Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Este bun modelul Utrecht?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

View PostBursul, on 26 ianuarie 2024 - 12:46, said:

Chestia asta am auzit-o de vreo 5 ani. Nu vad nici un draft, plan care sa arate ca autoritatile se preocupa de viitorul retelei electrice. O sa o rezolvam mioritic: vor muri vor 2-3 oameni, ca apoi sa se agite cateva institutii si gata.

Nu ma prind: de ce ar trebui sa moara oameni daca ramane unul cu Springu' in "pana prostului" pe DN1?

#38
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View Postpufonel, on 26 ianuarie 2024 - 22:47, said:

Nu ma prind: de ce ar trebui sa moara oameni daca ramane unul cu Springu' in "pana prostului" pe DN1?
pentru ca e mai dificil de dus pe acostament cand nu are baterie. se blocheaza drumul si se intampla nasoale

On topic: Este foarte bun modelul, ai vreo solutie sa reduci Bucurestiul la dimensiunea lui? si densitatea, desigur.
Oare aia din Londra, Paris etc sa faca acelasi lucru?

View Postmiki07, on 25 ianuarie 2024 - 17:35, said:


Noi preferăm un cazan din 2005, cu scaune de piele și motor cât mai mare și mai zgomotos. Aia e valoarea noastră. Iar primarul care va spune că scoate mașinile din Piața Unirii, nu că va pierde, dar nu va ajunge să fie ales. Valabil peste tot în România.
A incercat si Firea si o injurau si aia care voia sa fie scoase masinile din centru.
Si l-au votat pe unul care nu a facut nimic in directia asta ca sa nu piarda voturi.
Asa ca mai spune-mi o data ce prefera romanii :)))))

Edited by Labargo, 26 January 2024 - 23:51.


#39
doujdelei

doujdelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.10.2023

View PostDanyHiker, on 25 ianuarie 2024 - 17:34, said:

Ca sa faci un model Utrecht trebuie sa ai mentalitate Utrecht in randul cetatenilor si sa te doara la banana ca vei pierde la urmatoarele alegeri.
Noi romanii preferam negrul de fum in dauna verdelui.
orasul este in principal plin de turci si marocani si vad ca se poate ca sa se faca acest lucru, olandezii get beget sunt in minoritate acolo si vad ca se poate

#40
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Era o poza faimoasa cu Amsterdamul anilor '60 si Amsterdamul d-acu'. Peste 60 de ani vor pricepe si romanii ca modelu' olandez e mai ok dpdv al traiului in orase decat americanismele indiene care-s acu-n orasele patriei.

Poate.

#41
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View PostZuckerwatte, on 26 ianuarie 2024 - 22:09, said:



Ca sa schimbi niste drepturi fundamentale? Tu ti-ai dori sa traiesti intr-un astfel de stat?
Bine, asa ceva nu se poate face pe cale pasnica, iar io nu prea am dispozitie sa-ti alimentez aiurelile Posted Image
Dacă am trăit sub o dictatură naționalist-comunisttă cred că aș putea trăi și într-un stat/bloc politico-militar liberal(capitalist) cu economie de piață funcțională.
LE
Urmăriți canalul de Youtube not just bikes parcă se numește.

View PostZuckerwatte, on 26 ianuarie 2024 - 22:09, said:



Ca sa schimbi niste drepturi fundamentale? Tu ti-ai dori sa traiesti intr-un astfel de stat?
Bine, asa ceva nu se poate face pe cale pasnica, iar io nu prea am dispozitie sa-ti alimentez aiurelile Posted Image
Nu e nici un drept fundamental în a deține 80.000. de hectare de pădure în proprietate privată! Nici Dumnezeu nu are asemenea putere să împroprietărească pe cineva cu asemenea suprafețe! De când a devenit ceva clădit pe samavolnicie Drept?! O spun ca proprietar. Sunt dispus să renunț, cu o minimă despăgubire la ceea ce n-ar fi trebuit să fie al meu. Desigur eu am o mică suprafață.
LE
Că să revenim la oile noastre de mâine aș fi de acord cu limitele de viteză 20/30 in localități, 80 pe drumuri și 100 pe autostrăzi. Și salut municipalitățile care nu vor mai permite mașinilor sau vor scumpi accesul lor în zonele centrale. Mă bucură dezinteresul noilor generații pentru automobile. Eu când eram adolescent mă uitam la mașină ca la un obiect de cult; acum am copil in familie care dacă îl iau repede nici nu știe ce mărci sunt mașinile noastre, care e diesel și care e pe benzină+gpl. Eu la vârsta aia deja aveam unsoare pe mâini de la reparații și știam cum funcționează un motor otto sau unul diesel.

Edited by echoshoworacle, 27 January 2024 - 10:19.


#42
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
nu exista drepturi fundamentale ci doar drepturi pe care suntem capabile sa le aparam, si cu asta v-am taiat toata discutia :D

#43
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View Postechoshoworacle, on 27 ianuarie 2024 - 10:11, said:

Dacă am trăit sub o dictatură naționalist-comunisttă cred că aș putea trăi și într-un stat/bloc politico-militar liberal(capitalist) cu economie de piață funcțională.
LE
Urmăriți canalul de Youtube not just bikes parcă se numește.


Nu e nici un drept fundamental în a deține 80.000. de hectare de pădure în proprietate privată! Nici Dumnezeu nu are asemenea putere să împroprietărească pe cineva cu asemenea suprafețe! De când a devenit ceva clădit pe samavolnicie Drept?! O spun ca proprietar. Sunt dispus să renunț, cu o minimă despăgubire la ceea ce n-ar fi trebuit să fie al meu. Desigur eu am o mică suprafață.
LE
Că să revenim la oile noastre de mâine aș fi de acord cu limitele de viteză 20/30 in localități, 80 pe drumuri și 100 pe autostrăzi. Și salut municipalitățile care nu vor mai permite mașinilor sau vor scumpi accesul lor în zonele centrale. Mă bucură dezinteresul noilor generații pentru automobile. Eu când eram adolescent mă uitam la mașină ca la un obiect de cult; acum am copil in familie care dacă îl iau repede nici nu știe ce mărci sunt mașinile noastre, care e diesel și care e pe benzină+gpl. Eu la vârsta aia deja aveam unsoare pe mâini de la reparații și știam cum funcționează un motor otto sau unul diesel.
Ce-ti mai place dictatura.... dreptul la proprietate e sfant indiferent de dimensiunea proprietatii.
Faprul ca fiul tau nu e pasionat de masini nu inseamna ca noua generatie nu e.
Nepoatele mele au deja peferinte si nici adolescente nu sunt.
Limitele alea sunt aberante. Dar tu stii mai bine decat toata lumea care aplica limite mai mari :)))

#44
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View PostLabargo, on 27 ianuarie 2024 - 13:46, said:

Ce-ti mai place dictatura.... dreptul la proprietate e sfant indiferent de dimensiunea proprietatii.
Nu e nici sfanta, nici "sfanta", nici macar in legislatia actuala, din pacate. Eu sunt adept al capitalismului, nu ma feresc de acest cuvant care pentru unii e ceva peiorativ, dar asta nu insemna ca nu poti expropria, cu justa despagubire, sa zicem de exemplu...daca vrei sa refaci o zona umeda de 15.000 ha in lunca Dunarii, un exemplu la intamplare sau vrei sa deschizi o mina de ...litiu...ma rog, in interes public. Asta nu e dictatura, e DEMOCRATIE! Proprietatea privata este utila, este necesara dar nu este sfanta si nici absoluta. Lucru care reiese si din actuala legislatie. Nici constitutia tarii nu e sfanta, cine crede ca o constitutie nu poate fi inlocuita cu alta, sa deshida cartea de istorie, mai veche sau moderna.
LE
Ex; Nu poti sa sapi tu fantana la 100 metri adancime(de cele mai multe ori fara autorizatie de exploatare a resurselor naturale) sa-ti alimentezi piscina ca vrei tu! Sau ai putut pana acum, dar la prima criza mai serioasa cu apa(ceva de genul celei intamplate acum parca ..doi ani) s-ar putea sa fii intrebat...In alte parti nu-ti umpli piscina cand si cum vrei tu pe timp de seceta in dauna celorlalti. In anumite zone nici apa de ploaie n-ai voie sa o colectezi in dauna vecinilor de tarla!
LE
On topic daca pe o strada pot circula SIMULTAN; pietoni, biciclete, tramvaie, autobuze, trotinete, masini demarfa, tuc tuc  si automobile, se numeste democratie. Sigur nimeni nu va profita la maxim de mijlocul sau de transport...

Edited by echoshoworacle, 29 January 2024 - 12:52.


#45
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,767
  • Înscris: 06.07.2023
N-ai proprietatea termenilor. Constitutia nu este sfinta, sau nesfinta, ci prevede pur si simplu faptul ca drepturile fundamentale nu pot face obiectul unei revizuiri, vezi mai jos. Nu discutam despre cazuri fortate, ipotetice, in care constitutia s-ar putea schimba in urma unei bai de "sinje", doar ca sa-ti iasa tie aiurelile debitate. Atit timp cit discuti despre un stat democratic, limitele sint alea care sint. Poti sa stai si-n cap, poti face si tumbe...asuma-ti cu onestitate faptul ca debitezi timpenii si aia e. Ca presupun ca ai depasit virsta de imberb. Sau poate nu?

https://legislatie.j...cumentAfis/1413

Quote

Articolul 148
Limitele revizuirii
(1) Dispozițiile prezentei Constituții privind caracterul național, independent, unitar și indivizibil al statului român, forma republicană de guvernămînt, integritatea teritoriului, independența justiției, pluralismul politic și limba oficială nu pot forma obiectul revizuirii.
(2) De asemenea, nici o revizuire nu poate fi făcută dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor și a libertăților fundamentale ale cetățenilor sau a garanțiilor acestora.


#46
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View PostZuckerwatte, on 29 ianuarie 2024 - 12:53, said:

N-ai proprietatea termenilor. Constitutia nu este sfinta, sau nesfinta, ci prevede pur si simplu faptul ca drepturile fundamentale nu pot face obiectul unei revizuiri, vezi mai jos.
Cand se face masa critica se schimba si constitutie, cat se poate de pasnic. Se face o constituanta, frumos...

Attached Files


Edited by echoshoworacle, 29 January 2024 - 12:57.


#47
Labargo

Labargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 23.12.2023

View Postechoshoworacle, on 29 ianuarie 2024 - 12:56, said:

Cand se face masa critica se schimba si constitutie, cat se poate de pasnic. Se face o constituanta, frumos...
Te incurca rau drepturile fundamentale ale omului :) se intampla, toti avem sange de dictator in vene

#48
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,580
  • Înscris: 13.06.2004
Şi depinde de cine ajunge la putere. La putere nu înseamnă neapărat în politică. Poate să fie şi persoana care dă tendineţele.
În România ne place să ne învârtim în jurul cozii, crezând încă că maşina e marea soluţie. Oamenii nu protestează, îşi iau maşină.
Tinerii, încă sunt pasionaţi de auto. Nu poţi interzice dreptul la a avea maşină. Dar poţi interzice dreptul a parca aiurea. Blochezi linia de tramvai, ia plăteşte amendă... cu cât mai valorasă maşina, cu atât mai mare amenda.

Vizualizare mesaja010, pe 27 ianuarie 2024 - 09:12, a scris:

Era o poza faimoasa cu Amsterdamul anilor '60 si Amsterdamul d-acu'. Peste 60 de ani vor pricepe si romanii ca modelu' olandez e mai ok dpdv al traiului in orase decat americanismele indiene care-s acu-n orasele patriei.

Poate.

Pe acolo au făcut ceva tunel. Dar şi-au dat seama că maşina e o problemă.
De mic merg cu tramvaiul şi încă-s viu.   :)

Edited by djl, 23 February 2024 - 15:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate