Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Convertor HEVC-H265 to MP4 ? - cu ce convertiti?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View PostKiloW, on 31 ianuarie 2024 - 12:49, said:


Pe pc e un convertor video gratis în Microsoft store care știe să-l transforme în mp4 clasic însă am uitat cum se cheamă.
Si pierderile de caitate de imagine: iei un format supercomprimat si il recomprimi in alt format....

#20
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Daca vorbim de imaginile din alea de pe camera oricum nu-s rupte din soare.

#21
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
ffmpeg -i input.h265 -c:v libx264 -preset fast -crf 23 -c:a aac -b:a 192k output.mp4


Libraria FFMpeg lucreaza perfect pentru cateva sample-uri luate de pe  net , in formatul HEVC/h265 .  Cand rulez pentru fisierele mele .h265x  in line de comanda , intra intr-o bucla  fara de  sfarsit  si nu-l poate decoda /recoda in mp4 .
Fisierele nu sunt corupte pentru ca :
-ruleaza si pot fi vizionate perfect in aplicatia dedicata "VMS Lite" ;
-ruleaza si pot  fi  vizionate perfect in playerul video "PotPlayer"
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Problema mea ar fi ca vreau sa fac  editare (cut,crop,paste  etc) . Un format mult mai "prietenos"  (h264/mp4) sau  oricare  altul , ar fi un mare  avantaj . Nu  folosesc  camera  pentru , evenimente ( nunti/botezuri) Posted Image   asta-i  clar !
Cat de curand , o sa postez  cateva  fisiere video ( dupa ce o instalez pe  pozitie- deocamdata nu am avut  timp de ea )
***********************************
Extensia in care salveaza camera  (.h265x)  nu  gasesc  fisier  exemplu  .  Dar  ce-l  metionat  mai  sus ,  se  afla  aici  si  ffdmpeg il converteste perfect :
https://filesamples.com/formats/hevc
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
Va multumesc la toti pentru sugestii !
Daca  aflati  ceva ,  dati  rogu-va de  veste ! Posted Image A ...! si  inca  ceva :  compresia care o  face  in acest  format , la aceiasi  calitate/timp  este  net  superioara  lu'  h264 !!!! Undeva  la  1/2 marime  fisier !  Avantaj  mare  la stocarea  pe  microSD ,  dar pe  mine  ma  intereseaza  editarea .

Attached Files


Edited by scub, 02 February 2024 - 22:09.


#22
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Local e rezolvata problema , cu aceasta aplicatie desktop. Permite inregistrare .AVI .
Ramane sa  vedem daca gasesc  o  aplicatie compatibila cu camera , ce permite inregistrarea si compresia in alt  format , alt codec , pe microSD cardul din camera . Daca nu  gasesc,  probabil  va trebui acizitionat si un NVR.
Convertirea din h265x in alt format , inca nu  mi-a reusit  .

Attached Files



#23
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
- fisierele .h265/hevc , FFMpeg le converteste;
-cele .h265x nu le poate converti;
-am schimbat si extensia , poate cumva, cumva se  apuca  de  ele .. nici  vorba;
-nici convertoarele online, nu le poate converti ;
- ramane sa cut o aplicatie pentru mobil , care sa fie compatibila cu camera si care sa inregistreze in alt  format .

Attached Files



#24
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
In aplicatia VMS ai System config->Record format si playback download format. Sau in device config encode settings vezi acolo setarile.
Si la backup ai Recording backup->Export to avi.

Edited by csgabe, 03 February 2024 - 10:06.


#25
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Rezolvat !  Am  gasit  acum 30'   in aceasta  aplicatie pentru desktop , functia de convertire . O  face  foarte  bine !
Merci @csgabe  ,  acelasi  lucru  ai  zis  si  tu !
Nu  aveam  ultima versiune a  aplicatiei !

edit
Interesanta  convertirea ,  fisier de 430  mb  l-a  converit  intr-o  secunda . Cred ca  schimba  ceva  prin  metadata  fisierului !!

Attached Files

  • Attached File  okkk.PNG   42.5K   11 downloads
  • Attached File  ok2.PNG   43.19K   13 downloads
  • Attached File  1.PNG   47.66K   11 downloads

Edited by scub, 03 February 2024 - 10:16.


#26
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
poti compara cele 2 fisiere (sint programe speciale pt asta) , inainte si dupa, pentru a-ti da seama ce a schimbat. incearca cu un fisier de citeva secunde, sa fie cit mai mic.

LE

pare evident ca streamul inregistrat e AVI h264, nu h265. asta, pentru ca zici ca nu face convertire. probabil "curață" chinezirea (cum a zis colegul mai sus) pe care o aplica codecul lor proprietar si aduce streamul la ceva standard.

Edited by tEo, 03 February 2024 - 12:03.


#27
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005

View PosttEo, on 03 februarie 2024 - 11:58, said:

poti compara cele 2 fisiere (sint programe speciale pt asta) , inainte si dupa, pentru a-ti da seama ce a schimbat. incearca cu un fisier de citeva secunde, sa fie cit mai mic.
LE
pare evident ca streamul inregistrat e AVI h264, nu h265. asta, pentru ca zici ca nu face convertire. probabil "curațã" chinezirea (cum a zis colegul mai sus) pe care o aplica codecul lor proprietar si aduce streamul la ceva standard.

Clar nu a  facut recodare , dar   a  adugat  'ceva' . Calitatea este aceiasi.
Poate un hexaeditor sa-mi  spuna mai multe ? Zic si io ..

Attached Files



#28
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
da, la un editor hexa ma refeream. sau la un comparator specializat, cum a fi winmerge, de exemplu.

a adaugat niste megabiti de date. hmmm... destul de mult.

#29
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Da ,  din loc in loc a  adaugat date .
Nu sunt familiarizat cu  softul  si momentan nu pot  trage  ceva  concluzii  mai ...profesionale Posted Image
Fain  programul !  Merci de  info .

Un alt  fisier mai mic .
La final , adauga cele mai multe  date . Dar  si  pe  parcurs , cate o linie .

Attached Files


Edited by scub, 03 February 2024 - 12:39.


#30
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Un fisier .h265x :
https://drive.google...iew?usp=sharing

Attached Files


Edited by scub, 05 February 2024 - 08:52.


#31
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
discutii cu AI:  

Da, am auzit de codecul pentru camere video ".h265x". Este o versiune extinsă a codecului HEVC (H.265) care este utilizat pentru a comprima video.
**Iată câteva caracteristici ale codecului .h265x:**
* **Compresie mai bună:** Oferă o compresie mai bună decât H.265, reducând dimensiunea fișierului video cu aproximativ 20-30%.
* **Calitate video îmbunătățită:** Oferă o calitate video similară cu H.265 la o rată de biți mai mică.
* **Suport HDR:** Suportă High Dynamic Range (HDR), care oferă o gamă mai largă de culori și un contrast mai bun.
* **Securitate îmbunătățită:** Oferă funcții de securitate îmbunătățite, cum ar fi criptarea video.
**Totuși, există și anumite dezavantaje ale codecului .h265x:**
* **Compatibilitate limitată:** Nu este încă la fel de compatibil ca H.265, ceea ce înseamnă că este posibil să nu poată fi redat pe toate dispozitivele.
* **Cerințe de procesare mai mari:** Necesită o putere de procesare mai mare pentru a decoda video decât H.265.
**Iată câteva opțiuni pentru a reda fișiere video .h265x:**
* **Player media compatibil:** Instalați un player media compatibil cu codecul .h265x, cum ar fi VLC Media Player sau MPC-HC.
* **Codec pack:** Instalați un codec pack care include codecul .h265x, cum ar fi K-Lite Codec Pack.
* **Conversia fișierelor:** Convertiți fișierele video .h265x într-un format mai compatibil, cum ar fi H.264.
**Sper că această informație este utilă!**

#32
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
o prostie. nu uita ca la ora asta AI-urile debiteaza ce au debitat altii pe net inainte. ca atare, orice informatie iti parvine de la un AI, oricit de credibila ar parea, ia-=o cu sare si piper. nu crede 100% ce scrie acolo, ca e posibil sa fie o mare prostie.


lasam AI-urile la o parte; o sa te dau ca exemplu chiar pe tine:

View Postscub, on 03 februarie 2024 - 10:06, said:

Interesanta  convertirea ,  fisier de 430  mb  l-a  converit  intr-o  secunda . Cred ca  schimba  ceva  prin  metadata  fisierului !!

1. daca softul tau, acel VMS, face conversia unui fisier de 400+ mb INTR-O secunda, aia NU e conversie de fisier video (mai ales de la h265 la h264)!!!!

2. daca in urma conversiei alea de o secunda a rezultat un avi comprimat cu H264, atunci sursa acelui fisier NU poate fi H265, pentru ca conversia aia ar trebui sa dureze minute bune, mai ales ca nu cred ca VMS-ul tau are suport pt convertirea cu placa video si nici nu cred ca ai rtx 4090 sau i9 de generatie 13 ca sa ai cea mai mare putere de conversie la ora asta.

simpla parere personala: chinezul i-a spus acelui format proprietar h265x ca sa nu-i zica h266, ca ala chiar nu exista. da' asa, naste o mica confuzie si... lumea crede ca a cumparat o scula cu cel mai nou codec. codec care, intimplator, nu exista, ci doar PARE să existe.


ca atare, eu personal nu cred ca vei gasi player pentru formatul asta. nu uita ca ansamblul hardware putea sa lucreze din start cu acel avi, daca era sa fie asa. doar ca chinezul a vrut sa te tina dependent de softul si de platforma lui, iar formatul avi il obtii doar ca export, nu ca fisier de lucru.

#33
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005

View PosttEo, on 11 februarie 2024 - 06:45, said:

.....
ca atare, eu personal nu cred ca vei gasi player pentru formatul asta. nu uita ca ansamblul hardware putea sa lucreze din start cu acel avi, daca era sa fie asa. doar ca chinezul a vrut sa te tina dependent de softul si de platforma lui, iar formatul avi il obtii doar ca export, nu ca fisier de lucru.
Rezolavat . Acest player deschide doar acest  tip  de  format (am incercat sa deschid  alte 3-4  tipuri si  nu  le  recunoaste). Nimic  altceva . Compresia in formatul acesta  este excelenta. Playerul are si un editor  simplu , cu care  pot  extrage pasaje ...la  secunda ,  citind  in  metadata  fisierului , lungimea fisierului . Pot fi incarcate 4  fisiere odata , , 3  viteze  de  rulare , pentru  fiecare  fisier , sau  frame  cu  frame .
Vezi  si  articolul acesta ( mai  sunt  si  altele pe  net )   .
Stiu ce inseamna recodarea , dar  probabil  cum  spuneai mai  sus  ,  e  un  265 modificat..

http://www.meeso.cn/...zedIR/Overview/

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   226.37K   4 downloads
  • Attached File  3.JPG   215.39K   4 downloads
  • Attached File  2.JPG   117.6K   4 downloads


#34
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
pentru ca a fost facut probabil special pentru acest tip de fisier.

ceea ce, din nou, confirma ca acel format (h265x sau h265+) NU este unul comun. camerele lucreaza/salveaza in formatul ala pentru a te tine pe tine captiv al sistemului respectiv, altfel ar fi functionat cu ceva generic. (si e posibil sa mai implice si ceva costuri de licentiere - pentru chinezul care ar fi folosit standard).

in fine. bine ca ai cu ce sa iti accesezi filmarile. desi era MUUULT mai simplu daca se folosea ceva standard.

#35
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Da , doream ceva , sa le poata rula direct din formatul in care  au fost  inregistrate . De convertit , merge cu  softul pentru desktop ( nu  VMS-Lite   ci cel full ) in AVI (h264) . De aici se poate  orice ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate