Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Telescop

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Si turbulentele, dar si faptul ca ai focalizat, cred, pe cladirile apropiate. Dar in esenta cred ca ai surprins destul de fidel realitatea observatiilor la distanta.

Edited by crokodilu, 29 January 2024 - 14:46.


#20
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005
În cazul în care sunteți interesat în special de fotografii astronomice, vă recomand să luați în considerare un telescop cu montură ecuatorială, care permite urmărirea precisă a mișcării aparente a cerului.

Aici sunt câteva recomandări generale pentru telescoape care pot fi utilizate și pentru fotografii:
    Celestron NexStar 6SE:
    Acest telescop Schmidt-Cassegrain are o montură altazimutală computerizată, ceea ce îl face potrivit pentru observații și fotografii.

    SkyWatcher Explorer 200P EQ5:
    Un telescop Newtonian cu montură ecuatorială. Poate fi o opțiune bună pentru observații și pentru fotografii lunare și planetare.

    Orion SkyQuest XT10i IntelliScope:
    Un telescop Dobsonian cu o deschidere mai mare, care poate oferi imagini luminoase și clare. Poate fi folosit și pentru observații și pentru fotografii.

    Celestron Advanced VX 8 EdgeHD:
    Acest telescop Schmidt-Cassegrain are o montură ecuatorială avansată, ceea ce îl face potrivit pentru astrofotografie mai avansată.

    SkyWatcher Evostar 80ED DS-Pro Outfit:
    Un telescop refractor care poate fi folosit pentru observații și astrofotografie. Include o montură ecuatorială și un aparat foto DSLR dedicat.

Pentru astrofotografie, veți avea nevoie, de asemenea, de un adaptor pentru aparatul foto, un autoguider pentru urmărire precisă și, eventual, un montaj motorizat pentru a controla poziția telescopului.
Este important să țineți cont de faptul că astrofotografia poate necesita echipamente suplimentare și că, în general, este util să vă familiarizați cu tehnici specifice și cu procesul de captare a imaginilor astronomice.

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnicileta22, on 29 ianuarie 2024 - 09:49, said:

Stie cineva in model "Combo" care poate fi follosit cu usurinta si de catre incepatori?
Sau astea:
https://www.skywatch...-celestron.html
https://www.skywatch...celestron-.html
La care iti mai trebuie adaptorul pentru telefon.

#22
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Indiferent ce cumperi - tine cont de asta - cu cat mai mare cu atat mai bine si sa aiba GO TO cu o baza de date cat mai mare. De fapt ii poti face update ulterior.
Ai nevoie de GO TO ca in afara de Luna, Marte, Jupiter, Venus putin probabil ca o sa poti fixa manual telescopul pe altceva.
Cauta Andromeda cu un binoclu bun, ca se vede. Nu o sa o gasesti. La GO TO numai tastezi si telescopul o gaseste singur.

Edited by AztecWarrior, 30 January 2024 - 10:11.


#23
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021

View PostAztecWarrior, on 30 ianuarie 2024 - 10:08, said:

Indiferent ce cumperi - tine cont de asta - cu cat mai mare cu atat mai bine si sa aiba GO TO cu o baza de date cat mai mare. De fapt ii poti face update ulterior.
Ai nevoie de GO TO ca in afara de Luna, Marte, Jupiter, Venus putin probabil ca o sa poti fixa manual telescopul pe altceva.
Cauta Andromeda cu un binoclu bun, ca se vede. Nu o sa o gasesti. La GO TO numai tastezi si telescopul o gaseste singur.
Va multumesc,

Maine voi face rezumatul la ceea ce am inteles, clar ca voi avea si ceva intrebari...

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostAztecWarrior, on 30 ianuarie 2024 - 10:08, said:

..Nu o sa o gasesti. La GO TO numai tastezi si telescopul o gaseste singur.
1. Telescopul trebuie aliniat polar ca sa mearga chestia asta.
2. Odata gasita in ocular nu o sa vezi mare lucru sau abea o sa vezi ceva.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E logic ca nu vezi mare lucru - Andromeda e o alta galaxie, aflata la o distanta de 765 kpc ( kilo parseci) sau 2,5 milioane de ani lumina.
Cu toate ca e cea mai apropiata alta galaxie, e asa departe ca e practic adimensionala la scara micro.
E doar un punct adimensional de lumina.

Si chiar daca ne rezumam la galaxia noastra, o alta stea e tot la ani lumina, tot un punct adimensional.

In spectrul vizibil limita teoretica si practica de grosisment este 2000X, si la microscospe ( repet in spectru vizibil) si la telescoape refractoare.
La reflectoare enorme de zeci de m diametru ar putea fi poate sarita limita asta, dar oricum doar dus in spatiu ca sa scape de problemele atmosferice, aburi, praf, termice, refractie si difuzie atmosferica, etc.

Cele de 50-60X sunt bune pt. vazut luna in tot campul vizual al telescopului, dar luna e la 380 K km, nu la mai multi ani lumina ca stelele apropiate.
Oricum cu 50-56X chiar daca vezi luna mare in ocular, ai rezolutie masurata in km pe luna, destul cat sa vezi cratere mari dar nicidecum detalii mici.

60X ca si 2000X e nimic pt. stele.
Si miliarde X e tot prea putin.
Observatoarele spatiale au senzori de imagine enormi, si fac multistacking si analiza spectrala, iar imaginea este generata artificial in urma analizei si procesarii.

Este disponibil online acces la observatoare adevarate cu rezolutie aproape incomparabil mai mare decat ce poti avea cu un telescop acasa sau chiar si fata de un observator citadin clasic.

Edited by loock, 30 January 2024 - 20:59.


#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ee, nu e chiar punctiforma, galaxia din Andromeda are o dimensiune aparenta de cam 3-4 grade, spre comparatie Luna sau Soarele au 0.5 grade, deci galaxia e de ~7 ori mai mare, doar ca e foarte difuza. Astfel daca nu esti prea atent, desi un GoTo te poate pozitiona spre ea, defapt sa nu vezi mai nimic in ocular.

O alta problema cu instrumentele astronomice este ca cu greu spre deloc vei vedea imagini ca in fotografiile de pe net ale obiectelor ceresti, si asta indiferent ce telescop iei, ieftin sau scump.

Edited by crokodilu, 30 January 2024 - 21:20.


#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai da, e slaba imaginea pt. ca e beznoasa, si cu cat fortezi mai multi X cu atat e mai beznoasa.
Si degeaba galaxia Andromeda intreaga e masurabila in campul vizual, daca stelele din ea sunt puncte adimensionale foarte slabe si amestecate intre ele - are un triliard de stele...

Observatoarele serioase pt asa ceva sunt spatiale, cu oglinzi foarte mari si senzori de imagine ultra large format de mii sau zeci de mii de ori mai mari decat are un telefon, si chiar si asa fac stacking, analiza spectrala si modelare-redare artificiala.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Mai mult de 20-30x nu poti sa ai ca nu mai incape in campul vizual al ocularului.

https://www.stelvisi...alisee=Simulate

#29
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
Cred ca voi construi o luneta, una primitiva are datele tehnice in Tehnium,  almanahul din anul 1988 pagina 56 parca
http://blog.copcea.r...i/almanah88.pdf

Numai ca tot in revista tehnium apare si varianta "moderna" intre anii 90 si 2000 cred paote chiar dupa 2000, Articolul se chema " cum mi am construit o luneta"

Stie cineva in ce revista a aparut articolul? sau macar  anul aparitiei?

#30
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021

View Postnicileta22, on 31 ianuarie 2024 - 14:43, said:

Cred ca voi construi o luneta, una primitiva are datele tehnice in Tehnium,  almanahul din anul 1988 pagina 56 parca
http://blog.copcea.r...i/almanah88.pdf

Numai ca tot in revista tehnium apare si varianta "moderna" intre anii 90 si 2000 cred paote chiar dupa 2000, Articolul se chema " cum mi am construit o luneta"

Stie cineva in ce revista a aparut articolul? sau macar  anul aparitiei?
https://ia600104.us....96/9602-03i.pdf

la pagina 11

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Poate fi o idee excelenta, daca stii ce faci. Insa nu e trivial, nici mecanic nici optic. Daca urmaresti sa iesi ieftin s-ar putea sa fie un esec, daca urmaresti sa te joci sau sa ajungi la un rezultat poate mai bun decat cele de plastic din comert atunci s-ar putea sa fie ok. Spor la mesterit!

Pe de alta parte ar fi util si un binoclu, e mai potrivit pentru observatii terestre si pana la un punct si la observatii astronomice. De ex un 10x40 sau 10x50 gasesti bunicel pe la 3-500 lei.

Edited by crokodilu, 01 February 2024 - 10:40.


#32
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
in cele din urma am rezolvat, multumesc pentru sfaturi,
am ales modelul : https://telescop-exp...2UaAvSOEALw_wcB
urmeaza sa il montez

#33
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021

View Postr_murphy, on 29 ianuarie 2024 - 11:53, said:

la telescop nu am avut acces, insa cu ajutorul unui dispozitiv de citiva euroi pentru "sincronizaarea" (alinierea) smartfonului cu orice dispozitiv optic cu ocular, am reusit sa fac niste poze cu un prozaic binoclu IOR chiar si tinute in mana (dispozitivele). cind a intrat in joc si un trepied a fost si mai bine. ii dadeam intirziere 5 sec si gata.
ce  soft ai folosit?

#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu trebuie soft special, e suficienta aplicatia de pozat din telefon, doar pui telefonul la ocular si "Click", dar in prealabil te uiti vizual, sa ai tinta in ocular si sa faci focusul cat-de-cat.

Edited by crokodilu, 15 April 2024 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate