Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Abator din Belgia (orasul Tielt) unde se chinuie porcii !

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am vazut azi intamplator un clip despre cum un francez s-a infiltrat intr-un abator din Belgia orasul Tielt si ce am vazut acolo m-a ingrozit.
Cum este posibil intr-o tara dezvoltata asa ceva ? As dori pareri daca se poate, ce ordine e ? Nu au autoritati ? Nu sunt niste norme ? Nu sunt controale ? Sefii ce zic ?!

Daca era in alte tari mai ziceam, dar nu ma asteptam ca intr-o tara occidentala sa se faca asa ceva, nu dau filmuletul ca nu e cazul, poate cine vrea, dau link pe privat.
E ceva ce nu am vazut nicaieri, pai la noi nu e asa !

Am vazut un clip cu un abator din Turcia, dar acolo inteleg, ca e o tara de kakao, astia nu faceau chiar ca astialalti dar taiau vacile fara asomare.

Incep sa raman dezamagit de ce se intampla in unele tari dezvoltate.
Dar noua ne zice sa nu taiem porcul in curte clasic ! Culmea. Nu zic ca nu au dreptate, dar la ei nu se uita in ograda occidentalii ?
Fara asomare nu se discuta sacrificarea unui animal, eu asa zic.

Si in Australia isi bat joc de animale in ferme, dar nu asa cum am vazut aici totusi. Chinuie si gastele sa le indoape ptr patelul ala de foie gras in Franta si in alte tari, si nu zice cineva ceva !
Auzisem ca au interzis in nu stiu ce tari, dar in Franta nu ! Cica e traditie, ce draci e asta ?
Atunci de ce tot ne arata pe noi cu degetul ca aia aia aia ca luam cainii de pe strazi, cand ei fac ceva inimaginabil.

Vor sa interzica uciderea cainilor in Coreea de Sud ptr mancat, dar porcul, vaca, calul, gaina nu-s fiinte ? De ce doar cainii sa fie privilegiati ? Asta asa ca idee doar. Ca aia unii mananca caini cum mancam noi porc, deci nu e nici o diferenta de fapt. Ori toti, ori nici unul, si cainele sa fie mancat dar cu asomare sa fie sacrificat, dar si el, si pisica la o adica, nu doar astialalti saracii.
Ce o zice porcul "beeei, de ce doar io ?".

A zis si in clipul din Australia "daca te iei de caini, pisici e caz penal, daca chinui porci, vaci, rate, gaste, cai, ai voie", pai cum ? A vrut sa scoata in evidenta ca scot si eu.

Ce m-a uimit este ca ma uitam la un porc, avea fata trista, parca stia ce se intampla ! Se vedea si in ochii lui ca era trist.
Formidabil, eu care credeam ca porcu e tampit rau.
Si la gastele pe care le indopau aia ! La fel vedeai ca-s triste.

Adica o parsivenie la occidentul asta de nu se poate, vaaai protectia animalelor, drepturile omului, si ei sunt praf !
Sunt convins ca si dupa ce a aparut clipul, situatia in Belgia este aceiasi.

Dar si asta ce smecher, s-a infiltrat acolo ca si cum ar lucra acolo cu ailalti. Bravo lui. Trebuia dat la TV la nivel mondial ce fac porcii aia acolo (Ca ei sunt porci, nu porcii aia de care-si bateau joc).

Eu daca ii vedeam, ii asteptam sa iasa afara si nu stiu, cred ca le rupeam mainile si picioarele de tot, ii lasam fara. Si dupa aia dadeam cu sutul in ei cum faceau si ei.
Si nu ma mai interesa de consecinte, bine, plan pus la punct sa nu ma prinda. Si le scriam pe o foaie sa nu auda vocea "va fac si eu ce faceti la animalele alea, sa va vad ce faceti fara maini si picioare, sau paralizati de la gat in jos".
Ce oameni sunt aia mai ? Iti dai seama acasa cum se poarta cu nevasta, copiii, prietenii (daca au), ca la caracterul ala e clar.

Si i-as baga intr-o camera, as baga 20 porci flamanzi, sa vezi apoi ce iese, si ei sa nu se poata misca !

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Vrei sa stii ceva? Abatoarele din belgia sunt pline majoritar de muncitori romani. Si cred ca filmul la care te referi e din 2019. Adica asta am gasit pe net.

Trebuie sa ai o anumita constitutie psihiatrica sa faci astfel de atrocitati. Dar conationalii nostri sunt mereu surpinzator de plini de resurse.

Edited by abac, 27 January 2024 - 21:03.


#3
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Ala mare il mananca pe ala mic. Asta e natura de cand se stie. Restul sunt nuante.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View PostMinettoMatoi, on 27 ianuarie 2024 - 20:44, said:

Ce m-a uimit este ca ma uitam la un porc, avea fata trista, parca stia ce se intampla ! Se vedea si in ochii lui ca era trist.
Toti par asa , mai ales in campania electorala, pana ii alegi

On topic : filmul e vechi, si m-as mira sa nu fie in majoritatea abatoarelor la fel

#5
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Eu am asistat la o scena horror la un abator din Romania. Cei drept acum vreo 10 ani, sau mai bine. Vreo 3 angajati incoltesc un porc sa il sacrifice. Bietul animal simte ca i se apropie sfarsitul si reusesete sa treaca printre ei. Atunci romanasii nostri iau niste bate groase si se pun sa ciomageasca bietul porc ... deh oameni cu nivel mare de inteligenta! L-au batut in ultimul hal, injurandu-l "ca nu a stat la taiere". Am plecat de acolo cat de repede am putut.

Edited by Robert_Kiran, 27 January 2024 - 21:07.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Atrocitati din astea or sa se intample atata timp cat oamenii vor consuma aceleasi cantitati de carne.

Din punctul asta de vedere, arabii sunt 100 de clase peste noi cu sacrificarea Halal a animalelor.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Daca intr-adevar te deranjeaza suferinta animalelor de consum, renunti la mancat carne. In varianta extrema - si la oua/branzeturi. Cum oamenii vor sa moara cat mai tarziu/cat mai sanatosi :), se pare ca incet-incet spre asta ne indreptam. Sigur, in virtutea libertatii de a alege, unii vor continua sa bage-n vena maț porcarii.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Se numeste lipsa de omenire si asta nu are limite. Si stai linistit ca asa ceva nu se intampla doar in abatoarele din Belgia, dar si in altele din Franta, Germania, Olanda, etc. In general angajatii sunt co-nationali sau din tari mai putin dezvoltate intelectual.

Porcii ca porcii, dar sa vezi ce este si la oameni. In perioada cand lucram ca avocat aveam un client dotat financiar care era intr-un azil privat. Si datorita faptului ca nu se putea misca, mergeam eu la el sa purtam meetinguri. Pur si simplu imi era scarba ca sunt om, la cum se purtau si vorbeau angajatii cu persoanele din azilul respectiv. Si mereu ma gandeam ca totusi este privat, nu vreau sa stiu cum este situatia in cele publice.

Si cam aceasi situatie si cu animalele...

Iar referitor la controale etc, da exista, dar atat timp cat angajatii sunt o problema, cand exista controale ei se poarta normal va dati seama. Singura sansa pentru imbunatatire conditiilor este o supraveghere totala.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019
Am uitat sa scriu - destui se comporta asa si cu oamenii. Iar daca n-ar exista de loc teama de consecinte - The Purge? - ai vedea astfel de scene zilnic pe strada.
Timisoara/Sibiu/Bucuresti, 1989.

Edited by __Dan__, 27 January 2024 - 21:32.


#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă poți să pui un link? Update: Am căuat și am găsit. Nu înțeleg de ce nu folosesc asomator. E electric, și își face foarte bine treaba.

Este ciudat ceea ce zici. Pentru sacrificare se folosește de regulă asomatorul, care trântește instant la pământ orice animal.

În Turcia și în țările musulmane au și ritualuri religioase de schinguire a animalelor.

Edited by Valy_User, 27 January 2024 - 21:57.


#11
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.04.2016

View Post__Dan__, on 27 ianuarie 2024 - 21:11, said:

Daca intr-adevar te deranjeaza suferinta animalelor de consum, renunti la mancat carne. In varianta extrema - si la oua/branzeturi. Cum oamenii vor sa moara cat mai tarziu/cat mai sanatosi :), se pare ca incet-incet spre asta ne indreptam. Sigur, in virtutea libertatii de a alege, unii vor continua sa bage-n vena maț porcarii.

Asta ar fi o scuza , eu nu mananc ," aia care mananca sunt vinovati"
Dar daca recitesti mesajul initiatorului cap coada pe el il deranjeaza metoda, maltratarea animalelor de catre unii nepasatori, habarnisti sau or avea alte motivatii, dar e corect ce se intampla?
Putem schimba ceva?
Sau bag capul in pamant ca strutul si pastram omertA?

#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postabac, on 27 ianuarie 2024 - 21:10, said:

Atrocitati din astea or sa se intample atata timp cat oamenii vor consuma aceleasi cantitati de carne.
Ai citit asta intr-un grup de vegani pe facebook?

Edited by tigerheart, 27 January 2024 - 22:02.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Oferta la macelarie:

Pulpa de porc fugarit jumate de ora prin curte si batut apoi cu parul - 50 lei kg.

Edited by Bursul, 27 January 2024 - 22:11.


#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View PostAndreY2u, on 27 ianuarie 2024 - 21:57, said:

Putem schimba ceva?
Sau bag capul in pamant ca strutul si pastram omertA?
Nu. Noi nu putem de 34 de ani sa alegem niste oameni cinstiti in capul statului. Si se-ntampla in lumea - si tara - astea lucruri mult mai groaznice decat masacrul porcilor.
Da' putem dezbate aici, pana ni se face somn. Noapte buna! :)

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Tot stau si ma minunez de cata dreptate au semenii mei cu privire la cruzimea fata de animale.
Cruzime fata de porci, fata de vite, etc. Nu inteleg insa de ce nu se revolta la cruzimea fata de gaini sau curcani.
De asemenea nu inteleg de ce tac chitic oamenii cand vine vorba de vanatoare. Ca pana la o adica si omorarea, chiar daca in "spirit sportiv" a unui animal tot omor se numeste.
Sau si mai interesant. Nimeni n-are nici pe dracu impotriva imbecililor care tin animale de companie in casa, mai exact apartament si aici nu ma refer la surogate de caini, aia de 50 de grame cu hainele de iarna cu tot. Ci la ditamai potaile de 25-40 de kile. Aia nu se numeste cruzime?
Suntem plini de ipocrizie fratilor si ne revoltam doar impotriva a ce ne convine sau impotriva a ceea ce ni s-a inoculat/manevrat/manipulat. Cel mai pervers animal ramane tot omul.

Edited by adisz, 27 January 2024 - 22:21.


#16
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

View PostMinettoMatoi, on 27 ianuarie 2024 - 20:44, said:

Cum este posibil intr-o tara dezvoltata asa ceva ? As dori pareri daca se poate, ce ordine e ? Nu au autoritati ? Nu sunt niste norme ? Nu sunt controale ? Sefii ce zic ?!

Daca era in alte tari mai ziceam, dar nu ma asteptam ca intr-o tara occidentala sa se faca asa ceva.
E ceva ce nu am vazut nicaieri, pai la noi nu e asa !

Incep sa raman dezamagit de ce se intampla in unele tari dezvoltate.
Dar noua ne zice sa nu taiem porcul in curte clasic ! Culmea. Nu zic ca nu au dreptate, dar la ei nu se uita in ograda occidentalii ?

Auzisem ca au interzis in nu stiu ce tari, dar in Franta nu ! Cica e traditie, ce draci e asta ?
Atunci de ce tot ne arata pe noi cu degetul ca aia aia aia ca luam cainii de pe strazi, cand ei fac ceva inimaginabil.

Adica o parsivenie la occidentul asta de nu se poate, vaaai protectia animalelor, drepturile omului, si ei sunt praf !
Ce oameni sunt aia mai ? Iti dai seama acasa cum se poarta cu nevasta, copiii, prietenii (daca au), ca la caracterul ala e clar.
Nu mai bine decât să ne facem noi griji de lumea civilizată ne-am preocupa aici la noi de cum ne purtăm cu oamenii cu handicap? Psihic mai ales... Că până una alta cam suntem campioni la violențe conjugale și multe alte probleme umane?

#17
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postabac, on 27 ianuarie 2024 - 21:10, said:

Atrocitati din astea or sa se intample atata timp cat oamenii vor consuma aceleasi cantitati de carne.

Din punctul asta de vedere, arabii sunt 100 de clase peste noi cu sacrificarea Halal a animalelor.
Exact, sacrificarea halal si chiar kosher ofera o moarte blanda bietului animal si care e demna raportat la modul industrial in care opereaza abatoarele industriale moderne.

Edited by doxan, 27 January 2024 - 23:22.


#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Ma rog, moartea nu e balnda, tot violenta e, ca tot se taie jugulara cu cutitul, dar animalul nu este chinuit, nu este speriat pana la momentul sacrificarii. Iar cand e sacrificat e sacrificat de un meserias care taie ce si unde trebuie, in 30 de secunde a murit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate