Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Clădiri cu băi mari

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La nemti am vazut cu tronul in holul de la intrare si dusul la capul patului...

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In 2021 Antalya cel mai penal hotel, Bosphorus Sorghiun, chiuveta langa pat, dusul si WC-ul 2 cabine cu usi de sticla mata aflate in holul camerei. Eu eram singur in camera, era OK, dar doamnele cu care am fost erau 2 in camera lor. Posted image

#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

Vizualizare mesajVOC, pe 30 ianuarie 2024 - 14:48, a scris:

Nu contează mărimea, nu aţi aflat până acum?
Asta o spun aia cu...baia mica.

#22
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 30 ianuarie 2024 - 14:46, a scris:

Important nu e sa fie mare baia, ci sa ai minim 2 bai. Posted image
Lucru foarte important chiar si in familii mici sa existe mai mult de o baie in casa/apartament.
Pentru mine a fost un criteriu important in alegerea apartamentului, unii le darmase pe cele mici si le ziceam pas. Legea zice ca si pentru cele noi, dar cine sa o verifice/respecte.
Nu stiu ce face @djl in baie de o vrea asa de mare ...

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Si cu geam, sa nu uitam. Am geam la toate baile.

Am stat la bloc intre 1992 si 2000, erau 2 bai dar una avea totul, iar cea de serviciu avea doar o chiuveta, masina de spalat luase locul WC-ului. Posted image

1 cada la 4 insi, 1 WC la 4 insi. De ce era nasol si cu 1 cada la 4 insi? Apa calda era in intervalul 18-20 martea si vinerea. Posted image

Ah, si nu aveau geam baile, bloc din 1985.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Într-o baie mai mare intră 2 maşini de spălat sau o maşină de spălat + un dulap mai mare.
Da, e nasol că nu am 2 bude, deşi loc în holul de la intrare era. S-au zgârcit. Bloc din 1963 are (nu ştiu de cele din 1964).

Vizualizare mesajBursul, pe 30 ianuarie 2024 - 14:45, a scris:

Petrov aici. Nu vreau sa-ti stric topicul, dar ma roade o intrebare. Daca iti zic o cladire, ce faci cu informatia?
Te duci sa vizitezi baia, faci o lista cu baile, le documentezi undeva?
Ms anticipat pentru raspuns.

Le documentez în arhiva personală (a.pe.). M-am apucat să fac comparaţii între clădiri, în mare parte ca hobby (că nu cred că voi ajunge vreodată să edific un bloc). Prostia celor de la Arhiva Primăriei - nici măcar detaliile de construcţie a blocului în care locuiesc nu le pot afla, că nu-s proprietar aici, au accelerat procesul.

Vizualizare mesajNaijax, pe 30 ianuarie 2024 - 14:48, a scris:

Pai aia la 5 m2 e mare bro' ?

Eu am baie de 8 si e bloc nou

Dacă ai una care are cu puţin sub 4, să mai poţi pune un dulap (pentru 2 maşini de spălat îţi trebuie cam 5,5 - 6) ţi se pare mai mare. Eu am făcut comparaţie cu cele obişnuite.

Vizualizare mesajeiffel, pe 30 ianuarie 2024 - 14:56, a scris:

In 5mp nici macar nu poti monta un jacuzzi...

Nu poţi, dar tot e decentă. Pentru jacuzzi îţi trebuie măcar 6-7 m.p.


Vizualizare mesajNaijax, pe 30 ianuarie 2024 - 14:58, a scris:

Eu sunt curios ce baie are el daca aia la 6 mp. + 2 intrari i se pare mare Posted image

O baie comunista doar cu cabina de dus are undeva la 3-4 mp

Păi cu 2 uşi ai spaţiu util cam de 4 m.p. Poate 5. Dar depinde cum se deschid uşile. Dacă măcar una se poate deschide în afară, poţi face un mic dulăpior pe uşă şi mai câştigi spaţiu.
E mişto să poţi intra şi din unul din dormitoare direct în baie.


Cadă, mi-ar plăcea să existe vagoane de tren cu aşa ceva.   :)

Edited by djl, 30 January 2024 - 16:22.


#25
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

Vizualizare mesajdjl, pe 30 ianuarie 2024 - 14:41, a scris:

Dacă cunoașteți clădiri cu băi mari, adică de măcar 5 m.p. (m 2), spuneți.   Posted image
....

Da, cunosc. Baile mele:

Attached Files



#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Am si eu 2 masini de spalat, una la parter, una la etaj. Cea de la etaj rareori folosita, pentru alte prostii gen paturi, adidasi.

#27
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 30 ianuarie 2024 - 14:49, a scris:

Imi place maxim sa nu ma ating cu poponeata de faianta cand ma aplec!

In baie nu te apleci. nici macar in baia ta!

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In cabinele de dus de la Caciulata nu ma pot spala pe picioare.

Sunt minuscule.

#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@djl documenteaza-te si afla ca masinile de spalat nu au ce cauta in baie. Nu sunt construite pentru atmosfera cu umiditate relativa de 98% si nici e sigur din punct de vedere electric.

#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Exemplu intalnit de mine si cumnat. Eram pe restructurari interioare.  Clientul habrfak ce combina. Casa care in interior a(inca e) e free open.  Aka la corner kitchen vedeai tot jacuzziu. Canapele and stuff+bar la parter. Si sus un mega dormitor.Pe un singur nivel.   Tipu era de ,,gascha,, am glumit a lot.  Da asta nu moare in patu lui! E biker, si deja schimbse piese din nastere la picioare.  Aka cand vroiai vremea pt ziua urmatoare il intrebai cum sta cu oasele.

Da era tazta de matza la proiectare. Pe proiectul casei lui a prevazut ,,golurile,, cu toleranta de 0,5 cm. Rama ingropataa in zidarie ...,iii era ,,baza,,   stia cum se papa constructiile

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajvestale, pe 30 ianuarie 2024 - 17:18, a scris:

@djl documenteaza-te si afla ca masinile de spalat nu au ce cauta in baie. Nu sunt construite pentru atmosfera cu umiditate relativa de 98% si nici e sigur din punct de vedere electric.
La mine sunt in holurile dinainte de baie. Locuri speciale pentru ele. Masina de spalat era in baia de serviciu la bloc, era doar ea si chiuveta in care evacua. Acum toate sunt legate direct in teava de canalizare.

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,085
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 30 ianuarie 2024 - 15:45, a scris:

Bah dar baie in camera ca la hotel mai are cineva? Asa am eu, din anul 2000. E cat o baie comunista, dar e in camera frate.

Cam in toate casele si apartamentele decente si noi e prevazuta configuratia asta. La cele vechi unde spatiul permite o reconfigurare e la fel un must baia en suite in dormitorul principal.

#33
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Strongsss,ceva experiente in baia proprie?! Btw,sa curga apa calda,,a gogo,, sa am spatiu sa ma invart dupa ,,sa pun,,  si maximul e sa nu platesc luxul asta!

#34
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Am o baie de 9 mp cu doua usi de acces. Mai este o a 3-a usa care da pe balconul băii. Este un balcon ciudat in forma de L nu am acces la el decât din baie. De aceea nu îl folosesc desi este relativ mare cca 7 mp. Nu știu ce a fost in capul lor când au făcut casa. Și încăperea asta a fost baie din construcție.

#35
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@AztecWarrior poate era o baie mai mica si au extins-o la o intreaga camera de are balcon si 2 usi.

#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 30 ianuarie 2024 - 18:05, a scris:

Strongsss,ceva experiente in baia proprie?!
Ce face un barbat in baie, acolo ramane.
Ce pot sa-ti spun este ca, atunci cand imi voi face casa, in mod sigur baia o sa fie mare, foarte mare, cu dus walk in care va fi bancuta, sa nu fiu nevoit sa ma aplec. Nu-s foarte  batran, dar scleroza mie mai aproape decat credeam eu, cand aveam 30 de ani.

Citat

măcar 5 m.p. (m 2)
5 mp2 nu e mult deloc.
Am construit la tara o baie si are 6 mp2. Se cheama ca sunt chiabur?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate