Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Intabulare apartament nou fara utilitati

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
florianu

florianu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 03.08.2017
Salutari

Poate clarifica cineva va rog daca o locuinta, in acest caz un apartament, poate fi legal intabulat fara sa aiba utilitatile disponibile?
Ma refer aici la apa, curent si gaze.

Intreb pt ca ma aflu in situatia in care am achizitionat un apartament intr-un bloc nou, pt care am semnat contractul de vanzare cumparare cu dezvoltatorul la sfarsitul lui 2023 (noiembrie) si pe care l-am si intabulat (decembrie), cu mentiunea in contract ca vor fi disponibile utilitatiile pana la sfarsitul anului...insa nici acum nu sunt disponibile, si nici nu par sa fie de curand.
Dezvoltatorul spune ca nu e vina lui etc...

As vrea sa il chem in instanta si am nevoie de tot arsenalul disponibil...

Edited by florianu, 29 January 2024 - 11:46.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu are nici o treaba intabularea cu utilitatile
Poti intabula un apartament fara curent, apa, gaze, etc.

Dar poti chema dezvoltatorul in instanta cand si unde vrei tu

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postflorianu, on 29 ianuarie 2024 - 11:45, said:

Poate clarifica cineva va rog daca o locuinta, in acest caz un apartament, poate fi legal intabulat fara sa aiba utilitatile disponibile?
Intreb pt ca ... am achizitionat un apartament intr-un bloc nou, ...) si pe care l-am si intabulat (decembrie),

din moment ce l-ai intabulat, in mod sigur se poate.
acum lamureste-ne ce inseamna utilitati si ce scrie in contract despre ele.
e apa trasa pana la imobil?
dezvoltatorul de unde a avut apa pe santier?
cat de departe e canalizarea?
ai vreo sansa sa ai gaze? ai intalatie de gaze in bloc?
nu ai deloc curent ?ai curent suficient (un transformator langa bloc) sau folositi toti racodul pentru santier? sar sigurantele des?
ai un certificat energetic? ce scrie acolo despre sursa de incalzire?

DPDV al actelor, exista un proecs verbal de receptie la terminarea  lucrarii. ce scrie acolo?

Edited by strongsss, 29 January 2024 - 12:07.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View Postflorianu, on 29 ianuarie 2024 - 11:45, said:

Poate clarifica cineva va rog daca o locuinta, in acest caz un apartament, poate fi legal intabulat fara sa aiba utilitatile disponibile?...
si pe care l-am si intabulat (decembrie), cu mentiunea in contract ca vor fi disponibile utilitatiile pana la sfarsitul anului..

L-ai intabulat deja si iti pui acum problema daca poate fi intabulat legal fara utilitati?

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Zici că l-ai intabulat deja, deci ți-ai răspuns la întrebare.

In rest, rezolvi cu dezvoltatorul, fie cu vorba bună, fie în instanță. Ceilalți proprietari ce zic?

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
mai stai puțin că luna viitoare-s gata.sigur așa ți-a zis și dezvoltatorul

nu trebuia scos banul din buzunar căci procesul de azi în 10 ani încă nu-i gata

#7
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023

Vizualizare mesajflorianu, pe 29 ianuarie 2024 - 11:45, a scris:

Salutari

Poate clarifica cineva va rog daca o locuinta, in acest caz un apartament, poate fi legal intabulat fara sa aiba utilitatile disponibile?
Ma refer aici la apa, curent si gaze.

Intreb pt ca ma aflu in situatia in care am achizitionat un apartament intr-un bloc nou, pt care am semnat contractul de vanzare cumparare cu dezvoltatorul la sfarsitul lui 2023 (noiembrie) si pe care l-am si intabulat (decembrie), cu mentiunea in contract ca vor fi disponibile utilitatiile pana la sfarsitul anului...insa nici acum nu sunt disponibile, si nici nu par sa fie de curand.
Dezvoltatorul spune ca nu e vina lui etc...

As vrea sa il chem in instanta si am nevoie de tot arsenalul disponibil...

Ce iti propui sa obtii dupa un proces cu dezvoltatorul care n-a respectat contractul?

#8
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Daca blocul are instalatiile finalizate (apa, energie, gaz) si receptia facuta cel mai probabil dezvoltatorul a depus documentatia pentru racordare
De acum problema este la distibuitorii de utilitati care nu fac fata cererilor de racordare sau pur si simplu prioritizeaza cererile dupa pile sau spaga
Nu ai ce face decat sa astepti sau sa incerci sa intervii la distribuitori

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajflorianu, pe 29 ianuarie 2024 - 11:45, a scris:

cu mentiunea in contract ca vor fi disponibile utilitatiile pana la sfarsitul anului.
și în afară de mențiunea asta ai scris ceva daune materiale?trebuia să-i dai jumătate din bani iar când vin utilitățile cealaltă jumătate dar nu mai târziu de 31 decembrie.dacă semna asta era de bună crerdință dar NU SEMNA

Vizualizare mesajIntaritu, pe 29 ianuarie 2024 - 12:39, a scris:

Ce iti propui sa obtii dupa un proces cu dezvoltatorul care n-a respectat contractul?
ce-au obținut și aceia care au plătit apartamentele integral și construcția n-a început de 20 de ani

Edited by EMPP, 29 January 2024 - 12:46.


#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
florianu, dacă apartamentul e întabulat pe tine, de ce nu-ți faci contractele de utilități tot pe tine? La curent și gaze oricum nu poate fi decât individual iar apa e în funcție de cum a fost gândită rețeaua.
Cu judecata ai puține șanse pentru că ai știut de la cumpărare că apartamentul nu e racordat la utilități.
Oare când se va ajunge să se plătească doar apartamentele locuibile?

Edited by exqusit_drunk, 29 January 2024 - 13:41.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
A stiut dar a primit si un angajament ca va fi racordat pana la o data care a trecut.

#12
florianu

florianu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 03.08.2017

View PostAlexEn, on 29 ianuarie 2024 - 12:03, said:

L-ai intabulat deja si iti pui acum problema daca poate fi intabulat legal fara utilitati?

Bineinteles! Nu inseamna ca daca este intabulat, s-a facut si legal, nu ar fi nici primul nici ultimul caz, ba chiar unele foarte grave.

#george_alexandru - Ceilalți proprietari ce zic?
Nimic, cel putin nu vocal, poate si din cauza ca de la acest dezvoltator se pare ca exista istoric cu amenintari cu violenta etc...

#strongsss - DPDV al actelor, exista un proecs verbal de receptie la terminarea  lucrarii. ce scrie acolo?
Nimic - pentru ca nu exista - notarul nu a mentionat ca ar trebui acest proces verbal iar noi am mers pe incredere (toti din bloc se pare)
In rest, blocul detine toata infrastructura pt utilitati, instalatie electrica, tevi gaz, apa etc, lipsesc contoarele si utilitatea in sine.
Este un complex de locuinte, utilitati pt constructie au fost folosite de la constructiile vecine, organizare santier etc
Mai sunt de asemenea si finisaje neterminate...lipsa prize, placi gresie sparte, igrasie aparuta deja la unele apartamente datorita lipsei incalzirii, si multe altele

#EMPP - și în afară de mențiunea asta ai scris ceva daune materiale?.....
Nu, contractul lor standard, cine a vrut sa semneze a semnat cine nu, nu a cumparat.

#EMPP - nu trebuia scos banul din buzunar căci procesul de azi în 10 ani încă nu-i gata
Clar - prea tarziu

Edited by florianu, 29 January 2024 - 14:00.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Intrebarea mea era de ce nu ti-ai pus atunci problema.

#14
florianu

florianu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 03.08.2017

View Postexqusit_drunk, on 29 ianuarie 2024 - 13:39, said:

florianu, dacă apartamentul e întabulat pe tine, de ce nu-ți faci contractele de utilități tot pe tine? La curent și gaze oricum nu poate fi decât individual iar apa e în funcție de cum a fost gândită rețeaua.
Cu judecata ai puține șanse pentru că ai știut de la cumpărare că apartamentul nu e racordat la utilități.
Oare când se va ajunge să se plătească doar apartamentele locuibile?

Nu se poate face contract individual inainte de a avea ATR-ul - iar acesta se da pe intreaga cladire, ATR care se pare ca nu exista inca.

View PostAlexEn, on 29 ianuarie 2024 - 14:02, said:

Intrebarea mea era de ce nu ti-ai pus atunci problema.

Evident pentru ca am avut incredere in ei (nu doar eu se pare), pareau foarte seriosi si convingatori de asemenea, nu sunt romani, deci speram sa nu preia obiceiurile dezvoltatorilor autohtoni.
la momentul achizitiei, august 2023, lucrarile erau asa de avansate incat nu ai fi spus ca nu termina in octombrie.
In plus, dupa depunere actelor necesare ATR, companiile de utilitati (cel putin in cazul distribuitorilor de energie electrica), au la dispozitie 30 de zile pentru emitere ATR...30 de zile de cand am semnat contractul, aveau timp sa puna contoare pana la sfarsitul anului de doua ori.

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Legi de cacat. Dar si beneficiari atipici, ca sa fiu elegant...

Quote

S-a ajuns astfel la situația în care o construcție fără recepție la terminarea lucrărilor (și, implicit, fără ca o comisie de recepție cu specialiști în domeniu să verifice procesul de executare a lucrărilor cu respectarea prevederilor autorizației de construire și a documentației aferente) să fie intabulată în cartea funciară și, ulterior, vândută ori grevată. În cazul în care în cartea funciară nu se menţionează expres că intabularea s-a efectuat în baza unui proces-verbal de recepţie parţială (proces-verbal de constatare privind stadiul realizării construcţiei) şi că, în speţă, este vorba despre o construcţie nefinalizată, va fi greu de urmărit de către un terţ dobânditor, căruia îi sunt opozabile înscrierile făcute în cartea funciară, dacă acea construcţie are sau nu recepţie la terminarea lucrărilor, dacă este sau nu finalizată ori dacă poate fi utilizată/operată.

https://www.juridice...r-benefica.html

Quote

In plus, dupa depunere actelor necesare ATR, companiile de utilitati (cel putin in cazul distribuitorilor de energie electrica), au la dispozitie 30 de zile pentru emitere ATR...30 de zile de cand am semnat contractul, aveau timp sa puna contoare pana la sfarsitul anului de doua ori.
Inseamna ca nu stii cat dureaza un bransament la o casa, daramite la un bloc....

#16
florianu

florianu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 03.08.2017

View Postcrocko.dilul, on 29 ianuarie 2024 - 14:11, said:

Inseamna ca nu stii cat dureaza un bransament la o casa, daramite la un bloc....

eu ma refeream legal!

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Pai tot legal, vei primi compensare de o suta de lei pentru neindeplinirea criteriilor de performanta.

#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
nu te ajuta foarte mult sa ajungi la concluzia ca intabularea s-a facut ilegal. sa spunem ca asa ar fi. consecinta logica este radierea intabularii, iar asta va atrage nulitatea contractelor de vanzare cumparare, pentru ca nu puteti cumpara ceva ce nu exista! intrati intr-o zona gri, de unde foarte greu o sa mai iesiti.

probabil ai avut presiunea data de cresterea TVA, dar nu trebuia sa semnezi in conditiile astea!  ai semnat, ai dat banul, ai intabulat apartamentul pe numele tau, trebuie sa fii constient ca toate problemele au trecut in curtea ta. nu v-a inselat cu nimic. si, o sa tin un pic mai mult cu dezvoltatorul. a promis in decembrie, iar acum abia e ianuarie -  nu a intarziat prea mult. iar in ianuarie nu se prea poate construi ca e frig. daca va vrea sa faca ceva, va incepe prin martie, daca are avizele necesare.
vezi ca e o criza de contoare pentru energie si o criza imensa de contoare pentru gaze. daca toate actele sunt in regula, se face lucrarea si aia vin cu firele, s-ar putea sa stai vreo sapatamana doar pana vin contoarele. iar la gaze s-ar putea sa stai si mai mult. anul trecut un amic a stat 4 luni, ca nu erau contoare pentru gaze


faptul ca si-a asumat in contract ca o sa rezolve problema va avantajeaza, dar nu foarte mult.
puteti face o actiune in instanta impotriva dezvoltatorului, sa il obligati la respectarea contractului, dar nu e simplu. daca mai are si alte proiecte incepute pe aceeasi firma, va fi interesat sa isi tina firma in viata si probabil va percuta. daca a mutat banii in alta firma si pe asta o introduce in insolventa, sau chiar o lichideaza, sanse minime sa rezolvati ceva.
asta nu insemna ca golanul nu trebuie presat, ci iti spun ca trebuie sa iti dozezi presiunea pentru a putea obtine un raspuns.
ar trebui sa faceti un comitet de initiativa si sa el luati pe rand:
unde este apa, raportat la imobil? dar canalul? dar electricitatea? dar gazele? termoficare?
care este starea pentru fiecare din aceste utilitati?

Edited by strongsss, 29 January 2024 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate