Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Unde pot merge cu cortul cu copii mici?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostBursul, on 01 februarie 2024 - 10:49, said:

La Glavoi e asa: nu ai buda. Te duci te c*aci in padure. Cum e un loc popular, padurea de langa e plin de rahati. Daca te taie cand e intuneric trebuie sa ai grija in ce calci. In rest e frumos, doar drumul de vreo 3-4 km iti da emotii, ca nu e asfaltat si cu gropi. Daca ai SUV, e ok.

Da, cu buda de obicei era o problema.

Intr-o vreme unii au facut o buda din bârne, cred ca cei de la Speo sau Salvamont, am un prieten care din pacate a facut accident vascular si e epava acum, insa ii cunostea pe toti, era un foarte bun alpinist, si el a participat si la buda aia, mai marca si trasee cu vopsea, marcajele.

Cu drumul nu-i asa problema, nu-i asfaltat dar nu-s prea multe gropi, daca mergi incet n-ai ce sa patesti cu masina.

Inainte sa se asfalteze drumul pana in Padis, atunci era o adevarata aventura, drumul zici ca era o vale de râu secata, asa gropi si bolovani avea pe el. Nu mai pui la socoteala ca e in panta destul de mare si curbe foarte stranse.

Nu toate masinile reuseau urcusul ala, la unele Dacii le fierbea apa in motor si trebuiau sa urce goale si cu pauze. Pasagerii mai mergeau si pe langa masina.

Chiar si asa, cu drumul ala, am vazut in Padis masini Trabant si chiar si Lastun. :)

#20
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostBursul, on 01 februarie 2024 - 10:49, said:

La Glavoi e asa: nu ai buda. Te duci te c*aci in padure. Cum e un loc popular, padurea de langa e plin de rahati. Daca te taie cand e intuneric trebuie sa ai grija in ce calci. In rest e frumos, doar drumul de vreo 3-4 km iti da emotii, ca nu e asfaltat si cu gropi. Daca ai SUV, e ok.
Asta nu imi place. Si me imi place sa merg cu cortul, dar sa am toaleta si dus. Cum sa ma bag in cortul ala de 2m pe 2 m dupa o zi de mers pe munte si plin de transpiratie, fara sa fac dus? Iar facerea nevoilor fiziologice in natura in vazul tuturor ... nu prea imi place! Hai urinat mai merge, dar fecale in nici un caz. Am nevoie de intimitatea unei bude!

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostRobert_Kiran, on 01 februarie 2024 - 10:57, said:

Asta nu imi place. Si me imi place sa merg cu cortul, dar sa am toaleta si dus. Cum sa ma bag in cortul ala de 2m pe 2 m dupa o zi de mers pe munte si plin de transpiratie, fara sa fac dus? Iar facerea nevoilor fiziologice in natura in vazul tuturor ... nu prea imi place!

Te speli in râu! Posted Image

Intr-o dimineata, cand un prieten a iesit din cort, inca rece afara si rouã, zicea ca era o nemtoaica sau unguroaica in țâțele goale, se spala cu apa rece in albie si se uita la el nederanjata ca o vede. Ce, tu nu poti?

Cat despre nevoile fizologice, nu le faci in vazul tuturor, te bagi in padure unde esti numai tu cu ursul cel flamand care simte miros de rahat si i se urca sangele la cap la gandul ca cineva i-a incalcat teritoriul.

Doar nu ti-e rusine si de urs! Posted Image

[ https://i.pinimg.com/originals/2a/a6/56/2aa656267cdefbe62b8601f540888a11.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 01 February 2024 - 11:12.


#22
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
In Glavoi sunt toalete ecologice, mai nou. Asta-vara in august din pacate paraul era secat, dar exista apa langa Salvamont.
Locuri de mers cu cortul sunt multe, campinguri organizate cat-de-cat sunt mai putine. Pentru copii mici trebuie trasee usoare, as recomanda Cheile Nerei - Camping Ochiul Beiului.

#23
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006

View PostRobert_Kiran, on 01 februarie 2024 - 10:39, said:

Ai fost cumva la camping Transfagarasan? Poti sa imi spui si mie cum sunt toaletele/dusurile pe acolo? Din recenzii, am inteles ca sunt oribile. Am vrut sa merg anul trecut, dar nu am mai avut timp!

Nu am campat acolo. In zona Capra unde am campat eu in afara unor mese, a unei vatre de foc si a unei bude altceva nu era amenajat. Insa am mers pentru peisaj si mici drumetii, acestea sunt priceless. Pentru 1-2 nopti cred ca se pot accepta aceste neajunsuri, mai ales ca daca sunt si copii, acestora nu le pasa de toalete:)

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View PostRobert_Kiran, on 01 februarie 2024 - 10:57, said:

Asta nu imi place. Si me imi place sa merg cu cortul, dar sa am toaleta si dus. Cum sa ma bag in cortul ala de 2m pe 2 m dupa o zi de mers pe munte si plin de transpiratie, fara sa fac dus? Iar facerea nevoilor fiziologice in natura in vazul tuturor ... nu prea imi place! Hai urinat mai merge, dar fecale in nici un caz. Am nevoie de intimitatea unei bude!
Cat esti tanar merge. Mi-am tot facut nevoile prin paduri in tinerete. Acum mi-e greu sa stau mai aplecat, genunchii, salele ... Posted Image  In plus am prins gustul confortului din campingurile din vest unde ai de toate.
Fara dus mai supravietuiesc. Am facut acum 10 ani Godeanu, de la Gura Apelor - Retezat, pana la Herculane. 4 zile a mers fara dus (doar servetele umede), dar a 5-a zi ni s-a taiat la toti, am coborat de pe creasta si am plecat acasa.

Edited by Bursul, 01 February 2024 - 12:47.


#25
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Aici au fost niste cunostinte, au fost foarte incantati:

https://satulcheia.com/ro/

#26
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Valea Valsanului sau Cheile Rasnoavei.

#27
consultc

consultc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2023

View PostPhobos, on 31 ianuarie 2024 - 22:23, said:

N-ai zis in ce zona.

[ https://i.postimg.cc/ZYLz8hj2/emojipng-com-11569187.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa e, am omis.
In primul rand, multumesc tuturor pentru raspunsuri. Ma ajuta sa ma avansez in planuri.
Noi suntem din Bucuresti si n-as vrea sa fie nevoie de un drum de 4-5 ore cu masina. In rest nu am pretentii deosebite.
Varianta cu cortul langa masina e cea mai comoda dar nici drumetie-drumetie nu e. Totusi, pentru o prima incercare probabil ca e solutie ok si asta. Ma gandesc ca ar fi frumos sa gasesc un loc unde se poate pune cortul dupa o drumetie de 1-2 ore. Partea cu dușul in rau si wc-ul in padure face parte din experienta pana la urmă.

#28
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
O idee e sa mergi sa pui cortul intr-un camping, cu masina langa el si de acolo sa faci drumetii. Noi am fost anul trecut la Camping Zanoaga si de acolo am facut o drumetie pana la Lacul Scropoasa si la Cascada Sapte Izvoare.

Edited by mdt, 01 February 2024 - 19:54.


#29
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Du-te-n Macin. E si cald. Trasee usoare.

Recomand Turtle Camp. Am auzit numai de bine de ei.

#30
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.05.2023
Orunde te-ai duce, ia in calcul prezenta ursilor care chiar au devenit o problema!
Faptul ca iti doresti drumetie, foc, probabil si gatit in natura, ii atrage pe astia mai ceva ca mierea si ti-o spune un om care bate cararile de peste 45 de ani.
Anul trecut am gasit cortul sfasiat fara sa fi lasat nimic in el, probabil doar mirosul sa-i fi atras, in Buila-Vanturarita, zona cabanei Cheia.

#31
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Pentru a indeparta ursii: mult zgomot si petarde. Nu e frumos dar e sanatos.

#32
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Prima data ar fi bine sa mergi în gradina bunicilor, sa nu te trezești ca ajungi în camping și nu vor copiii sa intre în cort.

#33
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Se mai poate incerca si intr-un camping cu casute, noaptea copii pot dormi in pat iar parintii langa in cort si mai incearca si copii sa stea in cort sa se obisnuiasca cu senzatia.

Cum zicea un coleg mai sus, la Zanoaga se poate asa ceva, plus ca sunt variante de drumetii usoare in zona: Scropoasa+cascada 7 izvoare, cascada Obarsia Ialomitei, cascada Doamnei etc...

#34
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postmdt, on 01 februarie 2024 - 19:50, said:

O idee e sa mergi sa pui cortul intr-un camping, cu masina langa el si de acolo sa faci drumetii. Noi am fost anul trecut la Camping Zanoaga si de acolo am facut o drumetie pana la Lacul Scropoasa si la Cascada Sapte Izvoare.

View Postzadada, on 07 februarie 2024 - 15:56, said:

Se mai poate incerca si intr-un camping cu casute, noaptea copii pot dormi in pat iar parintii langa in cort si mai incearca si copii sa stea in cort sa se obisnuiasca cu senzatia.

Cum zicea un coleg mai sus, la Zanoaga se poate asa ceva, plus ca sunt variante de drumetii usoare in zona: Scropoasa+cascada 7 izvoare, cascada Obarsia Ialomitei, cascada Doamnei etc...
Eu nu as recomanda Zanoaga cu cortul. Au niste preturi de te doare mintea! Mai precis pretul camparii cu cort este 70 de lei pe noapte, la care se adauga 50 de lei pentru curent (oare cat curent poti consuma la cort?). Pretul unei casute este 120 de lei! Atunci de ce sa mai car cortul cu mine daca pretul casutei e la fel?

#35
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009

View Postbarbosa1bis, on 06 februarie 2024 - 17:26, said:

Prima data ar fi bine sa mergi în gradina bunicilor, sa nu te trezești ca ajungi în camping și nu vor copiii sa intre în cort.
Buna idee. Am incercat-o si eu cu fimea cand era mica. Am pus cortul in curte si o noapte am dormit in el impreuna. Ia placut si am mers mai departe.

#36
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

View Postmisu78, on 06 februarie 2024 - 16:48, said:

Pentru a indeparta ursii: mult zgomot si petarde. Nu e frumos dar e sanatos.

Da, ca stati noaptea sa dati cu petarde din doua-n doua ore.. in Carpati nostri dragi nu prea mai ai cum sa stai linistit la cort din cauza ursilor. Nici in Macin nu o sa mai poti dormi linistit. Acolo o sa ne manance sacalii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate