Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Clădiri cu băi mari

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ești chiabur, ești țăran mijlocaș.   Posted image La 5 m.p. nu e baie mare poate, e de mărime decentă.
Dar asta e e baie de burghez   :o

Vizualizare mesajdacibesti, pe 30 ianuarie 2024 - 16:20, a scris:

Da, cunosc. Baile mele:

Posted image

Vizualizare mesajvestale, pe 30 ianuarie 2024 - 17:18, a scris:

@djl documenteaza-te si afla ca masinile de spalat nu au ce cauta in baie. Nu sunt construite pentru atmosfera cu umiditate relativa de 98% si nici e sigur din punct de vedere electric.

Pentru mine acolo stă. Că nu am altundeva loc. Nu am spălătorie în apartament. Și nici 2 băi, una în care să stea mașina și cealaltă care să fie folosită în principal când te dușești. O rudă are 2 băi, una cu cadă de duș, cealaltă cu cadă normală, ambele cu geam. No, 2 băi (nu prea mari, nu drepte, dar decente) + spălătorie + budă, ăsta da apartament. Dacă bucătăria ar fi avut vreo 9 metri pătrați, ar fi fost mai bine.

Attached File  apartament-5-camere-37309_10162596.jpg   143.84K   28 downloadsAttached File  apartament-5-camere-37309_10162605.jpg   114.4K   29 downloads

#38
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 30 ianuarie 2024 - 16:15, a scris:

Si cu geam, sa nu uitam. Am geam la toate baile.

Sotia unui prieten are o problema cu asta: nu-si poate face nevoile daca nu are geam in baie. Un punct important cand si-au luat apartament a fost chiar asta: sa aiba baie cu geam. Iar cand merg in vacanta, daca hotelul/pensiunea nu are geam la baie (si de regula nu are), merge la restaurant si se usureaza acolo :w00t: Nu rad, ca striu ca are ceva probleme de sanatate, dar n-am mai auzit asa ceva la altcineva.

Din acest punct de vedere, eu am noroc. Stau intr-un bloc din 1981, dar cu 2 baim, fiecare cu geam. Cea mica are doar loc pentru toaleta, dar cea mare e suficient de mare pentru cada, chiuveta, WC, masina de spalat si un dulap suspendat deasupra masinii. Mai mult nici nu-mi trebuie.

Vizualizare mesajAztecWarrior, pe 30 ianuarie 2024 - 19:17, a scris:

Am o baie de 9 mp cu doua usi de acces.

Mi se pare cea mai proasta idee. Mai bine o baie cu o singura usa, decat sa te trezesti cu careva peste tine. Am vazut la cineva o casa facuta asa: acces la baie din 2 dormitoare, care erau destinate proprietarului si mamei sale. Partea proasta e ca daca vroiai sa treci dintr-un dormitor in celalalt, trebuia s-o iei prin baie... Acum, dupa ce batrana a murit, am inteles ca vor sa regandeasca asezarea, sa mai reduca putin din baie (care e uriasa) si sa faca un holisor cu o singura intrare in baie.

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
O fi vreo formă de claustrofobie în cazul femeii aceleia.
De obicei (dar nu neapărat) ușile de la baie au și geam, deci dacă vezi lumina aprinsă, bați la ușă.   Posted image   Sau pui ceva semnalizare luminoasă cu un "ocupat", așa precum am văzut la niște vagoane de dormit.   Posted image   La tren, a pățit cineva o chestie mai ... , dar nu cu cei din automotor.   Posted image   Am văzut aparamente interbelice în care baia era și loc de trecere   Posted image   În rest, aia cu 2 uși, totuși poate asigura și ceva intimitate pentru unii care o folosesc. În general mai exista și buda de serviciu.
No, bine că m-am uitat la imobiliare, că uitasem de această vilă din Cotroceni care are ditamia baia. Cred că are cel puțin 8 metri pătrați. Baia Mare. Mai mare decât îmi doresc eu.   :P

Attached File  apartament-de-vanzare-6-camere-bucuresti-cotroceni-172537809.jpg   102.92K   30 downloads

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La Armenească. Cam ciudată baia, dar are 2 chiuvete, așa cum trebuie.  Posted image

Attached File  Clipboard05.jpg   122.65K   30 downloads

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai baie mare, pe lângă 2 chiuvete, îţi poţi pune şi un boiler electric pentru rezervă.

#42
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Unde gasesti aceste uraciuni ?

#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În diverse anunţuri imobiliare. Cea din Cotroceni nu e vreo frumuseţe, dar nici urâtă nu mi se pare. La nevoie se poate reamenaja. Dar o baie mică nu se poate mări.
Cine a făcut băi mai mari, a gândit în avans.

#44
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Decat sa cauti bai prin anunturi, mai bine imi gasesti si mie un apartament sa-l cumpar sa platesc si eu comisionul unuia care merita, fara sa ma plimbe aiurea.

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da' vrei să aibă baie mare sau nu?
În rest, spune ce cauţi, pe unde vrei, ce doreşti de la el, ca să ştim cum să te ajutăm.   :)

#46
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Vreau de toate.
:)
E complicat. Ma doare capul si sa ma gandesc. Deocamdata nu caut(ca n-am banii), dar pe la vara va trebui.

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu va face parte din recomandare, dar uite bloc interbelic cu baie de 7 metri pătrați.   Posted image   Nu toate sunt așa de mari acolo, dar nici mici nu sunt. Blocul Burileanu - Malaxa, Bd. Nicolae Bălcescu (I.C. Brătianu la data edificării lui), Arh. Horia Creangă (nepotul scriitorului). Un bloc înaintea vremurilor sale, din multe puncte de vedere.

Attached File  garsoniera-de-inchiriat-bucuresti-universitate-206791932.jpg   79.36K   4 downloads


Și o vilă cu o baie care are aproape 7 metri pătrați. Ce-i drept 2 intrări și una dintre uși se deschide înspre baie, deci baia are util vreo 6 metri pătrați, dar tot e o.k. E baia mai mare decât bucătăria.

Attached File  xlx__60af96ca5ba9d-cstn.jpg   44.23K   4 downloads

#48
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Majoritatea blocurilor comuniste finalizate după '90 din zona Decebal până la Piața Unirii inclusiv au băi de peste 5 metri pătrați. Am văzut un apartament de 3 camere transformat în 2 iar un dormitor a fost făcut baie. Baie cu balcon. Ceva diferit.

Că tot discutăm despre ciudățenii, am văzut apartament cu balcon cu intrare din hol.

Încă o dată, 2 băi mai mici sunt mai bune decât una mare cu 2 chiuvete. La fel cum două fapte rele fac cât una bună.

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost într-unul. Că am zis de baia în care se ţine maşina de spălat (baia cu cadă de duş) şi baia cu cadă. Nu ştiu dacă au 5 m.p., dar sunt un pic mai mari.
Ideal e să ai 2: una mai mare, cu maşină de spălat, 2 chiuvete şi una mai mică. Doar la comuniste se puneau 2 băi; anii '80. Un singur interbelic cu 2 băi am văzut. 2 băi + spălătorie (unde probabi se putea pune şi un duş; buda era pe aproape). Nu ştiu de ce la interbelicele mari nu se punea două băi, că totuşi, ăia care locuiau pe acolo erau mai elevaţi, deci se spălau mai des.

Posted image

Despre altul nu foarte departe, cu baie cu 3 intrări! (deci din 8 m.p. rămân vreo 6 utili, dacă nu se poate modifica deschiderea uşii) şi unde s-a putut amenaja o a doua baie, vedeţi pe aici: https://forum.softpe...6#entry30631681

Edited by djl, 01 March 2024 - 12:51.


#50
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajBursul, pe 30 ianuarie 2024 - 14:45, a scris:

Petrov aici. Nu vreau sa-ti stric topicul, dar ma roade o intrebare. Daca iti zic o cladire, ce faci cu informatia?
Te duci sa vizitezi baia, faci o lista cu baile, le documentezi undeva?
Ms anticipat pentru raspuns.

Eu am doua bai si centrala termica pe gaze. djl, tai bilet la intrare, in pret este inclus si un dus, cu apa calda. De trecut in agenda, ca si obiectiv turistic, "RADET-i" nu prea mai exista pe aici de multisor. ;)

Edited by un_el, 04 March 2024 - 15:44.


#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Heh-heh. Am instant de apă caldă. Dar la o baie de 5 metri pătraţi, aş fi putut să pun şi un boiler de apă caldă. De măcar 50-60 litri. La interbelice şi la unele postbelice (maxim anii '50), fiind camere înalte, se pot pune boilere mari, fără a încurca, că le pui mai sus.

#52
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Se poate pune unul mic de 30 de litri incastrat in perete si inchis cu usi de dulap. Nu ia din spatiu si nici nu e la vedere.

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
30 litri, pentru ceva spălat pe mâini, e bun, dar pentru duş, e mic. Eu am nevoie de 60-100 litri.

Edited by djl, 04 March 2024 - 19:34.


#54
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Pui boilerul sa incinga apa la maxim, asa incat atunci cand faci dus sa completezi mai mult cu rece. In felul asta apa calda te va tine mai mult. Cand te sapunesti / samponezi opresti apa. Daca se vrea, se poate.



Pe maini te speli cu o sticla la jumate. Poate si mai putin daca ai fost prin drumetii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate