Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Convertor HEVC-H265 to MP4 ? - cu ce convertiti?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Camera salveaza fisierele folosind cel mai nou codec , care chiar comprima fisierele video cum trebuie . Pana aici toate bune Posted Image
Nu reusesc sa gasesc un convertor (cele online sunt excluse) care sa-mi faca convertirea  intr-un format mai...editabil , sa pot taia , lipi  etc.
Am testat zeci de convertoare ce in descrierea lor , zic ca suporta si acest format si fac conversia. O parte , sunt in captura , cea mai mare speranta o aveam in HandBrake , ultima versiune specifica cum ca ar recunoaste formatul , dar se pare ca nu.
Rezolutia fisierelor este 2592 x 1952 4/3 AVC camera 5 Mpx.  (PNI House IP575 5MP WiFi cu IP, zoom optic 20x- excelenta camera )
O recomandare soft sau alta metoda (am incercat si cu python, dar se pare ca nu  s-au inventat module.librarii care sa poata manipula astfel de fisiere in formatul specificat)  aveti a recomanda ?
Multumesc!

edit
Iar ca player am gasit un singur player video ce-l deschide - PotPlayer. Si aplicatia VMSLite dedicata camerei .

Attached Files


Edited by scub, 31 January 2024 - 06:07.


#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
Cyberlink, adobe, vegas ai incercat ?

#3
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005

View Postjakota, on 31 ianuarie 2024 - 06:07, said:

Cyberlink, adobe, vegas ai incercat ?
Inca nu !
M-am concentrat pe convertoare . Dar o sa testez chiar si in  varianta demo a softurilor. Posibil sa mearga treaba fiind softuri dezvoltate de companii   mari de renume.


edit

192.168.1.169_1_2024129232928 (2).h265x    asa  salveaza  =    .h265x    cu  un  x  in  coada .  E  clar  ca  e  super nou  codecul .

Edited by scub, 31 January 2024 - 06:18.


#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Vegas , nu cunoaste formatul .

Attached Files



#5
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 30.06.2008
De obicei fisierele video sunt in containere gen .mkv, .mp4, .avi, .m2ts care pot include diverse codecuri video H264/H265/MP4/AVC/VC9 etc. Ai incercat sa deschizi fisierul cu VLC media player si apoi sa-l convertesti cu FFMpeg in unul din containerele mentionate  ?

#6
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Am incercat  VLC , GomPlayer/encoder .  Nimic  nu-l deschide .  Singurul player descoperit  pana  acum  ce-l  deschide  este PotPlayer Nici  acesta  nu-l  vede nativ , dar daca selectezi AllFile ,  il  deschide  fortat . La instalare cere sa-si faca  update la  codecuri si probabil mai  instaleaza ce  trebuie .
edit
O sa mai fac  ceva  capturi cu camera  si o sa urc  fisierul  video aici , poate mai incearca  cineva din curiozitate . Poate astazi fac  capturile  , camera  nu  este  inca  montata pe  pozitie , o  tot  testez .

Attached Files

  • Attached File  pot1.png   74.09K   15 downloads

Edited by scub, 31 January 2024 - 07:53.


#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Poti sa atasezi o captura din analiza fisierului cu Media Info? Ca fara niste date exacte nu ne putem da cu parerea.
Ia incearca si schimbarea extensiei fisierului, in .avi, .ts, .m2ts, poate determini un player/soft sa se ocupe de fisier.

Si citeste si AICI si vezi cum au rezolvat altii.

Edited by viceroy56, 31 January 2024 - 08:07.


#8
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Media info .. am testat aseara . Am luat cea mai recenta versiune si  nu  vede  metadata.
  Am  citit materiale ,ca  sa  vedem cum au rezolvat  altii ,  majoritatea fac  trimitere  spre  biblioteca  ffmpeg.  Nu  functioneaza nici  cu  ultima  versiune .
Am downloadat  fisierul pus acolo  cel  de 400  Mb  .H265X .  Pe acela  nu-l  deschide  nici  PotPlyer-ul .
Schimbat  si  extensii , incercat  cateva ,  fara  succes .
O sa pun un astfel de  fisier aici , poate  aveti  ceva  mai  bun cu  care poate  fi  convertit . De  editor nu  ar  fi  nevoie ,  daca   gasesc  un  convertor sa-l aduca  la un  format ...comestibil Posted Image
*****
Varianta de rezerva , ar  fi ...captura de  ecran ,  din playerul PotPlayer. Cu un screen recorder ce  poata sa  captureze  dintr-un  player , pentru ca  si aici , e  cu  cantec .

Attached Files


Edited by scub, 31 January 2024 - 08:45.


#9
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Incearca XMEye for pc:
https://xmeye.org/xmeye-for-pc/

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

View Postscub, on 31 ianuarie 2024 - 06:15, said:

192.168.1.169_1_2024129232928 (2).h265x asa  salveaza  = .h265x cu  un  x  in  coada .  E  clar  ca  e  super nou  codecul .

nu e super-nou, doar un format proprietar, derivat din h265.

pune te rog un fisier undeva, de un minut maxim, sa-l putem descarca si sa facem experiente pe el.

#11
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011

View PosttEo, on 31 ianuarie 2024 - 09:39, said:


nu e super-nou, doar un format proprietar, [chinezarit] derivat din h265.

pune te rog un fisier undeva, de un minut maxim, sa-l putem descarca si sa facem experiente pe el.

fixed  -

#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Daca-i asa de importanta conversia, il rulezi pe calculator + captura de ecran (merge crop direct de aici, daca vrei sa elimini date din periferie), apoi - eventual - il editezi cu ce vrei tu. Nu cred ca-i o chestie pe care-o faci prea des.

Edited by __Dan__, 31 January 2024 - 10:11.


#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Cei de la PNI ar trebui sa stie cel mai bine cu ce se poate rula si converti acel fisier. Chinezii modifica algoritmii de encodare si de containerizare, probabil pentru a adauga si alte informatii alaturi de streamul video si audio. Ca sa proceseze un volum atat de imens de date ce trec prin serverele lor, au nevoie de un codec modificat care sa-i ajute la o indexare si o filtrare mai eficienta a continutului. Un fel de "MediaInfo" mai complex. Deci, sistemul tau de securitate si monitorizare video, nu e chiar sub controlul tau total.

Edited by Leo2006, 31 January 2024 - 11:36.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poate subfroumul asta te ajuta - https://forum.softpe...ompresie-video/

Acolo se discuta despre procesarea imaginilor video. Aici e vorba de hardware.

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Cand dai play in aplicatia chinezeasca, nu are si buton de captura pentru salvare locala ? La IMOU il decodeaza intr-un format cunoscut.

Edited by Leo2006, 31 January 2024 - 12:08.


#16
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
HEVC-H265 ala  la mine merge cu MX player

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Youtube il recunoaste la upload ?  Poate asa poti sa-l redescarci cu ClipGrab in format standard.

#18
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

 Tonic Water, on 31 ianuarie 2024 - 12:26, said:

HEVC-H265 ala  la mine merge cu MX player

Si la mine. Plus ca am și eu o camera pni care scoate formatul ala.
Pe pc e un convertor video gratis în Microsoft store care știe să-l transforme în mp4 clasic însă am uitat cum se cheamă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate