat, mi-a mai spus ca deja nu mai sunt fonduri. Sper ca la inceput de aprilie sa imi pot ridica masina.

#33
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Pe toate grupurile auto din care fac parte sunt plângeri în ce privește epuizarea ultrarapidă a fondurilor.

#34
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 07.04.2005
Chiar și pentru Rabla Plus s-au epuizat?

#35
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007

View Postblanc, on 21 martie 2024 - 09:56, said:

Chiar și pentru Rabla Plus s-au epuizat?
LInk-ul pentru verificarea situatiei fondurilor disponibile pare sa fie acelasi ca si in sesiunile anterioare: https://psipan.afm.r...gin?ReturnUrl=/
Exista fonduri pentru Rabla Plus la ambele categorii (persoane fizice si juridice) iar la Rabla Clasic exista in continuare fonduri doar la persoane juridice din ce vad.

#36
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 03.10.2010
Ciudat. Anul trecut cand am vrut s iau eu s-au epuizat fondurile la Rabla Plus in 7 minute la persoane juridice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate