Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Telefon hack-uit

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Maximus2024

Maximus2024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2024
Salutare,

Acum câteva săptămâni, telefonul meu, Motorola G32 a fost hack-uit. După ce problema s-a rezolvat, când l-am deschis, am observat că OS-ul fusese upgradat la Android 13. După ce, la început, n-am dat prea mare importanță, am observat că durata de viață a bateriei a scăzut vizibil.

Întrebarea mea e dacă credeți că e din cauza incidentului avut, din cauza noului sistem de operare, alte cauze?

Voi ce credeți?

Mulțumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Detaliaza "hackuitul" ala. Cum ți-ai dat seama, cum ai rezolvat?

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Nu am inteles un lucru ( telefonul a fost hakuit, dupa ce s-a rezolvat si ai deschis telefonul, ai gasit Android 13 )? De unde sti ca a fost hakuit? Ce te-a determinat sa crezi? In general, dupa update-uri, in functie si de viata bateriei, aceasta tine mai mult sau mai putin. Sunt atatea cazuri de la multi utilizatori, chiar si de iPhone care se plang ca dupa unele update-uri, viata bateriei scade.
Vorba colegului dorin_2k, detaliaza acel hakuit?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajMaximus2024, pe 02 februarie 2024 - 06:51, a scris:

am observat că durata de viață a bateriei a scăzut vizibil.
In general nu e de la OS cat timp e soft original, trebuie sa refaca statistica de performanta a bateriei prin utilizare corecta si regulata.
Chestia asta cu bateria e un motiv la fiecare update, in realitate la cate am trecut eu de la 6 pana in prezent, nu s-a confirmat vreo problema de la OS, pur si simplu te joci cu ala mai mult fiind ceva nou si consumi mai mult.
Din contra OS-urile mai noi sunt mai bune la power save si dau in cap mai bine aplicatiilor proaste.

Edited by andreic, 02 February 2024 - 09:16.


#5
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Cum adica hackuit? ai dat click pe reclame de genul "telefonul tau are 580 de virusi , click aici " ? .

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Cred ca chiar actualizarea automata de Android a fost "hackul".

#7
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008
Colegul o fi vrut sa spuna ca telefonul i-a fost "brickuit". L-o fi dus la service, l-au rezolvat si in plus l-au updatat la Android 13...Posted Image

#8
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023
Asteptam lamuriri legat de "hack-uit".
Daca ai facut update si ai resetat telefonul ar cam trebui sa dispara hack-uiala, deci nu asta iti consuma bateria. Probabil softul nou are nevoie de cateva zile sa invete rutina ta si sa consume mai putin

#9
Maximus2024

Maximus2024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2024
Am făcut greșeala, pe care nu o făcusem până atunci să dau ok la o notificare care părea a veni de la OS, să fac upgrade la A13. După câteva zile, ecranul mi s-a blocat, afișa un meniu in care erau doar comenzile Liga Off, Restart, Turn Off, pe care nu-l văzusem până atunci și în care nu puteai sa faci nimic. Eu nu știam atunci să intru în Sânge Mode, l-am dus la un prieten care știa, l-a închis după care a rulat niste chestii, l-am deschis, după care l-am dus și la o resoftare. Între timp se pare că si-a luat singur A13, că oricum era anunțat la G32. Restul îl știti.

#10
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
A intrat în recovery, nu e nicio panică...

#11
Maximus2024

Maximus2024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2024
Ce anume a intrat în Recovery?

#12
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
E de la actualizare.
Telefoanele vechi nu se actualizeaza daca vrei sa le poti folosi. Orice actualizare aduce "bagaj" extra si asta inseamna mai multa energie folosita

Actualizari se fac doar la tel noi pana la max 10-12 luni de la data lansarii. Dupa aceasta perioada producatorul nu mai testeaza software pe ele ori chiar ii face intentionat incet pe acel model ca sa il schimbi

#13
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 31.07.2015
Telefonul a intrat în recovery mode.

https://en.m.wikiped...Android system.

#14
Maximus2024

Maximus2024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2024
Așa o fi dar povestea durează de la începutul lui ianuarie.

Să dureze atât de mult recuperarea?!

#15
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Eu n-am inteles ce e ala Sânge mode !?
Vinde-l si nu iti mai bate capu, oricum l-ai resetat si nu mai ai nimic personal pe el !

#16
Maximus2024

Maximus2024

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.02.2024
„Sânge mode” e ”Safe mode”, a intervenit autocorect-ul. Am recuperat cea mai mare parte a chestiilor personale de pe el, nu despre asta e vorba.

Eu vroiam să știu dacă așa se va comporta telefonul și în continuare, cu un nivel ridicat de consum al bateriei, e cazul să înlocuiesc bateria, să fac alte lucruri....

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Safe mode. Din cauza autocorect.

#18
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
E cazul sa te uiți ce îți consuma cel mai repede bateria. Vezi poate ți-a trecut displayul pe refresh 120 și tu erai bine mersi pe 60 înainte și ținea bateria mai mult.
In orice caz, dezactivează GPS-ul, datele mobile daca stai în casă și le activezi când ieși.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate