Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Telescop

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
De pe net am informatia ca se pot  face fotografii  folosind in telescop  alaturi de un telefon mobil!
Stie cineva ce  modele de telescop se preteaza la asa ceva?

Exista modele  care pot fi folosite doar noaptea pentru a ne uita la luna si la stele, IN timp ce altele pot fi folosite pentru  a observa si avioane , obiecte indepartate din natura?

Stie cineva in model "Combo" care poate fi follosit cu usurinta si de catre incepatori?

#2
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Cauta ceva de genul "best budget telescope for astrophotography with phone" pe Google si o sa gasesti sute de articole.
Ieftin nu o sa fie deloc.
StarSense Explorer™ DX 130AZ
Celestron Inspire 100AZ

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Toate permit orice.
Recomandarea e sa tragi aer in piept, expiri prelung...si te apuci de studiat putin.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nimic nou
"Vechile" telescoape au adaptor pentru camere foto
"Noile" telescoape au si adaptor pentru smart phone
Problema - pretul

Un telesop ieftinache face el oarece poze dar calitatea va fi, sa zicem, jalnica
Unul cat de cat decent pleaca de pe la 700 EUR in sus

Cam asta e

#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Dupa ce am vazut niste poze misto cu luna pe TT, Facebook, etc zic gata imi iau si eu.
Si incepi si cauta. Cand am tras linie si am vazut ca ma duc spre 2000 de euro am zis pas lasa ca e suficient sa ma uit la pozele altora.Posted image

#6
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021

View Postxymzar, on 29 ianuarie 2024 - 10:49, said:

Dupa ce am vazut niste poze misto cu luna pe TT, Facebook, etc zic gata imi iau si eu.
Si incepi si cauta. Cand am tras linie si am vazut ca ma duc spre 2000 de euro am zis pas lasa ca e suficient sa ma uit la pozele altora.Posted Image
multumesc!

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Gasesti solutii si mai ieftine.
Daca esti hotarat pe un telescop iti trebuie un buget, un scop, o locatie, in functie de astea poti studia mai aplicat. Asa discutat general nu prea merge, sunt multe solutii si majoritatea pot fi nepotrivite tie.

https://www.skywatch...skywatcher.html

Edited by crokodilu, 29 January 2024 - 11:19.


#8
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
800 x
https://www.ebay.co....CLK|clp:4429486

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnicileta22, on 29 ianuarie 2024 - 11:23, said:

800 x
Cand vorbim de optica never ever sa nu iei ceva la care apare scris enspemii de icsi. In fond si pe telefon ai 100x, ar trebui sa te multumeasca asta, ai incercat luna la zoom maxim?
Ti-am dat mai sus un link, pleaca de la el, eventual cauta pe acelasi site si altele care iti fac cu ochiul. Lasa ebay sau alibaba pentru aia care se pricep altfel iei teapa.

Dar pana sa mai cauti ceva ar trebui sa iti raspunzi la cateva intrebari...

View Postcrokodilu, on 29 ianuarie 2024 - 11:14, said:

Daca esti hotarat pe un telescop iti trebuie un buget, un scop, o locatie, in functie de astea poti studia mai aplicat. ..

Edited by crokodilu, 29 January 2024 - 11:30.


#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
la telescop nu am avut acces, insa cu ajutorul unui dispozitiv de citiva euroi pentru "sincronizaarea" (alinierea) smartfonului cu orice dispozitiv optic cu ocular, am reusit sa fac niste poze cu un prozaic binoclu IOR chiar si tinute in mana (dispozitivele). cind a intrat in joc si un trepied a fost si mai bine. ii dadeam intirziere 5 sec si gata.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
Ala e de jucarie. Marirea utila e cam de 2x diametrul obiectivului sau a reflectorului. Deci un telescop cu oglinda de 100mm diametru va obtine imagini clare pana la o marire de 200x. Mai mult de atat obiectul devine intunecos si incetosat.

Edited by Leo2006, 29 January 2024 - 11:55.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
A incercat cineva sa urmareasca avioane la 200x? Dar la 800x? Daca da, a pus si telefonul la ocular si a reusit sa urmareasca avioane? Daca da puneti aici o poza.

Edited by crokodilu, 29 January 2024 - 12:02.


#13
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Aveau si la Lidl l;uneta si telescop, ieftine si ...

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pot sa fie bune sau pot sa fie din plastic:
https://forum.softpe...dl/page__st__18

Desi daca initiatorul a dat link din co.uk banui ca nu e pe aici prin patrie.

https://www.firstlightoptics.com/

Edited by crokodilu, 29 January 2024 - 12:30.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcrokodilu, on 29 ianuarie 2024 - 12:01, said:

A incercat cineva sa urmareasca avioane la 200x? Dar la 800x? Daca da, a pus si telefonul la ocular si a reusit sa urmareasca avioane? Daca da puneti aici o poza.
mi-a reusit fara sa vreau in combinatia honor 7 lite+binoclu, pe trepied, avion care urma sa aterizeze pe otopeni, pozitionat in zona intersectiei strazii traian cu bulevardul unirii. rezultatul, varza, fiind cald imaginea iese "aquarelizata" de la fata morgana. am crezut ca e de la senzorul telefonului si cum aveam la indemana i un nikon p(?)1000 am incercat si cu ala. la zoom maxim este nefolosibil fara trepied, imaginea la fel aquarelizata.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La telescoape marirea este limitata de luminozitate!!!.
Degeaba fractia focalelor dintre ocular si obiectiv da sute de X daca imaginea e complet bezna si nu vezi nicio stea sau planeta( poate cu exceptia soarelui).

Telescoapele se impart in doua mari categorii:

1. Refractoare.
2. Reflectoare.

1. Refractoarele minim decente au obiectiv cu diametru lentila sau apertura de 80mm ( nu focala, focala e mult mai mare).
Peste 80mm pretul creste abrupt. La 80 si 100mm etalonul este Pentax.
Se pot fabrica si au fost facute mult mai mari inca din secolul 19 chiar si de peste 1m apertura, dar peste 80mm sunt prohibitiv de scumpe, astronomic...
Uzual redau imaginea rasturnata ( la fel si la reflectoare).
La 80mm marirea practica este de ~ 20-60X. Cele cu sute de X sunt tzeapa.
Focalele si ocularele pot varia. Obiectivul poate avea focala de la mai putin de 500mm (chiar si 200) pana la peste 1500mm.  Daca de ex. obiectivul are focala de 600mm si ocularul are de 10mm, rezulta 60X. La un obiectiv cu o focala oarecare se pot schimba ocularele cu focale diferite rezultand grosismente diferite.

Cele asa zis terestre sunt prelungite, in locul ocularului au alta lentila sau grup optic de rasturnare care poate avea o focala similara sau mai mare fata de ocular, e plasata mai departe daca are focala mai mare, si apoi urmeaza ocularul si mai in spate, practic sunt doua lunete in una, formate din: 1- ocular, 2- focala ocular, 3- focala rasturnare, 4-lentila sau grup de rasturnare, 5- a doua focala de rasturnare, 6- focala ocular, 7-ocular.

2. Reflectoarele au oglinda si minim decente au apertura de minim 280mm sau mai mari pt. ca oglinda are pierdere de rezolutie si trebuie compensat prin marime mai mare.
Pretul e mare si la 280mm dar peste creste abrupt. Sunt amatori care au si de 400mm si chiar si 800mm diametru oglinda obiectiv. Se pot fabrica si de zeci de m.
Celestron e in brand cunoscut, dar atentie sa nu confundati cu pocnitori chinezesti celeston sau chiar fake celestron, etc.
Unii amatori isi manufactureaza singuri telescoapele.

Edited by loock, 29 January 2024 - 12:44.


#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postr_murphy, on 29 ianuarie 2024 - 12:34, said:

..rezultatul, varza, fiind cald imaginea iese "aquarelizata" ..
Pai da, si asta e valabil la orice mai departe de 50m, e afectat de turbulenta. Avioanele se pozeaza cand sunt sus, deasupra ta, unde turbulenta e spre minim posibil.

View Postloock, on 29 ianuarie 2024 - 12:41, said:

Cele asa zis terestre sunt prelungite, in locul ocularului au alta lentila sau grup optic de rasturnare care poate avea o focala similara sau mai mare fata de ocular, e plasata mai departe daca are focala mai mare, si apoi urmeaza ocularul si mai in spate, practic sunt doua lunete in una, formate din: 1- ocular, 2- focala ocular, 3- focala rasturnare, 4-lentila sau grup de rasturnare, 5- a doua focala de rasturnare, 6- focala ocular, 7-ocular.
Prisma AMICI, genereaza imaginea corecta (nerasturnata, neoglindita):
https://www.skywatch...lanetarium.html

Iti mai trebuie un adaptor pentru telefon si probabil 1-2 oculare specializate si cam asta e:
https://www.skywatch...-celestron.html

Cand tragi linie ajungi pe la 2-3.000 de lei.

Edited by crokodilu, 29 January 2024 - 13:01.


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

View Postcrokodilu, on 29 ianuarie 2024 - 12:55, said:

Pai da, si asta e valabil la orice mai departe de 50m,

Attached Files


Edited by r_murphy, 29 January 2024 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate