Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Modernizarea a stricat farmecul satului romanesc?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#181
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 06.07.2023
Mai citeste o data ce-am scris ca n-ai priceput nimic

#182
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,094
  • Înscris: 12.12.2006
Aici e o discuție pașnică, cu argumente, nu locul refulărilor și complexelor.
Din alea caută în altă parte. Posted Image

Edited by Morosanul, 22 March 2024 - 23:43.


#183
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Când eşti copil, poate adolescent, e frumos la ţară. Cu locuitul e mai greu. Sărăcia de azi poate nu era sărăcie ieri. Da, o duceau cei de la ţară mai aiurea decât o duc oamenii acuma, dar unii aveau mâncare pe îndestulate, nu aveau haine ponosite.
Viaţă mai simplă era şi la oraşe. Şi o regret. Viaţă simplă era şi când Amercianii aveau ce noi încă visam în anii '80-'90 sau pe când apăruseră electronicele sau erau destule. Pentru că tehnica era făcută să slujească omul, nu omul tehnica.
Am zis că am văzut casă cu curte mare în Bucureşti. Probabil o mai fi şi altele. Dar mă bucur că am văzut căsuţă în copac; în centru. Deşi nu are de-aface prea mult cu ţara, mi-e dor de felinarele tronconice.

#184
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,316
  • Înscris: 06.01.2007
Rasfoind acest topic, concluzia mea e ca satul romanesc nu poate concura cu fotoshopul si CGIul.

#185
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 06.07.2023

View PostMorosanul, on 22 martie 2024 - 23:32, said:

Aici e o discuție pașnică, cu argumente, nu locul refulărilor și complexelor.
Din alea caută în altă parte. Posted Image

Citeste cu atentie si incearca sa pricepi continutul unui text simplu, asta-i tot

#186
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,094
  • Înscris: 12.12.2006
Am citit și ți-am răspuns punctual. Și civilizat.
Dacă vrei poți să răspunzi mai departe, dacă nu, asta e, îmi pare rău. Posted Image

View Postdjl, on 23 martie 2024 - 00:57, said:

Când eşti copil, poate adolescent, e frumos la ţară.
E frumos oricănd, pentru cine îți permite.
Proabil te referi că-i mai greu, câand ai drumuri zilnice spre oraș. Altfel, pentru trei sferturi din orășeni viața ar fi mai faină la țară.

#187
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostMatrix40, on 02 februarie 2024 - 11:08, said:

Nu vi se pare ca modernizarea a stricat satul romanesc?

nu cred

să nu fim nostalgici ca în nuvela aceea, Dropia, de Ștefan Bănulescu

viața la țară este despre comuniunea cu natura; să trăiești firesc după ritmul anotimpurilor. Modernizarea (asfalt, gaz, internet, apă, canalizare) nu îți poate lua această experiență

atât timp cât încă văd berze dis-de-dimineață, bufnițe, uliul, aud cucul în mai, liniște, aer curat - să modernizeze în continuare

Attached Files



#188
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,094
  • Înscris: 12.12.2006
Apoi vezi cum e, că fiecare alege ce vrea din modernizare.

Uite, pe cealaltă parte, cum materialele noi care au afectat aspectul.
Dacă cu metalul ne-am putea cumva împăca, fie el și inox, problema sînt plasticurile, care arată urât chiar cam oricune e folosit - garduri, anexe, acoperișuri, etc.
Găleți, căni, caserole, butoaie, bidoane etc iefrine și impermeabile, au părut soluții de durată, dar de fapt au o viață mult mai scurtă decât lemnul sau ceramica, iar acum vezi peste tot bucăți de plastic din dezintegrarea acelora.

Amu recent am văzut cum unii au folosit sfoară de plastic la legat via, că plasticul nu putrezește la apă, dar în fapt s-au dezintegrat din alte cauze și acum numai scame de plastic erau pe jos în vie. Posted Image

#189
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,094
  • Înscris: 12.12.2006
Acum, dacă tot vin sărbătorile, a schimbat cu ceva modernizarea modul în care ținem sărbătorile ?
Sînt aspecte pe care le-am pierdut din cauza modernizării sau a fost doar opțiunea oamenilor de a petrece sărbătorile în alt fel ?
Sau pur și simplu, pentru mulți sărbătorile tradiționale și-ai pierdut semnificația ? Posted Image

#190
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.07.2022
Sarbatorile sunt la fel de frumoase chiar daca oameni nu mai au chef sa faca acasa cozonaci.Sarbatorile sunt despre a sta la masa impreuna cu cei dragi si a te odihni.

#191
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 28.02.2008
Cel putin pentru mine, si-au cam pierdut semnificatia. Cand eram mic, oamenii acordau multa mai multa importanta sarbatorilor. De Paste, tot satul era cuprins de febra pregatirilor, se organizau sa taie miei si vitei din care faceau fripturi in cuptoarele brutariei, iar in noaptea de Inviere, la finalul slujbei religioase, care era undeva pe la 5 dimineata, se ofereau pachete cu friptura, oua rosii si vin tuturor participantilor la slujba, apoi se continua cheful de catre voluntari chiar la poarta bisericii, cu vinul si friptura ramase, participa pana si popa. Ciocnitul oualor rosii devenise concurs, sa alegi cel mai tare ou cu care sa iti invingi vecinii era o obsesie pentru unii.

Acum sunt atat de multe lucruri de facut incat nici nu simt ca se apropie vreo sarbatoare. In noaptea de Inviere slujba s-a scurtat, la miezul noptii deja e gata, mananci ceva si te trezesti ca a si trecut, ne intoarcem iar la munca.

#192
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Asta e o paradigmă a vremurilor actuale: veniturile sunt mai bune decât în perioadele de stres (1990-2004), chiar dacă nu o ducem la fel de bine ca alţii, dar cu toate astea, suntem mai stresaţi.
Lumea nu prea mai găteşte. Dar mai rău e că s-au supercomercializat (sper că e corect termenul) şi şi-au pierdut sufletul.   :(

#193
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

Vizualizare mesajSkyler-ftw, pe 30 aprilie 2024 - 12:22, a scris:

Acum sunt atat de multe lucruri de facut incat nici nu simt ca se apropie vreo sarbatoare. In noaptea de Inviere slujba s-a scurtat, la miezul noptii deja e gata, mananci ceva si te trezesti ca a si trecut, ne intoarcem iar la munca.

cred ca asta e cu adevarat diferenta. nu stiu cat de mult s-a schimbat sarbatoarea, ci cum o percepem noi ca si adulti (vs copii). Ca si copil nu prea eram asa mult implicat in partea de gatit (bucataria era mica si nu incapeau mai mult de 2 persoane acolo fara sa se calce in piciore asa ca eu de obicei ajutam mai mult la curatenie. Acum ca adult, cand organizez la mine o sarbatoare, eu sunt gazda asa ca percep diferit tot efortul depus (sunt implicat direct in asta).

Eu am crescut in mediul urban si acum tot in mediul urban stau asa ca sarbatoarea in sine nu prea s-a schimbat. Ne stangem in familie, mancam, bem si ne veselim.

#194
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,094
  • Înscris: 12.12.2006
Avea și gătătul acasă rolul lui în sărbătoare, dar nu cred că asta era esența.

Poate doar că oamenii erau mai așezați, nu se ”grăbeau” să o sărbătorească.

P.S. Cu slujba de Înviere, cred că scurtarea a fost benefică  Posted Image

#195
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,919
  • Înscris: 17.08.2022
Pare ca majoritatea care ne dam cu parerea locuim oriunde in afara de sat....
Si da, spunea cineva, este deranjanta perceptia formata si inmagazinata a unui sat idilic,
care nu a fost niciodat idilic daca te sculai la 5 si te culcai cu gainile....

Azi pare ca fiecare se simte bine pe patratica lui.....
Unii beau linistiti ajutoarele sociale, altii au scapat de munca si au dat pamantul la asociatii / produse,
Magazinul e plin de toate inclusiv pui congleat din Austria...si nesscafe granule,
Nu e idilic, dar este real.
Satenii nu cauta farmec, cauta sa treaca ziua....

Edited by vio69c, 06 May 2024 - 10:17.


#196
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,094
  • Înscris: 12.12.2006
Hristos a Înviat !
Cu convingerea că și sărbătorile sînt parte din farmecul satului pe care nu dorim să-l pierdem. Posted Image

View Postvio69c, on 06 mai 2024 - 10:14, said:

Pare ca majoritatea care ne dam cu parerea locuim oriunde in afara de sat...
Cine știe, poate dacă satul ar avea acel ”farmec” de care vorbim aici, mai mulți și-ar dori să locuiască acolo.  Posted Image

Asta pe lângă faptul că interesul pentru binele general e firesc. Doară chiar și când discutăm despre orașe, o facem la modul general, chiar dacă fiecare locuiește în unul singur. Posted Image

Quote

care nu a fost niciodat idilic daca te sculai la 5 si te culcai cu gainile....
Aici perceția lui”idilic” e oarecum relativă.
N-aș zice nici că acum, cu culcatul la 5 și trezitul cu soarele pe burtă ar fi modelul idilic... Posted Image

Edited by Morosanul, 07 May 2024 - 11:46.


#197
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,094
  • Înscris: 12.12.2006
Să nu uit și o poza

[ https://pensiuneaizisoararesort.com/wp-content/uploads/2022/01/maramures-de-paste-0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#198
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,094
  • Înscris: 12.12.2006
Uite o altă parte care s-a stricat la țară, hainele.

Practic nici nu mai există o îmbrăcăminte anume, e ca cea de la oraș dar de proastă clitate. Ieftinături și vechituri.
Pe vremuri chiar și hainele de lucru aveau un farmec, chiar dacă erau vechi, dar erau vechitura lor, specifică. :P
Acum un sat arată cam ca un cartier sărac al orașului.

Bine, io nu ar trebui să mă plâng că măcar de sărbători și evenimente se îmbracă oamenii în portul tradițional. Nu toți, dar poate mai mult de jumătate.
Am mai văzut în Bucovina, dar voi mai știți locuri unde se poartă așa ceva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate